شرکت هوشمند سازان حرکت
۰۹۳۵۱۱۸۲۴۲۴ - ۸۸۸۲۰۳۰۹ - ۵۸۶۹۳۰۰۰

موتور کولر

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

موتور کولر را در واقع می توان مهم ترین و اساسی ترین قسمت هر کولر دانست. این واژه در واقع تنها برای الکتروموتورهای مورد استفاده در کولرهای آبی به کار می رود. زیرا در سایر انواع دستگاه های خنک کننده، اجزا متعدد بوده و مجموعه به هم پیوسته ای از قطعات جدا هستند. واژه موتور در واقع کوتاه شده الکتروموتور است. بنابراین موتورهای کولر هم نوع کوچکی از الکتروموتورها هستند.

موتورهای یادشده در نوع خاصی از کولرها به کار می روند که در اصطلاح عامیانه به آن ها کولرهای آبی و به صورت علمی کولرهای تبخیری گفته می شود. این نام علمی به دلیل عملکرد خاص این موتور در جذب حرارت و کاهش دمای محفظه درونی برای آن انتخاب شده است.

در ایران، برندهای متعددی در بیش از چند دهه است که موتور انواع کولر با ظرفیت های مختلف تولید می شود. محصولات ایرانی اتفاقا کیفیت مناسبی نیز دارند و در سال های گذشته حتی توانسته اند به برخی کشورهای خاورمیانه صادر شوند. در این مطلب قصد داریم تا نکات و مطالبی مهم درباره عملکرد، نحوه انتخاب و خرید این قطعات بیان کنیم.

عملکرد موتور کولر

موتورهایی که در ساختار کولرهای آبی استفاده می شود، در واقع نوعی از الکتروموتورهای تک فاز هستند. کار اصلی و در واقع علت حضور این قطعه در کولرها، چرخاندن فن های کولر به منظور ایجاد شدت پرتاب باد است. این نوع الکتروموتور در ظرفیت های متفاوت متناسب با ظرفیت کلی کولر تولید می شود. برندهای مطرحی در ایران اقدام به تولید انواع استاندارد این موتور می کنند.

کار خروجی این قطعه در واقع به وسیله پولی آمادگی انتقال به فن ها را پیدا می کند. نهایتا و در اتصال با فن ها، کار تولید شده موتور به حرکت فن ها می انجامد. این حرکت در واقع همان عامل اصلی انتقال سرمای آب و تغییر دمای محیط است. اتصال موتور به فن ها به وسیله تسمه ها انجام می شود. در واقع تسمه ابزاری برای انتقال قدرت موتور به فن ها است.

از نظر ترمودینامیکی ساختار و چرخه عملکردی این نوع از کولرها بسیار ساده است. هوای گرم وارد محفظه کولر می شود. گرمای این هوا به وسیله تبخیر به آب درون کولر جذب می شود. حال دمای محیط تعدیل شده و خنکی ایجاد می شود. در اینجا موتور به عنوان قلب متحرک کولر، با حرکت دادن و چرخاندن فن ها، هوای خنک شده را به درون فضای مورد نظر پرتاب می کند.

قدرت و ساختار موتور کولر

همانطور که می دانید انواع مختلف الکتروموتورها به دلیل کاربری های مختلف در اندازه ها و ظرفیت های متنوعی ساخته می شوند. الکتروموتورهای کوچک معمولا 1 اسب بخار و یا کمتر قدرت دارند و کوچک ترین نوع موتورهای الکتریکی تولیدشده هستند.

موتورهای تعبیه شده در کولرها نیز دقیقا در همین اندازه قدرت دارند. حداکثر قدرتی که برای الکتروموتورهای بکار رفته در کولرها در نظر گرفته شده است، 1 اسب بخار بوده است. اعداد و نسبت های کمتر از 1 اسب بخار نیز برای کولرهای کوچک با ظرفیت پایین تر است.

کمترین ظرفیت موتور در میان کولرهای آبی، 1/3 اسب بخار است که برای کولرهای با ظرفیت کمتر از 3500 CFM طراحی شده است. پس از موتور با ظرفیت یادشده، موتور کولر با ظرفیت 1/2 اسب بخار قرار می گیرد که در کولرهای با ظرفیت 5000 و کمتر استفاده می شوند. قدرتمندترین موتورهای کولر نیز ظرفیتی معادل 3/4 اسب بخار دارند که می توانند حتی در کولرهای آبی با ظرفیت 7000 CFM نیز استفاده شوند.

موتورهایی که در کولرهای آبی استفاده می شوند، معمولا با برق 115/120 ولت کار می کنند. به همین دلیل است که نسبت به سیستم های خنک کننده و تهویه مطبوع مرکزی که با برق 240 ولتی کار می کنند، مصرف برق کمتری دارند. الکتروموتورهای فوق، به دلیل ساختار ساده و البته کیفیت ساختی که دارند، طول عمر بالایی دارند. این موتورها معمولا کمتر نیاز به تعمیرات پیدا می کنند. البته این مورد به استاندارد و کیفیت ساخت موتور نیز بستگی دارد.

اجزا و قسمت های مهم موتور کولر

هر دینام کولر با هر توان خروجی و هر شکل طراحی، معمولا قطعاتی مهم دارد که در عملکرد صحیح و اصولی کولر نقش ویژه ای دارند. مهم ترین قطعات الکتروموتور یک کولر عبارتند از:

  • یاتاقان های شفت: یاتاقان ها حلقه های فلزی هستند که باعث می شوند هنگام کار کردن موتور، شفت به راحتی روی محور بچرخد. بسته به مدل موتور هر کولر، یاتاقان ها در انواع بلند و کوتاه استفاده می شوند. قطر انواع یاتاقان های شفت استفاده شده در موتور مخصوص کولرهای آبی، 3/4 یا 1 اینچ است. نکته مهمی که درباره یاتاقان های شفت هر موتور وجود دارد، کیفیت و طول عمر آن ها است. به دلیل چرخش های مکرر و لرزش های ناشی از تغییر دور یا تراز موتور، یاتاقان ها همواره زیر فشار شفت هستند. بنابراین اگر بعد از مدت کمی از خرید، موتور کولر شروع به جیر جیر کردن کرد، مطمئن باشید که یاتاقان بی کیفیت یا اصلا خراب بوده است.
  • پولی موتور: تمامی کولرهای آبی در هر انتهای تسمه اتصال موتور و فن، یک پولی دارند. پولی ها ممکن است به دلیل سفت بودن تسمه یا قرارگیری اشتباه موتور و تنظیم نکردن پیچ ها بعد از مدتی خراب شوند. نکته مهم در مورد این قطعه از موتور کولر، طراحی دقیق و تراز آن است. کار این قطعه تبدیل جهت نیرو برای انتقال قدرت است. زیرا در صورت هرگونه انحراف، حتی می تواند پس از مدتی منجر به کج شدن شفت و آسیب به سیم پیچ و قسمت های داخلی موتور نیز بشود. پولی هر موتور درواقع محل قرارگیری تسمه برای اتصال موتور به فن های دمنده است. سایز و ابعاد این پولی ها معمولا در موتورهای تولیدشده توسط شرکت های مختلف یکسان است. همچنین بنا به قدرت و توان موتورها، این ابعاد در موتورها با یکدیگر تفاوت خواهد داشت. البته بسیاری از شرکت ها و تولیدکننده ها به این موضوع توجه ندارند و از پولی های نامناسب استفاده می کنند. این امر بر روی عملکرد کلی موتور تاثیر بسیار بدی خواهد داشت. طول عمر چنین موتورهایی تفاوت معناداری با انواع موتورهای استاندارد و با کیفیت دارد.
  • هسته و اجزای درونی موتور: اصلی ترین قسمت و در واقع عامل اصلی ایجاد توان در هر الکتروموتوری اجزای داخلی آن شامل هسته، سیم پیچ، شفت و... هستند. این قسمت ها باید به وسیله بدنه کولر به خوبی از ورود آب محافظت شود. در غیر این صورت موتور سریعا خراب شده و ممکن است حتی بسوزد.

بدنه موتور نیز یکی دیگر از اجزای مهم در کولرهای این چنینی است. طراحی بدنه موتور در کولرهای آبی باید به شکلی باشد که علاوه بر دارا بودن منافذی برای گردش هوا درون موتور، جلوی ورود آب به درون موتور را بگیرد. بدنه و محفظه موتور کولر معمولا به صورت دو تکه و از فلزات محکم ساخته می شوند.

گزینه های خرید موتور کولر موجود در ایران

تولیدکنندگان ایرانی این نوع از الکتروموتور، معمولا در سه ظرفیت موتورهای یادشده را می سازند و در بازار به فروش می رسانند:

  1. دینام کولر 1/3 اسب بخار: این ظرفیت کمترین توان خروجی یک الکتروموتور برای کولرهای آبی است. کولرهای با ظرفیت هوادهی 3000 و 3500، انواعی هستند که موتور با توان یک سوم اسب بخار در آن ها به کار می رود. در موتورهای یادشده با چنین قدرتی هیچ نیازی به خازن برای هندل اولیه استارت زدن موتور نیست. این نیرو به وسیله سیم پیچ و تحریک آن درون خود موتور قابل تامین است.
  2. موتور کولر 1/2 اسب بخار: موتورهای یک دوم اسب، از نظر توانی، میان رده و متوسط به حساب می آیند. کولرها با ظرفیت هوادهی 4500 و 5000، بهترین ظرفیت ها برای بکارگیری موتورهای کولر میان رده هستند. در موتور یادشده نیز مانند نوع قبلی، نیازی به خازن نیست و استارت اولیه توسط سیم پیچ ساپورت می شود.
  3. دینام کولر آبی 3/4 اسب بخار: کولرهای با ظرفیت هوادهی 6500 و 7000، از موتورهای کولر با قدرت سه چهارم اسب بخار استفاده می کنند. در واقع قوی ترین نوع موتور در ایران، همین نوع سوم است. البته به صورت طبیعی مصرف آب و برق در کولرهایی که از این موتور بهره می برند، بیشتر از دو نوع قبلی با ظرفیت های متوسط و کم است.

برندهای معتبر و مشهور تولیدکننده دینام کولر آبی

شرکت های موتوژن و الکتروژن معتبرترین تولیدکنندگان ایرانی الکتروموتور مخصوص کولر هستند. برندهای خارجی مانند Champion، Dial، A.O. Smith و Century از جمله مشهورترین تولیدکنندگان خارجی موتور کولر در جهان هستند. در میان برندهای چینی نیز، Stream یکی از بهترین تولیدکنندگان موتور مخصوص کولرهای آبی است و محصولات با کیفیتی تولید می کند.

نحوه انتخاب و خرید دینام کولر آبی

اولین نکته در خرید این دینام ها، تعیین ظرفیت مورد نیاز شما است. شما باید عدد متراژ بنای خود را بر عدد 0.027 تقسیم کنید و سپس حاصل را در دو ضرب نمایید. با این روش خیلی سریع می توانید ظرفیت مورد نیاز خود را به دست آورید.

بعد از به دست آوردن ظرفیت، مهم ترین نکته، برند انتخابی شما برای خرید موتور کولر است. تجربه نشان داده است که طول عمر و عملکرد موتورهای تولیدشده در برندهای معتبر استاندارد و تضمین شده است. بنابراین بهتر است حتما از میان برندهایی که در قسمت قبلی برای شما نام بردیم، یکی را انتخاب کنید.

مطالعه بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

9 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 9 مجموع کل: 9 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

9 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی