شرکت هوشمند سازان حرکت

کوپلینگ

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

کوپلینگ چه جاهایی کاربرد دارد؟

شما هیچگاه نمیتوانید دو محور را کاملا در راستای هم قرار بدهید و به هر حال یک زاویه بین این دو محور خواهید داشت که این زاویه در بلند مدت باعث میشود که به بلبرینگ موتور و یاتاقان بندی سازه فشار وارد بشود و آسیب بزند. قرار دادن کوپلینگ باعث میشود با توجه به انعطافی که وجود دارد زاویه در کوپلینگ حل شود، چیزی شبیه به چهار شاخه گاردان در ماشین هایی قدیمی که گیربکس عقب دارند.

کوپلینگ

کوپلینگ با توجه به شیارهایی که قرار داده شده و قطعات انعطاف پذیری که در آن قرار داده شده این فاصله را جبران میکند.

موتور اگر مخصوصا استپ موتور باشد ممکن است بسته به نوع درایو کردن لرزش هایی را داشته باشد که این لرزش ها در قطعات لاستیکی که درون کوپلینگ ها است دمپ میشود و این ارتعاشات به دستگاه منتقل نیمشود.

پیشنهاد میکنیم که همیشه برای استفاده مستقیم موتور با مکانیزم حرکتی (جاهایی که قطعاتی مثل فولی تایمینگ یا دنده یا چیزی که حرکت را به صورت مکانیکی منتقل میکند ندارید)، به صورت مستقیم هرگز استفاده نکنید و با قرار دادن کوپلینگ بین موتور و مکانیزم حرکتی عملکرد و عمر قطعات را بهبود بخشید.

برای انتخاب کوپلینگ مناسب باید بدانید که قطر شفت موتور و مکانیزم حرکتی چقدر است و با مقداری برابر با 2 برابر بیشترین قطر کوپلینگ را تهیه کرد البته استاندارد دقیقی در این رابطه وجود ندارد و عدد گفته شده یک عدد حدودی است.

در بسیاری از انواع مجموعه ها، الکتروموتور و دینام و پمپ که ممکن است الکتروپمپ نیز خوانده شوند، شفت و محور موتور به عنوان عامل اصلی ایجاد نیروی محرکه چرخشی و پمپ به عنوان انجام دهنده کار نهایی یکی نیست. در چنین شرایطی به یک ابزار واسط نیاز داریم تا بتوانیم محورهای موتور و پمپ را به یکدیگر متصل کنیم تا پره های پمپ بچرخند. 

کوپلینگ بین موتور و پمپ

کوپلینگ دقیقا همین ابزار واسط و قطعه ای است که این اتصال حیاتی را در مجموعه های این چنینی ایجاد می کند. در واقع این قطعه ابزاری است که با استفاده از آن می توانیم قدرت را بین دو شفت حتی با وجود عدم هم محوری آن ها منتقل کنیم.

به جرأت می توانیم ادعا کنیم که بزرگ ترین و متداول ترین کاربرد این قطعه، در ایجاد اتصال بین یک موتور الکتریکی و یک پمپ است. جایی که به غیر از انواع پمپ های یکسره، محور و شفت این دو یکی نیست. بنابراین برای ایجاد اتصال باید از کوپلینگ الکتروموتور استفاده شود. 

تفاوت کوپلینگ موتور و پمپ

برای ایجاد اتصال میان موتورها و پمپ های مختلف بر اساس نوع آن ها ممکن است از انواع مختلفی از کوپلینگ استفاده شود. این ابزارهای صنعتی امروزه به صورت بسیار گسترده و متنوع در بازار تجهیزات صنعتی ایران عرضه می شوند و به فروش می رسند. 

عوامل مؤثر در تعیین نوع کوپلینگ مناسب برای موتور و پمپ، مشکلات و معضلات کاربردی مانند انحراف محوری، شعاعی و زاویه ای هستند. بر این اساس محورهای مختلف در شرایط متفاوت ممکن است نیاز به کوپلینگ های متفاوتی داشته باشند. همین موضوع است که باعث ایجاد طیف وسیعی از انواع آنها شده است.

قیمت انواع کوپلینگ انعطاف پذیر

همانطور که از نام این مدل از اتصالات و تجهیزات انتقال قدرت مشخص است، نوع مذکور از مواد انعطاف پذیر و غیرسخت ساخته شده است. به همین دلیل است که انعطاف بیشتری در برابر انواع انحراف های شعاعی، زاویه ای یا ... دارد. البته این موضوع عمومیت ندارد یعنی بسیاری از کوپلینگ های فلکسیبل (انعطاف پذیر) تنها در برابر یک نوع انحراف مثلا انحراف زاویه ای سازگاری دارند و در برابر سایر انواع انحراف ها نمی توانند مفید باشند. 

قیمت خرید کوپلینگ به عنوان یک قطعه صنعتی از مجموعه تجهیزات انتقال قدرت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. نوع کوپلینگ، مواد به کار رفته در آن، سختی طراحی و عوامل فنی این چنینی، تأثیر زیادی در قیمت دارند. البته نباید سایر عوامل تجاری مانند برند تولیدکننده یا خرید مستقیم و بدون واسطه آن از تولیدکننده را نادیده گرفت. 

کوپلینگ لاستیکی Kb

یکی از انواع کوپلینگ های فلکسیبل است که به منظور گرفتن ضربه در اتصالات مختلف استفاده می شود. این نوع خصوصا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کاربردهای متنوعی دارد.

کوپلینگ لاستیکی KB

همچنین همانطور که از نام آن مشخص است، از مواد لاستیکی ایجاد شده است. کوپلینگ لقمه ای نام دیگری است که در بازار به این نوع از ابزارهای انتقال قدرت نسبت داده می شود. 

کوپلینگ گوشواره ای

این کوپلینگ جز انواع مورد استفاده برای موتور ها نمی باشد. کوپلینگ گوشواره ای یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین اجزا در ایجاد اتصال بین شلنگ ها و لوله ها است. صنایع بتن شاتکریت یکی از اصلی ترین حوزه های کاربرد انواع گوشواره ای است. انتخاب این نام برای نوع مذکور به دلیل شکل خاص آن و اجزای آویز طرفین آن به شکل یک گوشواره است. 

کوپلینگ گوشواره ای

کوپلینگ زنجیری

کوپلینگ زنجیری نیز مشهور و پراستفاده است. نام این نوع برگرفته از شکل آن و استفاده از ساختار زنجیری در آن است.

کوپلینگ زنجیری

زنجیر می تواند به دو قطعه دارای بریدگی های شبیه به گام چرخ دنده در قطعات مختلف قفل شود و آن ها را با یکدیگر متصل کند.

کوپلینگ انعطاف پذیر فنری

این نوع گاهی با نام رشته ای و گاهی نیز با نام ارتجاعی شناخته می شود. اما متداول ترین نام آن همان کوپلینگ فنری است. این نوع از اتصال به دلیل توان بالای تحمل ارتعاشات می تواند در مواقعی که محور محرک ضربات متعددی ایجاد می کند، این ضربات را جذب کند تا اتصال به بهترین شکل برقرار شود.

کوپلینگ فنری

این اتصال از دو هاب و یک قطعه فنری شکل مرتجع ایجاد شده است.

کوپلینگ یونیورسال

گاهی اوقات در برخی از کاربردهای صنعتی، انحراف زاویه ای خارج از حد معمول می شود. در چنین شرایطی استفاده از بسیاری از کوپلینگ ها به دلیل ناسازگاری با انحراف زاویه ای بالا غیرممکن می شود. در چنین شرایطی از نوع یونیورسال استفاده می شود.

کوپلینگ یونیورسال

به دلیل انعطاف زوایه ای در کاربردهای مختلف، از نوع یونیورسال به عنوان مفصل همه کاره نیز یاد می شود. زیرا تقریبا در تمامی اتصالات می توان از این نوع کوپلینگ استفاده کرد. اما نکته ای که اینجا باید به آن توجه شود این است که به دلیل نوع اتصال در مفصل یونیورسال، سرعت و سایر مشخصات مکانیکی محرک مانند گشتاور با آنچه به متحرک منتقل می شود، برابر نیست.

نکات خرید کوپلینگ موتور و ژنراتور

کوپلینگ الکتروموتورها در کارخانه های ایرانی و خارجی مختلف، در انواع بسیار گسترده ای تولید می شوند. بنابراین انتخاب بهترین نوع آن ها متناسب با کاربرد هر مشتری مقداری سخت و زمان بر خواهد شد. برای صرفه جویی در زمان و انجام بهترین خرید متناسب با بودجه و البته نیاز کاربردی خود، می توانید با مشاوران فروش نمایندگی های رسمی تولیدکنندگان تماس بگیرید.

کارشناسان در چنین شرایطی بر اساس تجربه خود و البته جامعه آماری که از مشتریان قبلی خود دارند، می توانند بهترین نوع کوپلینگ الکتروموتور را برای خرید به شما پیشنهاد کنند. این بهترین و آسان ترین راه است. اما برای کسانی که خود قصد خرید کوپلینگ الکتروموتور و پمپ را دارند، در این قسمت از مقاله یک دستورالعمل مهم آورده ایم که با رعایت نکات ارائه شده در آن می توانید انتظار داشته باشید که یک کوپلینگ کاملا متناسب با نیاز اتصال قطعات خود خریداری کرده اید.

در هنگام خرید به موارد زیر حتما دقت داشته باشید:

 1. ابتدا بهتر است نوع کوپلینگ مد نظر خود را انتخاب کنید. انواعی پرکاربرد و مشهور از کوپلینگ های صلب و کوپلینگ های فلکسیبل در این مقاله بیان شد. اما این موارد تنها تعدادی محدود از کوپلینگ الکتروموتور ها هستند. با توجه به گستردگی انواع و محدودیت مقاله، امکان پرداختن به تمامی انواع وجود نداشت. به یاد داشته باشید برای یک خرید متناسب با نیاز، ابتدا باید با انواع مختلف این اتصالات آشنا شوید. 

 2. در گام بعدی باید جنس متریال انتخابی را بر اساس ویژگی های فیزیکی محیط خود انتخاب کنید. برای درک این گام یک مثال می زنیم. در برخی از اتصالات، موادی منتقل می شوند که ممکن است دارای ویژگی های خاصی باشند. مثلا بتن که برای انتقال آن از کوپلینگ گوشواره ای استفاده می شود.

  شما باید دقت داشته باشید که در محیط صنعتی و نیاز مورد نظر شما، شرایط محیطی چگونه است. بر این اساس باید جنس اتصالات را متناسب با محیط کاربردی نهایی آن ها انتخاب کنید تا کوپلینگ خریداری شده شما، عمر طبیعی و معمولی خود را داشته باشد. مثلا اگر برای یک محیط که دارای بخارات اسیدی و خطرناک است، اتصال مفصل فلزی انتخاب کنید، قطعا پس از مدتی آسیب جدی به کوپلینگ وارد می شود. 

 3. مرحله بعدی انتخاب سایز و اندازه کوپلینگ است. دقت داشته باشید که اندازه های مختلف دارای توان های متفاوتی برای مقابله با انواع ضربات و ارتعاشات یا انتقال گشتاورهای مختلف هستند. بنابراین اندازه مفصل باید متناسب با گشتاور و سایر مشخصات فنی مهم باشد.

  از طرفی قطر حفره ها و سوراخ های کوپلینگ را نیز باید حتما کوچکتر از شفت ها یا سایر اجزای فعال که قصد اتصال آن ها را دارید، انتخاب شود.

 4. در گام آخری نیز باید روش بستن کوپلینگ و شفت را انتخاب کنید. این مورد نیز می تواند کاملا متأثر از موارد سه گانه قبلی باشد. 

در میان موارد یادشده، اولین گام به عنوان شروع فرآیند انتخاب اهمیت زیادی دارد. زیرا انتخاب صحیح نوع درست خود نصف فرآیند موفق خرید کوپلینگ است. برای این منظور می توانید از کوپلینگ های پرکاربرد نیز استفاده کنید. مثلا در اکثر فرآیندهای انتقال قدرت، کوپلینگ آرواره ای یا عنکبوتی یکی از بهترین انتخاب ها و البته محبوب ترین ها است. 

کوپلینگ های مختلف

 

زیرا این نوع مفصل می تواند به راحتی گشتاورهای بالا را انتقال دهد. از طرفی استفاده از هاب در میانه این قطعه باعث شده است تا توان بالایی در تحمل ضربات و ارتعاشات در این مفصل ایجاد شود. 

فروش کوپلینگ های صنعتی در مانا موتور

فروشگاه تجهیزات اتوماسیون صنعتی ماناموتور، شرایط ویژه ای برای خرید انواع کوپلینگ صنعتی به صورت اینترنتی ایجاد کرده است. در وب سایت فروشگاه شما می توانید با استفاده از فیلترهای مختلف، کوپلینگ مورد نظر خود را به راحتی پیدا کنید. ابزارهای فیلتر در فروشگاه به شما این امکان را می دهند که دستورالعمل چهارگانه قسمت قبلی مقاله را به راحتی پیاده سازی کنید.

ابتدا شما می توانید با استفاده از فیلتر برند، برندهای مختلفی چینی، ایرانی و سایر برندهای خارجی را انتخاب کنید و در میان محصولات برند مد نظر خود جستجو کنید. کوپلینگ الکتروموتور در این فروشگاه از نظر قطر بیرونی به چندین دسته مختلف از حدود 20 میلی متر تا 80 میلی متر تقسیم بندی می شوند. 

انواع و اجزای کوپلینگ

در قسمت های بعدی می توانید محصولات را بر اساس گشتاورهای آن ها تقسیم بندی و بررسی کنید. در این دسته بندی ها، اولین دسته کوپلینگ با گشتاورهای بین 0.5 تا 1 نیوتن متر است. آخرین دسته نیز مفصل های گشتاور بالا از 100 تا 200 نیوتن متر هستند. 

 هر برند معمولا محصولات خود را با نام مدل و مشخصات کدینگ خاص خود ارائه می کند. در فروشگاه فوق شما می توانید کدینگ اختصاصی محصولات و نام مدل آن ها در هر برند را نیز مشاهده کنید. در چنین شرایطی، اگر مدل خاصی مد نظر داشته باشید، می توانید با جستجوی نام آن، در کمترین زمان ممکن آن را پیدا کنید. 

اتصالاتی که از این فروشگاه به دست مشتری می رسند، همراه با ضمانت سلامت کالا ارائه می شوند. بنابراین می توانید از بابت خرابی قطعه نیز کاملا آسوده خاطر باشید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

44 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 44 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

44 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی