شرکت هوشمند سازان حرکت

الکتروموتور تک فاز

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

راهنمای سریع خرید الکتروموتور تک‌فاز 220 ولت

موتورهای الکتریکی این امکان را به مشتری می‌دهد تا با استفاده از نیروی برق، نیروی مکانیکی و حرکتی مد‌نظر خود را تولید کنند. بسته به تعداد فازهای منبع تغذیه، می‌توان انواع مختلفی از موتورها از جمله تک‌فاز و سه‌فاز را استفاده کرد. تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی در الکتروموتور تک‌فاز توسط برق 220 ولت تک‌فاز صورت می‌گیرد. همچنین تولید الکتروموتور تک‌فاز بسیار مقرون به صرفه‌تر و آسان‌تر است.

الکتروموتور

الکتروموتور تک‌فاز نوعی ماشین الکتریکی دوار است که می‌تواند انرژی برق را به انرژی مکانیکی در ساده‌ترین شکل ممکن تبدیل کند. در این مقاله قصد داریم تا هرآنچه لازم است برای خرید و انتخاب موتورهای الکتریکی تک فاز بدانید، برای شما بازگو کنیم. همچنین انواع موتورهای یادشده در برندهای مختلف موجود در ایران نیز بررسی خواهند شد.

اگر تا پایان مقاله با ما همراه باشید، روش مستقیم خرید الکتروموتور تک‌فاز را از تولیدکننده یا نماینده آن در ایران نیز به شما آموزش داده و انواع مختلف الکتروموتور تک‌فاز با کاربرد آن‌ها برای شناسایی دقیق‌تر به منظور انتخاب، شرح داده می‌شوند.

علت نامگذاری این موتور به نام الکتروموتور تک‌فاز، استفاده آن از منبع تغذیه تک‌فاز است. این نوع از موتورهای الکتریکی دارای دو نوع سیم‌کشی داغ و خنثی است. توان این مدل از موتورهای الکتریکی حتی می‌تواند تا 3 کیلووات هم برسد. همچنین ولتاژهای تغذیه موتورهای فوق به صورت هماهنگ متفاوت هستند.

موتور تک‌فاز تنها یک ولتاژ متناوب دارند. در این نوع از موتورها مدار الکتریکی با دو سیم کار می‌کند که جریان عبوری از آن‌ها همیشه یکسان است. به دلیل نوع طراحی و البته پتانسیل خاص الکتروموتور تک‌فاز، اکثر انواع آن در سایزها و ابعاد کوچک با گشتاوری محدود هستند. با این وجود موتورهای تک‌فاز با قدرت حداکثر 10 اسب بخار نیز وجود دارند که می‌توانند با اتصالات 440 ولت نیز کار کنند.

این موتورها میدان مغناطیسی دوار ایجاد نمی‌کنند و به همین دلیل است که نیاز به راه‌انداز دارند. برای همین است که در بسیاری از انواع موتورها از خازن راه انداز استفاده می‌شود. موتورهای فوق تنها یک میدان جایگزین ایجاد می‌کنند. همین موضوع عاملی است تا بحث خود راه انداز در الکتروموتور تک‌فاز به کلی منتفی شود.

اجزای داخلی الکتروموتور

اما از طرفی به دلیل ساختار ساده، تعمیر و نگهداری از موتور تک‌فاز کار آسانی است.

از طرف دیگر به دلیل استفاده از طراحی نه‌چندان پیچیده و قطعات کوچک، قیمت و هزینه انرژی دینام تک‌فاز نیز به شکل قابل توجهی از سایر موتورها یعنی دو‌فاز و سه‌فاز کمتر است. همین موضوع باعث می‌شود تا بسیاری از مشتریان در کاربردهای کوچک صنعتی، کارگاهی، اداری و خانگی از موتورهای تک‌فاز استفاده کنند. موارد زیر را می‌توانیم از جمله مهم‌ترین و مرسوم‌ترین زمینه‌های استفاده از یک موتور تک‌فاز بدانیم:

 • لوازم خانگی
 • سیستم تهویه مطبوع خانگی
 • سیستم تهویه مطبوع واحدهای تجاری
 • وسایل و ابزارهای الکتریکی مانند دریل
 • سیستم‌های باز و بسته شدن درب

البته موتورهای تک‌فاز در برابر موتورهای سه‌فاز معایبی هم دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به ارتعاشات و نویز بیشتر و قدرت کمتر (محدودیت برای توان‌های بالاتر از 2 و 3 کیلووات) اشاره کرد.

کاربرد الکتروموتور تک‌فاز

الکتروموتور تک‌فاز کاربرد بسیار گسترده‌ای در مصارف خانگی، کارگاهی و صنعتی دارد. علاوه بر کاربردهایی که ذکر شد، از موتور تک‌فاز در ماشین‌های ظرف‌شویی، ماشین‌لباسشویی، خشک‌کن‌ها، دمنده‌ها، دستگاه تراش و هواکش صنعتی نیز استفاده می‌شود. الکتروموتور تک‌فاز کوچک برای طراحی تجهیزات و سیستم‌های سبک مانند وسایل خانگی کارایی دارد. البته برای بسیاری از تجهیزات معمول ساختمانی به استفاده از آرمیچر قوی ۲۲۰ ولت نیاز داریم. به علاوه در صورت استفاده از انواع گیربکس‌های صنعتی، می‌توان کاربرد دینام تک‌فاز را گسترده‌تر کرد به طوری که بتوان از آن در نوار نقاله‌ها، بالابرها و مکان‌هایی که نیاز به گشتاور بالا همزمان با سرعت کم است استفاده شود.

نکته شایان ذکر این است که الکتروموتورهای تک‌فاز عموما در کاربری‌های کمتر از 3 اسب بخار در نظر گرفته می‌شود.

بسته به نوع موتور و کاربرد مورد نیاز آن، تفاوت‌هایی بین انواع مختلف موتورهای تک‌فاز وجود دارد. بنابراین خرید و انتخاب این نوع از موتورها باید کاملا بر اساس کاربری مشتری و نیاز مد‌نظر او باشد. در این قسمت برخی از معیارهای اصلی جهت انتخاب یک موتور تک‌فاز توضیح داده شده است.

راه انداز موتور تک‌فاز

انواع الکتروموتور تک‌فاز همانطور که در قسمت معرفی و آشنایی مقدماتی گفته شد، نیاز به راه‌انداز دارند. یعنی این موتورها سلف‌ استارتر (خود راه‌انداز) نیستند. بنابراین باید با استفاده از یک عضو یا ساختاری دیگری، فرآیند استارت حرکت موتور را کلید بزنیم. راه‌اندازی الکتروموتور تک‌فاز با روش‌های مختلف نصب خازن و تحریک سیم‌پیچ کمکی و ایجاد اختلاف فاز میان سیم‌پیچ اصلی و کمکی انجام می‌شود. اما چگونگی سربندی موتور تک‌فاز با خازن راه‌انداز در مدل‌های گوناگون و روش‌های متفاوت انجام خواهد شد. به ‌طور کلی برای آغاز به‌ کار موتورهای توان بالا مانند الکتروموتور تک‌فاز ۳ اسب باید از تکنیک‌های راه‌انداز خازنی استفاده کنیم؛ اما معمولاً مدل‌های کم‌توان مانند الکتروموتور تک‌فاز ۱ اسب را بدون نیاز به خازن طراحی می‌کنند.

مرسوم‌ترین و پرکاربرد ترین انواع الکتروموتور تک‌فاز، دو نوع رله‌ای و کلاچ‌دار هستند که به دلیل ساختار خاص خود، توان بالاتری در کاربردهای مختلف دارند. حال بر این اساس، بحث راه‌انداز یا همان استارتر را بر اساس انواع مختلف موتورهای تک‌فاز بررسی می‌کنیم.

الکتروموتور فاز شکسته

این نوع موتورها از نوع دینام‌های القایی هستند. برای راه‌اندازی الکتروموتور تک‌فاز فاز شکسته نیازی به خازن نداریم. عملاً از طریق تغییر تلرانس می‌توانیم شار مغناطیسی کافی آغاز به ‌کار موتور را تأمین نماییم. دو سیم‌پیچی استاتور (سیم‌پیچ اصلی و سیم‌پیچ کمکی) در این مدل از موتورهای تک‌فاز وجود دارد. پس از رسیدن دور موتور به سرعت مدنظر، سیم‌پیچ کمکی به وسیله یک کلید از مدار خارج می‌شود و تا استارت بعدی نیازی به استفاده از آن نیست. در سرعت بالا حضور سیم‌پیچ فاز شکسته راندمان کارکرد موتور را کاهش می‌دهد. لذا لازم است تا از مدار خارج گردد. عموم الکتروموتور تک‌فاز کوچک را در این تیپ طراحی می‌کنند.

مدار الکتروموتور فاز شکسته

الکتروموتور با خازن راه‌انداز

سربندی موتور تک‌فاز با خازن تقریباً ساده است. این خازن برای ایجاد اختلاف فاز و تولید یک فاز مجازی در امتداد فاز اصلی موتور کارایی دارد. اختلاف فاز مورد نیاز بین دو سیم‌پیچ کمکی و اصلی در موتورهای القایی فاز شکسته با استفاده از خازن استارتر یا راه‌انداز ایجاد می‌شود. استفاده از این خازن در مدار موقتی است و همانطور که گفته شد، برای ایجاد اختلاف فاز بین سیم پیچ اصلی و کمکی هنگام استارت است. ولتاژ با عبور از این خازن با اختلاف فاز ۱۲۰ درجه به نسبت از فاز اصلی موتور به سیم‌پیچ راه انداز می‌رسد. به ‌این ‌ترتیب شرایط تولید القاء راه‌اندازی موتور فراهم است. اکثر الکتروموتور تک فاز ۲ اسب و یا مدل‌های ۳ اسب که توان بالایی دارند را با استفاده از همین تکنیک راه‌اندازی می‌کنند.

مدار الکتروموتور با خازن راه انداز

الکتروموتور با خازن دائم‌کار (رله‌ای)

در موتورهای تک‌فاز رله‌ای یا خازن دائم‌کار، از یک خازن به صورت دائم و ثابت در مدار استفاده می‌شود تا گشتاور و بازدهی موتور به مقدار بهینه نزدیک شود. این خازن‌ها برخلاف خازن استارتر همیشه در جریان مدار هستند، بنابراین نیاز به کلید گریز از مرکز برای خروج از مدار ندارند. الکتروموتور تک‌فاز با خازن دائم‌کار در واقع از خازنی ثابت به طور مداوم بهره می‌گیرد تا در تمام مراحل، کیفیت فنی خود را ثابت نگه دارد. این خازن توان بیشتری برای مقابله با آسیب‌دیدگی نسبت به حضور مداوم در مدار نسبت به خازن استارتر دارد. خازن دائم در این نوع موتورها ظرفیت کمتری از خازن‌های استارتر دارد اما در شرایطی خاص، می‌تواند به عنوان استارتر نیز مورد استفاده قرار بگیرد، اما برعکس این موضوع حتی در شرایط ویژه هم درست نیست. یعنی یک خازن استارتر را به دلیل آسیب‌پذیری بالای آن در برابر حضور مداوم در مدار، نمی‌توانیم به جای خازن دائم استفاده کنیم.

مدار الکتروموتور با خازن دائم کار (رله ای)

الکتروموتور القایی دو خازن (کلاچ‌دار)

دیگر نوع موتورهای تک‌فاز محبوب در میان مشتریان برای کاربردهای مختلف، موتور القایی دو خازنی است. در این موتورها به دلیل استفاده از دو خازن دائم و استارتر، کارکرد موتور در بخش‌های مختلف مانند استارت، سرعت‌گیری و کار مداوم شرایط بهینه و مناسبی دارد. این نوع در واقع مکمل راه‌انداز با خازن دائمی و موقتی است. خازن دائمی عملکرد موتور را در طولانی ‌مدت بهبود می‌بخشد و خازن موقت توان کافی و بهینه موتور حین آغاز به‌ کار را فراهم می‌کند. الکتروموتور تک فاز ۲ اسب با دو خازن و حتی مدل‌های ۳ اسب از کاربردی‌ترین‌ها در سیستم‌های ساده صنعتی و خانگی مانند موتور کولر آبی هستند.

مدار الکتروموتور القایی دو خازنی (کلاچ دار)

در موتورهای فوق، خازن استارت پس از شروع به کار از مدار خارج می‌شود و خازن دائم نیز کمک می‌کند تا موتور به گشتاور و سرعت بهینه مد‌نظر برسد. خروج خازن استارت از مدار معمولا در 75 درصد از دور موتور نامی توسط کلید گریز از مرکز یا همان کلاچ انجام می‌شود. کار این نوع از موتورها به سبب استفاده از دو خازن همواره ملایم است و در گشتاور بهینه و مناسبی انجام می‌شود.

الکتروموتور القایی قطب چاک‌دار

از نظر قیمتی، موتورهای قطب چاکدار یا قطب سایه‌دار معمولا شرایط بهتری نسبت به سایر انواع دارند و ارزان‌تر هستند. البته عملکرد آن‌ها ملایم نیست و به دلیل نوع راه‌اندازی با استفاده از تفاوت شار بین قطب‌ها، گشتاور کمتری نیز نسبت به سایر انواع موتورهای تک‌فاز با ساختار راه اندازی متفاوت دارند. همچنین لغزش در این نوع از دینام تک‌فاز بسیار بیشتر از سایر انواع موتورها است.

مدار الکتروموتور القایی قطب چاک دار

دور خروجی و تعداد قطب

به‌طور کلی هر اندازه تعداد قطب‌های موتور بیشتر باشد، از سرعت نامی آن کاسته شده و بر گشتاور آن افزوده می‌شود. به‌ این ‌ترتیب با توجه به تعداد قطب‌ها سرعت دینام ۲۲۰ ولت در بازه 750 الی 3000 دور بر دقیقه قرار دارد. عموم مدل‌های الکتروموتور تک‌فاز 3000 دور را با تکنیک استاتورهای ۲ و یا 4 قطب طراحی می‌کنند. با توجه به اینکه روش طراحی و کنترل و حتی کارکرد الکتروموتور تک‌فاز 3000 دور ساده‌تر از دیگر مدل‌ها است و نیز با توجه به ویژگی‌های فنی و مشخصات عملکردی آنها، استفاده از این نوع مرسوم‌تر از سایر موتورهای تک‌فاز با دورهای کمتر است. در نظر گرفتن همین نکات ساده باعث می‌شود تا الکتروموتور تک‌فاز 3000 دور به بهترین الکتروموتور تکفاز تبدیل شود. به همین دلیل است که هرچه محصولات با دور 3000 و پایین‌تر را مشاهده می‌کنیم، تنوع و تعداد انتخاب‌ها کمتر می‌شود.

تعداد قطب‌های الکتروموتور تک‌فاز معمولا از طریق کارخانه و روی پلاک محصول مشخص می‌شود اما اگر مشخص نشده باشد، با استفاده از سرعت روتور که روی پلاک نقش بسته است، می‌توان آن را محاسبه کرد.

پوسته الکتروموتور

متریال پوسته همواره از مهمترین نکات خرید دینام ۲۲۰ ولت است. اگر چه به ‌علت توان کم و فضای کار سبک استفاده از پوسته آلومینیومی متداول است؛ اما در بسیاری از فضاهای صنعتی از الکتروموتور تک‌فاز ۳ اسب و یا ۲ اسب از پوسته چدنی استفاده می‌شود. جنس بدنه در اکثر انواع الکتروموتورهای تک‌فاز، آلومینیوم است. این موضوع به دلیل خاصیت‌ها و ویژگی‌های ذاتی این ماده از جمله وزن پایین‌تر آن نسبت به سایر مواد مانند چدن است. البته در برخی انواع خاص نیز به دلیل نیاز به توان حرارتی و مقاومت بالاتر، جنس بدنه چدن است.

اما به طور کلی با توجه به اینکه اکثر کاربردهای دینام های تک‌فاز کوچک و محدود هستند و نیاز به مقاومت حرارتی و خوردگی خاصی ندارند، استفاده از آلومینیوم مرسوم‌تر استپ، زیرا وزن کل محصول را به شکل قابل توجهی پایین می‌آورد.

دسته‌بندی توان انواع الکتروموتور تک‌فاز

موتورهای تک‌فاز را در توان‌های پایین از محدوده 0.5 الی ۳ اسب طراحی می‌کنند. اصولاً ولتاژ موتورهای تک‌فاز 220 ولت، ظرفیت راه‌اندازی موتورهای قدرتمند با توان بالاتر از ۳ اسب را ندارد و در این‌ صورت باید از الکتروموتورهای سه‌فاز استفاده کنید. این دسته‌بندی دینام ۲۲۰ ولت براساس توان به‌ قرار زیر است

:

الکتروموتور تک‌فاز نیم اسب

الکتروموتور تک‌فاز نیم اسب برای طراحی سیستم‌های کوچک خانگی و صنعتی کارایی دارد. مقدار توان آنها معادل 0.37 کیلو وات است و معمولاً از نوع ۴ پل و با سرعت ۱۴۰۰ دور طراحی می‌شوند. با پوسته چدنی و یا آلومینیومی موجود هستند و در تیپ‌های مختلف بدون خازن و یا موتور تک‌فاز با خازن راه‌انداز طراحی می‌شوند.

الکتروموتور تک‌فاز ۱ اسب

الکتروموتور تک‌فاز ۱ اسب از جمله کاربردی‌ترین انواع الکتروموتورهای تک‌فاز کوچک است. مدل‌های ۱ اسب را عموماً به صورت ۲ و یا ۴ قطب از نوع 1400 دور طراحی می‌کنند. راه‌اندازی لوازم خانگی، موتور کولر آبی، انواع پمپ آب و الکتروموتور بالابر و… از جمله کاربردهای این مدل‌های ۱ اسب بخار است.

الکتروموتور تک‌فاز 1.5 اسب

الکتروموتور تک‌فاز 1.5 اسب کاربردی گسترده چه برای مصارف ساختمانی و چه در ابعاد صنعتی دارد. تقریباً در تمامی تکنیک‌های طراحی موتور تک‌فاز از فاز شکسته تا راه‌اندازی دو خازن را در این توان کاربردی طراحی کرده‌اند. از این توان در راه اندازی کمپرسورهای ساده ساختمانی، انواع پمپ آب، کف‌کش‌ها، بالابرهای کارگاهی و… استفاده می‌کنند.

الکتروموتور تک‌فاز ۲ اسب

الکتروموتور تک‌فاز ۲ اسب کاربردهای گسترده‌ای دارد. در عین ‌حال با تنوع زیاد در مدل‌های پایه‌دار و یا فلنج‌دار طراحی ‌شده و در سرعت‌های 1000 الی 3000 دور موجود هستند. این مدل‌های ۲ اسب ابعاد صنعتی و کارگاهی دارند و برای ساخت تجهیزات و دستگاه‌ها مانند بتونیر، بالابرهای سبک ساختمانی، انواع پمپ، کمپرسور و وینچ برقی، اتوماسیون صنعتی و… استفاده می‌شوند.

الکتروموتور تک‌فاز ۳ اسب

الکتروموتور تک‌فاز ۳ اسب قوی‌ترین کلاس طراحی موتورهای تک‌فاز است که در مدل‌های تک‌خازن یا دو خازن راه‌انداز طراحی می‌شود. کاربردهای صنعتی دارد و از آنها برای ساخت دستگاه‌ها مانند بالابرهای تک‌فاز، بتونیرهای 250 و یا ۴۰۰ لیتری، موتور پمپ‌های صنعتی، موتور گیربکس تک‌فاز و بسیاری از سیستم‌های ساده کارخانه‌ای استفاده می‌کنند.

گشتاور و توان دینام 220 ولت

محدوده توانی الکتروموتور تک‌فاز به دلیل تنوع در طراحی و محدودیت‌ها، نمی‌تواند وسیع و منعطف باشد. به طور کلی انواع الکتروموتور تک‌فاز بیشتر در بازه محدود 0.18 تا 4 کیلو وات قرار می‌گیرند. البته تنوع محصولات موجود در ایران در محدوده توان بیش از 3 کیلو وات بسیار کمتر از محدوده 2 و 3 کیلو وات است. در محدوده توان کمتر از 1 کیلو وات نیز به دلیل پوشش اکثر نیازهای کوچک معمولی و خانگی دارای طیف وسیعی از موتورهای تک‌فاز است.

نکته قابل توجه اینجا است که موتور تک‌فاز تولید شده در برندهای مختلف برای توان‌های بالاتر از 3 کیلو وات معمولا انگشت شمارند و تنوع زیادی در این دسته وجود ندارد. این موتورها برای کاربری‌های خاص طراحی شده و شرایط متفاوتی با سایر دینام‌های تک‌فاز دارند.

گشتاور در موتورهای تک‌فاز می‌تواند از درصد خاصی از گشتاور نامی حک شده روی پلاک موتور باشد. در این قسمت، گشتاور استارت و شکست موتورهای تک‌فاز به عنوان درصدی از گشتاور نامی بر اساس نوع موتور بیان شده است:

نوع موتور

گشتاور استارت

گشتاور شکست

تقسیم فازی (مقاومت راه‌انداز)

100 تا 250 درصد گشتاور نامی

تا 300 درصد گشتاور نامی

خازن راه‌انداز

250 تا 400 درصد گشتاور نامی

تا 350 درصد گشتاور نامی

خازن دائم

100 تا 200 درصد گشتاور نامی

تا 250 درصد گشتاور نامی

دو خازنه

200 تا 300 درصد گشتاور نامی

تا 250 درصد گشتاور نامی

قطب چاکدار

40 تا 60 درصد گشتاور نامی

تا 140 درصد گشتاور نامی

سایز شفت و فریم بدنه موتور

برای جلوگیری از بهم ریختگی در ابعاد فریم بدنه موتور، سایز شفت و همچنین سایر ابعاد و اندازه‌های اجزای مختلف یک موتور، استانداردهایی مشخصی وجود دارد. تولید کنندگان معتبر ایرانی و خارجی خود را ملزم و متعهد به رعایت این استانداردها می‌دانند. IEC60034 و NEMA از جمله مشهورترین و معتبرترین پروتکل‌های استاندارد برای ابعاد انواع الکتروموتور از جمله الکتروموتور تک‌فاز هستند.

سایز شفت و فریم بدنه موتور

در استاندارد NEMA بر اساس اندازه پایه‌ها، ارتفاع، طول و قطر شفت، ابعاد مشخصی برای هر موتور در نظر گرفته می‌شود. در این پروتکل‌ها اندازه فریم بدنه موتور بر اساس عوامل یاد شده به شکل یک عدد سه رقمی همراه با بعضی حروف انگلیسی نمایش داده می‌شود. در این سیستم عدد‌گذاری، دو رقم اول نمایانگر ارتفاع شفت هستند که با تقسیم عدد دو رقمی بر چهار ارتفاع شفت بر حسب اینچ به دست خواهد آمد. عدد سوم نیز نمایانگر فاصله بین سوراخ‌های پایه الکتروموتور است.

اما محصولات موجود در ایران از برندهای مختلف از نظر سایز فریم، عموما در محدوده 63 تا 200 قرار می‌گیرند. پراکندگی و تنوع محصولات در فریم‌های یاد شده، هرگز یکسان و یکنواخت نیست. اما در محدوده‌های نزدیک به 63 یا 200 یعنی محدوده پایین و بالا، محصولات و تنوع کمتری یافت می‌شود.

نحوه تست الکتروموتور تکفاز

برای بررسی عملکرد و سالم بودن سیم‌پیچ موتورهای تک فاز به اهم متر نیاز دارید. از روی ظاهر و بررسی بدنه و حتی احساس بوی سوختگی نمی‌توانیم در مورد سالم بودن موتور تک فاز اظهار نظر کنیم. تست موتور تک فاز با اهم متر به روش زیر انجام می‌شود

:
 • مقاومت بدنه موتور و زمین را چک کنید. این مقدار نباید از 0.5 اهم بیشتر باشد. در غیر این ‌صورت سیم‌پیچ سوخته و به بدنه راه می‌دهد.
 • مقاومت سیم‌پیچ استاتور موتور را اندازه‌گیری کنید. برای اینکار مقدار مقاومت سر سیم پیچ با بدنه را چک کنید. این مقاومت باید بسیار زیاد باشد. در غیر این ‌صورت سیم‌پیچ به بدنه راه می‌دهد.
 • سالم بودن خازن راه‌انداز را با اهم متر تست کنید. اهم متر را در حالت تست خازن قرار داده و به ترمینال‌های خازن راه‌انداز متصل کنید. اگر مقدار مقاومت اتصال کوتاه باشد و یا به‌ تدریج افزایش پیدا نکند، احتمالاً خازن موتور سوخته است.

برندهای مطرح تولید‌کننده الکتروموتور تک‌فاز

فاکتور مهم دیگر، هنگام انتخاب و خرید الکتروموتور تک‌فاز، برند سازنده است که تأثیر بسیار زیادی نیز در قیمت تمام شده محصول دارد. الکتروموتور تک‌فاز از برندهای ایرانی تا چینی و حتی ژاپنی و آلمانی در بازار ایران عرضه شده ‌است. در حال ‌حاضر برندهای ایرانی توانسته‌اند با رعایت استانداردهای مطرح بین‌المللی و کیفیت ساخت مطلوب، محصولات خود را عرضه نمایند. برندهای ایرانی موتوژن و الکتروژن با کیفیت‌های مناسب، بازه قیمتی مناسب و منعطفی دارند که مشتریان می‌توانند با توان‌های اقتصادی متفاوت، موتورهای تک‌فاز آن‌ها را خریداری کنند. تنوع محصولات در این دو برند ایرانی نیز در سال های گذشته به شکل قابل توجهی در دسته دینام تک‌فاز افزایش یافته است. موتوژن شناخته‌ شده‌ترین برند ایرانی است که در زمینه ساخت انواع الکتروموتور تک‌فاز کوچک فعالیت می‌کند. الکتروموتور تک‌فاز موتوژن طراحی مستحکم و کارایی با راندمان بالا دارد. انواع الکتروموتور تک‌فاز موتوژن از توان نیم اسب الی ۳ اسب در مدل‌های پوسته چدنی و آلومینیومی موجود هستند.

اما در میان برندهای خارجی موجود در ایران، باید به دو برند مشهور و معتبر استریم و کاجیلی اشاره کنیم. برند معتبر و بزرگ استریم یک تولید‌کننده چینی است که موتورهای تک‌فاز خود را از ظرفیت‌های کوچک تا محدوده 3 اسب بخار تولید می‌کند. الکتروموتور استریم تنوع زیادی دارد و هم اکنون از طریق نمایندگی رسمی استریم در ایران با قیمت مناسب بدون واسطه قابل خریداری است.

کاجیلی دیگر برند چینی معتبر و مشهوری است که مشتریان زیادی در بازار ایران دارد. این تولید‌کننده محبوب، الکتروموتور تک‌فاز خود را در گروه‌های مختلف بر اساس توان خروجی به بازار ایران عرضه می‌کند. این شرکت در ایران نمایندگی رسمی دارد که بهترین قیمت الکتروموتور تک‌فاز خارجی را ارائه می‌دهد. اکثر انواع الکتروموتور تک‌فاز کاجیلی در بدنه‌های آلومینیومی تولید می‌شوند و به ندرت موتور پوسته چدنی از نوع تک‌فاز تولید شده است. این برند خارج از سایزهای استاندارد نیز برخی موتورهای تک‌فاز را برای سفارشات خاص تولید می‌کند.

اجزا تشکیل‌دهنده الکتروموتور تک‌فاز

به طور کلی هر موتور صرف‌نظر از نوع خاص طراحی آن از دو قسمت مختلف تشکیل شده است. استاتور که بخش ثابت موتور است و روتور که نیروی محرکه و قلب تپنده یک موتور الکتریکی است. در هرکدام از این بخش‌ها وظایف خاصی انجام می‌شود. علاوه بر این اعضای دیگری مانند محفظه یاتاقان، فن خنک‌کننده، شفت، یاتاقان و فریم در موتورهای مختلف از جمله انواع تک‌فاز وجود دارد.

اما در برخی انواع خاص از الکتروموتور تک‌فاز، علاوه بر موارد یاد شده، قطعات و اجزای دیگری نیز یافت می‌شود. مثلا یک موتور دو خازنه شامل دو نوع خازن استارت و خازن دائمی است که بالاتر در مورد آن‌ها توضیح داده شد. دیگر قطعه‌ای که در نوع خاصی از موتورهای تک‌فاز به نام مقاومت استارتر استفاده می‌شود، یک مقاومت به عنوان راه‌انداز است.

تفاوت الکتروموتور تک‌فاز و سه‌فاز

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به تفاوت‌های بین الکتروموتور تک‌فاز و الکتروموتور‌های سه‌فاز بپردازیم تا در انتخاب الکتروموتور مورد نیاز خود بتوانیم بهترین مورد را برگزینیم.

به طور کلی قیمت الکتروموتور تک‌فاز نسبت به الکتروموتور سه‌فاز پایین‌تر است، یکی از دلایل آن، پایین بودن توان کاری الکتروموتور تک‌فاز نسبت به سه‌فاز است، همچنین موتور تک‌فاز دور موتور کمتری نیز نسبت به موتور سه فاز دارد. با این حال هزینه‌های جانبی الکتروموتور تک‌فاز که شامل هزینه تعمیرات و هزینه نگهداری آن می‌شود، به مراتب نسبت به الکتروموتور سه‌فاز بیشتر است.

با وجود پیچیدگی در ساخت هر دو نوع الکتروموتور، ساختار الکتروموتور تک‌فاز ساده‌تر است. همچنین راندمان کاری موتور تک‌فاز پایین‌تر از الکتروموتور سه‌فاز است با این حال کاربرد الکتروموتور تک‌فاز عمدتا در مصارف خانگی و کاربری‌های سبک‌تر است و در مقابل از الکتروموتور‌های سه‌فاز بیشتر در صنایع با کاربری‌های سنگین استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که الکتروموتور تک‌فاز معمولا دارای لرزش بیشتری به هنگام کار هستند.

مدلسازی الکتروموتور تک فاز و سه فاز

قیمت الکتروموتور تک‌فاز

برای مقایسه قیمت الکتروموتور تک‌فاز، باید توان‌های برابر یا سایر مشخصات برابر از موتورها مانند دور خروجی یا گشتاور برابر را مد‌نظر قرار دهیم. در چنین شرایطی بین انواع الکتروموتور تک‌فاز، قیمت الکتروموتور تک‌فاز قطب چاکدار به دلیل ساختاری ساده، پایین‌تر از سایر انواع الکتروموتورها است.

طبیعی است که براساس نوع موتور هرچه قطعات جدید و بیشتری در موتور به کار گرفته شود، قیمت الکتروموتور تک‌فاز و به دنبال آن کارایی و قدرت آن افزایش پیدا می‌کند. به طور مثال موتور تک‌فاز دو خازنه به دلیل استفاده همزمان از دو خازن با ظرفیت بالا برای استارت و ظرفیت متوسط یا پایین برای کار دائمی، قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر مانند قطب سایه‌دار دارد.

همچنین از دیگر عوامل مهم و تأثیرگذار در قیمت الکتروموتور تک‌فاز می‌توانیم به جنس بدنه اشاره کنیم. بدنه‌های چدنی به دلیل نوع تولید و فرآیندهای سخت ریخته‌گری مقاومت بیشتری در برابر حرارت و خوردگی دارند و طبیعی است که قیمت بالاتری از انواع الکتروموتور تک‌فاز آلومینیومی داشته باشند.

در همین راستا و در جهت اطلاع از آخرین به روز رسانی قیمت الکتروموتور تک‌فاز می‌توانید به سایت ماناموتور مراجعه کنید.

تغییر دور الکتروموتور تک‌فاز

برای تغییر دور در یک موتور تک‌فاز می توان از اینورترها استفاده کرد. اینورتر تک‌فاز ابزاری است که برای کنترل سرعت و گشتاور در انواع الکتروموتور تک‌فاز به کار می‌رود. البته نکته مهم اینجاست که اتصال الکتروموتور تک‌فاز به اینورتر اصلا راحت نیست و نیازمند اعمال تغییراتی است.

استفاده همزمان از اینورتر با کلید گریز از مرکز و خازن‌های دائمی و استارت، می‌تواند آسیب‌های جدی به الکتروموتور تک‌فاز وارد کند. بنابراین در مورد استفاده از اینورتر در موتورهای تک‌فاز و نحوه به کارگیری آن حتما با یک تکنیسین متخصص مشورت کنید.

موتور تک‌فاز مناسب کار خود را از کجا بخریم؟

با وجود تمامی اطلاعاتی که درباره خرید و انتخاب انواع الکتروموتور تک‌فاز به شما دادیم، بازهم این موضوع جای بحث بیشتری دارد و کامل تشریح نشده است. برای انتخاب و خرید مطمئن یک دینام تک‌فاز، باید قطعا با یک متخصص الکتروموتور مشورت کنید. در ماناموتور به عنوان نمایندگی رسمی برندهای ایرانی و خارجی انواع الکتروموتور تک‌فاز، کاتالوگ و اطلاعات تمامی محصولات در اختیار شما قرار می‌گیرد.

همچنین مشاوره کاملی برای خرید الکتروموتور تک‌فاز بر اساس نوع کاربری به شما داده می‌شود تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. نکته جالب در فرآیند خرید شما این است که ضمانت اصالت محصول و گارانتی عمر موتور نیز به مشتری ارائه می‌شود. از مشاوره تا خرید، پرداخت و ارسال الکتروموتور تک‌فاز در این مجموعه در کمترین زمان ممکن و بنا به درخواست مشتری به آسان‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

82 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 82 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

82 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما