شرکت هوشمند سازان حرکت

استپ موتور انکودر دار

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

نکته ای بسیار مهم در راه اندازی استپ موتور انکودر

همانطور که می دانید استفاده از انکودر در پشت موتور باعث کلوز لوپ شدن سیستم می شود. این کار باعث می شود که دستگاه دیگر خطا نداشته باشد و دقت آن تا حد خوبی افزایش یابد. نکته بسیار مهمی که در استپ موتور های انکودر دار بسیار مهم است، این است که میکرو استپ های درایو باید بیشتر از دقت انکودر تنظیم شود. اگر این نکته رعایت نشود، چون دقت حرکت استپ موتور کم تر از انکدر می باشد خطای همیشگی در سیستم خود خواهیم داشت. استپ موتور های انکودر دار معمولا با انکودر های 1000 پالس تولید می شوند.

استپ موتور انکودر دار

برای روشن شدن این مسئله فکر می کنیم که استپ موتور ما هم انکودر 1000 پالس دارد، در این انکودر ها با توجه به لبه های پالس A و B حدود 4000 پالس تولید می کنند. برای همین ما باید تعداد استپ ها را بیشتر از 4000 تنظیم کنیم که برای مثال 6400 پالس می توانید انتخابی مناسب باشد. نکته بسیار مهم دیگر این است که ما موقعیت خود را فقط از خروجی انکودر چک می کنیم و کاری به پالس های ارسالی درایو به موتور نداریم زیرا امکان خطا در میکرو استپ ها و جود دارد که در حرکت گم میشود.

استپ موتور با انکودر

استپر موتور انکودر دار یا سروو موتور

از مهم ترین سوالاتی که در هنگام آشنایی با استپ موتور های انکودر دار پرسیده می شود، ارزش خرید آن ها به نسبت سروو موتور میباشد. سروو موتور ها از سیستم های پیشرفته ای برای کنترل موقعیت استفاده می کنند که دقت هایی به مراتب بالاتر از استپ موتور ها دارند. اما نکته اینجاست که قیمت استپ موتور ها تا حد زیادی از سروو ها کمتر می باشند. اگر می خواهید به صورت کامل با تفاوت این دو موتور کاربردی آشنا شوید می توانید به بلاگ تفاوت استپ موتور و سروو موتور مراجعه نمایید. اما در کل باید بگوییم که در پروژه هایی که کنترل موقعیت انجام می شود و هزینه تمام شده به نسبت دقت از اهمیت بیشتری برخوردار است بهترین انتخاب استپ موتور انکودر دار می باشد.

استپ موتور یا سروو موتور

نکته قابل توجه دیگر در مورد این دو موتور این است که سروو ها به همراه درایور مخصوص خود به فروش می رسند اما درایور استپ موتور های انکودر دار می تواند ورودی پالس انکودر داشته باشد و یا می تواند نداشته باشد. در واقع می توان کلوزلوپ موتور را به کمک کنترلر خارجی مثل PLC انجام داد.

کاربرد های استپ موتور انکودر دار

این نوع از استپ موتور ها کاربرد های فراوانی دارند اما دو نمونه از مواردی که مورد استفاده قرار می گیرندبه صورت زیر است:

  • سنکرون کردن حرکت سیستم های با دو موتور یا بیشتر در یک محور؛ به این صورت که پالس انکودر موتور اول به درایو موتور دوم متصل میشود و محور را به صورت کاملا دقیق حرکت می دهد.
  • بین صنعت گران اشتباهی مصطلح شده است آن هم این است که استپ موتور انکودر دار سرعت بیشتری دارد. که کاملا غلط نیست ولی بهتر است به صورتی دیگر بیان شود. از آنجا که استپ موتور ها با دور پایین می چرخند و در دور های بالا معمولا خطا دارند، این استپ موتور می تواند در سرعت های بالا بدون خطا کار کند و سرعت بالاتری لزوما ندارد. زیرا انکودر متصل خطای آن را پوشش میدهد.

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

44 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 44 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

44 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی