شرکت هوشمند سازان حرکت

فن DC

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

معرفی فن DC

فن و هواکش ها به دو دسته فن AC و فن DC تقسیم می شوند. امروزه یکی از مهم ترین سیستم های موجود در لوازم الکترونیکی همچون کامپیوتر، لپ تاپ، اینورتر و... سیستم خنک کننده آن دستگاه می باشد. روشن بودن لوازم الکترونیکی به صورت مداوم، موجب افزایش دمای قطعات و حرارت دستگاه شده که این افزایش دما می تواند موجب آسیب رساندن به لوازم و قطعات دستگاه شود. این گرما در طولانی مدت، به دلیل عبور جریان الکتریکی از داخل قطعات و اتلاف انرژی تولید می شود. فن DC وظیفه دارد تا با ایجاد جریان هوا، حرارت را به بیرون دستگاه منتقل کرده و موجب خنک شدن دستگاه شوند.

فن DC

فن DC ساختاری نسبتا ساده دارد و شامل یک پروانه، الکتروموتور و بدنه فن می شود که ابعاد نسبتا کوچکی نیز دارد. همانطور که از نام فن DC مشخص است، این فن ها با برق جریان مستقیم (DC) کار می کنند و بر اساس نیاز، در انواع 12 ولت، 24 ولت، 48 ولت و... موجود هستند.

فن dc

کاربرد فن DC

همانطور که پیش تر توضیح داده شد، در عمده لوازم الکترونیکی که به علت اتلاف انرژی شروع به تولید گرما می کنند، از فن های DC استفاده می شود. قطعاتی مثل پردازنده، کارت گرافیک و ایسونیک که روی مادر بورد ها قرار دارند، حین کار تولید گرمای زیادی میکنند و در صورت نبود فن DC در کیس، آسیب زیادی به قطعات دیگر نیز وارد می شود. معمولا از فن ۱۲ ولت دور بالا یا فن بلبرینگی 12 ولت برای استفاده در کیس های کامپیوتر استفاده می شود.

نحوه انتخاب فن DC

قبل از خرید فن DC ابتدا باید در مورد یکسری از موارد اطلاعات کافی را کسب نمود و سپس اقدام به خرید فن DC مورد نیاز بکنیم. یکی از آن موارد سایز فن می باشد.  به طور کلی فن های DC در سایز های 4*4 ، 5*5 ، 6*6 ، 9*9 ، 12*12 ، 14*14 سانتی متر در بازار موجود می باشد با این وجود محل قرار گیری فن DC مشخص است و می توان ابعاد دقیق فن مورد نیاز را بدست آورد.

انواع فن های DC

یکی دیگر از مشخصه های مهم  در فن DC تعداد دور فن است. شایان ذکر است که هر چه سرعت فن DC بیشتر باشد، جریان هوای بیشتری به حرکت در می آید و در نتیجه عمل خنک کاری و تهویه هوا بهتر صورت می گیرد. مدل های جدید فن های DC ، دارای قابلیت تنظیم سرعت نیز هستند اما به طور کلی تعداد دور چرخش فن بر حسب واحد دور بر دقیقه، بر روی فن نوشته شده است. نکته قابل توجه این است که فن های DC با حداکثر توان چرخش خود کار نمی کنند و این مورد موجب افزایش طول عمر فن و همچنین کاهش مصرف برق می شود.

فن dc در حال کار

همچنین در هنگام خرید باید به میزان صدای تولید شده توسط فن DC توجه کرد. گاها تولید صدای بیش از اندازه، موجب نارضایتی کاربر می شود. صدای تولید شده توسط فن بر حسب واحد دسی بل اندازه گیری می شود و هر چه دسی بل آن بیشتر باشد، صدای فن بیشتر خواهد بود.

فن dc در کیس کامپیوتر

انواع فن DC بر اساس تعداد سیم

افزون بر آن امروزه فن DC در انواع دو سیم، سه سیم و چهار سیم در بازار یافت می شوند.

فن DC دو سیمه

فن DC دو سیم جزو انواع قدیمی فن DC بوده که امروزه استفاده از آن در لوازم الکترونیکی به ویژه کیس های کامپیوتر منسوخ شده است. به طور کلی موع دو سیمه ساده ترین نوع فن DC بوده که دارای 2 کنتاکت تغذیه 12 ولت است. همچنین در صورت نیاز به کاهش دور این مدل از فن DC ، به جای تغذیه 12 ولت از تغذیه 7 ولت استفاده می شود. به منظور انجام این کار می توان با اتصال مثبت 12 ولت و مثبت 5 ولت موجود در مادربورد به فن، به ولتاژ جدید که همان 7 ولت است دست پیدا کرد که موجب کاهش دور و کاهش صدای فن می شود. نکته حائز اهمیت آن است که این فن ها برای ولتاژ 12 ولت طراحی شده اند و کاهش ولتاژ آن ها به 7 ولت برای طولانی مدت، باعث نیم سوز شدن و کاهش عملکرد موتور فن DC می شود. برای همین منظور پیشنهاد می شود تا از انواع PWM ها استفاده کنید.

فن DC دو سیمه

فن DC سه سیمه

فن سه سیمه جزو متداول ترین نوع فن های DC است و عمده فن های موجود در بازار از نوع سه سیم می باشند. یکی از ویژگی های این مدل از فن ها داشتن سنسور اثر هال است. فن های سه سیمه به کمک سنسور خود، سرعت دور فن را اندازه گیری می کنند. در صورتی که سرعت موتور این فن را با روش ولتاژ پایین یا PWM کنترل کنید، عملکرد سنسور آن مختل خواهد شد.

فن DC سه سیمه

فن DC چهار سیمه

به روزترین و جدیدترین نوع فن DC از نوع چهار سیم می باشد که قابلیت تنظیم سرعت چرخش فن را دارد. فن DC چهار سیمه دارای یک ورودی مجزای PWM استکه میتوان به راحتی و بدون آسیب رسیدن به فن، دور موتور آن را تنظیم کرد. طبیعی است که قیمت فن های چهار سیمه از فن های سه سیمه بیشتر می باشد.

فن DC چهار سیمه

خرید فن DC از ماناموتور

در صورت داشتن اطلاعات کافی از نوع فن DC مورد نظر، به جهت مشاهده و خرید انواع فن های DC پیشنهاد می کنیم به سایت ماناموتور مراجعه کنید. همچنین در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و راهنمایی در مورد قیمت و یا انتخاب فن DC مورد نیاز، مشاوران و متخصصان ماناموتور به صورت 24 ساعته آماده ارائه مشاوره رایگان به مشتریان می باشند.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

62 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 62 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

62 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما