شرکت هوشمند سازان حرکت

پولی تایمینگ

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

پولی تایم  چیست | کاربرد آن و انواع پولی تایمینگ‌های موجود در بازار

پولی یا قرقره، یکی از متداول‌ترین تجهیزاتی است، که در کاربردهایی در محیط کار و خانه یافت می‌شود. از آسانسور گرفته تا دستگاه چرخ خیاطی شما، همه از انواع پولی مختلف برای تکمیل عملکردهای لازم استفاده می‌کنند. با توجه با نیازهای مختلف، می‌توان از انواع پولی که در بازار موجود است استفاده کرد. پولی تایم یکی از پر استفاده‌ترین نوع این قرقره‌ها است که به دلیل توانایی منحصر به فرد در جلوگیری از خطا و حفظ زمانی بندی قرار گرفتن قطعه‌ها روی یکدیگر استفاده می‌شود. در مقاله زیر، ما در مورد انواع پولی تایمینگ و کاربردهای آن بحث خواهیم کرد.

نحوه عملکرد پولی تایم

پولی تایم یک قرقره مخصوص می‌باشد و دارای دندانه و فرو رفتگی‌هایی با اندازه مختلف است، که در قسمت خارجی بدنه آن قرار دارد. مانند سیستم قرقره‌های قدیمی که توسط نیروی اصطکاکی بین سطح تسمه و قرقره باعث گردش و انجام عملکرد می‌شوند، این نوع پولی نیز می‌تواند قطعات دیگر را به حرکت درآورد. برای انتقال نیرو، پولی تایمینگ از دندانه و فرو رفتگی (به آن جیب هم می‌گویند) استفاده نمی‌کند، بلکه آن‌ها تسمه یا کمربند قرقره را درگیر می‌کنند تا به زمان بندی صحیح حرکت، کمک کنند و از میزان بندی نامناسب جلوگیری شود.

کاربرد پولی تایم چیست

از پولی تایم زمانی استفاده می‌شود که برای چرخش بسیار دقیق، نیاز به اتصال دو شافت با یکدیگر باشد. بیشتر تسمه‌ها و پولی‌های قدیمی بدون دندانه و جیب هستند، که در بسیاری از مواقع تسمه ممکن است از مسیر خارج شود و باعث چرخیدن یک شافت گردد، در حالی که شافت دیگری ثابت مانده است. پولی تایمینگ با داشتن دندانه و جیب این نگرانی را برطرف می‌کند، زیرا باعث می‌شود که در حین کار پولی، تسمه محکم به جای خود متصل بماند. برای مثال از پولی تایمینگ برای تنظیم سرعت فن می‌توان استفاده کرد. برخی پولی‌ها با افزایش قدرت گردش، امکان انجام کارهای سنگین را فراهم می‌کنند.

انواع پولی تایم مختلف در استفاده‌های روزمره

همانطور که گفته شد، پولی تایم تنها گزینه موجود در بازار نیست، بسیاری دیگر از قرقره‌ها نیز در زندگی ما نقش دارند. خود پولی تایمینگ انواع مختلف دارد که بسته به کاربرد شما، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. معمولا پولی‌های چند دندانه، پولی‌های چند سرعته، پولی تایمینگ V شکل از رایج‌ترین مدل‌های پر استفاده هستند. در زیر درباره این مدل‌ها توضیح خواهیم داد.

پولی چند دندانه

پولی تایم چند دندانه (چند لبه) در بسیاری از کاربردها ، مانند خشک کن، فن، مایکرو ویو و بالابرها استفاده می‌شود. این مدل پولی برای ایجاد قدرت بالا در محیط‌های کوچک طراحی شده است و گشتاور بالایی در حداقل فضای ممکن ایجاد می‌کند.

پولی‌های چند سرعته

بر خلاف پولی تایم چند لبه، پولی‌های چند سرعته معمولا در کاربردهای بزرگ‌تر مانند ماشین آلات سنگین استفاده می‌شود. همانطور که از نام آن پیدا است، پولی چند سرعته، به گونه‌ای طراحی شده است که سرعت چرخش شافت را بتواند تغییر دهد، و در صورت نیاز چرخش‌ها را در هر دقیقه کم یا زیاد کند. تغییر سرعت توسط دو پولی مخروطی شکل ایجاد می‌شود که چند دندانه موازی دارند. تسمه با افتادن روی هر دندانه سرعت گردشش تغییر می‌کند و می‌تواند زیاد و کم شود.

پولی تایمینگ بوش خور

تنها تفاوتی که این مدل پولی تایم با دیگر انواع پولی دارد، این است که در مرکز آن جای قرار گرفتن بوش تعبیه شده است. یکی از نمونه‌های این مدل، تسمه تایم خودرو است. از آنجا که سرعت بالا باعث ایجاد لرزش در تسمه و یا پولی می‌شود، با قرار دادن یک بوش در پولی، می‌توان از خرابی و یا از مسیر خارج شدن تسمه جلوگیری کرد و عمر پولی را افزایش داد.

محاسبه نسبت سرعت، سرعت خروجی و گشتاور

در یک سیستم با دو پولی تایم ، که پولی‌هایی با اندازه مختلف دارند، به راحتی می‌توان نسبت سرعت بین دو قرقره را محاسبه کرد. این نسبت با استفاده از قطر پولی متحرک تقسیم بر قطر پولی محرک به دست می‌آید. به عنوان مثال، یک سیستم با پولی متحرک به قطر 150 میلی‌متر و پولی محرک با قطر 50 میلی‌متر، نسبت سرعت آن عدد 3 است. پیدا کردن سرعت خروجی مستلزم گرفتن سرعت ورودی و تقسیم آن بر نسبت سرعت است. اساسا با داشتن سرعت خروجی قرقره و سرعت ورودی قرقره، می‌توانید گشتاور منتقل شده بین قرقره‌ها را محاسبه کنید.

اگر سرعت ورودی 75 دور در دقیقه باشد،  پس سرعت خروجی مساوی است با 75 دور در دقیقه تقسیم بر 3، که می‌شود 25 دور در دقیقه. شما با ضرب سرعت ورودی در نسبت سرعت، می‌توانید گشتاوری که از پولی محرک به پولی متحرک منتقل می‌شود را محاسبه کنید.

چگونه یک پولی تایمینگ خوب انتخاب کنیم

پیدا کردن یک پولی تایم مناسب با کاربرد شما، نیاز به داشتن دانش و تخصص دارد. شما می‌توانید با دریافت مشاوره از متخصصین ماناموتور، بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید. در زیر نکاتی برای آشنایی بیشتر شما جهت خرید یک پولی تایمینگ مناسب آمده است.

ملاحظات محیطی

در کل، انتخاب یک پولی مناسب برای کاربرد شما با یک بررسی محیطی شروع می‌شود. آیا محیط کار شما شرایط خاصی دارد؟ در تولیدی شما ایمنی غذایی وجود دارد و با مواد غذایی سر و کار دارید؟ آیا پولی باید برای عملکرد برنامه‌های الکترونیکی، ضد استاتیک باشد؟ شما باید تمام شرایط محیطی که ممکن است روی پولی انتخاب شده تاثیر بگذارد را در نظر بگیرید. این شرایط محیطی ذکر شده در بالا که معمولا برای انتخاب پولی مهم هستند، عبارتند از:

 • دما – گرمای شدید یا سرمای شدید روی عملکرد تسمه تاثیر دارد
 • ذرات گرد و غبار یا قطعات بزرگ ( امکان سایش تسمه و دندانه‌ها وجود دارد)
 • قرار گرفتن در معرض چربی یا روغن
 • وجود گاز ازون در محیط

پی بردن به شرایط محیطی، به شما این امکان را می‌دهد تا مدل مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر پولی تایم شما باید در حضور گاز ازون فعالیت کند، می‌توانید از یک تسمه با جنس اورتان یا لاستیکی که توسط ازون خورده نمی‌شود استفاده کنید. این تسمه در محیط‌هایی که بیش از حد چربی و یا روغن دارند نیز کاربرد بهتری دارد. همچنین در محیط‌های بسیار گرم نمی‌توان از پولی‌هایی که جنس پلاستیک دارند استفاده کنید، و باید حتما از پولی جنس فولاد استفاده شود.

انتخاب اندازه مناسب

قبل از خرید پولی تایم مناسب برای عملکرد خود، باید تعداد زیادی از متغیرهای اندازه‌ای را در نظر بگیرید. این متغیرها عبارتند از عرض پولی، گام، تعداد دندانه و جیب، زمان چرخش و غیره. برای آشنایی با پولی مناسب با کار خود از تماس با متخصصین ماناموتور دریغ نکنید، مشاوران ما آماده راهنمایی شما برای انتخاب یکی پولی تایمینگ ایده‌ آل هستند.

بررسی جنس پولی تایمینگ

همانطور که گفته شد، شرایط خاص محیطی در انتخاب مواد تشکیل دهنده قرقره نقش مهمی دارند. معمولا پولی تایم را از مواد مختلفی می‌سازند تا علاوه بر میزان استحکام آن، امکان استفاده در شرایطی که از موادهای خاصی استفاده می‌شود نیز ممکن باشد.

 1. آلومینیوم: آلومینیوم یکی از مصالحی است که اغلب در ساخت انواع پولی‌ها از آن استفاده می‌شود. آلومینیوم سبک و بادوام است، و برای سیستم‌هایی با قدرت اسب بخار بالا بسیار عالی است. استحکام کششی و دوام آلومینیوم امکان استفاده در مصارف سنگین را فراهم می‌کند و از تغییر شکل فلز در حین استفاده جلوگیری می‌شود. همچنین در آب و هوای نامناسب، به خصوص در گرمای بسیار شدید نیز قابل استفاده است.
 2. فولاد: فولاد نیز معمولا در ساخت پولی تایم استفاده می‌شود و به طور گسترده در دسترس است. فولاد به دلیل ثابت بودن در محیط‌های سخت شناخته می‌شود و با گذشت زمان همانطور که تولید شده باقی خواهد ماند. استحکام کششی بالای فولاد مانند آلومینیوم، ظرفیت بار سنگین را فراهم می‌کند. ماندگاری بالای فولاد در دمای بسیار گرم یا سرد، کمی بیشتر از فولاد است. با روش‌های مدرن ساخت فولاد، احتمال شکست ترد از بین می‌رود، و همچنین زنگ زدن و خوردگی فولاد در این روش غیر ممکن خواهد بود.
 3. پلاستیک: این ماده به دلیل وزن سبک و ارزان بودن اغلب برای ساخت قرقره ترجیح داده می‌شود. این پولی تایم به هیچ عنوان تحت اکسیداسیون قرار نمی‌گیرد. بنابراین به تعمیر سطح آن در طول زمان نیاز ندارد. همچنین جنس پلاستیک مناسب برای کاربردهای سبک در محیط‌های عادی است و نگهداری کمی نیاز دارد. برای مثال در مورد اسباب بازی‌ها، استفاده از پولی با جنس فولاد یا آلومینیوم ممکن است هزینه زیادی داشته باشد، پس استفاده از پلاستیک مناسب‌تر است.

خرید پولی تایم از ماناموتور

اگر برای شغل خود، نیاز به خرید پولی تایمینگ دارید، می‌توانید با مراجعه به ماناموتور انواع آن را مشاهده کنید و آنلاین خریداری کنید. ماناموتور با سابقه طولانی در زمینه تجهیز انواع الکتروموتور و تجهیزات حرکتی، توانسته با ارائه محصولات متنوع و قیمت مناسب رضایت خاطر مشتری را جلب نماید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

211 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 211 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

211 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما