شرکت هوشمند سازان حرکت

بلبرینگ خطی

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

لینیر گاید چیست، معرفی انواع بلبرینگ خطی و نکات نگهداری از آن

بلبرینگ خطی دارای دو ردیف موازی، شامل توپ یا غلتک‌های نگهدارنده بار میباشد. این وسیله مانند ستون فقرات بسیاری از صنایع است، و از مزیت‌های آن می‌توان به هدایت وسایل با اصطکاک بسیار کم و سختی بسیار بالا برای حمل بارهای سبک تا سنگین اشاره کرد. این مقدار بار می‌تواند از چند گرم تا هزاران کیلوگرم باشد. در این مطلب شما را با انواع بلبرینگ خطی ، نحوه عملکرد و کاربرد آن در صنعت آشنا خواهیم کرد.

بلبرینگ خطی یک قطعه صیقلی و سنگ خورده که سطح اصطکاک کمی دارد و یک قطعه استوانه ای شکل که میتواند حرکت رفت و برگشتی داشته باشد.

استفاده صنایع از لینیر گاید

دلایل استفاده از این مکانیزم ها بی‌شمار است، اما اندازه‌های متنوع، مدل‌هایی با دقت بسیار بالا، امکان جابجایی انواع بار با سنگینی مختلف باعث شده که بلبرینگ خطی تقریبا برای هرگونه نیاز در صنعت مناسب باشد. برای مثال شفت‌های گرد، فقط می‌توانند تنها بارهایی که نیاز است رو به پایین بروند را تحمل کنند، یا بارهایی که باید به سمت بالا بروند. اما بلبرینگ خطی می‌تواند هر دو کار را انجام دهد. همچنین گایدهای غلتکی متقاطع تنها می‌توانند مسافتی به اندازه 1 متر یا کمتر را طی کنند، اما بلبرینگ خطی می‌تواند طول مسیر بیشتری را حرکت کند. هنگامی که این دستگاه را با گایدهای ساده مقایسه کنید هم، می‌توان به طول عمر بالا، محکم بودن برای حمل بارهای سنگین و سرعت بیشتر اشاره کرد.

لینیر گاید به لطف ماشینکاری دقیق یک لبه یا هر دو لبه ریل آن، که به عنوان سطح مرجع عمل می‌کنند، مقدار دقت بسیار بیشتری هنگام طی کردن مسافت طولانی خواهند داشت. همچنین با داشتن دو، چهار یا شش ردیف غلتک حرکت کننده، توپ یا غلتک استوانه‌ای، دارای قدرت زیاد و عمر طولانی هستند. در صنایع بسته به کاربرد آن از دو مدل تک ریل و دو ریل استفاده می‌کنند. مدل‌های دو ریله بیشتر در مواقعی استفاده می‌شود که قصد دارید بارهای بسیار سنگین‌تری جابجا کنید. در ادامه درباره هر دو مدل این بلبرینگ‌های خطی توضیح خواهیم داد.

لینیر گاید تک ریل

از آنجایی که ریل‌های خطی در هر طرف ریل دارای توپ‌های پشتیبانی کننده بار (یا غلتک) هستند، حتی در صورت استفاده از یک ریل نیز می‌توانند بارهایی با بیش از حد تحمل ریل حمل کنند. این یک مزیت برای استفاده از لینیر گاید است، زیرا هنگام استفاده از شفت گرد، برای افزایش تحمل بار، باید از دو شفت موازی هم استفاده کرد. به همین خاطر بسیاری از صنایع، برای صرفه جویی در فضا یا جلوگیری از حوادثی که بخاطر موازی نبودن بسیار دقیق شفت‌های گرد ممکن است رخ بدهد، از این مدل ریل‌های خطی استفاده می‌کنند. در اینجا چند نمونه پر مصرف از لینیر گایدهای تک ریل آورده شده است.

اکچویتور خطی

این مدل از ریل‌های خطی مکانیسمی دارند که حرکت، توسط یک تسمه، پیچ یا سیلندرهای پنوماتیک ایجاد می‌شود. مزیت این مدل بلبرینگ خطی، مقاومت آن در برابر بارهای لحظه‌ای است. همچنین این مدل می‌تواند با سرعت 5 متر بر ثانیه حرکت کند، که سرعت آن ممکن است نسبت به تسمه یا سیلندر پنوماتیکی که در آن استفاده می‌شود بیشتر یا کم‌تر شود.

ریل‌های خطی هوایی

هنگامی که نیاز باشد باری که قرار است جابجا شود، در هوا معلق باشد، معمولا از این مدل ریل استفاده می‌کنند. یکی از موارد استفاده شده از این ریل در صنعت خودرو سازی است، برای مثال هنگامی که میخواهند همزمان با حرکت خودرو در زیر آن به انجام تعمیرات یا نصب قطعه بپردازند، از این ریل استفاده می‌شود. ظرفیت بار بالای آن‌ها امکان حمل بارهای سنگین را فراهم می‌کند.

ربات خطی

مشخصه اصلی این مدل لینیر گاید تک ریله این است که دارای دو محور حرکتی است (البته گاهی اوقات نیاز است تا در جهت‌های مختلفی حرکت انجام شود که محور Y و Z نیز در آن استفاده می‌شود). فرض کنید شما وسیله‌ای سوار ریل کرده‌اید که قصد دارید همزمان که رو به جلو می‌رود ارتفاع آن نیز زیاد شود، این مزیت تنها به وسیله ربات خطی قابل دستیابی است. هر محور دارای یک ریل خطی است و توسط پیچ (شفت) یا تسمه و یا قرقره‌های فلزی به حرکت در می‌آید. مدل پر کاربرد آن دو محور موازی با هم دارد که همزمان باهم به کار می‌افتند. معمولا از این بلبرینگ خطی، به خاطر توانایی حمل بار سنگین در جهت‌های مختلف استفاده می‌کنند.

لینیر گاید با دو ریل

هنگامی که سنگینی بار زیاد باشد، می‌توان از ریل‌های خطی که دارای دو ریل هستند استفاده کرد. در این پیکربندی، مکانیزم حرکتی را بین ریل‌های خطی نصب می‌کنند و فضایی که سیستم اشغال می‌کند بسیار کاهش می‌یابد. در ادامه چند لینیر گاید دو ریله برای آشنایی بیشتر شما آورده شده است.

لینیر گاید با صفحه متحرک

این صفحه‌های متحرک، سیستم‌هایی با دقت بسیار بالا هستند، که به این معنی است هنگام طی کردن مسافت بالا، کمترین انحرافی نیز در موقعیت ریل‌ها ایجاد نخواهد شد. حتی اگر بار لحظه‌ای که روی صفحات آن می‌افتد سبک یا سنگین باشد، باز هم دقت از بین نخواهد رفت. یکی از موارد کاربرد آن در ریل‌های فرودگاهی است، که چمدان‌های سنگین و سبک روی آن قرار می‌گیرد اما سرعت حرکت تسمه تغییر نمی‌کند. استفاده از این ریل در تولیدی‌ها نیز بسیار زیاد است.

ریل‌های دو پایه صنعتی

این ریل‌ها برای اطمینان از تولید قطعات با کیفیت استفاده می‌شود. مثلا در ماشین تراشکاری، این ریل برای حرکت راحت ابزار برای تراشکاری استفاده می‌شود. یا در ریخته‌گری و پرس‌کاری، قطعات را روی غلتک می‌گذارند و با حرکت غلتک روی ریل، پروسه‌های پرس کردن مواد روی ریل انجام خواهد شد. دلیل اصلی استفاده از این مدل لینیر گاید ، استحکام بالای آن است.

ربات‌های چند محوره (دکارتی)

از آنجا که ربات‌های دکارتی، معمولا فقط از یک سیستم خطی در هر محور استفاده می‌کنند، بسیار مهم است که بتوانند بارهای لحظه‌ای را تحمل کنند. معمولا در هر محور از ریل‌های جفتی استفاده می‌کنند تا دقت و قدرت حرکت ریل بالا باشد.

مشخصات فنی لینیر گاید

لینیر گاید از دو قسمت اصلی تشکیل شده است. این دو قسمت شامل ریل و واگن یا غلتک سوار بر آن می‌شود، که جنس ریل از فولاد ماشینکاری شده و برش و ابعاد بسیار دقیق و با کیفیت است. این ریل‌ها بسته به نوع استفاده و سنگینی باری که قرار است روی آن قرار گیرد در سایز‌های مختلف تولید می‌گردد. معمولا طول شاخه‌های ریل 4 الی 5 متری است که می‌توان آن‌ها را به یکدیگر متصل کرد. یک نکته که باید هنگام استفاده از بلبرینگ خطی به آن دقت داشت، سطح زیرین این ریل‌ها است. در صورتی که حتی مقدار خیلی کمی زمین زیر ریل کج باشد و یا باعث بالا آمدن لبه‌های اتصال گردد، ممکن است در همان بار اول حرکت ریل آسیب ببیند.

نکاتی که باید هنگام خرید لینیر گاید به آن دقت کنید

در هنگام خرید لینیر گاید باید مواردی را در ذهن داشته باشید، که به عمر بالای این دستگاه مربوط است.

میزان روغن کاری

زمانی که از ریل خطی استفاده می‌کنید، تمام اجزای آن باید روغن کاری شود تا از خوردگی قطعات جلوگیری کنید. اگر روغن کاری به موقع نباشد یا از روغن بی‌کیفیت استفاده کنید، هنگام حرکت غلتک روی ریل، به دلیل اصطکاک بالا دما زیاد می‌شود و توپ‌ها از بین خواهند رفت. با از بین رفتن توپ‌ها ریل آسیب خواهد دید و ممکن است متحمل ضرری بسیار بالا شوید.

میزان اصطکاک

میزان اصطکاکی که در لینیر گاید باید باشد، نباید از حد مجاز 0.0035 بیشتر شود. وجود اصطکاک بالا باعث فرسوده شدن بسیار سریع‌تر قطعات، به خصوص ریل خواهد شد. معمولا روغن کاری مناسب این اصطکاک را کم خواهد کرد، اما به جنس قطعات نیز بستگی دارد.

جنس ریل و ظرافت آن

همانطور که گفته شد، ریل‌ها را اکثرا از جنس فولاد می‌سازند. اما گاهی اوقات از آلیاژهای دیگر نیز استفاده می‌کنند، به خصوص زمانی که مطمئن هستند از این لینیر گاید استفاده سنگین نخواهد شد. همچنین پرداخت و ماشین‌کاری لبه‌های ریل باعث خواهد شد تا حرکت بسیار روان‌تر انجام گردد.

دقت بالا در حرکت لینیر گاید دو ریله

اگر نیاز به استفاده از لینیر گاید جفت ریلی دارید، باید مدلی را انتخاب کنید هر دو ریل دارای دقت بالایی باشند و کاملا موازی با یکدیگر ساخته شده باشند. حتی در صورت وجود کوچک‌ترین اختلاف نیز ممکن است دستگاه منجر به ایجاد حادثه، و از ریل خارج شدن غلتک شوند.

نحوه استفاده از لینیر گاید

پس از بهم متصل کردن ریل‌ها، لینیر گاید باید با روغن مخصوص، و روغنی که باعث جلوگیری از خوردگی است روانکاری گردد. همچنین از درست متصل بودن ریل‌ها به یکدیگر اطمینان حاصل کنید. معمولا جنس لینیر گاید از پلاستیک است، و نباید با موادی که باعث خورده شدن پلاستیک می‌شود برای پاک‌سازی آن‌ها استفاده کنید. همچنین هنگام استفاده از لینیر گاید ، حتما دقت داشته باشید وسیله‌ای روی ریل قرار نگرفته باشد، زیرا با برخورد غلتک به آن، هم دقت دستگاه بهم خواهد خورد، و هم ممکن است به ریل و دستگاه آسیب وارد شود.

سخن پایانی

لینیر گاید در صنایع مختلف برای جابجایی اجسام سنگین استفاده می‌شود. در این جابجایی‌ها سرعت حرکت و دقت آن بسیار مهم است. به طور مثال در برخی تولیدی‌ها اگر حرکت سریع نباشد، پرداخت یا پرس قطعه به خوبی انجام نخواهد شد. همانطور که خواندید لینیر گاید انواع مختلف دارد، و شما می‌توانید در سایت ماناموتور به مقایسه و بررسی برندهای داخلی و خارجی بپردازید. همچنین با تماس با مشاورین ماناموتور، می‌توانید در خرید این قطعات راهنمایی لازم را کسب کنید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

72 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 72 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

72 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی