شرکت هوشمند سازان حرکت
هوشمند سازان حرکت
Whatsapp - ۵۸۶۹۳۰۰۰

موتور کولر

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

انتخاب بهترین موتور کولر آبی مناسب در 2 دقیقه

تیتر بالا به هیچ وجه اغراق نیست و شما می توانید در 2 دقیقه به راحتی بهترین موتور را برای خود انتخاب کنید. البته این امر منوط به توجه به 4 معیار است. با توجه به این موارد و تطبیق آن ها با مشخصات مد نظر شما می توان به راحتی اقدام به خرید دینام کولر کرد.

دینام های کولر

تناسب توان دینام

توان دینام باید با ظرفیت کولر شما تناسب داشته باشد. یعنی بر اساس ظرفیت کولرتان باید اقدام به انتخاب یا خرید موتور کولر کنید. در جدول زیر، نسبت توان دینام به ظرفیت کولر برای شما آورده شده است. نکته مهم اینجاست که ظرفیت های پیشنهادی متناسب با توان می توانند تغییر کنند اما اعداد و تناسب هایی که در جدول مشاهده می کنید، بهترین حالت و ایده آل تناسب بین توان موتور و ظرفیت کولر هستند.

توان موتور

ظرفیت کولر

1/4 اسب بخار

2500 تا 3000

1/3 اسب بخار

3000 تا 3500

1/2 اسب بخار

4500 تا 5000

3/4 اسب بخار

6500 تا 7000

موتورهای با ظرفیت 3/4 اسب بخار، بهترین پیشنهادها برای کولرهای با ظرفیت بالا به منظور خنک سازی محیط هایی با مساحت بالا هستند. برخی از برندها برای شناسایی انواع موتورهای کوچک و بزرگ خود برای کولرهای آبی، اقدام به رنگ آمیزی دسته های پلاستیکی آن ها می کنند. با چنین روشی، هر موتور حتی بدون در نظر گرفتن مشخصات روی برچسب محصول، با استفاده از رنگ دسته پلاستیکی قابل شناسایی خواهد بود.

در میان موتورهای مختلف با ظرفیت های یادشده، پراستفاده ترین و محبوب ترین موتورها، انواع دینام کولر 1/3 و 1/2 اسب بخار هستند. زیرا این موتورها عمدتا در کولرهای ظرفیت کوچک و متوسط استفاده می شوند. به دلیل تعدد محیط های کوچک و متوسط و البته پاسخگویی مناسب موتورها با ظرفیت یادشده برای چنین محیط هایی، تعداد مشتریان و خریداران آن ها نیز بالاتر است.

انواع موتور کولر

نکته مهم این است که هرسه ظرفیت یادشده از موتورهای کولر را می توانید بر روی هر کولر با هر برندی به شرط تناسب ظرفیت با توان استفاده کنید. زیرا اساس طراحی اکثر برندهای ایرانی و خارجی در حوزه موتور کولر یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. شاید آرایش سیم های اتصال موتور به تابلوی برق کولر تنها تفاوت بین برندهای مختلف باشد.

یعنی مثلا شما می توانید یک دینام کولر الکتروژن را بر روی یک کولر سپهر الکتریک، ارج یا لورچ نصب کنید. حتی صرف نظر از برند قبلی الکتروموتور می توانید این کار را انجام دهید. زیرا موتور با وجود اهمیت فراوانی که در ساختار کولرهای آبی دارد، یک قطعه و عضوی از کولر است و می تواند با هر برندی تعویض شود.

شرکت تولید کننده

برند تولیدکننده یکی از عوامل حیاتی در انتخاب موتور کولرهای آبی است. این عامل را شاید بتوانیم اولین یا حداقل دومین عامل مهم در یک خرید درست بدانیم. معروف ترین برندهای ایرانی که اکنون در بازار داخلی، توانسته اند توجه مشتریان را به خود جلب کنند، دو برند مطرح الکتروژن و موتوژن هستند.

این شرکت ها هرکدام بنا به سیاست های خود سعی می کنند تا محصولات خود را با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب عرضه کنند. در کنار این برندهای مطرح ایرانی، یک نام خارجی نیز خودنمایی می کند.

بلبرینگ و بوش در محور

دینام کولر

بلبرینگ و بوش موتورهای کولر از دیگر عوامل اصلی در خرید این دینام ها هستند. جنس، کیفیت و کارایی این دو قطعه به صورت مستقیم بر روی طول عمر موتورها تأثیر می گذارد. شاید جالب باشد و بسیاری ندانند، اما خرابی بوش و بلبرینگ در اکثر موارد علت اصلی خرابی یا نقص در عملکرد موتور در کولرهای آبی بوده است.

کلاچ و خازن راه انداز موتور کولر

کلاچ دینام کولر یکی از قطعات مهم است که در متأسفانه برندهای داخلی تولیدکننده در بسیاری از مدل ها این قطعه را حذف کرده اند. کلاچ علاوه بر قطع برخی اتصالات موتور، وظیفه کنترل توقف های کوتاه و متوالی موتور را دارد. این قطعه مستقیما طول عمر موتور را اضافه می کند و توصیه می شود در صورت مشاهده موتور کلاچ دار، آن را به نوع بدون کلاچ ترجیح دهید.

در ظرفیت های بالای موتورهای کولر مانند 3/4 اسب بخار، برای راه اندازی و استارت موتور نیاز به یک سیم پیچ کمکی و خازن است. البته این خازن همانطور که از نام آن مشخص است استارتر یا راه اندازه نام دارد و تنها هنگام شروع حرکت موتور در مدار خواهد بود. حضور این خازن و کیفیت بالای آن در موتورهای با توان بالا کاملا ضروری است.

ساختار و عملکرد کولرهای آبی و موتور آن ها

موتور کولر، قلب تپنده آن و عامل اصلی ایجاد سرمایش است. موتورهای کولرها در برندهای مختلفی تولید می شوند. اکثر مناطق کشور ما به دلیل قرارگیری در ناحیه های نیمه خشک، از کولرهای آبی استفاده می کنند. در این نوع کولرها، موتور مهم ترین نقش را دارد و باید به درستی انتخاب و خرید شود.

بسیاری از موتورها به دلیل عدم کارآیی و کیفیت مناسب، سریعا از دور خارج می شوند. همچنین چنین موتورهایی ممکن است عملکرد کولر را با اختلال جدی مواجه کنند. مثلا بسیاری از کولرها که موتورهای خراب، ناقص یا بی کیفیت دارند، سر و صدای زیادی تولید می کنند و علاوه بر آن نه میزان باد و نه پرتاب هوای مناسبی دارند.

در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که در کمتر از 5 دقیقه بهترین کولر را در محدوده قیمتی و بودجه مد نظر خود انتخاب کنید. همچنین ساختار موتور کولر و نحوه عملکرد آن را برای شما شرح می دهیم. در انتهای مقاله نیز نمایندگی رسمی برندهای مختلف تولید دینام کولر را برای خرید مستقیم با قیمت واقعی و بدون واسطه به شما معرفی می کنیم.

اصل اساسی که کولرهای یادشده با استفاده از آن، سرمایش ایجاد می کنند، تبخیر است. به همین دلیل است که گاهی اوقات به این کولرها، کولر تبخیری هم گفته می شود. البته در میان مردم این کلمه کاربرد زیادی ندارد و همه از کولر آبی برای اشاره به این نوع خنک کننده استفاده می کنند.

در چنین ساختاری، آب موجود درون کولر گرمای زیادی را به خود جذب می کند تا بخار به سمت بالا برود. حال باد ایجادشده به وسیله موتور و تسمه متصل به پولی های گردان کولر، با سرعت بالا بخار را خنک کرده و به درون فضای هدف ارسال می شود. طبیعی است که در چنین ساختاری رطوبت هوا درون محیط افزایش پیدا کند زیرا همراه با باد، مقدار زیادی بخار آب ارسال شده است.

در ساختاری این چنینی، موتور نقش اصلی را بازی می کند. جایی که سرعت پرتاب باد و حجم هوای پرتابی به درون محیط، کاملا به نوع و کیفیت موتور بستگی دارد. طبیعی است که اگر موتور در ظرفیت مناسب محیط انتخاب نشده باشد و یا به هر علت دارای نقص باشد، عملیات خنک سازی محیط به درستی انجام نمی شود. این نقص حتی در صورت عدم ایجاد سر و صدا یا نقص قابل مشاهده در محفظه کولر، می تواند با سنجش دمای محیط تشخیص داده شود.

موتور کولر ابعاد و اندازه کوچکی در میان انواع الکتروموتورها دارد. دینام های تولیدشده برای این منظور، بیشتر در محدوده 0.33 تا 0.5 اسب بخار هستند. اما در این محدوده طیف وسیعی از موتورها توسط تولیدکنندگان به منظور استفاده به تناسب ظرفیت محیط تولید می شود. همچنین موتورها در سایر مشخصات مانند راه اندازی و استارت نیز ممکن است مقداری با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

ابعاد کوچک و البته طراحی بهینه (در مدل های با کیفیت) از موتورهای آبی باعث کاهش مصرف انرژی در مقایسه با سایر ابزار و سیستم های خنک کننده مانند سیستم های تهویه مطبوع مرکزی شده است. شاید همین دلیلی برای اقبال بیشتر به این موتورها در مناطق نیمه خشک و خشک باشد.

معمولا اکثر انواع موتورهای کولر، طول عمر بالایی دارند و در شرایط مختلف تا سال ها کار می کنند. البته سرویس به موقع نیز در این موضوع نقش بسیار زیادی خواهد داشت. زیرا عوامل مختلف مانند رسوبات آب، در طول زمان به درون موتور وارد شده و ممکن است عملکرد آن را با اختلال جدی مواجه کنند. گاهی اوقات حتی همین رسوب در حجم فراوان باعث از کار افتادگی یا حتی سوختگی موتور شده است.

هنگام سرویس یا شستشوی سالیانه کولر، هر ساله باید موتور نیز سرویس شود. پاک کردن رسوبات، روغن کاری و چک کردن آزادی چرخش پولی های موتور و همچنین امتحان دورهای مختلف سرعت آن از جمله مواردی است که باید در سرویس حتما مورد توجه قرار بگیرد. در این صورت می توان انتظار عملکرد مناسب از دینام کولر داشت.

لیست قیمت موتور کولر 7000 تا 3000

قیمت در موتورها مستقیما به توان، کیفیت و مدل دقیق موتور بستگی دارد. زیرا در برخی موتورها ممکن است نیازی به حضور بعضی قطعات نباشد. یا در برخی موتورها تکنولوژی های پیشرفته تری برای کاهش مصرف انرژی به کار برود. این عوامل در تعیین قیمت دقیق محصول مؤثرند. البته برند انتخابی و سیاست های قیمتی آن نیز اثر انکارناپذیری روی قیمت دارند.

نمایندگی دینام کولر الکتروژن و موتوژن مانا موتور

خرید مستقیم موتور کولر از نمایندگی رسمی می تواند ریسک های ناشی از تقلب بودن، خرابی، قیمت غیرواقعی و... را تا حد زیادی کاهش دهد. از طرفی در چنین مراکزی همواره تمامی انواع موتورهای تولیدی برندهای مختلف مانند موتوژن و الکتروژن عرضه می شوند و محدودیتی در فروش تعداد و انواع موتورها وجود ندارد.

موتور های کولر

تماس با کارشناسان ماناموتور و اعلام ظرفیت کولر تنها کاری است که لازم است برای خریدی تضمینی از نمایندگی انجام دهید. مشاوران این مجموعه بر اساس نیاز و ظرفیت مد نظر شما بهترین پیشنهاد خرید دینام کولر را به شما ارائه می کنند.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

10 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 10 مجموع کل: 10 کالا
 1. الکتروموتور کولری موتوژن 3/4 اسب، دو دور 1400 و 750 دور الکتروموتور کولری موتوژن 3/4 اسب، دو دور 1400 و 750 دور Quick Shop
  • کالای پرفروش
 2. موتور کولر 1/3 اسب موتوژن، دینام کولری موتوژن 3500موتور کولر 1/3 اسب موتوژن، دینام کولری موتوژن 3500 Quick Shop
  • کالای پرفروش
 3. موتور کولر موتوژن 3/4موتور کولر موتوژن 3/4 Quick Shop
  • کالای پرفروش
 4. موتور کولر موتوژن 3/4موتور کولر موتوژن 3/4 Quick Shop
  • کالای پرفروش
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

10 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی