شرکت هوشمند سازان حرکت

انکودر ابسولوت

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

انکودر ابسولوت (Absolute) چیست؟

انکودر ابسولوت یا همان انکودر مطلق، سنسوری است که موقعیت شفت خود را با توجه به دقت خود حفظ کرده و خروجی می دهد. در انکودرهای مطلق از یک صفحه شفاف پلاستیکی یا شیشه‌ای استفاده می‌شود که بخش‌های خاصی از آن سیاه شده‌اند و از چندین فرستنده و گیرنده نوری (تعداد این فرستنده و گیرنده‌ها همان پارامتر تعداد پالس است) استفاده می‌شود. در هر لحظه تعدادی از این گیرنده‌ها صفر و یک را نشان می‌دهند، به این ترتیب یک عدد باینری تولید می‌شود. در انکودرهای مطلق دو دیسک وجود دارد، هر دو با حلقه های متحدالمرکز به محور مرکزی متصل است و یک دیسک آزادانه حرکت می کند. همانطور که دیسک می چرخد نشانگر ها در امتداد مسیر انکودر مطلق، موقعیت روی دیسک ثابت را تغییر می دهند. به طور کلی انکودرها برای اندازه گیری سرعت، طول، جهت حرکت، موقعیت و زاویه استفاده می‌شوند. انکودر ابسولوت می تواند دقت بیشتری نسبت به  انکودر افزایشی نوری و مغناطیسی داشته باشد.

ساختار انکودر ابسولوت

یک انکودر مطلق چه کاربردهایی دارد؟

به طور کلی در دنیای صنعت زمانی که نیاز باشد موقعیت محورهای یک دستگاه برای شروع کار مجدد، کاملا صحیح اعلام شود، این نوع انکودر را به کار می‌گیرند. به همین دلیل می‌تواند انواع انکودر مطلق را در درب‌های اتوماتیک، شیرهای بزرگ نفت و گاز، توربین های بادی، شیرهای برقی و سیستم‌های حرکتی مکانیکی دید. در بعضی از سروو موتور ها هم برای افزایش دقت در ابعاد کم از این انکودرها استفاده می کنند.

تفاوت انکودر افزایشی (Incremental) و مطلق (Absolute)

انکودرهای افزایشی بعد از خاموش و روشن شدن، موقعیت خود را از دست می دهند اما در انکودرهای مطلق اگر هنگام خاموش بودن سنسور وضعیت سیستم تغییر کند، پس از روشن شدن مجدد انکودر موقعیت صحیح را اعلام خواهد کرد در واقع پس از هربار بازنشانی کنترلر، موقعیت شفت انکودر فراموش نمی شود، بدین ترتیب، انکودر مطلق نسبت به انکودر افزایشی گرانتر خواهد بود.

تفاوت انکودر افزایشی و ابسولوت

 

انکودر مولتی ترن

در انکودرها ایرادی وجود دارد آن هم این است که بعد از گذشتن یک دور موقعیتشان صفر می شود. برای حل این مشکل به مدار خروجی آنها باتری بکاپ و چرخ دنده افزوده اند تا تعداد چرخش ها را ذخیره کند. به این انکودرها انکودر مولتی ترن می گویند. به طور مثال، یک روتاری انکودر ابسولوت مولتی ترن (در حالت خاموش یا روشن) 50 دور چرخانده شده و در زاویه 30 درجه قرار گرفته است، با روشن شدن دستگاه، نمایشگر عدد 50 را برای تعداد دور و عدد 30 را برای زاویه نشان می دهد. انکودرهای مولتی ترن قیمت بالایی دارند و به خاطر ساختار خود (ابسولوت) دقت بسیار خوبی هم دارند. از این انکودرها در جرثقیل ها نیز استفاده می شود. پارامترهایی مانند رزولوشن هر دور، تعداد کل دورانها، ساعتگرد یا پادساعتگرد و ... در انکودر روتاری مولتی ترن مطلق توسط برنامه قابل تعریف است.

تفاوت انکودر اینکریمنتال و ابسولوت

انواع انکودر ابسولوت از نظر نوع پروتکل

انکودرهای چرخشی مطلق با پروتکل های خروجی متنوعی کار می کنند. نوع موازی (parallel) یکی از این پروتکل ها است. به عنوان مثال روتاری انکودر (انکودر چرخشی) موازی که یکی از همین پروتکل‌ها است، دقیقا عملکردی مخالف با پروتکل سریال دارد. بدیهی است که برای انتقال اطلاعات به صورت موازی به تعداد بیشتری سیم نیاز است. انکودرها با تبدیل کدهای کامپیوتری وضعیت حرکتی سیستم‌های مختلف را نشان می‌دهد. به همین دلیل در بازار انکودر ابسولوت را می‌توان در مدل‌های گوناگون با توجه به پروتکل پیدا کرد. روتاری انکودر موازی می تواند در مدلهای باینری،BCD ، gray, single turn, multi turn تولید شود. در ادامه مطلب شما را بیشتر با انواع پروتکل انکودرهای مطلق و جزئیات آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 انکودر ابسولوت

روتاری انکودر باینری

اگر با سیستم اعداد باینری و دودویی در کامپیوتر آشنا باشید، خواهید دانست که این انکودر چگونه با کدگشایی وضعیت صحیح سیستم را نشان می‌دهد. همچنین این دسته از انکودرها با رزولوشن‌های مختلف تولید شده که در نهایت روی دقت کار تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال یک انکودر باینری 12 بیتی دارای رزولوشن 2 به توان 12 است و به همین تعداد سیم برای اتصال به سیستم نیاز دارد. البته که 10 سیم برای سیگنال‌های کنترلی و 2 سیم دیگر برای تغذیه سنسور هستند. 

انکودرهای مطلق نوع Gray

انکودر ابسولوت نوع Gray به شرکت‌های سازنده کمک می‌کند تا بتوانند این سنسورها را ساده‌تر بسازند. در سیستم کد Gray، دیگر با هر بار تغییر موقعیت محور، تمامی بیت‌های مانند پروتکل باینری تغییری نمی‌کند، بلکه تغییر موقعیت تنها وضعیت یک بیت را عوض خواهد کرد. 

gray

انکودر مطلق با خروجی BCD

پروتکل کد BCD در واقع ترکیبی از سیستم اعداد باینری و دهدهی است. در این پروتکل برای هر رقم عدد دهدهی چهار بیت باینری در نظر گرفته می‌شود. سنسور نیز با توجه همین پروتکل کار کرده و عملکرد دقیق و سریع‌ترین از خود نشان می‌دهد.

انکودر ابسولوت BCD

خرید انواع انکودر ابسولوت از سایت ماناموتور

اگر قصد خرید انکودر ابسولوت با بهترین قیمت را دارید، از ماناموتور کمک بگیرید. در سایت ماناموتور انواع انکودرها با قیمت‌های متنوع را قرار دارد تا شما مشتریان عزیز خرید آسانتری داشته باشید. در صورتی که برای انتخاب محصول و اطلاع از قیمت انکودر ابسولوت نیاز به مشاوره فنی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباطی با مشاوران فنی صحبت بفرمائید. همچنین با استفاده از فیلترهای موجود، مرتبط ترین محصولات را با پروژه مدنظر خود را مشاهده و خریدی رضایت بخش را تجربه نمایید.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

59 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 59 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

59 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما