شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور DC

قبل از خرید موتور DC ضروریست که بدانید

موتور DC از جمله موتور های الکتریکی محسوب می شوند که با منبع تغذیه جریان مستقیم راه اندازی می شوند. موتور DC عمدتا دارای ابعاد کوچک هستند و در کاربری های سبکتر مورد استفاده قرار گرفته می شوند اما موتور های AC در کاربرد های صنعتی و سنگین که گشتاور زیادی نیاز است، مورد استفاده قرار می گیرند. مزیت مهم موتور DC نسبت به موتورAC ها، ابعاد کم و گشتاور و سرعت بالا می باشد.

موتور dc

الکتروموتور DC شامل دو قسمت اصلی یعنی استاتور و روتور می شود به این صورت که استاتور همیشه ثابت بوده و روتور همواره در حال چرخش است. با این وجود استاتور با ایجاد یک میدان مغناطیسی، موجب به چرخش درآمدن روتور می شود. در واقع الکتروموتور DC شامل تعدادی آهنربای ثابت بوده که بر روی استاتور قرار گرفته اند و به همراه سیم پیچ های موجود در الکتروموتور، یک میدان الکترومغناطیسی دوار ایجاد می کند و موجب چرخش روتور می شود.

موتور دی سی

انواع الکتروموتور DC

موتور دی سی می تواند برخلاف موتور های AC گشتاور یکنواختی را تولید نماید. همچنین این محصولات دقت بالایی در کنترل سرعت روتور دارند و می توانند گشتاور و سرعت روتور را به میزان دلخواه بدون نیاز به گیربکس کنترل کنند و  نسبت به الکتروموتور AC راه‌ اندازی و کنترل آسان تری دارند. در ادامه به معرفی انواع موتورهای Dc پرداخته ایم:

الکتروموتور dc

موتور DC براش

الکتروموتورdc براش از انواع موتورهای Dc دارای ساختار ساده و قیمت پایین تری نسبت به سایر انواع هستند. موتور دی سی براش از یک سیم پیچ متحرک و آهنربای ثابت و یک بخش متحرک که کموتاتور نام دارد و وظیفه اصلی آن انتقال برق به سیم پیچ می باشد، تشکیل شده اند . کموتاتور، جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل برعکس می کند تا نیروی جاذبه و دافعه بین سیم پیچ و آهنربا ایجاد شود و این اتفاق موجب می شود که در حین گردش موتور قطب های موتور دائما تغییر کند. از الکتروموتور DC براش دار ( جاروبک دار ) در پیشرانه های الکتریکی، نورد فولاد، ماشین های کاغذ و جرثقیل ها استفاده می شود. البته موتور دی سی براش دار امروزه به دلیل هزینه نگهداری بالا، استهلاک زیاد و همچنین راندمان پایین در بازارهای  صنعتی از تقاضای کمتری نسبت به سایرین برخوردارند. مزیت مهم این موتور ها، قیمت پایین و همچنین کنترل ساده آن ها می باشد.

موتور dc

 موتور DC  براشلس

موتور DC براشلس یا موتور دی سی بدون جاروبک، از نسل جدید موتور های دی سی محسوب می شود که به دلیل نداشتن براش از هزینه نگهداری بسیار کمی بهره می برند و دارای دقت و سرعت بسیار بالایی می باشند؛ اما این موتورها برای کارکرد نیاز به درایور دارند و همین موضوع باعث می شود که که هزینه اولیه خرید این موتور ها بالا باشد.

موتور براشلس DC از یک سیم پیچ ثابت و آهنربای دوار تشکیل شده است که از یک یا چند سنسور الکترونیکی برای درک موقعیت موتور استفاده می کند؛ سیم پیچ ها یکی پس از دیگری پس از دریافت سیگنال هایی از سنسور موقعیت موتور، وارد مدار می شوند.

از الکتروموتور DC براشلس ( بدون جاروبک ) در صتایع حمل و نقل، سیستم های تحریک، سیستم های گرمایش و تهویه هوا و سیستم های کنترل حرکت کاربرد دارند.

موتور دی سی

در جدول زیر به مقایسه موتور های براش و براشلس پرداخته ایم:

موتور دی سی گیربکس دار

اصولا موتور ها کارایی چندانی بدون گیربکس ها ندارند و دلیل این موضوع این است که ما در بیشتر کارهایمان نیاز به دور بسیار بالا نداریم و بیشتر نیاز به گشتاور یا نیروی حاصل از این تعداد دور را داریم برای تبدیل سرعت به قدرت همه جا از وسیله ای به نام گیربکس استفاده می شود. در هنگام خرید موتورdc گیربکس دار حتما باید به نسبت گیربکس، دور خروجی و توان دقت کنیم.

به همین منظور بعد از مدتی موتور های آپشن داری به نام موتور های گیربکس دار روانه بازار های صنعتی شدند البته که این به منظور حذف موتور های بدون گیربکس نبوده و نیست و شما می توانید با تهیه گیربکس جداگانه از الکترو موتور ها استفاده کنید ولی به تبع هزینه نسبتا بیشتری نسبت به موتور های گیربکس دار دارد موتورهای گیربکس دار از لحاظ هزینه از صرفه اقتصادی برخوردارند. برای مشاهده و خرید موتور گیربکس DC می توانید به موتور گیربکس های با کیفیت برند تایلی مراجعه نمایید.

موتور دی سی

سرو موتور DC

در هر نقطه ای از صنعت که نیاز به دقت بالا داشته باشیم، باید از سروو موتور استفاده کنیم. در این محصولات عملیات کنترل سرعت و چرخش به طور دقیق صورت می گیرد و همچنین راندمان بسیار بالایی دارند. البته قیمت سرو موتورdc ها بالا بوده و همچنین ساختار پیچیده ای دارند و به طور کلی نسبت به سروو موتور AC بازدهی کمتری دارند.

موتور dc

درایور موتور dc

درایور موتورDC ابزاری است که می توان به وسیله آن دور و سرعت و همچنین جهت گردش موتور DC را کنترل نمود؛ برندهایی مانند H2M از تولیدکنندگان درایو DC می باشند. در هنگام خرید این محصول باید دقت کرد، رنج ولتاژی که درایور دیسی می تواند در آن کار کند چه بازه ای است.

قیمت و خرید موتور dc

کاربرد موتور DC

در مجموع مهم ترین ویژگی موتورهای DC این است که گشتاور بسیار بالایی نسبت به حجم موتور ایجاد می کنند و علاوه بر آن به علت ابعاد کم قابلیت انتقال و جابجایی دارند ولی یکی از مهم ترین عیب های این موتور ها این است که تولید جریان مستقیم یا DC بسیار سخت است و باید از مبدل ها استفاده کرد. این موتور ها با گشتاور ثابت کار می کنند و با تغییر بار اعمالی روی آن سرعت آن تغییر زیادی نمی کند.

الکتروموتور DC جزو موتورهای بی خطر محسوب می شود از این رو کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارد. به طور مثال از جمله کاربرد های الکتروموتور DC می توان به استفاده از آن در درب های اتومات آسانسور، تسمه نقاله، صنایع کاغذ، صنعت شکر، صنعت تولید پلاستیک، تست تایرها در صنعت خودرو سازی، گلخانه ها، تردمیل، اسباب بازی ها و صنعت کشاورزی اشاره کرد.

مزایا و معایب استفاده از موتور DC

استفاده از الکتروموتور DC نسبت سایر الکتروموتور ها از یکسری مزایا و معایبی برخوردار است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

مزایای موتور DC

  • الکتروموتور DC بر خلاف الکتروموتور های AC امکان ایجاد گشتاوری یکنواخت تر و قابل کنترل را فراهم می کند
  • نصب، راه اندازی و استفاده از موتور دی سی به مراتب از موتور AC آسان تر است
  • دقت کنترل سرعت روتور در الکتروموتور DC بسیار بالاتر می باشد
  • کنترل گشتاور و سرعت روتور در موتور دی سی بدون استفاده از گیربکس امکان پذیر است
  • الکتروموتور dc

معایب موتورDC

  • هزینه سرویس، تعمیرات و نگه داری الکتروموتور DC بیشتر از سایر انواع موتورهاست
  • با وجود گشتاور بالا، این نوع از الکتروموتورها دارای بازدهی پایینی می باشند
  • سرعت واکنش (سرعت پاسخگویی) در موتور DC پایین است
  • قیمت انواع موتورهای Dc نسبت به سایر انواع الکتروموتور ها بالاتر است
  • در زمان راه اندازی موتور DC نیاز به جریان DC است

خرید موتور DC از ماناموتور

در هنگام خرید موتور DC لازم است تا نسبت به کسب یک سری از اطلاعات اقدام نمایید. پیش از خرید موتور DC باید پارامتر های مهمی از قبیل تعداد دور خروجی مورد نیاز، تعداد فاز، توان الکتروموتور، ولتاژ کاری، گشتاور، سایز فریم بدنه، قطر شفت خروجی و نوع الکتروموتور  DCرا نسبت به کاربری خود بدانیم.

شرکت هوشمند سازان حرکت همواره در زمینه موتور DC پیشتاز بوده و با تامین انواع مختلف و متنوع موتور های دی سی توانسته نیاز مشتریان خود را تامین کند در همین راستا شما می توانید از طریق ارتباط گیری با کارشناسان واحد فنی مانا موتور درباره این موتور ها اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورده و نسبت به خرید موتور DC مورد نظر خود اقدام کنید.

اگر می خواهید یک موتور دی سی خریداری کنید اما نمی دانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، مانا موتور به شما در زمینه انتخاب و خرید مناسب ترین موتور دی سی کمک میکند.

مشاوره فنی برای خرید این محصولات، مانند هر نوع کالای صنعتی دیگر، می تواند از تحمیل هزینه های خرید محصول و همچنین هزینه های مربوط به سعی و خطاهای اجتناب ناپذیر آن جلوگیری نماید. مزیت مهم خرید اینترنتی محصولات، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت برندهای مختلف، بر حسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، اقدام به خرید دقیقی داشته باشد.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر
ارتباط با ما
zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn