شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور کولر

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

انتخاب بهترین موتور کولر آبی مناسب در 2 دقیقه

تیتر بالا به هیچ وجه اغراق نیست و شما می توانید در 2 دقیقه به راحتی بهترین موتور کولر آبی را برای خود انتخاب کنید. البته این امر منوط به توجه به 4 معیار است که در بخش های پیش رو به آن ها می پردازیم. با توجه به این موارد و تطبیق آن ها با مشخصات مد نظر شما می توان به راحتی اقدام به خرید موتور کولر کرد.

انتخاب مناسب ترین و بهترین موتور کولر آبی می تواند به بهبود و دوام عملکرد کولر آبی کمک کند. هر کولر آبی نیاز به یک دینام کولر متناسب با مشخصات فنی خود دارد. موتور کولر عموما جزو الکتروموتور های تک فاز AC هستند همچنین موتور کولر در توان و انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. 

دینام های کولر

عملکرد الکتروموتور کولر بدین شکل است که پس از فشردن دکمه کولر، دینام کولر شروع به چرخیدن میکند و این چرخش موجب به گردش درآمدن پره های کولر نیز می شود. بنابراین عمل تهویه و سرد کردن هوا صورت می گیرد.

تناسب توان دینام کولر

توان موتور کولر باید با ظرفیت کولر شما تناسب داشته باشد. یعنی بر اساس ظرفیت کولر خود، اقدام به انتخاب یا خرید موتور کولر کنید. در جدول زیر، نسبت توان دینام کولر به ظرفیت کولر برای شما آورده شده است. نکته مهم اینجاست که ظرفیت های پیشنهادی متناسب با توان می توانند تغییر کنند اما اعداد و تناسب هایی که در جدول مشاهده می کنید، بهترین حالت و ایده آل تناسب بین توان موتور کولر و ظرفیت کولر هستند.

توان موتور

ظرفیت کولر

1/4 اسب بخار

2500 تا 3000

1/3 اسب بخار

3000 تا 3500

1/2 اسب بخار

4500 تا 5000

3/4 اسب بخار

6500 تا 7000

موتورهای با ظرفیت 3/4 اسب بخار، بهترین پیشنهادها برای کولرهای با ظرفیت بالا به منظور خنک سازی محیط هایی با مساحت بالا هستند. برخی از برندها برای شناسایی انواع موتورهای کوچک و بزرگ خود برای کولرهای آبی، اقدام به رنگ آمیزی دسته های پلاستیکی آن ها می کنند. با چنین روشی، هر دینام کولر حتی بدون در نظر گرفتن مشخصات روی برچسب محصول، با استفاده از رنگ دسته پلاستیکی قابل شناسایی خواهد بود.

در میان موتورهای مختلف با ظرفیت های یادشده، پراستفاده ترین و محبوب ترین موتورها، انواع دینام کولر 1/3 و 1/2 اسب بخار هستند. زیرا این موتورها عمدتا در کولرهای ظرفیت کوچک و متوسط استفاده می شوند. به دلیل تعدد محیط های کوچک و متوسط و البته پاسخگویی مناسب موتورها با ظرفیت یادشده برای چنین محیط هایی، تعداد مشتریان و خریداران آن ها نیز بالاتر است.

انواع موتور کولر

نکته مهم این است که هرسه ظرفیت یادشده از موتور کولر را می توانید بر روی هر کولر با هر برندی به شرط تناسب ظرفیت با توان استفاده کنید. زیرا اساس طراحی اکثر برندهای ایرانی و خارجی در حوزه موتور کولر یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. شاید آرایش سیم های اتصال موتور به تابلوی برق کولر تنها تفاوت بین برندهای مختلف باشد.

یعنی مثلا شما می توانید یک دینام کولر الکتروژن را بر روی یک کولر سپهر الکتریک ، ارج یا لورچ نصب کنید. حتی صرف نظر از برند قبلی الکتروموتور می توانید این کار را انجام دهید. زیرا موتور کولر با وجود اهمیت فراوانی که در ساختار کولرهای آبی دارد، یک قطعه و عضوی از کولر است و می تواند با هر برندی تعویض شود.

شرکت تولید کننده

برند تولیدکننده یکی از عوامل حیاتی در انتخاب موتور کولرهای آبی است. این عامل را شاید بتوانیم اولین یا حداقل دومین عامل مهم در یک خرید درست بدانیم. معروف ترین برندهای ایرانی موتور کولر که اکنون در بازار داخلی، توانسته اند توجه مشتریان را به خود جلب کنند، دو برند مطرح الکتروژن و موتوژن هستند.

این شرکت ها هرکدام بنا به سیاست های خود سعی می کنند تا محصولات خود را با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب عرضه کنند. در کنار این برندهای مطرح ایرانی، یک نام خارجی نیز خودنمایی می کند.

بلبرینگ و بوش در محور

دینام کولر

بلبرینگ و بوش موتور کولر از دیگر عوامل اصلی در خرید این دینام ها هستند. جنس، کیفیت و کارایی این دو قطعه به صورت مستقیم بر روی طول عمر موتورها تأثیر می گذارد. شاید جالب باشد و بسیاری ندانند، اما خرابی بوش و بلبرینگ در اکثر موارد علت اصلی خرابی یا نقص در عملکرد موتور در کولرهای آبی بوده است.

کلاچ و خازن راه انداز موتور کولر آبی

کلاچ دینام کولر یکی از قطعات مهم است که متأسفانه در برندهای داخلی تولید کننده در بسیاری از مدل ها این قطعه را حذف کرده اند. کلاچ علاوه بر قطع برخی اتصالات موتور، وظیفه کنترل توقف های کوتاه و متوالی موتور را دارد. این قطعه مستقیما طول عمر موتور را اضافه می کند و توصیه می شود در صورت مشاهده موتور کلاچ دار، آن را به نوع بدون کلاچ ترجیح دهید.

در ظرفیت های بالای موتورهای کولر مانند 3/4 اسب بخار، برای راه اندازی و استارت موتور نیاز به یک سیم پیچ کمکی و خازن است. البته این خازن راه انداز موتور کولر آبی ، همانطور که از نام آن مشخص است استارتر یا راه اندازه نام دارد و تنها هنگام شروع حرکت موتور در مدار خواهد بود. حضور این خازن و کیفیت بالای آن در موتورهای با توان بالا کاملا ضروری است.

ساختار و عملکرد کولرهای آبی و دینام کولر

موتور کولر، قلب تپنده یک کولر و عامل اصلی ایجاد سرمایش است. موتور کولرها در برندهای مختلفی تولید می شوند. اکثر مناطق کشور ما به دلیل قرارگیری در ناحیه های نیمه خشک، از کولرهای آبی استفاده می کنند. در این نوع کولرها، موتور کولر مهم ترین نقش را دارد و باید به درستی انتخاب و خرید شود.

بسیاری از موتورها به دلیل عدم کارآیی و کیفیت مناسب، سریعا از دور خارج می شوند. همچنین چنین موتورهایی ممکن است عملکرد کولر را با اختلال جدی مواجه کنند. مثلا بسیاری از کولرها که دینام کولر آنها خراب، ناقص یا بی کیفیت است، سر و صدای زیادی تولید می کنند و علاوه بر آن نه میزان باد و نه پرتاب هوای مناسبی دارند.

در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که در کمتر از 5 دقیقه بهترین الکتروموتور کولر را در محدوده قیمتی و بودجه مد نظر خود انتخاب کنید. همچنین ساختار موتور کولر و نحوه عملکرد آن را برای شما شرح می دهیم. در انتهای مقاله نیز نمایندگی رسمی برندهای مختلف تولید دینام کولر را برای خرید مستقیم با قیمت واقعی و بدون واسطه به شما معرفی می کنیم.

اصل اساسی که کولرهای یادشده با استفاده از آن، سرمایش ایجاد می کنند، تبخیر است. به همین دلیل است که گاهی اوقات به این کولرها، کولر تبخیری هم گفته می شود. البته در میان مردم این کلمه کاربرد زیادی ندارد و همه از کولر آبی برای اشاره به این نوع خنک کننده استفاده می کنند.

در چنین ساختاری، آب موجود درون کولر گرمای زیادی را به خود جذب می کند تا بخار به سمت بالا برود. حال باد ایجاد شده به وسیله موتور و تسمه متصل به پولی های گردان کولر، با سرعت بالا بخار را خنک کرده و به درون فضای هدف ارسال می شود. طبیعی است که در چنین ساختاری رطوبت هوا درون محیط افزایش پیدا کند زیرا همراه با باد، مقدار زیادی بخار آب ارسال شده است.

در ساختاری این چنینی، موتور کولر نقش اصلی را بازی می کند. جایی که سرعت پرتاب باد و حجم هوای پرتابی به درون محیط، کاملا به نوع و کیفیت دینام کولر بستگی دارد. طبیعی است که اگر موتور کولر در ظرفیت مناسب محیط انتخاب نشده باشد و یا به هر علت دارای نقص باشد، عملیات خنک سازی محیط به درستی انجام نمی شود. این نقص حتی در صورت عدم ایجاد سر و صدا یا نقص قابل مشاهده در محفظه کولر، می تواند با سنجش دمای محیط تشخیص داده شود.

موتور کولر ابعاد و اندازه کوچک تری در میان انواع الکتروموتورها دارد. دینام های تولید شده برای این منظور، بیشتر در محدوده 0.33 تا 0.5 اسب بخار هستند. اما در این محدوده طیف وسیعی از موتورها توسط تولید کنندگان به منظور استفاده به تناسب ظرفیت محیط تولید می شود. همچنین موتورها در سایر مشخصات مانند راه اندازی و استارت نیز ممکن است مقداری با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

ابعاد کوچک و البته طراحی بهینه (در مدل های با کیفیت) از موتورهای آبی باعث کاهش مصرف انرژی در مقایسه با سایر ابزار و سیستم های خنک کننده مانند سیستم های تهویه مطبوع مرکزی شده است. شاید همین دلیلی برای اقبال بیشتر به این موتورها در مناطق نیمه خشک و خشک باشد.

معمولا اکثر انواع موتور کولر ها، طول عمر بالایی دارند و در شرایط مختلف تا سال ها کار می کنند. البته سرویس به موقع نیز در این موضوع نقش بسیار زیادی خواهد داشت. زیرا عوامل مختلف مانند رسوبات آب، در طول زمان به درون موتور وارد شده و ممکن است عملکرد آن را با اختلال جدی مواجه کنند. گاهی اوقات حتی همین رسوب در حجم فراوان باعث از کار افتادگی یا حتی سوختگی موتور شده است.

هنگام سرویس یا شستشوی سالیانه کولر، هر ساله باید موتور کولر نیز سرویس شود. پاک کردن رسوبات، روغن کاری و چک کردن آزادی چرخش پولی های موتور و همچنین امتحان دورهای مختلف سرعت آن از جمله مواردی است که باید در سرویس حتما مورد توجه قرار بگیرد. در این صورت می توان انتظار عملکرد مناسب از دینام کولر داشت. 

دینام کولر

بررسی برخی از مهم ترین اجزای موتور کولر

اولین و بیرونی ترین جزء دینام کولر ، بدنه آن می باشد. بدنه موتور کولر ها عمدتا از جنس فولاد می باشند.نکته قابل توجه این است که به علت رطوبت بالا درون محفظه کولر آبی، دینام کولر همواره در معرض زنگ زدگی قرار دارد و به همین دلیل تولید کنندگان از یک لایه رزین بر روی بدنه بیرونی دینام کولر استفاده می کنند تا از خوردگی موتور جلوگیری شود.

از دیگر قطعات مهم در تولید موتور کولر ، شفت آن می باشد. شفت الکتروموتور کولر همواره با یک سر خروجی تولید شده و همچنین مشابه بدنه موتور ، به دلیل جلوگیری از خوردگی، از یک لایه رنگ بر روی آن استفاده می شود.

اجزای موتور

نگه داری و محافظت از موتور کولر در برابر سوختن

در این قسمت به طور خلاصه برخی از راهکار ها جهت کاهش احتمال سوختن موتور کولر را برای شما شرح می دهیم.

همانطور که می دانید به علت مجاورت دینام کولر با محفظه آب موتور کولر ، امکان پاشیدن آب بر روی آن وجود دارد به همین جهت بهتر است از یک محافظ پاشش آب استفاده شود. این محافظ از ورود ذرات آب به درون موتور کولر جلوگیری کرده و بنابراین از احتمال سوختن دینام کولر میکاهد.

یکی دیگر از کارهای تاثیرگذار در جلوگیری از سوختن موتور کولر ، سرویس و بررسی دوره ای دینام کولر می باشد. در این بررسی باید توجه شود که تسمه و پولی متصل به موتور کولر گیرپاج نکنند و همینطور روغن کاری نیز فراموش نشود.

اجزای کولر 

لیست قیمت موتور کولر 7000 تا 3000

قیمت موتور کولر مستقیما به توان، کیفیت و مدل دقیق موتور بستگی دارد. زیرا در برخی موتورها ممکن است نیازی به حضور بعضی قطعات نباشد. یا در برخی موتور کولر ها تکنولوژی های پیشرفته تری برای کاهش مصرف انرژی به کار برود. این عوامل در تعیین قیمت دقیق محصول مؤثرند. البته برند انتخابی و سیاست های قیمتی آن نیز اثر انکارناپذیری روی قیمت دارند.

به طور کلی قیمت موتور کولر ها نسبت به دیگر موتورهای خنک کننده گران تر بوده با این وجود هزینه تعمیر و نگه داری کمتر و طول عمر بالاتری دارند که همین موضوع، خرید موتور کولر را بهینه میکند.

موتور کولر

نمایندگی دینام کولر الکتروژن و موتوژن مانا موتور

خرید مستقیم موتور کولر از نمایندگی رسمی می تواند ریسک های ناشی از تقلب بودن، خرابی، قیمت غیرواقعی و... را تا حد زیادی کاهش دهد. از طرفی در چنین مراکزی همواره تمامی انواع موتورهای تولیدی برندهای مختلف مانند موتوژن و الکتروژن عرضه می شوند و محدودیتی در فروش تعداد و انواع موتورها وجود ندارد.

موتور های کولر

تماس با کارشناسان ماناموتور و اعلام ظرفیت کولر تنها کاری است که لازم است برای خریدی تضمینی از نمایندگی انجام دهید. مشاوران این مجموعه بر اساس نیاز و ظرفیت مد نظر شما بهترین پیشنهاد خرید موتور کولر را به شما ارائه می کنند.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

10 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 10 مجموع کل: 10 کالا
 1. MOTOGEN-CS56-4/6-F01
  موتور کولر 3/4 اسب موتوژن، دینام کولری موتوژن 7000
  % 1
  قیمت ویژه ‎3,052,000 تومان بود ‎3,098,000 تومان
 2. MOTOGEN-SP-56-4/6-D01
  موتور کولر 1/3 اسب موتوژن، دینام کولری موتوژن 3500
  % 1
  قیمت ویژه ‎2,246,000 تومان بود ‎2,280,000 تومان
 3. MOTOGEN-CRS-56-4/10
  دینام کولری موتوژن 3/4 اسب، دو دور 1400 و 750 دور ( دو خازنه)
  % 1
  قیمت ویژه ‎3,111,000 تومان بود ‎3,158,000 تومان
 4. MOTOGEN-SP56-4/6-E01
  موتور کولر 1/2 اسب موتوژن، دینام کولری موتوژن 5000
  % 1
  قیمت ویژه ‎2,524,000 تومان بود ‎2,562,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

10 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما