شرکت هوشمند سازان حرکت

سنسور القایی

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

سنسور القایی چیست و چگونه کار می کند؟

سنسور مجاورتی القایی یکی از ابزارهای صنعتی مهم تشخیص فلزات است. این وسیله کوچک، اصول عملکردی و اساس کاری پیچیده ای ندارد. امروزه در اتوماسیون صنعتی استفاده های گسترده ای از این وسیله می شود. همچنین این سنسور در مقایسه با سنسور خازنی تفاوت ها و کاربردهای متفاوتی می تواند داشته باشد. 

از این سنسور در کاربردهای مختلف استفاده می شود که از مهم ترین آن ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سوئیچ ها و سنسورهای مجاورتی
 • تشخیص فلزات آهنی مانند آهن، فولاد، نیکل و کبالت
 • استفاده در پزشکی و دستگاه هایی مانند MRI یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی
 • مونتاژ بدنه خودرو
 • تشخیص موقعیت حرکت و کنترل حرکت یک جسم
 • استفاده در تولید کویل ها و ترانسفورماتورها
 • فرآیندهای ماشین کاری 
 • سنسورهای ترافیکی
 • فلزیاب ها
 • صنایع اتوماتیک 
 • صنایع مختلف نظامی، رباتیک راه آهن، هوافضا و...

در این مقاله پس از بررسی نحوه عملکرد و اساس کار این سنسور، مباحث تجاری آن را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین برندهای مشهور موجود در ایران که در زمینه تأمین این محصول فعال هستند را بررسی می کنیم. با ما تا پایان مطلب همراه شوید. 

سنسور القایی

امروزه در صنایع مختلف و اتوماسیون برای کنترل کیفیت و بهینه کردن انجام فرآیندهای صنعتی، از سنسورهای مختلف استفاده می شود. در این میان سنسورهای مگنت غیرتماسی نقش ویژه ای دارند. سنسور القایی که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم، یکی از مهم ترین سنسورهای ماشین آلات صنعتی امروزی است که از ساختار غیرتماسی برای تشخیص فلزات استفاده می کند.

سنسور های القایی

سنسور مجاورتی القایی می تواند سیگنال های مناسب و مشخصی را برای موقعیت های خاص و محدود صنعتی ایجاد کند. از این پالس ها می توان برای شمارش و سرعت چرخش در موقعیت های مختلف نیز استفاده کرد. استفاده از سنسورهای فوق در شرایط غیرتماسی باعث می شود تا طول عمر این حسگرها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. دلیل این امر نیز عدم مواجه شدن این حسگر با ساییدگی ها و پدیده های سخت مکانیکی است.

از طرفی استانداردهای محافظتی و اصول عملکردی سنسور فوق به گونه ای است که می توان از آن ها در شرایط سخت صنعتی نیز استفاده کرد. شرایطی مانند گرد و غبار غلیظ، ارتعاشات و رطوبت بالا که می تواند هر حسگری را دچار مشکل کند. اما سنسور مجاورتی القایی مشکلی برای کار در چنین محیط هایی ندارد. شاید همین موضوع عامل بزرگی در استفاده گسترده از سنسور فوق در صنایع مختلف باشد.

اساس عملکرد و پایه تشخیص در این سنسور، اصل القای الکترومغناطیسی است. در واقع این حسگر از اصل یادشده برای تشخیص یا اندازه گیری اجسام فلزی استفاده می کند. سنسورهای فوق معمولا یک حلقه القایی دارند که برای تشخیص الکترومغناطیسی استفاده می شود. اگر بخواهیم ساده تر توضیح دهیم، می توانیم کار این سنسور را نتیجه تولید یک میدان الکترومغناطیسی نوسانی توسط یک جسم مغناطیسی هنگام حرکت بدانیم.

سنسورهای فوق از جمله حسگرهای قدرتمندی هستند که بسته به نیازهای صنعتی مختلف به یک سنسور مجاورتی، در مدل ها و انواع مختلفی تولید می شوند. در محیط های صنعتی کاربرد سنسور های القایی به مراتب از سنسور های خازنی بیشتر است. علت این استفاده هم این است که این سنسور ها به آلودگی و محیط های با ذرات ریز حساس نیستند و وجود آلودگی های محیطی اختلالی در کارکرد آن ها ایجاد نمی کند.

جسم متحرک جریان را در حلقه القایی با استفاده از قانون القای فارادی فعال می کند. این باعث ایجاد تغییراتی در میدان الکترومغناطیسی می شود. از این رو است که این تغییرات می تواند توسط مدار سنسورها شناسایی شود. یک سیگنال مناسب می تواند هنگامی که یک فلز مشاهده می شود، می تواند در نقش خروجی باشد. 

سنسور القایی نصب شده

فروش و قیمت سنسور القایی

فروش سنسور مجاورتی القایی در ایران برای اتوماسیون صنعتی و کاربردهای کارگاهی مختلف انجام می شود. بهترین روش خرید سنسور القایی، خرید آن از طریق نمایندگی های رسمی آن و به صورت اینترنتی است. سنسورهای القایی قیمت های متفاوتی بر اساس برند و امکانات و ویژگی های مختلف خود دارند. از عوامل غیرتجاری مؤثر بر قیمت محصول فوق می توانیم موارد زیر را به عنوان ویژگی ها و امکانات خاص حسگر مثال بزنیم:

 • ولتاژ تغذیه سنسور معمولا از 12 تا 220 ولت (سنسورهای 12 و 24 ولت بیشترین کاربرد و تنوع را دارند)
 • حداکثر رنج حسگر سنسور از کمتر از 3 میلی متر تا 90 میلی متر
 • تعداد سیم های سنسور
 • نوع خروجی (NPN، PNP یا رله ای)

طبیعی است که هرچه یک سنسور امکانات بیشتری داشته باشد که منجر به دقت بالاتر در نتایج و پردازش آن شود، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

انواع سنسور القایی

همانطور که گفتیم سنسورهای فوق انواع مختلفی دارند که بسته به ویژگی های خاصی که دارند ممکن است در کاربردهای مختلف صنعتی استفاده شوند. بر این اساس می توانیم دسته بندی های زیر را برای سنسورهای مجاورتی القایی انجام دهیم:

 • AC یا DC
 • نرمال باز و نرمال بسته
 • تعداد سیم ها

اما برخی تقسیم بندی های خاص نیز برای سنسورهای دیگر وجود دارد. مثلا در بعضی سنسورها توانایی کار در شرایط خطرناک انفجاری در نظر گرفته می شود که این خود دسته مجزایی از سنسورها ایجاد می کند. 

سنسور القایی دو سیمه، سه سیمه و چهار سیمه

سنسو های القایی می توانند 2،3 و یا حتی 4 سیمه باشند.

سنسور های 2 سیمه به صورت رله ای کار می کنند. شبیه به یک کلید و با جریان 220 ولت AC شهری کار می کنند. سنسور های سه سیمه کمی به نسبت سنسور های 2 سیمه سیم بندی متفاوت تری دارند و با توجه به مدار داخلی پالس منفی (NPN) و یا مثبت (PNP) می دهند. سنسور های سه سیمه به خاطر مدار داخلی ترانزیستور دار خود سرعت بسیار بالایی دارند و می توانند با سرعت بسیار بالا شمارش را انجام دهند. این سنسور ها با ولتاژ دیسی 12 تا 24 ولت کار میکنند. سنسور های سه سیمه فقط می توانند NPN و یا PNP باشند اما سنسور های 4 سیمه هم می توانند به صورت خروجی منفی و هم مثبت به کار گرفته شوند.

انواع سنسور های مجاورتی القایی

خرید سنسور القایی از فروشگاه های اینترنتی

از برندهای مشهور و معروف تولیدکننده این نوع از سنسورها می توانیم به سنسور آتونیکس، اشنایدر، Biduk و هانیانگ اشاره کنیم. آتونیکس و هانیانگ برندهای مشهور کره ای هستند که کیفیت مناسبی از سنسورها را متناسب با قیمت در بازار ایران ارائه می کنند.

از طرفی برند اشنایدر نیز یک تولیدکننده مطرح فرانسوی است که محصولات آن با محدودیت هایی خاص در ایران یافت می شوند و از کیفیت مناسبی برخوردارند. برند چینی بیدوک Biduk نیز با تولید سنسور القایی  Bidukمانند سایر برندها با ارائه قیمت های رقابتی در بازار، سعی دارد تا مشتریان بیشتری را به سوی خود جذب کند. برندهای یادشده را می توانیم مشهورترین و برترین تأمین کنندگان سنسور مجاورتی القایی بدانیم.

فروشگاه ماناموتور افتخار دارد تا به عنوان یکی از برترین نمایندگی ها و فروشگاه های مرکزی عرضه سنسورهای صنعتی، انواع سنسور مجاورتی القایی را در دسته های مختلف با ویژگی های متفاوت به مشتریان ایرانی به صورت اینترنتی عرضه کند. 

در این فروشگاه لیست قیمت سنسور القایی و کاتالوگ مشخصات آنها را در ارتباط با مشاوران به راحتی می توانید دریافت کنید. همچنین اگر درک و شناختی از بهترین سنسور برای کاربرد خود ندارید، می توانید مشاوره کاملی را از کارشناسان ما دریافت کنید. 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

266 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 266 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

266 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی