شرکت هوشمند سازان حرکت

خط کش اهمی

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

آشنایی با خط کش آنالوگ

 اگر قصد تولید یک محصول صنعتی در تیراژ بالا را داشته باشید، طبیعی است که عدم اندازه‌گیری دقیق در حین تولید محصول، زیان‌های زیادی را به واحد صنعتی شما وارد کند. خط کش آنالوگ در محیط‌های صنعتی برای اندازه‌گیری دقیق مواد اولیه و افزایش دقت کار دستگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود. با استفاده از این وسیله دقت تولید محصولات شما افزایش چشمگیری پیدا می‌کند.

خط کش‌های آنالوگ (بعنوان  یک وسایل اندازه‌گیری) در حقیقت یک پتانسیومتر یا ولوم خطی یا یک انکودر مغناطیسی خطی هستند که فقط در محیط‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در دنیای صنعتی به این خط کش‌ها، پتانسیومتری یا آنالوگ مغناطیسی نیز گفته می‌شود.

مزایا و کاربردهای خط کش آنالوگ

این خط کش‌ها روی تجهیزات صنعتی نصب شده و به طور کلی روی دقت کار دستگاه تاثیر می‌گذارند. استفاده از خط کش تلورانس کار دستگاه‌‍‌های مختلف را کاهش داده و در انتهای کار به شما یک محصول بی‌عیب و نقص تحویل می‌دهد. به همین دلیل کاربردهای این وسیله اندازه‌گیری تنها به یک دستگاه صنعتی محدود نمی‌شود.

استفاده از خط کش در دستگاه‌های تزریق پلاستیک

در بسیاری از محیط‌های صنعتی از دستگاه تزریق پلاستیک برای تولید قطعات مختلف استفاده می‌شود. با نصب این خط کش روی دستگاه تزریق پلاستیک می‌توان دقت دستگاه را به شدت افزایش داد. البته از خط کش‌های مختلفی برای دستگاه‌های تزریق پلاستیک استفاده می‌شوند که عبارتند از:

  • خط کش گیره
  • خط کش کالسکه
  • کنترل وزن دقیق
  • خط کش پران

حرکت گیره در دستگاه‌های تزریق پلاستیک با نوسانات زیادی کار می‌کند. به همین دلیل با استفاده از خط کش‌های آنالوگ می‌توان حرکت گیره‌ها را در حد 0.01 میلی متر کنترل کرد. همچنین می‌توان با استفاده از خط کش اهمی روی حرکت کالسکه کنترل داشت. کنترل وزن پلاستیک در دستگاه‌های تزریق پلاستیک اهمیت بسیار زیادی دارد تا قالب‌ها به خوبی پر شوند. با استفاده از خط کش‌های آنالوگ می‌توان کنترل دقیقی روی وزن پلاستیک داشته باشید. اگر قصد کنترل دقیق حرکت محورهای دستگاه را دارید می‌توانید از خط کش پران استفاده کنید.

دستگاه‌های برش سنگ

مطلق ( ابسولوت ) بودن خط کش آنالوگ کاربردهای این وسیله صنعتی را به شدت گسترده کرده است. در ماشین‌های برش سنگ می‌توان از خط کش‌های آنالوگ استفاده کرد. خط کش‌ها به ماشین‌های برش کمک می‌کند تا به دقیق‌ترین شکل ممکن تکه‌های بزرگ سنگ را برش دهند.

خرید خط کش آنالوگ از سایت ماناموتور

اگر قصد خرید این وسیله صنعتی را دارید، می‌توانید به سادگی با استفاده از سایت ماناموتور این کار را انجام دهید. برای خرید کافیست این محصولات را به سبد خرید اضافه کرده و از روش‌های گوناگون برای پرداخت استفاده کنید. پس از انجام این کار کافیست صبر کنید تا محصول به آردس مورد نظر شما ارسال شود.

نکات مهم در هنگام خرید خط کش اهمی

خط کش اهمی یا همان پتاسیومتر خطی یا خط کش پتانسیومتری، یکی از انواع پرمصرف در ماشین آلات مختلف به خوصوص صنایع پلاستیک می باشد. قیمت مناسب، نصب آسان و تنوع زیاد در شکل و اندازه، دلیل استفاده از این مدل در ماشین آلات مختلف می باشد. هر چند که به دلیل دقت کم در میزان اندازه گیری (کمترین میزان دقت دهم میلیمتر)، امکان استفاده از این نوع خط کش در جاهایی که دقت بالا مورد نیاز می باشد را محدود می سازد.

در این مدل خط کش با جابجایی جاروبک (کنتاکت) که بر روی یک برد مقاومت حرکت میکند، میزان اهم تغییر می نماید (یعنی یک پتانسیومتر خطی، درست مثل عملکرد یک ولوم دوار)، حال اگر بین دو سر مقاومت یک ولتاژ برقرار باشد میتوان از خروجی خط کش که به جاروبک وصل میباشد، ولتاژ متغیر بین صفر تا ماکزیمم ولتاژ تغذیه، متناسب با میزان جابجایی دریافت نماییم. ناگفته نماند که میتوان از طریق یک کارت الکترونیکی مبدل، خروجی ولتاژ را به خروجی جریان تبدیل نمود حداکثر ولتاژ قابل استفاده در این مدل خط کش ها 30VDC مستقیم میباشد که عموما از ولتاژ 5VDC و یا 10VDC متناسب با کارت الکترونیکی و یا PLC ماشین استفاده میشود.

میزان دقت در این مدل خط کش به میزان طول و کیفیت خط کش تولیدی بستگی دارد. هرچه قدر طول خط کش کوتاه تر باشد میزان دقت بیشتر میشود و از یک طرف دیگر میزان خطی بودن خط کش مولفه مهمی برای کیفیت و دقت آن میباشد. برد مقاومت بخشی از یک خط کش مقاومتی میباشد که بر روی سطح آن یک نوار کربنی قرار دارد، میزان مقاومت بر روی سطح برد میبایست در طول سطح آن یکنواخت و متناسب باشد. به این ممنظور با استفاده از یک دستگاه مخصوص میزان مقاومت برد خط کش را در نقاط مختلف اندازه گیری نموده و سپس بوسیله لیزر و یا فرز اقدام به اصلاح آن مینمایند.

از دیگر نکات مهم در انتخاب یک خط کش اهمی مناسب، تکرار پذیری (Repeatability) می باشد. منظور از تکرار پذیری این است که مقدار خروجی یک خط کش در یک نقطه مشخص اندازه گیری شده و بعد از حرکت و برگشت به همان نقطه باید یکسان بوده و یا تغییر بسیار جزئی داشته باشد. مقدار تکرار پذیری به لقی و خلاصی مکانیکی اجزای آن بستگی دارد.

به قسمتی از خط کش که بر روی برد مقاومت حرکت می کند، جاروبک یا کنتاکت گفته میشود. این بخش مهمترین وظیفه که همان انتقال ولتاژ از روی برد مقاومت می باشد را انجام میدهد. در خط کش های مرغوب از دو کنتاکت در یک خط کش استفاده میشود.

برای انتخاب یک خط کش اهمی به چه اطلاعاتی نیاز می باشد؟

مهمترین مولفه برای انتخاب یک خط کش اهمی، کورس مورد نیاز می باشدکه به صورت استاندارد از کورس 10mm تا 2000mm تولید میشوند و به نوع و مدل آن بستگی دارد.

بدنه خط کش اهمی به دو مدل بدنه استاندارد و بدنه باریک تقسیم میشود.

خط کش های بدنه استاندارد از مقاومت فیزیکی بالاتر و کورس بلندتری نسبت به بدنه باریک برخوردار میباشد.

خط کش های بدنه باریک در دستگاه هایی که فضای محدود نصب و کورس کم مورد نیاز باشد، استفاده میشود. به عنوان مثال در دستگاه های تست و اندازه گیری.

یک خط کش اهمی دارای مقدار مشخصی مقاومت می باشد که این مقدار بسته به طول خط کش متفاوت می باشد. این مقدار برای مدل های استاندارد 5K-10K-20KOhm و برای بدنه باریک 2K-5KOhm می باشد.

همانطور که قبلا اشاره شد، خروجی این مدل سنسور میتواند با استفاده از یک کارت مبدل جریانی باشد که دارای مزایایی مثل ایزوله بودن از تغییرات ورودی و همینطور عدم نویزپذیری در فواصل طولانی اشاره نمود.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از خط کش های اهمی، در ماشین های تزریق پلاستیک است. وظیفه اصلی این خط کش ها نشان دادن وضعیت جک های هیدرولیک به کنترلر ماشین است. از این مدل خط کش ها در ماشین هایی که نیازمند کنترل حرکت جک ها، استفاده در دنسرهای جمع کن و بازکن و همینطور در دستگاه های تست و بسیاری موارد دیگر که نیازمند اطلاع از میزان حرکت خطی با دقت بیشتر از یک دهم میلیمتر باشد، استفاده میشود.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

124 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 124 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

124 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی