شرکت هوشمند سازان حرکت

انکودر OPKON

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

قبل از خرید انکودر های opkon باید بدانید که:

انکودر OPKON اپکن یکی از مشهورترین انکودرهای روتاری و خطی بازار ایران است. این محصول در انواع مختلفی برای کاربری های صنعتی تولیدشده و به ایران وارد می شود. مسئولیت فروش انکودرهای برند اپکن بر عهده نمایندگی های مستقیم این شرکت در ایران است. این تولیدکننده ترکیه با ارائه کیفیت های مناسبی از انکودرها توانسته است تا طیف عظیمی از صنعتگران ایرانی را به خرید محصولات خود ترغیب کند.

تنوع محصولات اپکن بالاست و انواع انکودرهای خطی و چرخشی این برند، با تکنولوژی های مختلف جهت انجام محاسبات اندازه، سرعت و... در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند. در این مطلب قصد داریم تا بعد از بررسی ساختار و نحوه عملکرد روتاری انکودرهای اپکن یا همان انکودرهای چرخشی این برند، نکاتی مهم درباره خرید آن برای شما مطرح کنیم.

ساختار و نحوه عملکرد روتاری انکودر یا انکودر چرخشی اپکن

در تمامی انکودرهای چرخشی از جمله روتاری انکودر OPKON، چارچوب عملکردی یکسانی وجود دارد. این نوع از انکودرها با نام شفت انکودر نیز شناخته می شود. این وسیله موقعیت زاویه ای یا جهت حرکت شفت یا محور مورد نظر را به سیگنال های خروجی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می کند.

انکودر چرخشی در تمامی برندهای اروپایی، چینی، آمریکایی و... در انواع مطلق و افزایشی طراحی و تولید می شود. تفاوت این دو در این است که انکودر مطلق موقعیت لحظه ای شفت را گزارش می دهد اما انکودر افزایشی چرخشی حرکت شفت و موارد وابسته به آن مانند سرعت دورانی، موقعیت و فاصله را گزارش می دهد.

انواع انکودر چرخشی در کاربری هایی که نیاز به کنترل و نظارت دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در کاربری هایی مانند لنزهای عکاسی و صنایع رباتیک از این ابزار محاسبات دقیق صنعتی استفاده می شود.

تکنولوژی های استفاده شده در ساخت انکودرهای روتاری، به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • مکانیکی
 • اپتیکال
 • مغناطیسی

انواع روتاری انکودر OPKON

انکودرهای چرخشی برند اپکن از نوع اپتیکال (نوری) و مغناطیسی هستند. انواع انکودرهای چرخشی نوری به گرد و غبار و دود حساسیت دارند و مناسب کار در مناطق حساس یا دارای پاشش بخارات و ذرات نیستند. برخلاف انواع اپتیکال، انکودر مغناطیسی اپکن به دلیل طراحی متفاوتی که دارد، توانایی کار در مناطق حساس صنعتی که بخارات و ذرات معلق دارند را دارد. به همین دلیل است که انواع مغناطیسی انکودرهای روتاری، کاربردهای بیشتری در صنایع سنگین و حساس دارند.

دسته بندی انواع انکودرهای اپکن می تواند بر اساس نوع تکنولوژی تولید آن ها یا نوع طراحی و کاربرد آن ها انجام شود. اگر از نظر طراحی و کاربری بخواهیم انکودرهای تولیدی این شرکت را مورد بررسی قرار دهیم، به دو دسته روتاری انکودرهای مطلق و روتاری انکودرهای افزایشی اپکن می رسیم.

روتاری انکودر افزایشی به دلیل توانایی خاص خود در ارائه اطلاعات مربوط به موقعیت لحظه ای شفت یا محور، بیشترین کاربرد و استفاده را در میان انواع انکودرهای چرخشی دارد. همچنین سرعت انتقال داده ها و اطلاعات در این نوع از انکودرها به شکل قابل ملاحظه ای بیشتر از انکودرهای چرخشی مطلق است.

انواع افزایشی روتاری انکودر OPKON دقت بالایی دارند و رزولوشن محاسبه آن ها تحت هیچ شرایطی توسط دو سنسور حرکتی افزایشی درون انکودر کاهش نمی یابد. بنابراین از نوع افزایشی انکودر چرخشی اپکن در کاربری هایی استفاده می شود که نیاز به محاسبه سریع و دقیق سرعت و موقعیت است.  

مدل های مختلف انکودر چرخشی اپکن

برند ترکیه ای و معتبر سازنده انواع انکودرهای خطی و چرخشی، بیش از 21 مدل انکودر چرخشی تولید می کند که هرکدام بر اساس ویژگی هایی که دارند می توانند در کاربری های خاص صنعتی استفاده شوند. به طور بر اساس تکنولوژی ساخت، می توانیم انکودرهای چرخشی اپکن را به دو دسته تقسیم کنیم؛ انکودرهای نوری و انکودرهای مغناطیسی.

به طور کلی در تمامی مدل های تولیدشده از انواع انکودر OPKON، تنها 5 مدل از بیش از 20 محصول تولیدشده، از نوع مطلق هستند. به دلیل کاربردهای گسترده تر و البته نتایج دقیق تر، انواع افزایشی انکودرهای روتاری این برند، تنوع بیشتری دارند.

مدل های مشهور انواع روتاری انکودر مغناطیسی اپکن عبارتند از:

 • MRI50 افزایشی
 • MRI58 افزایشی
 • MRI50SH افزایشی
 • MRV50F مطلق

همچنین موارد زیر، تعدادی از مدل های صنعتی و پر استفاده انکودرهای چرخشی اپتیکال برند ترکیه ای هستند:

 • PRI58 افزایشی
 • PRI58RK افزایشی
 • PRI50SH / PRI50H افزایشی
 • PRI50KH افزایشی
 • PRI100H افزایشی
 • ERC10 BISS / ERC10 SSI مطلق
 • ERC10 SINE مطلق

کلیات مشخصات فنی انواع روتاری انکودر OPKON

انکودرهای چرخشی نوری اپکن با قطر 40 تا 100 میلی متر ساخته می شوند. این در حالی است که قطر انواع مختلف انکودرهای مغناطیسی اپکن، حداقل 40 و حداکثر 58 میلی متر است. البته قطر ترجیحی در انواع مغناطیسی برای اکثر مدل ها 50 میلی متر است.

انکودرهای یادشده در مدل های مختلف هرکدام قابلیت کار با انواع شفت های توپر، نیمه خالی، خالی، مخروطی و Flat-rodless را دارند. بسته به نوع ممکن است انکودر قابلیت کار با دو نوع شفت را نیز داشته باشد. سیگنال های خروجی انکودرهای افزایشی نیز از نوع Push-Pull،TTL  و HTL هستند. همچنین سیگنال خروجی انکودرهای مطلق نیز از نوع سینوسی کسینوسی یا BISS، SSI، SSI 5V TTL و آنالوگ 0 تا 5 ولت است.

نکات مهم در انتخاب انکودر چرخشی اپکن

با توجه به طیف وسیع محصولات برند یادشده، شما باید بر اساس نیاز خود و ویژگی های محیط صنعتی اقدام به انتخاب و خرید روتاری انکودر OPKON کنید. نکته اول نوع انکودر است که باید با توجه به کاربردها و ویژگی های بیان شده هرکدام در مقاله انتخاب شود؛ انکودر مطلق یا افزایشی.

رزولوشن نوع افزایشی به افزایش آن در هر دور بستگی دارد. اما در نوع مطلق حتی در صورت قطع شدن منبع تغذیه، آخرین مقدار ثبت شده را ذخیره می کند. این درحالی است که روتاری انکودر افزایشی باید در صورت قطع منبع، مجددا تنظیم شود. شما باید با توجه به چنین ویژگی هایی، انتخاب انکودر اپکن را با دقت انجام دهید.

مدل چرخشی افزایشی از نظر اقتصادی نسبتا ارزان تر از نوع چرخشی مطلق است. اما در مواردی مانند نویز که موجب ایجاد پالس های اشتباه و اختلال در سیستم پردازش سیگنال می شود، انتخاب نوع مطلق روتاری انکودر اپکن، گزینه بهتری است. همچنین در نوسان حرکت دورانی، فرکانس های بالا، اهمیت بالای دانستن موقعیت دقیق محوری یا شمارش تعداد دورها، انکودر چرخشی مطلق اپکن انتخاب مطمئن تری است.

در کنار این عوامل باید نوع و قطر شفت خروجی را نیز مد نظر داشته باشید. عامل مهم دیگری که در انتخاب انکودر OPKON تاثیر زیادی دارد، استانداردها و سطح حفاظتی محیط کار شما است. در صورتی که سطح حفاظتی بالایی نیاز دارید، باید بر اساس مشخصات استانداردهای عایقی بیان شده در هر مدل از محصولات اقدام به انتخاب انکودر اپکن کنید.

خرید مطمئن انکودرهای چرخشی و خطی اپکن

بهترین روش برای اطمینان از اصالت انکودرهای خریداری شده و تضمین سلامت آن ها، خرید از نمایندگی های مستقیم و عمده فروش انکودر اپکن است. شما به دلیل خرید مستقیم از نمایندگی، شما می توانید اطمینان داشته باشید که انکودر OPKON را در انواع مختلف با بهترین قیمت خریداری کرده اید.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

81 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 81 کالا
 1. OPKON-PRID50-R8-HLD-4000-ZV3
  انکودر 4000 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎4,887,000 تومان
 2. OPKON-PRID50-R8-HLD-100-ZV3
  انکودر 100 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎3,027,000 تومان
 3. OPKON-PRID50-R8-HLD-200-ZV3
  انکودر 200 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎3,027,000 تومان
 4. OPKON-PRID50-R8-HLD-360-ZV3
  انکودر 360 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎3,027,000 تومان
 5. OPKON-PRID50-R8-HLD-1000-ZV3
  انکودر 1000 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎3,027,000 تومان
 6. OPKON-PRID50-R8-HLD-4096-ZV3
  انکودر 4096 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎4,887,000 تومان
 7. OPKON-PRID50-R8-HLD-2000-ZV3
  انکودر 2000 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎4,460,000 تومان
 8. OPKON-PRID50-R8-HLD-3600-ZV3
  انکودر 3600 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎4,460,000 تومان
 9. انکودر زاویه نسبی 1024 قطر 50 شفت 8 میلیمتر , OPKON-PRID50-R8-HLD-1024-ZV3انکودر زاویه نسبی 1024 قطر 50 شفت 8 میلیمتر , OPKON-PRID50-R8-HLD-1024-ZV3 Quick Shop
  • کالای پرفروش
  OPKON-PRID50-R8-HLD-1024-ZV3
  انکودر 1024 پالس اپکن، سایز 50 شفت 8 میلی متر
  ‎3,027,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

81 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما