شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور DC

قبل از خرید موتور DC ضروریست که بدانید

موتور های DC از جمله موتور های الکتریکی محسوب می شوند که با منبع تغذیه جریان مستقیم راه اندازی میشوند. این محصولات معمولاً کوچک هستند و در کاربری های سبکتر مورد استفاده قرار گرفته اما موتور های AC در کاربرد های صنعتی و سنگین که گشتاور زیادی نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت مهم این نوع موتورها نسبت به موتور AC ها، ابعاد کم و گشتاور و سرعت بالا میباشد.

موتور دی سی براشلس

انواع الکتروموتور های DC

موتورهای DC می توانند برخلاف موتور های AC گشتاور یکنواختی را تولید نمایند. همچنین این محصولات دقت بالایی در کنترل سرعت روتور دارند و می توانند گشتاور و سرعت روتور را به میزان دلخواه بدون نیاز به گیربکس کنترل کنند و  نسبت به الکتروموتور AC راه‌ اندازی و کنترل آسان تری دارند. در ادامه به معرفی انواع الکتروموتور های DC پرداخته ایم:

موتور dc گیربکس دار

موتور DC براش

الکتروموتور dc براش از انواع موتور های DC دارای ساختار ساده و قیمت پایین تری نسبت به سایر انواع هستند. موتور های براش دی سی از یک سیم پیچ متحرک و آهنربای ثابت و یک بخش متحرک که کموتاتور نام دارد و وظیفه اصلی آن انتقال برق به سیم پیچ می باشد، تشکیل شده اند ؛ کموتاتور، جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل برعکس میکند تا نیروی جاذبه و دافعه بین سیم پیچ و آهنربا ایجاد شود و این اتفاق موجب میشود که در حین گردش موتور قطب های موتور دائما تغییر کند.

البته این محصولات امروزه به دلیل هزینه نگهداری بالا، استهلاک زیاد و همچنین راندمان پایین در بازارهای  صنعتی از تقاضای کمتری نسبت به سایرین برخوردارند. مزیت مهم این موتور ها، قیمت پایین و همچنین کنترل ساده آنها می باشد.

 موتور DC  براشلس

این نوع موتورهای بدون جاروبک، از نسل جدید موتور های دی سی محسوب میشوند که به دلیل نداشتن براش از هزینه نگهداری بسیار کمی بهره می برند و دارای دقت و سرعت بسیار بالایی می باشند؛ اما این موتورها برای کارکرد نیاز به درایور دارند و همین موضوع باعث می شود که که هزینه اولیه خرید این موتور ها بالا باشد.

موتور براشلس DC از یک سیم پیچ ثابت و آهنربای دوار تشکیل شده است که از یک یا چند سنسور الکترونیکی برای درک موقعیت موتور استفاده می کند؛ سیم پیچ ها یکی پس از دیگری پس از دریافت سیگنال هایی از سنسور موقعیت موتور، وارد مدار میشوند. 

موتور dc براشلس

در جدول زیر به مقایسه موتور های براش و براشلس پرداخته ایم:

مشخصه

موتور های براشلس

موتور های براش

کموتاتور

الکتریکی با سنسور

مکانیکی با براش

تعمیر و نگهداری

به علت نبود براش کمتر میباشد.

زیاد و به طور منظم

راندمان

بالا

متوسط

اینرسی روتور

وابسته است می تواند کم یا زیاد باشد

بالا

نسبت توان به حجم

بالا

متوسط یا کم

هزینه ساخت

بالا

کم

 

موتور دی سی گیربکس دار

اصولا موتور ها کارایی چندانی بدون گیربکس ها ندارند و دلیل این موضوع این است که ما در بیشتر کارهایمان نیاز به دور بسیار بالا نداریم و بیشتر نیاز به گشتاور یا نیروی حاصل از این تعداد دور را داریم برای تبدیل سرعت به قدرت همه جا از وسیله ای به نام گیربکس استفاده می شود. در هنگام خرید موتور dc گیربکس دار حتما باید به نسبت گیربکس، دور خروجی و توان دقت کنیم.

به همین منظور بعد از مدتی موتور های آپشن داری به نام موتور های گیربکس دار روانه بازار های صنعتی شدند البته که این به منظور حذف موتور های بدون گیربکس نبوده و نیست و شما می توانید با تهیه گیربکس جداگانه از الکترو موتور ها استفاده کنید ولی به تبع هزینه نسبتا بیشتری نسبت به موتور های گیربکس دار دارد موتورهای گیربکس دار از لحاظ هزینه از صرفه اقتصادی برخوردارند. برای مشاهده و خرید موتور گیربکس DC می توانید به موتور گیربکس های با کیفیت برند تایلیمراجعه نمایید.

موتور جاروبک دار گیربکس دار

سرو موتور DC

در هر نقطه ای از صنعت که نیاز به دقت بالا داشته باشیم، باید از سروو موتور استفاده کنیم. در این محصولات عملیات کنترل سرعت و چرخش به طور دقیق صورت میگیرد و همچنین راندمان بسیار بالایی دارند. البته قیمت سرو موتور dc ها بالا بوده و همچنین ساختار پیچیده ای دارند و به طور کلی نسبت به سروو موتور AC بازدهی کمتری دارند.

مورتور دی سی

درایور موتور dc

درایور موتور DC ابزاری است که می توان به وسیله آن دور و سرعت و همچنین جهت گردش موتور DC ها را کنترل نمود؛ برندهایی مانند H2M از تولیدکنندگان درایو DC می باشند. در هنگام خرید این محصول باید دقت کرد، رنج ولتاژی که درایور دیسی میتواند در آن کار میکند چه بازه ای است.

درایور dc

کاربرد موتور های  DC

در مجموع مهم ترین ویژگی موتورهای DC این است که گشتاور بسیار بالایی نسبت به حجم موتور را ایجاد می کنند و علاوه بر آن به علت ابعاد کم قابلیت انتقال و جابجایی دارند ولی یکی از مهم ترین عیب های این موتور ها این است که تولید جریان مستقیم یا DC بسیار سخت است و باید از مبدل ها استفاده کرد. این موتور ها با گشتاور ثابت کار می کنند و با تغییر بار اعمالی روی آن سرعت آن تغییر زیادی نمی کند.

فروش انواع موتورهای دی سی

شرکت هوشمند سازان حرکت همواره در زمینه موتور های DC پیشتاز بوده و با تامین انواع مختلف و متنوع موتور های دی سی توانسته نیاز مشتریان خود را تامین کند؛ شما می توانید از طریق ارتباط گیری با کارشناسان واحد فنی مانا موتور درباره این موتور ها اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورده و تجربه یک خرید مطمئن را از ما داشته باشید.

اگر میخواهید یک موتور دی سی خریداری کنید اما نمی دانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، مانا موتور به شما در زمینه انتخاب و خرید مناسب ترین موتور دی سی کمک میکند.

مشاوره فنی برای خرید این محصولات، مانند هر نوع کالای صنعتی دیگر، می تواند از تحمیل هزینه های خرید محصول و همچنین هزینه های مربوط به سعی و خطاهای اجتناب ناپذیر آن جلوگیری نماید. مزیت مهم خرید اینترنتی محصولات، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت برندهای مختلف، بر حسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، اقدام به خرید دقیقی داشته باشد.

مشاهده بیشتر