شرکت هوشمند سازان حرکت

هواکش صنعتی

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

معرفی هواکش صنعتی

استفاده از هواکش صنعتی در مکان های صنعتی و فضا های بزرگ اهمیت بسیار بالایی دارد. در برخی از صنایع و مکان های سرپوشیده، به علت تولید گاز های آلوده و یا افزایش تدریجی رطوبت هوا، تهویه مناسب هوا یکی از دغدغه های مهم صاحبین صنایع است. از این رو استفاده از فن صنعتی کاربرد بسیار چشمگیری دارد. هواکش تهویه صنعتی که دارای انواع متعددی است، این امکان را فراهم می کند تا هوا با سرعت و حجم بالا به جریان در آمده و بدین شکل از افزایش گرما و رطوبت و یا افزایش گاز های آلوده در مکان های بسته و مکان هایی که امکان استفاده از کولر در آن وجود ندارد جلوگیری می کند.

هواکش صنعتی

فن صنعتی نه تنها برای تهویه هوا بلکه برای خنک کاری، انتقال و تخلیه هوا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. هواکش های صنعتی عموما دارای ابعاد بسیار بزرگتری نسبت به هواکش های خانگی هستند.

به طور کلی فن صنعتی عضوی جدایی ناپذیر در مکان های سرپوشیده است که استفاده از آن موجب فراهم آمدن هوای مناسب برای افراد حاضر در محل است. اجزای فن صنعتی همانند هواکش خانگی شامل الکتروموتور، پروانه ها و قاب محافظ میشود.  فن صنعتی عموما به دو دسته کلی فن صنعتی محوری و گریز از مرکز تقسیم می شود که در ادامه به شرح کامل هر یک خواهیم پرداخت.

انواع فن های صنعتی

هواکش های صنعتی بر اساس نوع کارکرد، ابعاد و نحوه نصب، به انواع مختلفی تقسیم می شوند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فن صنعتی بزرگ
 • هواکش صنعتی کوچک
 • هواکش صنعتی آکسیال یا محوری
 • هواکش صنعتی سانتریفیوژ یا گریز از مرکز
 • هواکش های پایه دار
 • هواکش صنعتی دیواری و سقفی
 • فن تهویه صنعتی بین کانالی

انواع هواکش صنعتی بر اساس نحوه نصب:

فن های صنعتی بر اساس نحوه نصب به سه دسته کلی تقسیم می شوند. نوع اول هواکش صنعتی پایه دار است. این نوع از فن های صنعتی، نیازی به نصب در محل ثابتی ندارند و امکان جابجایی یا قرار گرفتن در هر محلی را دارند.

هواکش صنعتی پایه دار

نوع دوم، هواکش تهویه صنعتی دیواری و سقفی است. این نوع از هواکش ها همانطور که از نامشان پیداست، برای استفاده باید بر روی دیوار یا سقف نصب شوند تا بتوانند عمل تهویه هوا را به درستی انجام دهند.

هواکش تهویه صنعتی دیواری و سقفی

نوع سوم نیز فن بین کانالی است. هواکش بین کانالی یا فن لاین ونت برای ایجاد جریان هوا در کانال های انتقال هوا مورد استفاده قرار می گیرد و برای انواع محیط های صنعتی مناسب است.

هواکش بین کانالی

انواع هواکش صنعتی بر اساس ابعاد:

همانطور که پیشتر اشاره شد، هواکش های صنعتی دارای ابعاد نسبتا بزرگتری از هواکش های خانگی هستند. با این حال به دو دسته کلی فن صنعتی بزرگ و هواکش صنعتی کوچک تقسیم می شوند.

هواکش صنعتی بزرگ :

در برخی از مکان های بزرگ همانند کارخانجات، معادن بزرگ، تونل ها، سوله ها، مکان هایی با درصد آلودگی بالا یا مکان هایی که تعداد افراد زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند، باید از هواکش های صنعتی با ابعاد بزرگ استفاده نمود. این هواکش ها علاوه بر داشتن ابعاد بزرگ، معمولا دارای سر و صدای بیشتری نیز هستند. با این حال حجم هوای خیلی بیشتری را به جریان درآورده و هوا را با سرعت جابجا می کنند.

هواکش آکسیال (محوری)

هواکش صنعتی کوچک :

در مکان هایی که مساحت کمتری دارند و یا میزان آلودگی آن جا کمتر است، استفاده از فن های صنعتی با ابعاد نسبتا کوچک، مناسب تر است. قطر داخلی فن های صنعتی کوچک عموما بین 80 تا 120 سانتی متر متغیر است.

هواکش صنعتی کوچک

انواع هواکش صنعتی بر اساس نوع کارکرد:

هواکش صنعتی آکسیال (محوری):

نحوه عملکرد هواکش صنعتی محوری بدین گونه است که هوا در جهت موازی با محور فن، وارد شده و در همان جهت نیز خارج می شود. به این نوع از فن های صنعتی، هواکش پروانه ای نیز می گویند. از هواکش های آکسیال یا همان هواکش محوری، در مکان هایی که نیاز به جابجایی هوا با حجم بالا و فشار نسبی پایین وجود دارد استفاده می شود.

از فن های آکسیال برای حذف رطوبت و بخار در کارخانجات، خنک کاری و تخلیه گرما در کارخانه های فولاد و ذوب آهن، خروج گاز های آلوده از آزمایشگاه ها و... استفاده می شود.

هواکش صنعتی آکسیال (محوری)

هواکش صنعتی سانتریفیوژ (گریز از مرکز):

هواکش های حلزونی سانتریفیوژ در مقابل فن های آکسیال قابلیت تحمل فشار بیشتری دارند. نحوه عملکرد این نوع از فن ها بدین گونه است که هوا به وسیله پروانه های هواکش به صورت محوری وارد فن می شود اما در ادامه به دلیل ایجاد نیروی گریز از مرکز، جهت حرکت هوا 90 درجه تغییر کرده و به شکل شعاعی از فن خارج می شود. این نوع از هواکش ها عموما در مواردی که نیاز به مقاومت استاتیکی بالایی وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از هواکش صنعتی سانتریفیوژ در مکان هایی مثل کارخانجات تولید سیمان، تولید مواد شیمیایی، کارخانجات فولاد و تولید لوازم آهنی و یا حتی آزمایشگاه های بزرگ شیمیایی کاربرد دارد.

هواکش صنعتی سانتریفیوژ (گریز از مرکز)

لازم به ذکر است که هواکش تهویه صنعتی سانتریفیوژ دارای بازده بیشتری نسبت به هواکش های محوری است و عموما به منظور انتقال هوا با حجم معمولی و فشار بالا می باشد. همچنین این نوع از فن ها نسبت به فن های محوری دارای صدای کمتری می باشند. در مقابل هواکش های سانتریفیوژ دارای قیمت بالاتر و همچنین وزن بیشتری نسبت به هواکش های محوری هستند.

قیمت هواکش صنعتی

قیمت هواکش صنعتی نسبت به یک سری پارامتر ها متغیر است. تهویه های صنعتی دارای انواع بسیار زیادی هستند که هر کدام دارای مشخصات و پارامتر های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. از این رو مختصرا به برخی از این پارامترها در زیر اشاره شده است.

 • توان موتور فن
 • ولتاژ موتور فن
 • دور فن
 • جریان هوای فن
 • میزان صدای تولید شده توسط فن
 • ابعاد
 • نوع فن
 • برند تولید کننده
 • جنس پروانه ها
 • ضخامت ورق
 • نوع پوشش رنگ فن
 • فشار و بازده فن

هواکش صنعتی

راهنمای خرید هواکش صنعتی

از آنجا که تهویه هوا در مکان های صنعتی همچون کارخانجات و سوله ها از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین بهتر است پیش از خرید ابتدا با مشاوران و متخصصین این حوزه مشورت کرده و یا نسبت به برخی از مشخصات مربوطه اطلاعات کافی را کسب نمایید. در همین رابطه بهتر است پیش از خرید ابتدا ابعاد فضای مورد نظر را محاسبه کنید همچنین نوع فعالیت و تعداد افراد حاضر در آن محل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این سه فاکتور اهمیت بالایی در انتخاب نوع فن تهویه صنعتی دارد. هر چه فضای مورد نظر بزرگتر باشد یا تعداد افراد حاضر در آن بیشتر باشد یا فعالیت های انجام شده در آن مکان دارای حساسیت های خاصی باشد، باید از فن هایی با قدرت بالا استفاده شود تا حجم بیشتر از هوا را با سرعت بالا به جریان در بیاورد. به طور مثال در کارخانه ای که گاز های شیمیایی زیادی در اثر فعالیت های مختلف تولید میشود یا در محلی مثل استخرهای سر پوشیده که رطوبت هوا بالاست، همواره باید از فن تهویه صنعتی با توان و قدرت بالا استفاده کرد.

یکی دیگر از پارامتر های مهم که قبل از خرید هواکش صنعتی باید به آن توجه داشت، محل نصب و استفاده فن صنعتی است.

همچنین در راستای خرید بهتر و دریافت مشاوره رایگان 24 ساعته، می توانید با مشاوران و متخصصان ماناموتور در ارتباط باشید. 

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

243 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 243 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

243 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما