شرکت هوشمند سازان حرکت
روزهای شنبه تا چهارشنبه از 9 تا 17 09351182424 - 88820309 - 58693000

انکودر چرخشی

مشاهده به صورت مشبک لیست

131 آیتم

صفحه
در هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
 1. AUTONICS-E50S8-6-L-5
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
 2. AUTONICS-E50S8-3-T-24
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
 3. AUTONICS-E40H8-6-L-5
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
 4. AUTONICS-E40H8-3-T-24
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
 5. AUTONICS-E40S6-6-L-5
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
 6. AUTONICS-EP50S8-1024-1F-N-24
  انکودر زاویه مطلق 1024 پالس اتونیکس
  ‎0 تومان
 7. AUTONICS-E40S6-3-T-24
  انکودر زاویه نسبی اتونیکس
  شروع از ‎0 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست

131 آیتم

صفحه
در هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی

فروشندگان انکودر به شما نخواهند گفت که

انکودر را می توان یکی از حساس ترین قطعات در تجهیزات اتوماسیون صنعتی دانست. برای دستیابی به دقت مناسب در تعیین موقعیت زاویه در ساخت دستگاه صنعتی، لازم است با پارامترهای فنی انکودر و نحوه نصب آن آشنا شد.

دقت زاویه ای مد نظر اولین پارامتر مهم در تعیین انکودر مناسب است. برای تعیین موقعیت زاویه یک محور از یکی از انواع انکودر چرخشی و در تعیین موقعیت خطی از یکی از انواع انکودر خطی می بایست استفاده نمود.

شفت انکودر

معمولا در جایی که انکودر مستقیم به تجهیز مد نظر اتصال نمی یابد و یا عدم هم محوری یا لرزش در تجهیزات وجود دارد، از شفت انکودر استفاده می شود. در مقابل، انکودر هالوشفت زمانی به کار می آید که بخواهیم انکودر را مستقیماً به پشت موتور یا تجهیز دوار متصل نماییم.

برای استفاده از شفت انکودر لازم است که از کوپلینگ های ارتجاعی که معمولا در بسته بندی شفت انکودر ها وجود دارد، استفاده نمود. نصب این کوپلینگ علاوه بر اینکه ناهمراستایی محوری را جبران می کند، از انتقال نیرو و لرزش به شفت انکودر و در نتیجه خرابی بلبرینگ یا پایین آمدن دقت آن جلوگیری می نماید.

وظیفه انکودر چیست؟

وظیفه اصلی انکودر گرفتن فیدبک و کنترل موقعیت است. انکودر نوعی سنسور است که میزان حرکت را ثبت کرده و به صورت کد گذاری شده ارسال میکند. به عنوان مثال در نوار نقاله ها که لازم است پس از مقدار مشخصی حرکت، نقاله متوقف شود، با اتصال شفت انکودر به نوار نقاله، انکودر مقدار حرکت را اندازه گیری کرده و آن را به کنترلر ارسال میکند.

انکودر چرخشی (روتاری انکودر)

انکودر چرخشی در دو نوع انکودر زاویه نسبی و انکودر زاویه مطلق عرضه می شود. در نوع نسبی Incremental آن ، می توان موقعیت زاویه را بصورت نسبی دریافت کرد. این بدان معناست که بعد از خاموشی دستگاه، دیگر نمی توان موقعیت زاویه را مشخص کرد.

همینطور اگر به هر علت خطایی در ارسال پالس انکودر یا خوانش آن توسط تجهیزات الکترونیک صورت پذیرد، اصلاح این خطا منوط به کالیبره شدن دستگاه خواهد بود. به همین علت است که در دستگاههایی که از انکودر چرخشی نسبی برای کنترل موقعیت استفاده می شود، سنسور یا میکروسوییچ یا ابزار مشابهی برای کالیبره کردن دستگاه وجود دارد.

اما در عین حال استفاده از انکودر چرخشی نسبی برای تعیین سرعت ، معمولا دقت لازم را دارا می باشد و اثر خطا در ارسال یا دریافت پالس انکودر، مقطعی و لحظه ای خواهد بود.
انکودر چرخشی مطلق Absolute با توجه به ساختار داخلی آن می تواند موقعیت را به صورت مطلق ارسال نماید. این یعنی با خاموش شدن دستگاه و قطع برق و روشن شدن مجدد آن، انکودر می تواند موقعیت خود را به صورت دقیق اعلام نماید.

باید دقت داشت که اگر انکودر چرخشی مطلق از نوع سینگل ترن SingleTurn باشد تنها می تواند محدوده 0 تا 360 درجه را در خروجی نشان بدهد و به فرض اگر شفت دستگاه، هنگام خاموشی، یک دور اضافه چرخیده باشد، در این نوع انکودر امکان دستیابی به تعداد دور چرخیده شده وجود ندارد. اما در انکودر چرخشی MultiTurn که معمولا از باتری بکاپ بهره می برد، این امکان وجود دارد که در صورت چرخش بیش از یک دور نیز اطلاعات قابل خوانش و دستیابی باشد.

خرید انکودر مناسب

برای خرید انکودر مناسب لازم است این موارد را قبلا مشخص کرده باشد:

الف. نوع انکودر مناسب برای کاربری مد نظر که از نوع انکودر نسبی یا مطلق باشد. برای کاربری کنترل موقعیت، معمولا خرید انکودر نسبی مقرون به صرفه تر می باشد.

ب. دقت مد نظر برای تعیین موقعیت زاویه. دقت زاویه ای مد نظر برای پروژه کنترل موقعیت خود را تعیین نمایید. انکودر 360 پالس دقتی معادل 1 درجه و انکودر 3600 پالس دقتی معادل 0.1 درجه دارا می باشد. همچنین انکودر مطلق 13 بیت که 13^2 موقعیت را گزارش می دهد، دقتی معادل 0.044 درجه خواهد داشت.

ج. سرعت چرخش شفت نیز از عوامل مهم در خرید انکودر می باشد که معمولا به آن دقت نمی شود. هر انکودر با توجه به ساختار فیزیکی و برد الکترونیکی طراحی شده برای آن، تا یک حداکثر سرعتی را می تواند پشتیبانی نماید. به طور معمول سرعت حداکثر مجاز انکودر ها 3000 دور بر دقیقه می باشد.

د. سایز بدنه انکودر: در بسیاری از پروژه ها ، برای نصب انکودر محدودیت فضا وجود دارد که باعث می شود از هر انکودر با هر سایز بدنه ای نتوان استفاده کرد.

ه. نوع شفت انکودر و قطر آن نیز که با توجه به نحوه نصب انکودر تعیین می گردد، از عوامل دیگری است که در خرید انکودر باید به آن دقت نمود. اینکه انکودر مد نظر از نوع شفت انکودر ، یا هالوشفت یا نیمه هالوشفت باشد و سایز شفت/هالوشفت آن چه باشد، با توجه به تجهیزاتی که انکودر به آن متصل می شود، تعیین می شود.

فروش انکودر

فروش انکودر به عنوان یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی توسط مراکزی که فروش سنسور یا فروش تجهیزاتت اتوماسیون صنعتی را انجام می دهند، صورت می پذیرد. در تهران می توان فروشگاه های فیزیکی در خیابان لاله زار و خیابان جمهوری و بعضاً در خیابان سعدی جنوبی را که در کنار تجهیزات دیگر اتوماسیون صنعتی به فروش انکودر نیز مبادرت می ورزند، یافت.

سایت ماناموتور نیز به عنوان مرجع آنلاین برای فروش انواع تجهیزات اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و ساخت دستگاه می تواند برای بررسی، مقایسه و خرید آنلاین انواع انکودر مورد استفاده قرار بگیرد.

فروش انکودر با برندهای FENAC و OPKON ساخت ترکیه و انکودر های AUTONICS ساخت کره جنوبی در سایت ماناموتور وجود دارد.

واردات انکودر

ماناموتور امکان دریافت سفارشات و واردات انکودر های اروپایی مانند زیک SICK ، هایدن هاین HeidenHain ، هوهنر HOHNER ، بامر BAUMER ، لیکا LIKA و ... را دارد. برای سفارش و استعلام قیمت و زمان تحویل با تلگرام کاری ماناموتور به شماره 09351182424 یا شماره تلفن 02188820309 واحد فروش در تماس باشید.

انکودر | روتاری انکودر | انکودر چرخشی | شفت انکودر | خرید انکودر | فروش انکودر
%30