شرکت هوشمند سازان حرکت
۰۹۳۵۱۱۸۲۴۲۴ - ۸۸۸۲۰۳۰۹ - ۵۸۶۹۳۰۰۰

استپ موتور

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

134 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 12 مجموع کل: 134 کالا
 1. LEADSHINE-57CM13
  استپ موتور لیدشاین 13 کیلوگرم سانتیمتر، دو فاز 4 سیم ، کد فنی 57CM13
  % 7
  قیمت ویژه ‎605,000 تومان بود ‎645,000 تومان
 2. LEADSHINE-57CM13-3A
  استپ موتور لیدشاین 13 کیلوگرم سانتیمتر، دو فاز 4 سیم ، کد فنی 57CM13-3A
  % 6
  قیمت ویژه ‎595,000 تومان بود ‎630,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

134 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی

90 درصد خریداران استپ موتور با این مشکل ها مواجه میشوند

استپ موتور صنعتی یا موتور پله ای همانطور که از نام آن پیداست به صورت پله ای حرکت میکند و اگر شفت موتور پله را نیز با دست حرکت دهید، این حرکت پله ای را حس میکنید.

با توجه به این حرکت پله ای کنترل شونده میتوان استپ موتور را در پروژه هایی که نیاز به کنترل موقعیت دارند یعنی میخواهید موتور در زاویه ی خاصی حرکت کند و توقف کند در این حالت از استپ موتور استفاده کرد. استپ موتور به طور کلی در کنترل موقعیت و کنترل سرعت به خوبی عمل میکند.

نوعی از استپ موتور وجود دارد که با نام استپ موتور هیبریدی شناخته میشود. کلمه هیبرید در لغت به معنای ترکیب است. موتور پله ای هیبریدی نیز ترکیبی از ویژگی های استپ موتور مقاومت متغیر و استپ موتور آهنربا دائم است.

یکی از عمده ترین مشکلاتی که اغلب خریداران استپ موتور با آن مواجه میشوند، انتخاب درایور مناسب برای استپ موتور خریداری شده و سپس نحوه راه اندازی استپ موتور با درایور آن است. استپ موتورها با توجه به اینکه دو فاز، سه فاز یا پنج فاز باشند، راه اندازی متفاوتی دارند.

فرق استپ موتور و سروو موتور؟ کدام مناسب تر است؟

فرق بین سرو موتور و استپر موتور در تعداد قطب های آنان است. استپ موتور در مقایسه با سرو موتور از قطب های بیشتری برخوردار است. همچنین سرو موتورها در اکثر مواقع همراه با یک انکودر برای گرفتن فیدبک و ایجاد یک سیستم حلقه بسته استفاده میشوند اما استپ موتورها به علت حرکت های پله ای خود بدون نیاز به وسیله اضافی برای فیدبک گرفتن قابل استفاده باشد.

استپ موتور نسبت به سرو موتور در سرعت های پایین گشتاور بهتری میدهد علاوه بر آن ازران قیمت تر هم هست اما معایبی هم دارد از جمله اینکه وقتی به دور حداکثر میرسد، با مقدار زیادی افت گشتاور همراه خواهد بود و عملکرد مناسب آن حداکثر در محدود 200 تا 300 دور است.

گشتاور استپ موتور به چه عواملی بستگی دارد

هرچه طول استپ موتور افزایش پیدا میکند، گشتاور آن نیز افزایش پیدا میکند، به عبارت دیگر گشتاوری که استپ موتور می تواند تولید کند، به فلنج آن ارتباط دارد. 3 فلنج پرکاربرد استپ موتورها عبارتند از:

 • فلنج 42 میلیمتر، 57 میلیمتر و 86 میلمتر هستند. فلنج ۴۲ میلیمتر (استپ موتور نما ۱۷) معمولا قطر شفت ۵ میلیمتر دارد و گشتاوری تا 8 کیلوگرم سانتیمتر می توانند داشته باشند.
 • استپ موتور فلنج ۵۷ میلیمتر (استپ موتور نما ۲۳) معمولا قطر شفت ۶.۳ یا ۸ میلیمتر دارند و گشتاوری تا 30 کیلوگرم سانتیمتر می توانند داشته باشند.
 • استپ موتورهای فلنج ۸۶ میلیمتر (استپ موتور نما ۳۴) معمولا قطر شفت ۱۲.۵ یا ۱۴ یا ۱۵.۷ دارند و گشتاوری تا 120 کیلوگرم سانتیمتر می تواندد داشته باشند.
 • استپ موتورهای سایزهای کوچک تر از ۴۲ میلیمتر و بیشتر از ۸۶ میلیمتر هم وجود دارند که خیلی پرکاربرد نیستند.
 • مقایسه گشتاور استپ موتورها با موتور های دیگر

  در اغلب انواع موتورها (غیر از استپ موتورها) گشتاور نامی آنها ذکر می شود و ملاک انتخاب است. در سروو موتورها حتی درحال کار شما به طور موقت مجاز به اعمال گشتاور تا دو برابر هستید. اما در مورد استپ موتورها: آنچه به عنوان گشتاور استپ موتورها ذکر می شود، Holding Torque است که گشتاور حداکثر استپ موتور است. برخلاف مابقی موتورها، استپ موتورها در کمترین دور (صفر) بیشترین گشتاور را دارند و با بالا رفتن دور این گشتاور افت می کند.

تفاوت سروو موتور با استپ موتور

ابتدا دقت نمایید که استپ موتورها و سروو موتورها شباهتها و تفاوتهای مهمی دارند از جمله:

1- اگر چه استپ موتور و سرو موتور، هر دو، برای کنترل موقعیت به کار می روند، اما این کارکرد اصلی آنها نیست بلکه به تناسب شرایط می توانند در کاربردهای دیگر هم به خوبی ظاهر شوند.

2- از آنجا که استپ موتور ها انکودر ندارند، فیدبک حرکت خود را دریافت نمی کنند و بنابراین اگر پس از فرمان دادن خطایی در انجام حرکت اتفاق بیفتد، این خطا جبران نخواهد شد.

3- سرو موتورها علاوه بر قابلیت کنترل سرعت و موقعیت، قابلیت کنترل گشتاور را هم دارند.

4- سرو موتورها در دورهای بالا (به طور معمول تا 3000 دور بر دقیقه) کار می کنند، اما استپ موتورها به طور معمول حداکثر تا 500 دور بر دقیقه.

5- در یک جثه ثابت، استپ موتورها گشتاور بالاتری را تحویل می دهند.

6- گشتاور استپ موتور در دورهای بالاتر کاهش می یابد، اما گشتاور سرو مستقل از دور ثابت باقی می ماند.

7- به طور معمول درایور استپ موتورها تغذیه DC دارد، اما سرو موتورهای معمول در بازار با برق AC تکفاز کار می کنند.

8- هر دو به قابلیت کوپل شدن با گیربکس های خورشیدی را دارند، اما معمولا سرو موتورها راحت تر کوپل می شوند.

9- قیمت سرو موتورها به نحو محسوسی بالاتر از قیمت استپ موتور با قدرت مساوی آن است.

بنابراین؛

به عنوان یک قاعده کلی (و نه کامل) می توان گفت: در مواردی که؛

الف- سرعت کار پایین است (کمتر از 200 الی 300 دور بر دقیقه)

ب- دقت کار از حساسیت بالایی برخودار نیست (یا امکان Homing مکانیزم وجود دارد)

ج - سرعت حداکثری موتور کمتر از 200 الی 300 دور بر دقیقه است

د- هزینه تمام شده اهمیت دارد

ه- می توان به مکانیزم انکودر نصب کرد و توسط PLC یا کنترلر آن را کنترل نمود

و- حجم اشغال شده توسط موتور و درایور آن مهم است

ز- برق متناوب AC در دسترس نیست

استپ موتور انتخاب به صرفه تر و مناسب تری خواهد بود، و در غیر این صورت می بایست سرو موتور را به کار گرفت.

استفاده از استپ موتور بجای سرو موتور

یکی از سوالاتی که به طور مکرر پرسیده می شود به این صورت است که بنده سروو موتور مشخصی بر روی دستگاه خود دارم و به دلایل مختلفی که یکی از مهمترین دلیل آن کاهش هزینه است، می خواهم سروو موتور را با یک استپ موتور جایگزین کنم، حال چه استپ موتوری با چه مشخصات و برندی می تواند جایگیزن سروو موتور دستگاهم شود؟

بیایید این کار را با یک مثال انجام دهیم، یک سروو موتور 750 وات 3000 هزار دور داریم و به جای آن میخواهیم استپ موتوری را جایگزین کنیم.

در مرحله اول شما باید چند نکته بسیار مهم را بدانید:

نکته اول: گشتاوری که به سروو موتور عنوان میشود گشتاور نامی آن سروو موتور است و سروو موتور میتواند با جریان کشی بیشتر تا 1.5 یا 2 برابر آن گشتاور را به صورت لحظه ای هم تامیین کند ولی گشتاوری که به استپ موتور عنوان میشود در حقیقت هلدینگ ترک آن است و ماکسیمم گشتاوری است که استپ موتور میتواند تامیین کند بدین منظور که ما باید گشتاور حداکثر سروو موتور را در نظر بگیریم.

 

نکته دوم: استپ موتور با بالا رفتن دور، با افت گشتاور مواجه می شود و حداکثر تا 200 نهایتاً 300 دور بر دقیقه می تواند عملکرد مطلوب داشته باشد ولی سروو موتور محدودیتی ندارد و در رنج دور تا 3000 دور خودش می تواند با گشتاور نامی که دارد اعمال بار کند.

بنابراین اولاً گشتاوری که در اینجا نامی ذکر می شود نباید مستقیم با گشتاور ذکر شده برای استپ موتور مقایسه شود، دوماً افت گشتاوری که استپ موتور بر اساس بالا رفتن دور دارد را هم باید لحاظ کنیم.

به عنوان مثال سروو موتور 750 وات 3000 هزار دور، 2.5 نیوتن متر گشتاور دارد. این 2.5 نیوتن متر تقریباً میتواند 1.5 برابر بیشتر شود هنگامی که به صورت لحظه ای موتور یک باری را اعمال کند و آن بار را رد کند یعنی گشتاور ماکسیمم آن میتواند تا 5 نیوتن متر باشد.

 

 

نکته سوم: استپ موتوری که می خواهید جایگزین کنید اگر قرار باشد تا دوره حداکثر مطلوبش یعنی تا 200 دور برود، تقریبا نصف گشتاورش را ازدست خواهد داد، بنابر این ما باید گشتاور را تقریباً بین 1.8 تا 2 برابر در نظر بگیریم

اگر خواستید به صورت راف سروو موتور را با استپ موتور جایگزین کنید گشتاور نامی سروو موتور را ضرب در 3 کنید و بعد معادل با این استپ موتور را انتخاب کنید.

به عنوان مثال در استپ موتورهای لیدشاین استپ موتورهای 4.5، 6.5، 8.5 و 12 نیوتن متر را داریم و برای معادل کردن این سروو موتور 750 وات با استپ موتورهای لیدشاین، استپ موتور 8.5 یا 12 نیوتن متر لیدشاین پیشنهاد میشود.

راهنمای انتخاب مناسب ترین موتور پله ای صنعتی

برای انتخاب یک استپ موتور متناسب با پروژه خود ابتدا باید بدانیم به چه مقدار دقتی نیاز داریم. همچنین باید با توجه به مقدار باری که قرار است جابجا شود و سرعت حرکت بار، گشتاور و توان مورد نیاز را محاسبه کنیم. از دیگر عواملی که در انتخاب هر نوع الکتروموتوری باید به آن توجه کرد شرایط محیطی است.

استپ موتور با توجه به مزایای آن در صنایع مختلفی به کار گرفته میشود از جمله در صنعت CNC که برای آن از استپ موتور CNC و درایور استپ موتور CNC استفاده میشود. شفت استپ موتور میتواند در زوایای مختلف قرار بگیرد و با فرمان هایی که به آن داده میشود میتوان تعیین کرد که با چه سرعتی بچرخد و در چه موقعیتی قرار بگیرد. حتی این امکان وجود دارد که شتاب حرکت و شتاب توقف را نیز تنظیم کرد. برای راه اندازی استپ موتور علاوه بر موتور نیاز به یک درایور استپ موتور است و  یک کنترلر است.

لیست قیمت انواع استپ موتور ساده، DC، هیبریدی و دو فاز

لیست قیمت استپر موتور صنعتی هر ساعت بروز میشود. در مانا موتور همواره سعی بر این است که لیست قیمت درج شده برای تمامی محصولات از جمله قیمت موتور پله ای به روز باشد.

علیرغم نوسانات هر روزه نرخ ارز و با توجه به اینکه اکثر اجناس وارداتی هستند، در نتیجه قیمت آنان تحت تاثیر مستقیم این نوسانات قرار دارد، به روز نگه داشتن قیمت محصولات کار دشواری است اما مانا موتور به احترام مشتریان خود و جهت سهولت خرید آنان، هر لحظه نسبت به بروز رسانی قیمت ها اقدام میکند.

بنابراین میتوانید با خیالی آسوده و با به کارگیری فیلترهای تعبیه شده در این فروشگاه استپر موتور، محصول مناسب خود را پیدا کرده و با قیمت روز خریداری کنید.

مشاوره فنی و خرید اینترنتی استپ موتور ساده و صنعتی از نمایندگی فروش مانا موتور

مانا موتور به طور تخصصی در زمینه فروش موتور پله ای فعالیت دارد. اگر قصد خرید استپر موتور صنعتی دارید اما نمیدانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، مانا موتور به شما در زمینه خرید و انتخاب استپر موتور مناسب کمک میکند.

مشاوره فنی برای خرید موتور پله ای صنعتی، مانند هر نوع کالای صنعتی دیگر، می تواند از تحمیل هزینه های خرید محصول و همچنین هزینه های مربوط به سعی و خطاهای اجتناب ناپذیر آن جلوگیری نماید.

مزیت مهم خرید اینترنتی موتور پله ای، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت برندهای مختلف، بر حسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، اقدام به خرید دقیقی داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی ماناموتور سعی می کند با عرضه و فروش اینترنتی انواع استپ موتور، با برندهای مختلف چینی، ایرانی، کره ای، تایوانی، اروپایی و ... با تنوع و کیفیت و قیمت مناسب، فضای لذت بخشی را برای صنعتگر ایرانی خلق نماید.

شما میتوانید درفروشگاه اینترنتی مانا موتور طیف وسیعی از استپ موتور ، درایور استپ موتور و کنترل استپ موتور را متناسب با نیاز خود بیابید ، با مراجعه به لیست قیمت استپ موتور از قیمت های به روز آن آگاه شوید ، در صفحه ای که برای کاتالوگ استپ موتور در سایت در نظر گرفته شده ، کاتالوگ آن را مطالعه کرده و به خرید استپ موتور و درایور استپ موتور مورد نیاز خود بپردازید همچنین اگر نیاز به دانستن اطلاعات بیشتر راجع به استپ موتور دارید میتوانید به وبلاگ مانا موتور مراجعه کنید.

%7

خرید استپ موتور

در هنگام خرید استپ موتور و درایور استپ موتور باید به نکاتی بسیار کلیدی مانند شرایط محیطی برای یک استپ موتور، طول عمر استپر موتور و تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای استپ موتور توجه کرد.طول عمر نمونه برای یک استپ موتور به طور متوسط ۱۰۰۰۰ ساعت کار است که با در نظر گرفتن شیفت 8 ساعت در روز این عدد تقریبا معادل با ۴.۸ سال است. طول عمر یک استپ موتور ممکن است با توجه به کاربرد (مثلا استپ موتور CNC و درایور استپ موتور CNC) کاربر و اینکه استپر چقدر قوی است تغییر کند.

برای راهنمایی بیشتر برای خرید استپ موتور میتوانید به دو صفحه کاتالوگ استپ موتور و لیست قیمت استپ موتور در سایت مانا موتور مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری استپ موتور

از آنجا که استپر موتور براشلس است، به تعمیر ونگهداری ساده تری نسبت به سایر موتورها نیاز دارد.باید شرایط محیطی و ایمنی لازم در هنگام انتخاب استپ موتور و کار با آن در نظر گرفته شود در غیر این صورت باعث ایجاد اختلال در عملکرد شده و خطراتی را در محیط کار به وجود می آورد.

استپ موتور چیست

استپ موتور وسیله ای الکترومکانیکی است که از طریق تبدیل پالس های الکتریکی به حرکت مکانیکی دست می یابد. اجزای اصلی یک استپ موتور شفت، ورقه های روتور و استاتور، آهن ربا، یاتاقان، سیم مسی و سیم های سربی، واشر، و پوشش جلویی و انتهایی هستند. شفت موتور پله ای معمولا از فلز استیل ضد زنگ ساخته می شود، در حالی که استاتور و ورقه های روتور از فولاد سیلیکون ساخته می شوند. برای اطلاع از چگونگی راه اندازی استپ موتور میتوانید به وبلاگ مانا موتور مراجعه کنید.

%9

آنچه درباره انتخاب و استفاده از استپ موتور سه فاز باید بدانید

برای انیکه بتوانید استپ موتوری مناسب برای پروژه خود خریداری کنید، لازم است تا قبل از انتخاب آن یک سری اطلاعات راجع به استپ موتور سه فاز بدانید مانند اینکه استپ موتور سه فاز نسبت به سایر استپ موتورها چه مزیت هایی دارد، تفاوت آن با استپ موتور دو فاز در چیست و قیمت آن در بازار به چه صورت است. هر یک از این عوامل در ادامه توضیح داده شده اند.

مزایای استپ موتور سه فاز

 • استپ موتور سه فاز سطح پاسخ بالایی دارد و می تواند به سرعت به فرمانهای پالس ارسالی واکنش نشان دهد.
 • استپ موتورهای سه فاز در سرعت های بالا کار می کند و می تواند در رفت و برگشت های سریع، عملکرد خوبی داشته باشد.
 • استپ موتور سه فاز گشتاور مناسبی در میکرواستپ های بالاتر ارائه میدهد و در سرعت های بالا، گشتاور و دقت بهتری دارد.

قیمت استپ موتور سه فاز

قیمت استپ موتور سه فاز به نسبت استپ موتو دو فاز معمولا قیمت بیشتری دارد.

تفاوت استپ موتور دو فاز و سه فاز

استپ موتورهای سه فاز گران قیمت تر هستند، همچنین نیاز به داریو گرانتری هم دارند. در مقابل استپ موتور دو فاز در فول استپ، گشتاور بهتری دارد. با توجه به گشتاور detent کمتر، داشتن کنترل سرعت دقیق با یک استپ موتور سه فاز راحت تر است. توان خروجی در محدوده دورهای 600 تا 1000 دور بر دقیقه، تقریبا 30 تا 40 درصد بیشتر از موتور دو فاز است، همچنین در دورهای بالا، صدای کمتری دارد.

لیست قیمت استپ موتور سه فاز

لیست قیمت استپ موتور سه فاز هر ساعت بروز میشود. در مانا موتور همواره سعی بر این است که لیست قیمت درج شده برای تمامی محصولات از جمله استپ موتور سه فاز به روز باشد.

علیرغم نوسانات هر روزه نرخ ارز و با توجه به اینکه اکثر اجناس وارداتی هستند، در نتیجه قیمت آنان تحت تاثیر مستقیم این نوسانات قرار دارد، به روز نگه داشتن قیمت محصولات کار دشواری است اما مانا موتور به احترام مشتریان خود و جهت سهولت خرید آنان، هر لحظه نسبت به بروز رسانی قیمت ها اقدام میکند.

بنابراین میتوانید با خیالی آسوده و با به کارگیری فیلترهای تعبیه شده در سایت، محصول مناسب خود را پیدا کرده و با قیمت روز خریداری کنید.

مشاوره فنی و خرید اینترنتی استپ موتور سه فاز

اگر میخواهید یک استپ موتور سه فاز خریداری کنید اما نمیدانید کدام یک از مدل های آن برای پروژه شما مناسب است، مانا موتور به شما در زمینه انتخاب و خرید مناسب ترین استپ موتور سه فاز کمک میکند.

مشاوره فنی برای خرید استپ موتور سه فاز، مانند هر نوع کالای صنعتی دیگر، می تواند از تحمیل هزینه های خرید محصول و همچنین هزینه های مربوط به سعی و خطاهای اجتناب ناپذیر آن جلوگیری نماید.

مزیت مهم خرید اینترنتی محصولات صنعتی، از جمله استپ موتور سه فاز، آن است که می توانید با مقایسه مشخصات فنی و قیمت برندهای مختلف، بر حسب پروژه مد نظر و امکانات و محدودیت های آن، اقدام به خرید دقیقی داشته باشد.

فروشگاه اینترنتی ماناموتور سعی می کند با عرضه و فروش اینترنتی انواع استپ موتور سه فاز، با برندهای مختلف چینی، ایرانی، کره ای، تایوانی، اروپایی و ... با تنوع و کیفیت و قیمت مناسب، فضای لذت بخشی را برای صنعتگر ایرانی خلق نماید.

مقایسه انواع استپ موتور از لحاظ مشخصات فنی : 1- سرعت کارکرد استپ موتور: 5 فاز > 3 فاز > 2 فاز 2- دقت کارکرد استپ موتور: 5 فاز> 3 فاز > 2 فاز 3- صرفه اقتصادی استپ موتورها : 2 فاز > 3 فاز > 5 فاز 4- موجودی بازار : 2 فاز > 5 فاز > 3 فاز مقایسه انواع استپ موتور از لحاظ کاربرد 5- استپ موتورهای 3 فاز بیشتر در حرکتهای با رفت و برگشت زیاد و سریع به کار می روند. 6- استپ موتورهای 5 فاز در حرکتهای با سرعت و دقت بالا به کار گرفته می شوند، تا جاییکه یک استپ موتور 5 فاز با درایور میکرواستپ می تواند دقتی تقریبا معادل یک سرو موتور 17 بیتی داشته باشد. 7- استپ موتورهای 5 فاز با درایور معمولی (Full/Half) لرزش بسیار کمی دارند و جز در موارد با دقت زیاد، نیازی به درایور میکرو استپ ندارند. 8- استپ موتور های دو فاز با درایور معمولی (Full/Half) لرزش زیادی دارند و می بایست برای حذف لرزش آنها از روشهای مکانیکی استفاده نمود. به صورت کلی، اگر در پروژه های خود از سرو موتور (+گیربکس) استفاده می کنید، ولی به سرعت بالایی نیاز ندارید (کمتر از 500RPM) و گشتاور مورد نیازتان نیز کمتر از 30N.M است، می توانید جهت کاهش هزینه های خود به استپ موتور فکر کنید.

انتخاب استپ موتور مناسب بال اسکرو

در این قسمت سعی داریم فرمول ساده ای را برای انتخاب موتوری که روی بال اسکرو نصب میشود یا برعکس موتور انتخاب شده و باید گام بال اسکرو انتخاب شود با استفاده از یک فرمول ساده این کار مشخص شود.

برای این کار فرمولی ساده وجود دارد که دقت خوبی نیز دارد اما باید با دقت از آن استفاده شود.

گشتاور موتور بر اساس کیلوگرم سانتی متر = ضریب 0.02 (ضربدر) نیروی طولی بر اساس کیلوگرم (ضربدر) گام بال اسکرو بر اساس میلی متر

نیروی طولی که نیاز است برای بال اسکرو یعنی نیرویی که قرار است مهره بال اسکرو منتقل کند به سازه متحرک. اگر عمودی باشد دقیقا همین نیروی طولی. (مثلا قرار است وزنی به اندازه 50 کیلو را بلند بکنیم دقیقا همین نیرو به کیلوگرم وارد فرمول شود یا اگر 50 کیلو وزن سازه است و قرار است سازه نیروی 30 کیلو هم روی قطعه ای دیگر وارد کند، آن عدد باید 80 وارد فرمول شود) یا اگر در جهت طولی قرار است حرکت کند دیگر نباید وزن در فرمول قرار بگیرد بلکه وزن ضرب در ضریب اصطکاک؛ نیروی طولی میشود که این مهره بال اسکرو باید اعمال کند. مثلا اگر قرار است 50 کیلوگرم را افقی روی یک ریل و واگن از نوع ریل و واگن های CNC حرکت بدهد (معمولا ریل و واگن های CNC ضریب اصطکاک پنج صدم دارند)، پس 50 کیلو تبدیل میشود به نیم کیلو در نیروی طولی و گام بال اسکرو به میلیمتر یعنی مقداری که شما وقتی یک دوران 360 درجه میدهید مهره حرکت میکند. عددی که به دست خواهد آمد برای گشتاور موتور کیلوگرم سانتی متر است و ممکن است که شما موتور را قبلا خریداری کرده باشید. در این فرمول گشتاور موتور را قرار میدهید و گام بال اسکرو را به دست می آورید و یا اینکه ممکن است هر دو را خریداری کرده اید و میخواهید بدانید که با این موتور و بال اسکرو که در اختیار دارید چه مقدار نیرو میتوانید تامین کنید و در نتیجه نیرو را به دست می آورید.

 
 

انتخاب گشتاور استپ موتور مناسب، برای به حرکت در اوردن بار 500 کیلو گرمی روی ریل

فرض کنیم از ریل و واگن های معمول CNC استفاده می کنید که ضریب اصطکاک در آنها خیلی کم (بین 0.05 تا 0.15) است:

در این صورت شما حداکثر ضریب اصطکاک 0.15 دارید، یعنی بدون اینکه بال اسکرویی در کار باشد شما باید 0.15*500 برابر با 75 کیلو به جلو نیرو اعمال کنید.

حالا با فرض اینکه گام بال اسکرو شما 5 باشد، از فرمول حدودی زیر استفاده میکنیم:

نیوری جلوبرنده (اینجا=75کیلو)*گام(اینجا=5م.م)*مقدار 0.02

که برابر می شود با گشتاوری معادل 7.5 کیلوگرم.سانتیمتر

ظاهر قضیه نشان می دهد که شما برای چنین باری باید از موتوری با گشتاور 7.5 کیلوگرم.سانتیمتر (معادل 0.75 نیوتن.متر) استفاده کنید.

این عدد برای سرو موتور می تواند درست باشد ولی در مورد استپ موتور باید به دور حداکثری هم که می خواهید داشته باشید توجه کنید. با توجه به اینکه گشتاور استپ موتورها در دورهای بالا تا یک سوم هم کاهش پیدا می کند، برای چنین کاری استپ موتور حدود 22 کیلوگرم پیشنهاد می شود.

البته در نظر داشته باشید این محاسبات با فرض های زیر همراه بوده:

-بجز جابجایی بار 500 کیلو هیچ بار دیگری نداریم.

- زاویه کاملا افقی است.

- بال اسکرو و ریل و گاید با کیفیت است.

- مونتاژ ریل و گایدها به درستی انجام شده.

- استپ موتور کیفیت مناسبی دارد و واقعا گشتاور اعلامی را اعمال می کند.

- حداکثر دور استپ موتور را 200 دور بر دقیقه در نظر گرفته ایم.

- ولتاژ کافی به درایور استپ موتور داده شده.

- جریان استپ موتور درست تنظیم شده.

با توجه به اینکه خیلی از موارد اینچنینی ممکن است وجود داشته باشد ما در چنین موردی به مشتری خود، استپ موتور 45 کیلو گرم.سانتیمتر پیشنهاد می کنیم.

آیا استپ موتور میتواند مثل یک موتور آسنکرون بصورت دایم کار عمل کنند؟

به طور کلی استپ موتورها بصورت دائم کار طراحی و ساخته می شوند. البته این نوع موتورها در حین کارکرد ممکن است حتی تا 80 درجه هم گرم شوند. اما این امری طبیعی است و آسیبی به موتور وارد نمی کند. درضمن باید توجه داشت که وقتی گفته می شود موتوری دائم کار است، منظور در شرایط طراحی شده و تعریف شده از لحاظ ولتاژ و آمپراژ و دور و گشتاور برای آن است، نه در هر شرایطی.

خرید استپ موتور

در هنگام خرید استپ موتور و درایور استپ موتور باید به نکاتی بسیار کلیدی مانند شرایط محیطی برای یک استپ موتور، طول عمر استپر موتور و تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای استپ موتور توجه کرد.طول عمر نمونه برای یک استپ موتور به طور متوسط ۱۰۰۰۰ ساعت کار است که با در نظر گرفتن شیفت 8 ساعت در روز این عدد تقریبا معادل با ۴.۸ سال است. طول عمر یک استپ موتور ممکن است با توجه به کاربرد (مثلا استپ موتور CNC و درایور استپ موتور CNC) کاربر و اینکه استپر چقدر قوی است تغییر کند.

برای راهنمایی بیشتر برای خرید استپ موتور میتوانید به دو صفحه کاتالوگ استپ موتور و لیست قیمت استپ موتور در سایت مانا موتور مراجعه کنید.

تعمیر و نگهداری استپ موتور

از آنجا که استپر موتور براشلس است، به تعمیر ونگهداری ساده تری نسبت به سایر موتورها نیاز دارد.باید شرایط محیطی و ایمنی لازم در هنگام انتخاب استپ موتور و کار با آن در نظر گرفته شود در غیر این صورت باعث ایجاد اختلال در عملکرد شده و خطراتی را در محیط کار به وجود می آورد.

استپ موتور چیست

استپ موتور وسیله ای الکترومکانیکی است که از طریق تبدیل پالس های الکتریکی به حرکت مکانیکی دست می یابد. اجزای اصلی یک استپ موتور شفت، ورقه های روتور و استاتور، آهن ربا، یاتاقان، سیم مسی و سیم های سربی، واشر، و پوشش جلویی و انتهایی هستند. شفت موتور پله ای معمولا از فلز استیل ضد زنگ ساخته می شود، در حالی که استاتور و ورقه های روتور از فولاد سیلیکون ساخته می شوند. برای اطلاع از چگونگی راه اندازی استپ موتور میتوانید به وبلاگ مانا موتور مراجعه کنید.

%9