شرکت هوشمند سازان حرکت

استپ موتور

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

۹۰ درصد در خرید استپ موتور این اشتباهات را مرتکب می شوند!

معمولا خریداران و فروشندگان در هنگام خرید و یا فروش استپ موتور DC مناسب مرتکب اشتباهاتی از جمله انتخاب اشتباه درایور، انتخاب اشتباه فلنج و گشتاور و توان آن می شوند که می خواهیم در این قسمت به تمامی این خطاها بپردازیم.

انواع استپ موتور و درایور استپ موتور

درایور استپ موتور DC

یکی از عمده ترین مشکلاتی که اغلب خریداران با آن مواجه میشوند، انتخاب درایور مناسب  و سپس نحوه راه اندازی آن با درایور استپ موتور است. انواع استپر موتورها با توجه به اینکه دو فاز، سه فاز یا پنج فاز باشند، راه اندازی متفاوتی دارند.

برای سادگی در انتخاب درایور مناسب باید به دو عامل اصلی یعنی ولتاژ و جریان کاری آن توجه کرد و درایور را متناسب با این دو عامل انتخاب کرد که جلوتر به این دو پارامتر مهم در خرید می پردازیم.

فلنج و گشتاور

هرچه فلنج انواع استپ موتور افزایش پیدا میکند، گشتاور آن نیز افزایش پیدا میکند، به عبارت دیگر گشتاوری که می تواند تولید کند، به فلنج آن ارتباط دارد. 3 فلنج پرکاربرد فلنج 42 میلیمتر، 57 میلیمتر و 86 میلیمتر هستند.

 • فلنج ۴۲ میلیمتر (استپر موتور Nema 17) معمولا قطر شفت ۵ میلیمتر دارد و گشتاوری تا 8 کیلوگرم سانتیمتر می توانند داشته باشند.
 • فلنج های ۵۷ میلیمتر (استپ موتور Nema 23) معمولا قطر شفت ۶.۳ یا ۸ میلیمتر دارند و گشتاوری تا 30 کیلوگرم سانتیمتر می توانند داشته باشند.
 • فلنج های ۸۶ میلیمتر (استپ موتور Nema 34) معمولا قطر شفت ۱۲.۵ یا ۱۴ یا ۱۵.۷ دارند و گشتاوری تا 120 کیلوگرم سانتیمتر می توانند داشته باشند.
 • استپ موتورهای سایزهای کوچکتر از ۴۲ میلیمتر و بیشتر از ۸۶ میلیمتر هم وجود دارند که خیلی پرکاربرد نیستند.
 • در اغلب دیگر موتور ها گشتاور نامی آنها ذکر می شود و ملاک انتخاب است. در سروو موتورها حتی در حال کار شما به طور موقت مجاز به اعمال گشتاور تا دو برابر هستید.

استپ موتور

آنچه به عنوان گشتاور استپ موتورها ذکر میشود، Holding Torque است که گشتاور حداکثر است. برخلاف مابقی موتورها، در کمترین دور (صفر) بیشترین گشتاور را دارند و با بالا رفتن دور این گشتاور افت می کند.

توان

از اولین مواردی که مشتریان در زمان خرید استپر موتور CNC متوجه آن میشوند این است که آن ها بر اساس توان نام گذاری نمی شود.

از آن جا که حداکثر گشتاور خود را در حداقل دور خود اعمال میکند از گشتاور برای دسته بندی آن ها استفاده می شود. گشتاور هم به علت کم بودن مقدارش بر اساس کیلوگرم بر سانتی متر تعیین می گردد.

سرعت

به طور کلی حداکثر سرعت یک موتور پله ای تقریباً 500 دور در دقیقه است. البته در بعضی منابع گفته شده است که حداکثر دور آن 1000 دور بر دقیقه می باشد اما سرعتهای دقیق به موتور و کنترل کننده آن بستگی دارد.

از طرف دیگر هر چه به دور آن افزوده شود، شدیدا گشتاور کاهش میابد.

تفاوت استپ موتور با سروو موتور

استپر موتور CNC در مقایسه با سرو موتور از قطب های بیشتری برخوردار است. همچنین سروو موتور همراه با یک انکودر برای گرفتن فیدبک و ایجاد یک سیستم حلقه بسته استفاده می شود و استب موتورها به علت حرکت های پله ای خود بدون نیاز به وسیله اضافی برای فیدبک گرفتن قابل استفاده باشد. اما با این حال در بعضی از مدل های آن انکودر پشت موتور متصل می گردد و دقت به نسبت خوبی هم به ما میدهد.

کارکرد استپ موتور

تفاوت های کلی این دو موتور پر کاربرد در صنعت در جدول زیر آمده است:

 

حداکثر سرعت

تغذیه

قیمت

گشتاور

دقت

استپ موتور

500 RPM

فقط DC

کم

بسیار زیاد

زیاد

سروو موتور

5000 RPM

هم DC و هم AC

بسیار زیاد

زیاد

بسیار زیاد

 

به عنوان یک قاعده کلی (و نه کامل) می توان گفت، در مواردی که

 • سرعت کار پایین است (کمتر از 200 الی 300 دور بر دقیقه)
 • دقت کار از حساسیت بالایی برخوردار نیست (یا امکان Homing مکانیزم وجود دارد)
 • سرعت حداکثری موتور کمتر از 200 الی 300 دور بر دقیقه است
 • هزینه تمام شده اهمیت دارد
 • می توان به مکانیزم انکودر نصب کرد و توسط PLC یا کنترلر آن را کنترل نمود
 • حجم اشغال شده توسط موتور و درایور آن مهم است
 • برق متناوب AC در دسترس نیست

استپر موتور انتخاب به صرفه تر و مناسب تری خواهد بود، و در غیر این صورت می بایست سرو موتور را به کار گرفت.

استپ موتور کوچک

یکی از سوالاتی که به طور مکرر پرسیده می شود به این صورت است که بنده سروو موتور مشخصی بر روی دستگاه خود دارم و به دلایل مختلفی که یکی از مهمترین دلیل آن کاهش هزینه است، می خواهم سروو موتور را با یک استپر موتور جایگزین کنم، حال چه مدلی با چه مشخصات و برندی می تواند جایگزین سروو موتور شود؟

بیایید این کار را با یک مثال انجام دهیم، یک سروو موتور 750 وات 3000 هزار دور داریم و به جای آن می خواهیم استپر موتوری را جایگزین کنیم.

در مرحله اول شما باید چند نکته بسیار مهم را بدانید:

نکته اول: گشتاوری که به سروو موتور عنوان می شود گشتاور نامی آن است و سروو موتور میتواند با جریان کشی بیشتر تا 1.5 یا 2 برابر آن گشتاور را به صورت لحظه ای هم تامیین کند ولی گشتاوری که به استب موتور عنوان می شود در حقیقت هلدینگ ترک آن است و ماکسیمم گشتاوری است که میتواند تامیین کند بدین منظور که ما باید گشتاور حداکثر سروو موتور را در نظر بگیریم.

نکته دوم: موتور پله ای با بالا رفتن دور، با افت گشتاور مواجه می شود و حداکثر تا 200 نهایتاً 300 دور بر دقیقه می تواند عملکرد مطلوب داشته باشد ولی سروو موتور محدودیتی ندارد و در رنج دور تا 3000 دور خودش می تواند با گشتاور نامی که دارد اعمال بار کند.

بنابراین اولاً گشتاوری که در اینجا نامی ذکر می شود نباید مستقیم با گشتاور ذکر شده برای استپر موتور CNC مقایسه شود، دوماً افت گشتاوری که استپر موتور بر اساس بالا رفتن دور دارد را هم باید لحاظ کنیم.

به عنوان مثال سروو موتور 750 وات 3000 هزار دور، 2.5 نیوتن متر گشتاور دارد. این 2.5 نیوتن متر تقریباً میتواند 1.5 برابر بیشتر شود هنگامی که به صورت لحظه ای موتور یک باری را اعمال کند و آن بار را رد کند یعنی گشتاور ماکزیمم آن میتواند تا 5 نیوتن متر باشد.

نکته سوم: استپ موتوری که می خواهید جایگزین کنید اگر قرار باشد تا دور حداکثر مطلوبش یعنی تا 200 دور برود، تقریبا نصف گشتاورش را از دست خواهد داد، بنابراین ما باید گشتاور را تقریباً بین 1.8 تا 2 برابر در نظر بگیریم

اگر خواستید به صورت راف سروو موتور را با موتور پله ای جایگزین کنید گشتاور نامی سروو موتور را ضرب در 3 کنید و بعد معادل آن را انتخاب کنید.

به عنوان مثال استپ موتور لیدشاین گشتاورهای 4.5، 6.5، 8.5 و 12 نیوتن متر را دارد و برای معادل کردن این سروو موتور 750 وات با استپر موتورهای لیدشاین، گشتاور های 8.5 یا 12 نیوتن متر پیشنهاد میشود.

کاربرد استپ موتور صنعتی

میتوان در پروژه هایی که نیاز به کنترل موقعیت دارند یعنی میخواهید موتور در زاویه ی خاصی حرکت و توقف کند از استپر موتور CNC استفاده کرد. زمان هایی که نیاز به کنترل موقعیت ارزان قیمت دارید به طور کلی در کنترل موقعیت و کنترل سرعت های پایین تا 500 دور بر دقیقه به خوبی عمل میکند از سوی دیگر این موتور براشلس است پس به تعمیر ونگهداری ساده تری نسبت به سایر موتورها نیاز دارد.

استپ موتور CNC

استپر موتور CNC مناسب بال اسکرو 

در این قسمت سعی داریم تا به شما توضیح دهیم که چگونه بال اسکرو مناسب استپ موتور خود را پیدا کنید، یا چگونه برای بال اسکرو موتور بخریم. برای آشنایی بیشتر می توانید به مقاله بال اسکرو چیست مراجعه نمایید. برای این کار فرمولی ساده وجود دارد که دقت خوبی نیز دارد اما باید با دقت از آن استفاده شود.

گشتاور موتور(kg/cm) = (0.02) ×  نیروی طولی(kg) × گام بال اسکرو(mm)

نیروی طولی که نیاز است برای بال اسکرو یعنی نیرویی که قرار است مهره بال اسکرو منتقل کند به سازه متحرک، اگر عمودی باشد دقیقا همین نیروی طولی (مثلا قرار است وزنی به اندازه 50 کیلو را بلند کنیم دقیقا همین نیرو به کیلوگرم) وارد فرمول شود (یا اگر 50 کیلو وزن سازه است و قرار است سازه نیروی 30 کیلو هم روی قطعه ای دیگر وارد کند، آن عدد باید 80 وارد فرمول شود) یا اگر در جهت طولی قرار است حرکت کند دیگر نباید وزن در فرمول قرار بگیرد بلکه وزن ضرب در ضریب اصطکاک؛ نیروی طولی میشود که این مهره بال اسکرو باید اعمال کند. مثلا اگر قرار است 50 کیلوگرم را افقی روی یک ریل و واگن از نوع ریل و واگن های CNC حرکت بدهد (معمولا ریل و واگن های CNC ضریب اصطکاک پنج صدم دارند)، پس 50 کیلو تبدیل میشود به نیم کیلو در نیروی طولی و گام بال اسکرو به میلیمتر یعنی مقداری که شما وقتی یک دوران 360 درجه میدهند مهره حرکت میکند. عددی که به دست خواهد آمد برای گشتاور موتور کیلوگرم سانتی متر است و ممکن است که شما موتور را قبلا خریداری کرده باشید. در این فرمول گشتاور موتور را قرار میدهید و گام بال اسکرو را به دست می آورید و یا اینکه ممکن است هر دو را خریداری کرده اید و می خواهید بدانید که با این موتور و بال اسکرو که در اختیار دارید چه مقدار نیرو می توانید تامین کنید و در نتیجه نیرو را به دست می آورید.

برای تهیه بال اسکرو می توانید به صفحه دسته بندی بال اسکرو مراجعه کنید و با خواندن مشخصات فنی و مقایسه آنها محصول خود را خریداری کنید.

گشتاور استپ موتور در به حرکت در آوردن بار 500kg بر ریل و واگن

فرض کنیم از ریل و واگن های CNC استفاده می کنید که ضریب اصطکاک در آنها خیلی کم (بین 0.05 تا 0.15) است:

در این صورت شما حداکثر ضریب اصطکاک 0.15 دارید، یعنی بدون اینکه بال اسکرویی در کار باشد شما باید 0.15*500 برابر با 75 کیلو به جلو نیرو اعمال کنید.

حالا با فرض اینکه گام بال اسکرو شما 5 باشد، از فرمول حدودی زیر استفاده میکنیم:

نیروی جلوبرنده (75 کیلو)*گام بال اسکرو(5م.م)* 0.02 که برابر می شود با گشتاوری معادل 7.5 کیلوگرم.سانتیمتر

ظاهر قضیه نشان می دهد که شما برای چنین باری باید از موتوری با گشتاور 7.5 کیلوگرم.سانتیمتر (معادل 0.75 نیوتن.متر) استفاده کنید.

این عدد برای سرو موتور می تواند درست باشد ولی در مورد استپ موتور باید به دور حداکثری هم که می خواهید داشته باشید توجه کنید. با توجه به اینکه گشتاور استپر موتورها در دورهای بالا تا یک سوم هم کاهش پیدا می کند، برای چنین کاری گشتاوری حدود 22 کیلوگرم پیشنهاد می شود.

البته در نظر داشته باشید این محاسبات با فرض های زیر همراه بوده:

 • بجز جابجایی بار 500 کیلو هیچ بار دیگری نداریم.
 • زاویه کاملا افقی است.
 • بال اسکرو و ریل و گاید با کیفیت است.
 • مونتاژ ریل و گایدها به درستی انجام شده.
 • کیفیت مناسبی دارد و واقعا گشتاور اعلامی را اعمال می کند.
 • حداکثر دور استپر موتور CNC را 200 دور بر دقیقه در نظر گرفته ایم.
 • ولتاژ کافی به درایور موتور داده شده.
 • جریان موتور پله ای درست تنظیم شده.

با توجه به اینکه خیلی از موارد این چنینی ممکن است وجود داشته باشد ما در چنین موردی به مشتری خود، گشتاور 45 کیلو گرم.سانتی متر پیشنهاد می کنیم.

درایور مناسب انواع استپ موتور صنعتی

بعد از انتخاب استپر موتور نوبت به درایور آن می باشد که باید حتما متناسب با آن انتخاب شود.

در صورتی که این دو با هم تناسب نداشته باشند، احتمال لرزش، پرش، داغ شدن و حتی سوختن هر یک می باشد.

انواع درایور استپ موتور

در کل انواع استپ موتور ها با ولتاژ ثابت و جریان متغیر کار می کنند. یعنی اگر شما درایوری را تهیه کنید برای ایجاد گشتاور های متفاوت فقط توانایی تغییر جریان را داراست. با کمک لیمیت سوئیچ های روی خود درایو می توانید جریان اعمالی را تغییر دهید.

لیمیت سوییچ درایور استپ موتور

نکته بعدی این است که سیم بندی موتور به چه صورت قرار است بسته شود که در هر یک کارکرد موتور بسیار متفاوت است. در مقاله راه اندازی استپ موتور در ۱۰ دقیقه (آموزش جامع تصویری) به طور مفصل به این موضوع پرداخته شده است.

خرید انواع استپ موتور

برای انتخاب یک موتور پله ای متناسب با پروژه خود ابتدا باید بدانیم به چه دقتی نیاز داریم. همچنین باید با توجه به مقدار باری که قرار است جابجا شود و سرعت حرکت بار، گشتاور و توان مورد نیاز را محاسبه کنیم.

استپر موتور کوچک

در هنگام خرید باید به نکاتی بسیار کلیدی مانند شرایط محیطی، طول عمر و تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای استپر موتور توجه کرد. طول عمر یک موتور پله ای به طور متوسط ۱۰۰۰۰ ساعت کار است که با در نظر گرفتن شیفت 8 ساعت در روز این عدد تقریبا معادل با ۴.۸ سال است. طول عمر آن ممکن است با توجه به کاربرد کاربر و اینکه استپر چقدر قوی است تغییر کند.

برای راهنمایی بیشتر برای خرید استپ موتور صنعتی میتوانید به صفحه کاتالوگ و لیست قیمت استپ موتور DC در سایت مانا موتور مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید.

قیمت استپ موتور و انواع استپ موتور (دو فاز، سه فاز ، پنج فاز)

این موتور ها از لحاظ ساختار به:

تقسیم بندی می شود.

استپ موتورهای سه فاز بیشتر در حرکتهای با رفت و برگشت زیاد و سریع به کار می روند. استپر موتورهای 5 فاز در حرکتهای با سرعت و دقت بالا به کار گرفته می شوند، تا جایی که موتور 5 فاز با درایور میکرواستپ می تواند دقتی تقریبا معادل یک سرو موتور 17 بیتی داشته باشد. استپر موتورهای 5 فاز با درایو معمولی (Full/Half) لرزش بسیار کمی دارند و جز در موارد با دقت زیاد، نیازی به درایور میکرو استپ ندارند. استپ موتور های دو فاز با درایو معمولی (Full/Half) لرزش زیادی دارند و می بایست برای حذف لرزش آنها از روشهای مکانیکی استفاده نمود. به صورت کلی، اگر در پروژه های خود از سرو موتور استفاده می کنید، ولی به سرعت بالایی نیاز ندارید (کمتر از 500 RPM) و گشتاور مورد نیاز تان نیز کمتر از 30 NM است، می توانید جهت کاهش هزینه های خود به استپر موتور CNC فکر کنید.

استپ موتور 6 سیمه

اما امروزه دیگر استپ موتورهای 5 فاز با این که دقت و سرعت بالایی دارند در بازار یافت نمی شوند. علت این کمبود قیمت و سیستم داخلی پیچیده درایور آن ها می باشد.

در مقایسه استپر موتور های 2 فاز و 3 فاز باید گفت که استپ موتورهای سه فاز گران قیمت تر هستند، همچنین نیاز به داریو گرانتری هم دارند. در مقابل موتور پله ای دو فاز در فول استپ، گشتاور بهتری دارد. با توجه به گشتاور کمتر، داشتن کنترل سرعت دقیق با مدل سه فاز راحت تر است. توان خروجی در محدوده دورهای 400 تا 600 دور بر دقیقه، تقریبا 30 تا 40 درصد بیشتر از موتور دو فاز است، همچنین در دورهای بالا، صدای کمتری دارد.

 

سرعت

دقت کارکرد

صرفه اقتصادی

موجودی بازار

2 فاز

کم

کم

زیاد

زیاد

3 فاز

متوسط

متوسط

متوسط

متوسط

5 فاز

زیاد

زیاد

کم

کم

 

استپ موتور گیربکس دار کوچک

این نوع در بازار به تازگی وارد شده و به خاطر داشتن مشتریان فراوان بسیار به وفور یافت می شود. شما عزیزان می توانید استپ موتور گیربکس دار کوچک با نسبت های متفاوت را در سایت مانا موتور انتخاب و خرید نمایید.

استپ موتور گیربکس دار

استپ موتور انکودر دار

استفاده از استپ موتور انکودر دار زمانی که سروو موتور صرفه اقتصادی ندارد ولی دقت به نسبت بالا نیاز داریم انتخاب بسیار مناسبی می باشند.

استپ موتور انکودر دار

استپ موتور انکودر دار به خاطر کلوز لوپ شدن سیستم و تصحیح خطا در همان لحظه ایجاد، نیاز به هومینگ (Homing) و سنسور های کالیبراسیون ندارد و همواره می تواند مثل سروو موتور اما با دقتی کمتر کار کند.

مشاوره فنی و قیمت استپ موتور

مانا موتور به طور تخصصی در زمینه فروش استپ موتور صنعتی فعالیت دارد. اگر قصد خرید استپر موتور صنعتی دارید اما نمی دانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، مانا موتور به شما در زمینه خرید و انتخاب کمک میکند.

مشاوره فنی برای خرید استپ موتور nema23 , nema17 و... صنعتی، مانند هر نوع کالای صنعتی دیگر، می تواند از تحمیل هزینه های خرید محصول و همچنین هزینه های مربوط به سعی و خطاهای اجتناب ناپذیر آن جلوگیری نماید.

شما میتوانید در فروشگاه اینترنتی مانا موتور طیف وسیعی از استب موتور و درایور متناسب با نیاز خود بیابید ، با مراجعه به لیست قیمت استپر موتور از قیمت های به روز آن آگاه شوید ، در صفحه ای که برای کاتالوگ در سایت در نظر گرفته شده ، کاتالوگ آن را مطالعه کرده و به خرید استپ موتور و درایور استپر موتور CNC مورد نیاز خود بپردازید.

خرید استپ موتور از فروشگاه اینترنتی مانا موتور

فروشگاه اینترنتی ماناموتور سعی می کند با عرضه و فروش استپ موتور اینترنتی، با برندهای مختلف چینی، ایرانی، کره ای، تایوانی، اروپایی و... با تنوع و کیفیت و قیمت مناسب، فضای لذت بخشی را برای صنعتگر ایرانی خلق نماید.

مزیت مهم خرید اینترنتی، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت برندهای مختلف، بر حسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، اقدام به خرید استپ موتور صنعتی نمایید.

علیرغم نوسانات هر روزه نرخ ارز و با توجه به اینکه اکثر اجناس وارداتی هستند، در نتیجه قیمت آنان تحت تاثیر مستقیم این نوسانات قرار دارد، به روز نگه داشتن قیمت کار دشواری است اما مانا موتور به احترام مشتریان خود و جهت سهولت خرید آنان، هر لحظه نسبت به بروز رسانی قیمت استپ موتور ها اقدام میکند.

در کنار تمامی موارد گفته شده شما عزیزان می توانید با در اختیار داشتن بسیاری از برند های با کیفیت و مطرح جهانی مثل :

بهترین را به سلیقه و بودجه خود انتخاب کنید.

بنابراین میتوانید با خیالی آسوده و با به کارگیری فیلترهای تعبیه شده در این فروشگاه، محصول مناسب خود را پیدا کرده و با قیمت روز خریداری کنید.

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

188 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 188 کالا
 1. SANYODENKI-103-548-0039
  استپ موتور سانیودنکی 2.5 کیلوگرم سانتیمتر دو فاز 6 سیم
  % 23
  قیمت ویژه ‎305,000 تومان بود ‎395,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

188 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما