شرکت هوشمند سازان حرکت
۰۹۳۵۱۱۸۲۴۲۴ - ۸۸۸۲۰۳۰۹ - ۵۸۶۹۳۰۰۰

انکودر چرخشی

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

385 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 12 مجموع کل: 385 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

385 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی

نکاتی که برخی از فروشندگان انکدر به شما نخواهند گفت

انتخاب انکودر مناسب یکی از چالش های جدی در ساخت دستگاه و ماشین آلات صنعتی می باشد. اگر به دنبال خرید انکودر چرخشی مناسب باشید ، فروشندگان عمدتا فقط از:

 • سایز بدنه
 • قطر شفت انکودر
 • تعداد پالس انکودر
 • و برند انکودر

برای معرفی محصولات استفاده می کنند. از موارد کاربردی و مهم دیگر در خرید انواع انکودر های چرخشی می توان به موارد زیر اشاره کرد، که در صورت عدم توجه به این نکات مهم، کنترل موقعیت و سرعت مد نظر صورت نخواهد گرفت و یا به اشتباه انجام خواهد شد. در این متن سعی شده که به شما کمک شود تا با تسلط کامل انکودر مورد نیاز خود را بیابید.

 • تعداد سیم انکودر
 • نوع خروجی انکودر
 • سرعت مجاز چرخش انکودر
 • ولتاژ تغذیه انکودر
 • نوع شفت انکودر
 • و...

وظیفه اصلی انکودر گرفتن فیدبک از حرکت و کنترل موقعیت یا سرعت حرکت است. انکودر نوعی سنسور است که میزان حرکت را ثبت کرده و به صورت کد گذاری شده ارسال میکند و برای سیستم های کنترل حلقه بسته (close loop control) به کار می رود. به عنوان مثال در نوار نقاله ها که لازم است پس از مقدار مشخصی حرکت، نقاله متوقف شود، با اتصال شفت انکودر به نوار نقاله، انکودر مقدار حرکت را اندازه گیری کردهو آن را به کنترلر ارسال میکند.

کاربرد انکودر

پارامتر های موثر در خرید اینکودر

انکودر را می توان یکی از حساس ترین قطعات در تجهیزات اتوماسیون صنعتی دانست. برای خرید انکودر مناسب و دستیابی به دقت مناسب در تعیین موقعیت زاویه در ساخت دستگاه صنعتی، لازم است با پارامترهای فنی انکودر آشنا باشید:

نوع انکودر

انکودر چرخشی از لحاظ ساختار کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

ما اینجا فقط در مورد انکودر روتاری صحبت می کنیم. در مقابل آن، انکودر خطی هم وجود دارد که کاربردهای متفاوتی دارد. موارد کاربرد انکودر چرخشی به شرح زیر است:

 • کنترل موقعیت Position Control
 • کنترل سرعت Speed Control
 • کنترل جهت حرکت Direction Control
 • کنترل شتاب حرکت Acceleration Control

انکودر ابسولوت بدلیل ساختار پیچیده تر و دقت بالاتر قیمت بیشتری دارد. در مقابل انکودر افزایشی به دلیل ساده تر بودن، قیمت پایین تری دارد. در پروژه هایی که کالیبره کردن موقعیت زیاد صورت نمی گیرد و چندان مهم نیست، می توان از انکودر افزایشی استفاده نمود. همچنین در مواقعی که فقط اندازه گیری سرعت و شتاب مد نظر است و نیازی به کنترل بسیار دقیق موقعیت نیست، می توان از انکودر افزایشی بجای ابسولوت استفاده نمود.

ولتاژ تغذیه انکودر

تغذیه انکودرها را به صورتهای مختلفی می توان در بازار دید:

5 ولت Line Drive

این نوع انکودر فقط با تغذیه 5 ولت می تواند کار کند و ولتاژهای بیشتر باعث آسیب به آن می شود. این نوع انکودر معمولا در بازار با نام لاین درایو Line Drive شناخته می شود.

مدار داخلی انکودر های لاین درایو به صورتی است که مخالف هر فاز هم وجود دارد، برای همین دقتی بسیار بالا دارد و میزان نویز، کمترین تاثیر را روی خروجی آن میگذارد.

شما میتوانید از اینجا انکودر های 5 ولت Line Drive را خریداری کنید.

24 ولت Open Collector

24 ولت: این نوع انکودر با تغذیه 24 ولت کار می کند و ولتاژ کمتر یا بیشتر باعث آسیب به آن خواهد شد. این نوع انکودر معمولا با نام اپن کلکتور Open Collector شناخته می شود.

این نوع انکودر ها به علت وجود تک ترانزیستور خروجی آن ها یا فقط منفی (NPN) و یا فقط به صورت مثبت (PNP) می باشد.

شما میتوانید از اینجا انکودر های 24 ولت Open Collector را خریداری کنید.

5 تا 30 ولت Totem-Pole

5 تا 30 ولت: این انکودر می تواند با تغذیه های مختلف (مثل 5 ، 12 ، 24 و 30 ولت) کار کند. این نوع انکودر معمولا با نام Totem-Pole یا Push-Pull شناخته می شوند.

در ساختار این انکودر ها به علت وجود دو ترانزیستور سری با هم خروجی هم می تواند به صورت منفی و هم به صورت مثبت باشد.

ولتاژ تغذیه انکودر تاثیر چندانی روی قیمت آن ندارد. اما به لحاظ فنی باید مورد دقت قرار گیرد. در انکودر های 5 تا 24 ولت امکان نویز پذیری بیشتری وجود دارد و حتما باید سیم شیلد دار انکودر را استفاده نمود.

  تعداد سیم انکودر

در انکودر مطلق تعداد سیم و خروجی آن به نوع ساختار و بیت های خروجی آن بستگی دارد. خروجی بعضی از آنها به صورت اعداد Binary ، بعضی کد Gray و تعدادی هم به صورت اعداد BCD هستند. دقت انکودر های مطلق بر اساس بیت شناخته می شوند که برای مقایسه با انکودر های افزایشی مقدار بیت باید به توان دو برسد ، برای مثال اگر یک انکودر ابسولوت 8 بیت باشد ، دقت انکودر 2 بتوان 8 یعنی 256 پالس در هر یک دور می باشد که در نتیجه دقت آن از یک انکودر افزایشی 200 پالس بیشتر و از یک انکودر 360 پالس کمتر است.

انکودرهای افزایشی معمولا بصورت 4 سیم و 8 سیم موجود هستند.در انکودرهای افزایشی (نسبی)، دو سیم برای تغذیه و سیم های دیگر مربوط به پالس های خروجی می باشند:

 • 4 سیم : AB
 • 5 سیم : ABZ
 • 6 سیم: ABA'B'
 • 8 سیم: ABZA'B'Z'

در تصویر پایین تصویر اطلاعات و پلاک یک انکودر آتونیکس 8 سیم 3600 پالس را مشاهده می نمایید که بسیار مشخص و ساده سیم های خروجی انکودر به همراه رنگ آن ها آورده شده است:

سیم بندی انکودر آتونیکس

 به کامل ترین نوع این انکودر ها (8 سیم) می پردازیم اگر 2 سیم تغذیه را از آن کم کنیم، 4 سیم دیگر به ترتیب پالس های A و B هستند که برای دقت در اندازه گیری، اینورس آن ها هم به نامهای A´و B´در دسترس می باشند. 2 سیم باقی مانده هم پالس های Z و Z´میباشند که به ازای هر دور چرخش شفت انکودر یک پالس خروجی به ما می دهند. در انکودر های دو فاز به علت اختلاف فاز 90 درجه بین A و B جهت هم قابل اندازه گیری میباشد. در انکودر بامشخصه های برابر و سیم های کمتر، قیمت و دقت متناسب با هم کاهش میابند.

دقت انکودر

ابتدا دقت زاویه ای مد نظر برای پروژه کنترل موقعیت خود را تعیین نمایید، بعنوان مثال:

 • انکودر افزایشی 360 پالس دقتی معادل 1 درجه دارد
 • انکودر 3600 پالس دقتی معادل 0.1 درجه را دارا می باشد وهمچنین 
 • انکودر مطلق 13 بیت که 2 بتوان 13 موقعیت را گزارش می دهد، دقتی معادل 0.044 درجه خواهد داشت.

سرعت چرخش انکودر

سرعت چرخش شفت نیز از عوامل مهم در خرید انکودر می باشد که معمولا به آن دقت نمی شود. هر انکودر با توجه به ساختار فیزیکی و برد الکترونیکی طراحی شده برای آن، تا حداکثر سرعت معینی را می تواند پشتیبانی نماید. به طور معمول سرعت حداکثر مجاز انکودرها 3000 دور بر دقیقه می باشد.

دقت کنید که حتی زمانی که از لحاظ الکترونیکی انکودر پاسخگو باشد باز هم اگر از این پارامتر در رنج تعیین شده استفاده نشود طول عمر انکودر به شدت کاهش می یابد ، زیرا مشخصه های مکانیکی ضعیفی خواهد داشت.

سایز بدنه انکودر

در بسیاری از پروژه ها ، برای نصب انکودر محدودیت فضا وجود دارد که باعث می شود از هر انکودر با هر سایز بدنه ای نتوان استفاده کرد. با این حال زمانی که انکودر پیشرفته تر و تعداد فاز ها افزایش می یابد، اندازه هم متناسب با آن بزرگتر می شود. 

نوع و قطر شفت انکودر

انکدرها از لحاظ نوع شفت انکودر به سه نوع تقسیم می شوند:

 • شفت انکودر(Shaft Encoder): دارای شفت
 • انکودر هالوشفت (Hollow Shaft Encoder): دارای سوراخ سرتاسری برای محل قرارگیری شفت خارجی
 • انکودر نیمه هالوشفت (Semi-Hollow Shaft Encoder): دارای سوراخ ته بسته برای قرارگیری شفت خارجی
 • انواع شفت های انکودر

اینکه انکودر مد نظر از نوع شفت انکودر ، یا هالوشفت یا نیمه هالوشفت باشد و سایز شفت/هالوشفت آن چه باشد، با توجه به تجهیزاتی که انکودر به آن متصل می شود، تعیین می شود. معمولا در جایی که انکودر مستقیما به تجهیز مد نظر اتصال نمی شود و یا عدم هم محوری یا لرزش در تجهیزات وجود دارد، از شفت انکودر استفاده می شود. در مقابل، انکودر هالو شفت و نیمه هالوشفت زمانی به کار می آید که بخواهیم انکودر را مستقیم به پشت موتور یا تجهیز دوار متصل نماییم. انکودرهای نیمه هالو دارای IP بالاتری هستند و در مقابل نفوذ گرد و غبار و رطوبت مقاوم تر هستند.

برای استفاده از شفت انکودر لازم است که از کوپلینگ های ارتجاعی که معمولا در بسته بندی شفت انکودر ها وجود دارد، استفاده نمود. نصب این کوپلینگ علاوه بر اینکه ناهمراستایی محوری را جبران می کند، از انتقال نیرو و لرزش به شفت انکودر و در نتیجه خرابی بلبرینگ یا پایین آمدن دقت آن جلوگیری می نماید. همچنین در کنار کوپلینگ براکت های آن هم موجود است که برای نصب بسیار مورد نیاز است.

براکت و کوپلینگ انکودر

قیمت خرید انواع شفت انکودر

در فروشگاه اینترنتی مانا موتور قیمت انواع انکودر ها با احتساب ارزش افزوده درج شده است. برای تهیه انکودر کافیست ابتدا مطابق عکس زیر به دسته بندی -سنسورینگ و ابزار دقیق > انکودر چرخشی- مراجعه نمایید.

دسته بندی انکودر مانا موتور

سپس با استفاده از انواع فیلتر های مناسب در صفحه انکودر ها به گزینه مناسب خود دست یابید، مقایسه کنید و به سادگی آن را خرید نمایید. همچنین می تواند با جستجو در باکس جستجوی هدر سایت، بر اساس برند یا مشخصات فنی و یا کد محصول، انکودر مورد نظر خود را بیابید.

فروش انواع روتاری انکودر موتور

انکودر چرخشی افزایشی

در انکودر افزایشی (Incremental) می توان موقعیت را بصورت نسبی دریافت کرد. این بدان معناست که بعد از خاموشی دستگاه، دیگر نمی توان موقعیت زاویه را مشخص کرد.

همینطور اگر به هر علت خطایی در ارسال پالس انکودر یا خوانش آن توسط تجهیزات الکترونیک صورت پذیرد، اصلاح این خطا منوط به کالیبره شدن دستگاه خواهد بود. به همین علت است که در دستگاههایی که از انکودر چرخشی افزایشی برای کنترل موقعیت استفاده می شود، سنسور یا میکروسوئیچ یا ابزار مشابهی برای کالیبره کردن دستگاه وجود دارد.

اما در عین حال استفاده از انکودر چرخشی نسبی برای تعیین سرعت ، معمولا دقت لازم را دارا می باشد و اثر خطا در ارسال یا دریافت پالس انکودر، مقطعی و لحظه ای خواهد بود.

انکودر افزایشی

انکودر چرخشی ابسولوت

انکودر چرخشی ابسولوت Absolute با توجه به ساختار داخلی آن می تواند موقعیت را به صورت مطلق ارسال نماید. این یعنی با خاموش شدن دستگاه و قطع برق و روشن شدن مجدد آن، انکودر می تواند موقعیت خود را به صورت دقیق اعلام نماید.

این نوع انکودر ها به علت ساختار داخلی خود از دقت بیشتری به نسبت انکودر های افزایشی پشتیبانی میکنند و معمولا قیمت بالاتری دارند.

انکودر ابسولوت

باید دقت داشت که اگر انکودر چرخشی مطلق از نوع سینگل ترن Single Turn باشد تنها می تواند محدوده 0 تا 360 درجه را در خروجی نشان دهد و به فرض اگر شفت دستگاه، هنگام خاموشی، بیش از یک دور چرخیده باشد، در این نوع انکودر امکان دستیابی به تعداد دوران انجام شده وجود ندارد.

کاربرد انکودر

اما در انکودر چرخشی MultiTurn که معمولا از باتری بکاپ بهره می برد، این امکان وجود دارد که در صورت چرخش بیش از یک دور نیز اطلاعات قابل خوانش و دستیابی باشد. از این انکودر ها در جرثقیل های بسیار بزرگ (tower crane) که بعد از خاموش شدن موتور آن ممکن است هد آن ها حرکت های کوچک که مسبب خطر های بسیار شود استفاده می شود تا موقعیت درست خود را به دست آورد.

کاربرد انواع انکودر ها را می تواننید در ویدیو زیر مشاهده نمایید:

لیست قیمت خرید انکودر چرخشی در فروشگاه انکودر مانا موتور

قیمت انکودر ها به عوامل بسیاری وابسته است ، از جمله میتوان به دقت انکودر ، سایز ، نوع و حداکثر سرعت و نوع خروجی آن اشاره کرد. همگی این موارد را می توانید در قمت فیلترینگ سایت ماناموتور بررسی نمایید و مقایسه لیست قیمت انکودر را انجام دهید:

اولین پارامتری که قیمت انکودر را تعیین میکند نوع ساختار داخلی آن می باشد ، در مواقعی که سیستم بسیار اقتصادی است و محدودیت هزینه مطرح شده تا جایی که محدودیت های ساختاری اجازه دهد پیشنهاد با انکودر های افزایشی (Incremental) سپس انکودر مطلق سینگ ترن و در آخر هم انکودر مطلق مولتی ترن که به علت ساختار و وجود باتری قیمت بسیار بالاتری دارد، است.

پارامتر بعدی که در قیمت تاثیر گذار است، دقت انکودر است که در هر دور چرخش چند پالس خروجی میدهد. توجه داشته باشید که همیشه در همه پروژه ها برای افزایش دقت نیازی به تهیه انکودر با تعداد خروجی پالس بالا نیست. مثلا در دورهای بسیار بالا که تعداد پالس ارسالی از انکودر در هر ثانیه بسیار بالاست، امکان گم شدن پالس ها بین انکودر و گیرنده پالس وجود دارد. علاوه بر این ممکن است در بعضی از مواقع، گیرنده پالس که یک PLC یا میکروکنترلر است، توانایی دریافت فرکانس بالای پالس را نداشته باشد.

همانطور که در پاراگراف بالا اشاره شد، باید در خرید انکودر به دستگاه گیرنده پالس و محدودیت های آن هم دقت داشت.

موارد بعدی در خرید انکودر مثل لاین درایو یا توتم پل بودن مدار خروجی یا سایز و قطر بدنه یا شفت آن هم در قیمت تاثیر کمی دارد و در موارد بسیار خاص مورد توجه قرار میگیرد.

فروش انکودر به عنوان یکی از تجهیزات اتوماسیون صنعتی توسط مراکزی که فروش سنسور یا فروش تجهیزات اتوماسیون صنعتی را انجام می دهند، صورت می پذیرد. در تهران می توان فروشگاه های فیزیکی در خیابان لاله زار و خیابان جمهوری و بعضاً در خیابان سعدی جنوبی را که در کنار تجهیزات دیگر اتوماسیون صنعتی به فروش انکودر نیز مبادرت می ورزند، یافت. 

فروش انواع انکودر

فروشگاه انکودر ماناموتور به عنوان مرجع آنلاین برای فروش انواع تجهیزات اتوماسیون صنعتی و تجهیزات کنترل حرکت و ساخت دستگاه می تواند برای بررسی، مقایسه و خرید آنلاین انواع انکودر مورد استفاده قرار بگیرد.فروش انواع انکودر با برندهای مختلفی مانند

در سایت ماناموتور وجود دارد. در صورت خرید از فروشگاه صنعتی مانا موتور هم خرید خود را ضمانت کرده اید و هم از پشتیبانی فنی در هنگام نصب و راه اندازی به صورت تلفنی بهره مند خواهید شد.

انکودر آتونیکس

واردات انکودر

فروشگاه انکودر ماناموتور امکان دریافت سفارشات و واردات انکودر اروپایی و امریکایی را داراست:

برای سفارش و استعلام قیمت و زمان تحویل با واتساپ کاری ماناموتور با واحد فروش ماناموتور در تماس باشید.