شرکت هوشمند سازان حرکت

درایور استپ موتور

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

بهترین قیمت و روش خرید درایور استپ موتور صنعتی

درایور استپ موتور لازمه ارتباط با استپ موتور می باشد و بدون آن نمی توان استپ موتور را راه اندازی نمود. درایور استپ موتور شبیه راننده ای است که استپ موتور را به مانند خودرو کنترل می کند. درایور استپر موتور، ورودی را از برد کنترلر گرفته و آن را به پالس‌ تبدیل می کند. در واقع انتقال پالس ها و نیز تغییر فازهای استپ موتور را برعهده دارد. اگر یک درایور نامناسب برای استپ موتور خود انتخاب کنید، در این صورت استپ موتور عملکرد نامطلوبی خواهد داشت بطوریکه غیردقیق و همراه با لرزش کار خواهد کرد و در نهایت باعث آسیب رسیدن به موتور و درایور خواهد شد. به طور کلی می توان گفت، درایور وظیفه راه اندازی، تنظیم و نیز کنترل استپ موتور را دارد.

درایور و استپ موتور

انتخاب موتور

در خرید استپ موتورها ابتدا باید موتور آن انتخاب شود. اینکه ابتدا درایور تهیه کنیم و بعد به فکر موتور باشیم، کاملا غیر اصولی و اشتباه است.

استپ موتورها با دیگر الکتروموتورها متفاوت است و برخلاف آن ها در کمترین دور بیشترین گشتاور را دارد. در انتخاب استپ موتورها، گشتاور (Holding Torque) بسیار اهمیت دارد از این رو بر اساس گشتاور دسته بندی می شوند، برای همین باید گشتاور مورد نیاز خود را مشخص کرده و از آنجا که با افزایش دور، گشتاور تا 50 درصد کاهش می یابد، باید موتوری با 2 برابر گشتاور مورد نیاز انتخاب کنید.

انواع استپ موتور

استپ موتورهای 2 فاز به نسبت دیگر استپ موتورها از قیمت کمتر و موجودی بیشتری برخوردارند، از سوی دیگر، استپ موتورهای پنچ فاز به دلیل قیمت بالا و مشکلاتی که در طراحی درایور آن ها وجود دارد، کمتر در بازار یافت می شوند. استپ موتور 3 فاز به نسبت استپر موتور 2 فاز، دقت و گشتاور بالایی دارند. همچنین این استپ موتور در حرکاتی با رفت و برگشت زیاد بسیار مناسب هستند. یک نکته منفی به نسبت استپ موتور 2 فاز دارد و آن هم قیمت بالای آن ها می باشد. این افزایش قیمت باعث شده است که موجودی استپر موتور سه فاز در بازار بسیار کم تر از استپ موتور 2 فاز باشد. استپ موتورهای 5 فاز نسبت به استپر موتور 3 فاز، سرعت بالاتری دارند.

استپ موتورهای 3 فاز دارای 6 سیم می باشند که در بعضی از مدل ها این سیم ها در داخل به هم متصل شده و سه سیم U، V و W از آن خارج شده است. این اتصال می تواند ستاره و یا مثلث باشد که بسیار مشابه الکتروموتورهای سه فاز است. استپ موتورهای 3 فاز 0.6 و 1.2 درجه می باشد که با توجه به درجه های کمتر به نسبت استپ موتورهای 2 فاز دقت بالاتری را ایجاد می کند.

سیم بندی موتور های سه فاز

انتخاب درایور

بعد از انتخاب استپ موتور مناسب نوبت به انتخاب درایور می باشد. درایورها با برندهای فراوانی در بازار یافت می شوند که اکثرا متفرقه هستند، پیشنهاد می شود از برندهای معتبر استفاده شود. استپ موتورها ولتاژ ثابت دارند و جریان آن ها تغییر می کند. ولتاژ خروجی اکثر درایورها و موتورها 5 ولت است و درایورها با حداکثر جریان خروجی شناخته می شوند. به این صورت که برای انتخاب درایور مناسب باید به جریان کشی موتور در حالت بای پلار توجه نماییم و درایور را با توجه به آن انتخاب کنیم. پیشتر توجه داشته باشید که تعداد فاز درایور با موتور حتما باید یکی باشد و با این که استپر موتورهای 2 فاز و سه فاز انواع 6 سیم دارند، اما نمی توان آن ها را به جای هم استفاده نمود. پارامترهای کنترلی و اضافی دیگری هم مانند پشتیبانی از شبکه و پالس های فرکانس بالا یا چرخش یک جهته یا دو جهته (CW/CCW) وجود دارند این نکات می تواند در زمان خرید مهم باشد که در بخش های دیگر مورد بررسی قرار می گیرد، برای مثال برای راه اندازی استپ موتور انکودر دار حتما از درایور انکودر دار استفاده نمایید. برای تهیه استپ موتور ابتدا باید گشتاور و دور مورد نیاز خود را شناسایی کنید. شناسایی گشتاور برای بال اسکرو و ریل و واگن در صفحه استپ موتور به صورت کامل توضیح داده شده است.

استپ موتور با بال اسکرو

سیم بندی و راه اندازی درایور استپ موتور

اتصال موتور سه سیم به درایور استپ موتورهای سه فاز کار بسیار آسانی است و فقط کافیست که سیم های متناظر را متصل کنید و با توجه به دیتاشیت محصول از اتصال سیم های داخلی مطمئن شوید. در استپ موتورهای 6 سیم، می توانیم به هر نحوی که خواستید (ستاره یا مثلث) آن ها را به درایور متصل کنید.

درایورهای استپ موتور سه فاز به نسبت 2 فاز آسانتر سیم کشی می شوند و باید مطابق توضیحات بالا به درایور متصل شوند. از سمت دیگر با توجه به این که پالس های کنترلر NPN و یا PNP هستند به ورودی های PUL، DIR و ENA راه می یابند. این سیم کشی در تصویر زیر آمده است:

سیم بندی استپ موتور سه فاز

مزایای استفاده از درایور:

 • ایجاد حرکت دقیق و با لرزش کم در استپر موتور
 • قابلیت تنظیم پارامترها
 • افزایش دقت استپ موتور با استفاده ازمیکرواستپ
 • امکان برنامه ریزی برای میکرواستپ‌ها
 • محافظت از استپ موتور در برابر تغییرات جریان و ولتاژ
 • قابلیت جبران گشتاور در سرعت‌ بالا

شماتیک اتصال درایور و استپ موتور در تصویر زیر نشان داده شده است.

اتصال استپ موتور و درایور CNC

قیمت درایور استپر موتور CNC

تعداد فاز در قیمت استپ موتورها بسیار موثر است. به صورتی که درایور استپر موتور 2 فاز از همه ارزانتر، درایور استپر موتور 3 فاز دارای قیمت کمی بالاتر و 5 فاز از همه گرانتر است. این تفاوت قیمت به خاطر تفاوت ساختار داخلی هر یک از آن ها می باشد و با این که گشتاور و سرعت موتورهای 5 فاز بسیار بالا است اما چون ساختار بسیار پیشرفته ای دارد قیمتی به مراتب بالاتر دارد.

استپ موتور در دستگاه CNC

انواع پالس های دریافتی

کنترلرهای قدیمی پالس های خود را به صورت CW/CCW ارسال می کردند اما امروزه این نوع فرستادن پالس به درایور استپر موتورها منسوخ شده است و کمتر مورد توجه است اما از آنجا که این نوع از کنترلرها هنوز در صنعت یافت می شوند برای راه اندازی استپ موتور با آن ها حتما باید به دنبال درایورهایی با پشتیبانی از این نوع پالس ها باشید.

شبکه ارتباطی

در درایور استپر موتورهای پیشرفته تر شبکه های مدباس و اترنت هم دیده می شود. یکی از مدل هایی که از شبکه مدباس RS232 پشتیبانی می کند، DM805-AI می باشد.

RJ11 پورت شبکه مدباس

پارامترهای دیگری که در قیمت درایورها تاثیر می گذارند، شبکه و مد گرفتن پالس می باشد. برای مثال دو درایور DM542 و DM542E پارامترهای شبیه به هم دارند اما مدل اول از پالس های ورودیCW/CCW هم پشتیبانی می کند که همین باعث می شود قیمتی بالاتر داشته باشد.

پالس های ارسالی به درایور استپر موتور

درایور میکرو استپ

استپ موتورها به صورت پله ای کار می کنند و با هر حرکت بین این پله ها پرش می کنند. فاصله این پله ها در موتور دوفاز 1.8 یا 0.9 درجه و در موتورهای سه فاز 1.2 در جه می باشد. اما اگر ما بخواهیم با همین پله ها با موتور کار کنیم هم موتور دقت خود را از دست می دهد و هم با لرزش بسیار زیاد کار خواهد کرد. برای حل این مشکل در درایور استپر موتورها قابلیتی به نام میکرو استپ قرار داده اند که با تقسیم پالس ها بین سیم پیچ ها، موتور بین این پله ها هم قرار می گیرد که با کمک دیپ سوییچی که بر روی درایور آن ها قرار داده شده است می توان تعداد این میکرو استپ ها را در هر دور از 200 تا 40000 پالس تنظیم نمود.

درایور استپر موتور

 اگر این میکرو استپ ها بسیار زیاد باشد موتور بسیار دقیق کار می کند اما موتور در دورهای بالا امکان پالس گم کردن دارد و حد اکثر دور آن کاهش می یابد و در میکرو استپ های کم هم موتور با لرزش و بی دقت می شود.

راه اندازی درایور استپر موتور 2 فاز 4، 6 و 8 سیم

راه اندازی این استپ موتورها در صفحه استپ موتور به صورت کامل توضیح داده شده است و برای آشنایی با آن به آن صفحه مراجعه نمایید.

استپ موتورهای 2 فاز

ورودی انکودر

یکی دیگر از پارامترهایی که بر کارایی و قیمت درایور استپر موتور تاثیرگذار است ورودی انکودر می باشد. برای دقت بالا و به حداقل رساندن خطا از استپ موتور انکودر دار استفاده می شود. خروجی انکودر را هم می توان به کنترلر یا PLC داد و یا می توان به درایور استپر موتور با ورودی انکودر متصل کرد که فقط نوع کارکرد سیستم تغییر خواهد کرد.

نمایندگی فروش درایور استپر موتور

استپ موتور و درایور استپر موتور به خاطر نیاز به پشتیبانی، بهتر است از نمایندگی خریدار شود. شما در هنگام خرید درایور موتور پله ای می توانید از مشاوره فنی شرکت ماناموتور کمک گرفته و خریدی به صرفه داشته باشید. اگر می خواهید یک درایور استپر موتور خریداری کنید اما نمی دانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، ماناموتور به شما در زمینه انتخاب و خرید درایور استپر موتور کمک می کند. مزیت مهم خرید اینترنتی درایور استپر موتور، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت درایور استپ موتورهای مختلف، برحسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، خرید دقیقی داشته باشید. از این برندها می توان به لیدشاین چین، فستک و اتونیکس کره جنوبی اشاره نمود. ماناموتور به عنوان بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی الکتروموتور و تجهیزات صنعتی مرجعی قابل اعتماد برای خرید استپر موتور و درایور آن است. همین طور می توانید آخرین قیمت های به روز، لیست قیمت استپر موتورهای موجود در سایت ماناموتور را مشاهده کرده و کاتالوگ استپر موتور دلخواه خود را در مطالعه نموده و محصول را به صورت آنلاین خریداری کنید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

61 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 61 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

61 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما