شرکت هوشمند سازان حرکت

اسلیپ رینگ

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

اسلیپ رینگ چیست

اسلیپ رینگ یک قطعه الکترونیکی و مکانیکی در دنیای صنعت محسوب می‌شود که کاربردهای بسیار زیادی را به همراه دارد. در این قطعه الکترومکانیکی، امکان انتقال نیرو از قسمت ثابت به یک سیستم دورانی وجود دارد. به همین دلیل Slip Ring بیشتر در دستگاه‌های دوار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به عملکرد ویژه‌ای که این قطعه دارد، قطعات الکترونیکی موجود در سیستم‌های مکانیکی را ساده‌تر می‌کند.

اسلیپ رینگ

به دلیل  این ساختار نیز به اسلیپ رینگ نام های دیگری مانند تماس الکتریکی دوار، حلقه لغزش الکتریکی، حلقه جمع کننده، کلکتور اختصاص داده شده است.

با افزایش کاربردهای Slip Ring در دنیای صنعتی امروزی، مدل‌های جدید این قطعه تولید و عرضه شدند. به همین دلیل مدل‌های مختلفی را می‌توان در بازار یافت که از نظر اجزا متفاوت بوده و قابلیت‌های گوناگونی را به مصرف کننده ارائه می‌کنند.

 

بررسی کوتاه اجزای اسلیپ رینگ

در این بخش شما را با اجزای Slip Ring آشنا خواهیم کرد که به شرح زیر است:

 • اتصالات: در حلقه جمع کننده از کانکتورها برای ایجاد اتصال به سیم کشی دستگاه مورد نظر استفاده می‌شود. همچنین مصرف کننده می‌تواند نوع اتصالات را مشخص کند.
 • رینگ: در هر Slip Ring مجموعه‌ای از رینگ‌ها وجود دارند که هر یک اتصال مربوط به هر بخش را برقرار می‌کنند. تمامی حلقه‌های رسانا الکتریکی بوده و یک دور کامل در قطعه می‌زنند.
 • قطعه اصلی انتقال جریان: این قسمت به نوع اسیپ رینگ مربوط است و می تواند، زغالی، شیار های مسی و جیوه باشد.

اسلیپ رینگ

انواع اسلیپ رینگ

روتاری کانکتورهایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نظر سایز و مدل با یکدیگر متفاوت هستند. با وجود مشخصات فنی و مدل‌های متنوع نیز استفاده از این قطعه مهم در اماکن مختلف ساده‌تر خواهد شد. به طور کلی روتاری کانکتورها به 4 دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 • مدل ذغالی
 • سری‌های پرکاربرد پنکیک
 • مدل جیوه ای
 • بدون سیم وایرلس(Wireless Slip Ring)

افرادی که در صنایع مختلف می‌خواهند روتاری کانکتور را جایگزین کابل‌های محدود فعلی کنند، باید به مدل‌های مختلف این قطعه آشنا باشند؛ زیرا در صورت خرید اسلیپ رینگ نامناسب، دچار مشکل خواهند شد. اگر شما هم می‌خواهید که با این مدل‌ها آشنا شوید، در بخش‌های بعدی همراه ما باشید.

اسلیپ رینگ ذغالی

به طور کلی عملیات انتقال جریان در ساختار این Slip Ring به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شود. این دو قسمت در واقع به دو قطعه ذغال و رینگ داخلی مربوط بوده که با همکاری یکدیگر جریان را منتقل می کنند.

اسلیپ رینگ ذغالی

ذغال در داخل اسلیپ رینگ ثابت است و ترکیبی فلزی و کربی دارد. البته در برخی از مدل‌ها از ذغال گرافیتی نیز استفاده می‌شود. این مدل از مابقی مدل ها موجودی بیشتر و قیمت کمی پایین تر دارد.

مدل‌های پنکیک 

اگر به دنبال اسلیپ رینگ کوچک می باشید بهترین انتخاب استفاده از این نوع می باشد. این روتاری کانکتور ها به علت ساختار خود جز اسلیپ رینگ های کوچک محسوب می شوند.

در روتاری کانکتورهای پنکیک، حلقه‌ها یا همان رینگ‌ها روی یک شاسی دیسک شکل قرار گرفته‌اند. البته در برخی مدل‌های پنکیک، حلقه‌ها روی پایه‌های استوانه‌ای سوار هستند و کاربرد دیگری دارند. در تمامی مدل‌های سری پنکیک، همه‌ی حلقه‌ها با یک مرکز مشترک در چرخش هستند.

اسلیپ رینگ پنکیک

شرکت‌های سازنده با استفاده از این طراحی توانسته‌اند که ویژگی‌های جذابی را در روتاری کانکتورهای پنکیک قرار دهند. در این دسته از روتاری کانکتورها ظرفیت بیشتر به همراه بیشترین تداخل انرژی الکتریکی وجود دارد. به همین دلیل قطعه می‌تواند در سیستم‌ها به خوبی کار کند.

اسلیپ رینگ جیوه ای

به دلیل اتصال پایدار و مقاومت داخلی کم، اسلیپ رینگ مدل جیوه‌ای محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در این دسته از روتاری کانکتورها ساختار کاملا متفاوت و جالبی وجود دارد. در این مدل ذغال اصلی با مخزن جیوه پیوند مولکولی داده شده جا به جا می‌کنند.

اسلیپ رینگ جیوه ای

فلز مایع جیوه نیز وظیفه تشخیص چرخ و ایجاد ارتباط الکتریکی را بر عهده دارد. البته ناگفته نماند که به دلیل سمی بودن ماده جیوه، چالش‌هایی برای میزان ایمنی این قطعه به وجود آمده است. به همین دلیل نباید از چنین اسلیپ رینگ‌هایی در خط تولیدهای حساس مثل مواد غذایی و دارویی استفاده کرد.

سری‌های وایرلس یا بیسیم

در روتاری کانکتورهای قدیمی که از فلز و ذغال برای ایجاد جریان استفاده می‌شود، اما در مدل‌های وایرلس ساختار جدیدی استفاده شده است.

اسلیپ رینگ وایرلس

در این مدل داده بین ثبت ثابت چرخان از طریق میدان مغناطیسی به فرستنده و گیرنده جا به جا می‌شود.

اسلیپ رینگ بی سیم

البته به دلیل چنین ساختار حساسی نمی‌توان مدل‌های بیسیم را در سیستم‌های سنگین با جریان و ولتاژ بالا استفاده کرد.

کاربردهای Slip Ring چیست؟

از یک اسلیپ رینگ می‌توان کاربردهای بسیار متنوعی را انتظار داشت. برای مثال می‌توان از آن‌ها در سیستم‌های امنیتی استفاده کرد. اما روتاری کانکتورها دارای قابلیت‌های زیادی در دنیای صنعت هستند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • رادارها
 • تجهیزات دفاعی
 • اتوماسیون
 • رباتیک
 • نمایشگرها و بیلبوردهای تبلیغاتی
 • سانتریفیوژ

موارد بالا تنها بخش محدودی از کاربردهای گسترده روتاری کانکتورها هستند. همچنین برخی از مدل‌ها به دلیل ویژگی‌هایی که دارند، نسبت به سایر مدل‌ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفته‌اند. البته که انتخاب قطعه مناسب برای چنین کاربردهایی کار سختی است و نیاز به تجربه بالایی دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد نوع استفاده از روتاری کانکتور را در خرید خود ملاک اصلی خرید قرار دهد. در غیر این صورت به نتیجه دلچسبی نخواهند رسید.

فروش اسلیپ رینگ

اسلیپ رینگ

برای خرید انواع اسلیپ رینگ می‌توانید از سایت ماناموتور کمک بگیرید. ماناموتور با فروش اسلیپ رینگ‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن به این قطعه پرکاربرد برسید. همچنین می‌توانید برای حمل سفارش خود روش‌های مختلفی انتخاب نمایید تا برای تحویل زمان کمتری صبر کنید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

12 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 12 مجموع کل: 12 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

12 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی