شرکت هوشمند سازان حرکت

فن حلزونی سانتریفیوژ

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

معرفی فن حلزونی

فن حلزونی جزو انواع فن سانتریفیوژ محسوب می شود که با استفاده از تکنولوژی گریز از مرکز هوای محیط اطراف را به جریان در می آورد. امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های صنایع مختلف، تهویه مناسب هوا در فضا های بسته است تا بدین شکل از رطوبت، گرد و غبار و سنگینی هوا کم کرده و بهداشت هوای محیط را افزایش داد. ظاهر بیرونی هواکش سانتریفیوژ شباهت بسیاری به خانه حلزون دارد و از همین رو به آن ها فن حلزونی گفته می شود.

فن حلزونی

اجزا و قطعات اصلی فن حلزونی سانتریفیوژ

فن حلزونی از چهار قطعه اصلی تشکیل می شود که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

پروانه فن سانتریفیوژ : پروانه هواکش سانتریفیوژ جزء مهم ترین قطعات هواکش سانتریفیوژ بوده که اصلی ترین وظیفه آن ایجاد جریان هوا می باشد.

الکتروموتور فن حلزونی : این بخش از فن، وظیفه ایجاد نیروی محرک برای فن را بر عهده دارد. لازم به ذکر است که هر چه توان الکتروموتور قوی تر باشد، فن با سرعت و قدرت بیشتری هوا را به جریان در می آورد.

حلزونی : بدنه فن که پروانه داخل آن قرار می گیرد را حلزونی می نامند.

صفحه برشی : صفحه برشی در دهانه خروجی فن نصب می شود تا از برگشت هوای تخلیه شده به داخل حلزونی اجتناب کند.

فن حلزونی سانتریفیوژ

نحوه انتقال قدرت در فن حلزونی 

انتقال نیروی محرکه از الکتروموتور به پروانه فن سانتریفیوژ عمدتا به دو شیوه صورت می گیرد. روش اول انتقال به کمک تسمه است. در این روش الکتروموتور به کمک یک تسمه به پروانه منتقل می شود و با روشن شدن الکتروموتور و به حرکت درآمدن تسمه، پروانه فن حلزونی نیز به حرکت در می آید.

 روش دوم انتقال مستقیم است که در این روش الکتروموتور به کمک میله انتقال قدرت به صورت مستقیم به پروانه متصل می شود و اقدام به چرخش پروانه فن می کند.

فن سانتریفیوژ

کاربرد فن حلزونی سانتریفیوژ

هواکش سانتریفیوژ کاربرد گسترده ای در مکان هایی که تهویه مناسب هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است دارد. در همین راستا از فن سانتریفیوژ می توان در انواع سوله ها، کارخانه جات، بیمارستان ها، آشپزخانه های صنعتی، آزمایشگاه ها و کارگاه ها استفاده کرد. شایان ذکر است که پیش از خرید فن حلزونی باید نسبت به متراژ و کاربری فن اطلاعات کافی را داشته باشیم تا بهترین نوع از فن حلزونی را برگزینیم. همچنین در صنایع مختلفی همچون صنعت تولید سرامیک، صنعت پتروشیمی، صنایع دارویی و غذایی، ذوب و پرداخت فلزات، تولید رنگ و ... هواکش سانتریفیوژ کاربرد فراوانی دارد.

هواکش سانتریفیوژ

انواع فن حلزونی 

فن حلزونی در دو نوع فن بکوارد و فوروارد در بازار تولید و عرضه می شوند.

فن حلزونی بکوارد

تیغه های پروانه فن حلزونی بکوارد در خلاف جهت انحنا قرار دارد. این مدل از فن های حلزونی ، دارای بازدهی بالا بوده و از نظر میزان مصرف انرژی، انرژی کمتری مصرف می کنند. به علاوه از فن حلزونی بکوارد عمدتا برای جریان های با فشار زیاد و سرعت متوسط استفاده می شود. این مدل از فن های حلزونی دارای سرعت و کارایی بالا و صدای نسبتا کمی می باشند. پره های فن حلزونی بکوارد در دو نوع تک لایه و دو لایه موجود می باشند. چره های تک لایه عموما برای انتقال هوای حاوی گرد و غبار سبک است و نمیتواند ذرات درشت و سنگین را به جریان در آورد همچنین پره های دو لایه مخصوص انتقال هوای حاوی رطوبت زیاد ولی بدون ذرات جامد است.

فن حلزونی بکوارد

فن حلزونی فوروارد

تیغه های پروانه فن حلزونی فروارد که به پروانه قفس سنجابی نیز معروف است، کوتاه و دارای انحنای رو به جلو است که همین انحنا موجب می شود تا قدرت فن حلزونی فوروارد نسبت به بکوارد کمتر باشد و بازدهی آن کمتر شود. کاربرد چنین فن هایی در مواردی است که نیاز به ایجاد فشار کم تا متوسط داریم. همچنین از فن حلزونی فوروارد در سیستم های تهویه مطبوع و تجهیزات گرمایشی جهت انتقال هوا استفاده می شود. این فن ها به فضای کمتری احتیاج دارند، در هنگام کار بسیار بی صدا بوده و سرعت در انتهای تیغه های آن پایین است. لازم به ذکر است که چنین فن هایی برای محیط های دارای گرد و غبار چسبنده توصیه نمی شود زیرا قرار گرفتن گرد و غبار های چسبنده بر روی فن حلزونی فروارد از عملکرد آن می کاهد.

فن حلزونی فوروارد

قیمت فن حلزونی

امروزه فن های حلزونی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شند که هر یک دارای مشخصات فنی متفاوتی نسبت به یکدیگر می باشند. به همین منظور قیمت فن حلزونی نسبت به مشخصات فنی هواکش سانتریفیوژ متفاوت است.از جمله مولفه های تاثیر گذار در قیمت یک فن سانتریفیوژ می توان به سایز و ابعاد، توان و تعداد دور در دقیقه آن اشاره کرد. در همین راستا پیشنهاد می شود تا برای دریافت به روز ترین لیست قیمت فن حلزونی با مشاورین ماناموتور در ارتباط باشید. همچنین برای دریافت منوال و کاتالوگ فن سانتریفیوژ به بخش فایل های ضمیمه هر محصول مراجعه فرمایید.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

62 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 62 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

62 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما