شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور کولر

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

انتخاب بهترین موتور کولر آبی مناسب در 2 دقیقه

تیتر بالا به هیچ وجه اغراق نیست و شما می‌توانید در 2 دقیقه به راحتی بهترین موتور کولر آبی را انتخاب کنید. البته این امر منوط به توجه به چند موضوع است که در بخش‌های پیش رو به آنها می‌پردازیم. با توجه به این موارد و تطبیق آن ها با مشخصات مد نظر شما می‌توان به راحتی اقدام به خرید موتور کولر کرد.

انتخاب مناسب‌ترین و بهترین موتور کولر آبی می‌تواند به بهبود و دوام عملکرد کولر آبی کمک کند. برای انتخاب الکتروموتور کولر آبی با فاکتورهای گوناگون از قبیل تناسب ظرفیت کولر با توان دینام، نوع بلبرینگ و بوش موتور، طراحی نوع کلاچ و خازن راه‌اندازی و در نهایت برند سازنده موتور روبه‌رو هستیم. هر کدام از این فاکتورها عامل تعیین‌‌کننده‌ای است که کلاس طراحی و قابلیت‌های کاربردی الکتروموتور کولر آبی را تغییر داده و برای خرید موتور کولر بسیار موثر است. هر کولر آبی نیاز به یک دینام کولر متناسب با مشخصات فنی خود دارد. موتور کولر عموما جزو الکتروموتورهای تک‌فاز هستند. عموم برندهای موجود در بازار نیز از موتور کولر آبی موتوژن ، یا موتور کولر الکتروژن و حتی مدل‌های چینی هستند.

دینام های کولر

توان دینام کولر

توان موتور کولر باید با ظرفیت کولر شما تناسب داشته باشد. یعنی بر اساس ظرفیت کولر خود، اقدام به انتخاب یا خرید موتور کولر کنید. در جدول زیر، نسبت توان دینام کولر به ظرفیت کولر برای شما آورده شده است. نکته مهم اینجاست که ظرفیت‌های پیشنهادی متناسب با توان می‌توانند تغییر کنند اما اعداد و تناسب‌هایی که در جدول مشاهده می‌کنید، بهترین حالت و ایده‌آل تناسب بین توان موتور کولر و ظرفیت کولر هستند.

توان موتور

ظرفیت کولر

1/4 اسب بخار

2500 تا 3000

1/3 اسب بخار

3000 تا 3500

1/2 اسب بخار

4500 تا 5000

3/4 اسب بخار

6500 تا 7000

موتورهای با ظرفیت 3/4 اسب بخار، بهترین پیشنهادها برای کولرهای با ظرفیت بالا به منظور خنک‌سازی محیط‌هایی با مساحت بالا هستند. برخی از برندها برای شناسایی انواع موتورهای کوچک و بزرگ خود برای کولرهای آبی، اقدام به رنگ‌آمیزی دسته های پلاستیکی آن‌ها می‌کنند. با چنین روشی، هر دینام کولر حتی بدون در نظر گرفتن مشخصات روی برچسب محصول، با استفاده از رنگ دسته پلاستیکی قابل شناسایی خواهد بود.

در میان موتورهای مختلف با ظرفیت‌های یادشده، پراستفاده‌ترین و محبوب‌ترین موتورها، انواع دینام کولر 1/3 و 1/2 اسب بخار هستند. زیرا این موتورها عمدتا در کولرهای ظرفیت کوچک و متوسط استفاده می‌شوند. به دلیل تعدد محیط‌های کوچک و متوسط و البته پاسخگویی مناسب موتورها با ظرفیت یادشده برای چنین محیط‌هایی، تعداد مشتریان و خریداران آن‌ها نیز بالاتر است.

انواع موتور کولر

نکته مهم این است که هرسه ظرفیت یادشده از موتور کولر را می‌توانید بر روی هر کولر با هر برندی به شرط تناسب ظرفیت با توان استفاده کنید. زیرا اساس طراحی اکثر برندهای ایرانی و خارجی در حوزه موتور کولر یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. شاید آرایش سیم‌های اتصال موتور به تابلوی برق کولر تنها تفاوت بین برندهای مختلف باشد.

یعنی مثلا شما می‌توانید یک دینام کولر الکتروژن را بر روی یک کولر سپهر الکتریک، ارج یا لورچ نصب کنید. حتی صرف نظر از برند قبلی الکتروموتور می‌توانید این کار را انجام دهید. زیرا موتور کولر با وجود اهمیت فراوانی که در ساختار کولرهای آبی دارد، یک قطعه و عضوی از کولر است و می‌تواند با هر برندی تعویض شود.

شرکت تولید‌کننده

برند تولیدکننده یکی از عوامل حیاتی در انتخاب موتور کولرهای آبی است. این عامل را شاید بتوانیم اولین یا حداقل دومین عامل مهم در یک خرید درست بدانیم. معروف‌ترین برندهای ایرانی موتور کولر که اکنون در بازار داخلی، توانسته‌اند توجه مشتریان را به خود جلب کنند، دو برند مطرح الکتروژن و موتوژن هستند.

این شرکت‌ها هرکدام بنا به سیاست‌های خود سعی می‌کنند تا محصولات خود را با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب عرضه کنند. در کنار این برندهای مطرح ایرانی، یک نام خارجی نیز خودنمایی می‌کند.

بلبرینگ و بوش

بلبرینگ و بوش موتور کولر از دیگر عوامل اصلی در خرید این دینام‌ها هستند. جنس، کیفیت و کارایی این دو قطعه به صورت مستقیم بر روی طول عمر موتورها تأثیر می‌گذارد. شاید جالب باشد و بسیاری ندانند، اما خرابی بوش و بلبرینگ در اکثر موارد علت اصلی خرابی یا نقص در عملکرد موتور در کولرهای آبی بوده است.

دینام کولر

کلاچ و خازن راه انداز موتور کولر آبی

کلاچ دینام کولر یکی از قطعات مهم است که متأسفانه در برندهای داخلی تولید‌کننده در بسیاری از مدل‌ها این قطعه را حذف کرده‌اند. کلاچ علاوه بر قطع برخی اتصالات موتور، وظیفه کنترل توقف‌های کوتاه و متوالی موتور را دارد. این قطعه مستقیما طول عمر موتور را اضافه می‌کند و توصیه می‌شود در صورت مشاهده موتور کلاچ‌دار، آن را به نوع بدون کلاچ ترجیح دهید.

در ظرفیت‌های بالای موتورهای کولر مانند 3/4 اسب بخار، برای راه‌اندازی و استارت موتور نیاز به یک سیم‌پیچ کمکی و خازن است. البته این خازن راه انداز موتور کولر آبی، همانطور که از نام آن مشخص است استارتر یا راه‌انداز نام دارد و تنها هنگام شروع حرکت موتور در مدار خواهد بود. حضور این خازن و کیفیت بالای آن در موتورهای با توان بالا کاملا ضروری است.

بی‌صدا بودن موتور کولر

صدای دینام کولر از چالش‌های جدی برای طراحی سیستم‌های خنک‌کننده ساختمان است. برندهای تولیدکننده نیز سعی می‌کنند تا موتورهایی هر چه آرام‌تر و کم‌صداتر را تولید کنند. موتور کولر آبی موتوژن و حتی موتور کولر الکتروژن در این زمینه از بهترین‌ها هستند. برای ساخت دینام کولرهای کم‌‌توان از بوش برای چرخش محور استفاده ‌شده است. این در حالی است که برای طراحی موتورهای قدرتمندتر از بلبرینگ استفاده می‌کنند. در هنگام خرید دینام کولر حتماً به کیفیت قطعات دوار آن از جمله بوش و یا بلبرینگ توجه کنید. هر اندازه از قطعات مرغوب‌تری در طراحی این بخش‌های دوار استفاده‌ شده باشد، عملکرد موتور آرام‌تر و تولید صدای آن کمتر است.

سیم‌پیچ تمام مس

در هنگام خرید الکتروموتور کولر آبی حتماً جنس نوع سیم‌پیچ را بررسی کنید. هر نوع سیم‌پیچی مناسب کولر آبی نیست و در عملکرد با کارکرد مطمئن و راندمان بالای آن تأثیرگذار است. بهترین انواع الکتروموتور کولر آبی از نوع سیم‌پیچ تمام مس هستند. این مدل‌های تمام مس عملکردی روان‌تر، تولید صدای کمتر و راندمان بهتری برای تولید توان دارند. در عین ‌حال سطح بدنه آنها کمتر داغ شده و استهلاک کمتری را تجربه می‌کنند. در کل توصیه می‌کنیم که از موتورها با سیم‌پیچ آلومینیومی برای نصب در کولرهای آبی استفاده نکنید. از طرفی قیمت این مدل‌ها مانند قیمت دینام کولر 4500 تمام مس از موتور کولر با سیم‌پیچ آلومینیوم کمتر است.

انواع موتور کولر آبی

انواع الکتروموتور کولر آبی همگی از نوع تکفاز در دسته‌بندی موتور AC قرار دارند؛ اما تکنولوژی ساخت آنها در روش سیم‌بندی استاتور و همچنین نوع استفاده از خازن راه‌انداز متفاوت است. موتور کولر دو خازن و یا مدل‌های بدون خازن از نظر فنی تفاوت‌هایی دارند. تفاوت‌هایی که قطعاً در روش نصب و کاربرد آنها نیز تأثیرگذار است و باید در هنگام خرید الکتروموتور کولر مورد توجه قرار بگیرد. این دسته‌بندی به قرار زیر است:

موتور کولر دو دور با خازن

موتور کولر دو خازن متداول‌ترین نوع دینام کولر هستند که در بسیاری از سیستم‌های ساده خانگی و ساختمانی نصب شده‌اند. در عین ‌حال معمولی‌ترین روش طراحی الکتروموتور کولر آبی محسوب می‌شوند. البته همه دینام‌ها از نوع موتور دو خازنه کولر نیستند. تنها برای ساخت موتور کولر 1/2 و یا 3/4 از تکنیک خازن راه‌انداز استفاده‌ شده است. موتور کولر موتوژن 1/2 یکی از بهترین آنها است. این موتورها برای راه‌اندازی به قدرت بالایی نیاز دارند و حضور خازن مقدار جریان راه‌اندازی اولیه را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. در عین حال طول عمر مفید موتور دو خازنه کولر بیشتر از مدل‌های معمولی است.

موتور کولر دو دور با سیم پیچ

در این مدل برای تحریک اولیه راه‌اندازی دینام به نصب خازن نیازی نداریم. الکتروموتورهای کم توان 1/2 و یا 1/4 را با این تکنیک و بدون نصب خازن طراحی می‌کنند. چرا که شار مغناطیسی تحریک موتور توسط خود سیم‌پیچ تأمین خواهد شد. عموم موتورهای استفاده ‌شده در کولرهای خانگی مانند موتور کولر 3500 از همین مدل‌های دو دور بدون خازن هستند.

موتور کولر bIdc

مدرن‌ترین تکنیک طراحی الکتروموتور کولر آبی است. این مدل طراحی ساده اما راندمان بالایی دارد و برای آغاز به ‌کار آن نیز با دردسر خازن راه‌انداز روبرو نیستیم. این موتورها را با روتور مغناطیس دائم و بدون جاروبک می‌سازند. تکنیکی که عموماً برای طراحی موتورهای رده‌ بالای صنعتی استفاده ‌شده و حالا در دینام کولر نیز حضور دارد. این روش طراحی باعث شده تا موتور عملکردی آرام، بدون لرزش و حتی مصرف برق پایین در رده انرژی A داشته باشد. همچنین می‌توانیم از تکنولوژی ترموستات هوشمند برای کولرهای آبی مجهز به این نوع موتور استفاده کنیم. برای طراحی کولرهای ظرفیت بالا مانند مدل 7000 از این نوع نیز استفاده می‌کنند. البته قیمت دینام کولر 7000 از نوع BLDC از مدل‌های معمولی بالاتر است.

ساختار و عملکرد کولرهای آبی و دینام کولر

موتور کولر، قلب تپنده یک کولر و عامل اصلی ایجاد سرمایش است. موتور کولرها در برندهای مختلفی تولید می‌شوند. اکثر مناطق کشور ما به دلیل قرارگیری در ناحیه‌های نیمه خشک، از کولرهای آبی استفاده می‌کنند. در این نوع کولرها، موتور کولر مهم ترین نقش را دارد و باید به درستی انتخاب و خرید شود.

بسیاری از موتورها به دلیل عدم کارآیی و کیفیت مناسب، سریعا از دور خارج می‌شوند. همچنین چنین موتورهایی ممکن است عملکرد کولر را با اختلال جدی مواجه کنند. مثلا بسیاری از کولرها که دینام کولر آنها خراب، ناقص یا بی‌کیفیت است، سر و صدای زیادی تولید می‌کنند و علاوه بر آن نه میزان باد و نه پرتاب هوای مناسبی دارند.

در این مطلب می‌خواهیم به شما آموزش دهیم که در کمتر از 2 دقیقه بهترین الکتروموتور کولر را در محدوده قیمتی و بودجه مد نظر خود انتخاب کنید. در ادامه ساختار موتور کولر و نحوه عملکرد آن را برای شما شرح داده می‌شود. در انتهای مقاله نیز نمایندگی رسمی برندهای مختلف تولید دینام کولر را برای خرید مستقیم با قیمت واقعی و بدون واسطه به شما معرفی می‌کنیم.

عملکرد الکتروموتور کولر بدین شکل است که پس از فشردن دکمه کولر، دینام کولر شروع به چرخیدن می‌کند و این چرخش موجب به گردش درآمدن پره های کولر نیز می‌شود. بنابراین عمل تهویه و سرد کردن هوا صورت می‌گیرد.

اصل اساسی که کولرهای یادشده با استفاده از آن، سرمایش ایجاد می‌کنند، تبخیر است. به همین دلیل است که گاهی اوقات به این کولرها، کولر تبخیری هم گفته می‌شود. البته در میان مردم این کلمه کاربرد زیادی ندارد و همه از کولر آبی برای اشاره به این نوع خنک کننده استفاده می‌کنند.

در چنین ساختاری، آب موجود درون کولر گرمای زیادی را به خود جذب می‌کند تا بخار به سمت بالا برود. حال باد ایجاد شده به وسیله موتور و تسمه متصل به پولی‌های گردان کولر، با سرعت بالا بخار را خنک کرده و به درون فضای هدف ارسال می‌شود. طبیعی است که در چنین ساختاری رطوبت هوا درون محیط افزایش پیدا کند زیرا همراه با باد، مقدار زیادی بخار آب ارسال شده است.

در ساختاری این چنینی، موتور کولر نقش اصلی را بازی می‌کند. جایی که سرعت پرتاب باد و حجم هوای پرتابی به درون محیط، کاملا به نوع و کیفیت دینام کولر بستگی دارد. طبیعی است که اگر موتور کولر در ظرفیت مناسب محیط انتخاب نشده باشد و یا به هر علت دارای نقص باشد، عملیات خنک سازی محیط به درستی انجام نمی‌شود. این نقص حتی در صورت عدم ایجاد سر و صدا یا نقص قابل مشاهده در محفظه کولر، می‌تواند با سنجش دمای محیط تشخیص داده شود.

موتور کولر ابعاد و اندازه کوچک تری در میان انواع الکتروموتورها دارد. دینام‌های تولید شده برای این منظور، بیشتر در محدوده 0.33 تا 0.5 اسب بخار هستند. اما در این محدوده طیف وسیعی از موتورها توسط تولید‌کنندگان به منظور استفاده به تناسب ظرفیت محیط تولید می‌شود. همچنین موتورها در سایر مشخصات مانند راه‌اندازی و استارت نیز ممکن است مقداری با یکدیگر تفاوت داشته باشند.

ابعاد کوچک و البته طراحی بهینه (در مدل‌های با‌کیفیت) از موتورهای آبی باعث کاهش مصرف انرژی در مقایسه با سایر ابزار و سیستم‌های خنک‌کننده مانند سیستم‌های تهویه مطبوع مرکزی شده است. شاید همین دلیلی برای اقبال بیشتر به این موتورها در مناطق نیمه‌خشک و خشک باشد.

معمولا اکثر انواع موتور کولرها، طول عمر بالایی دارند و در شرایط مختلف تا سال‌ها کار می‌کنند. البته سرویس به موقع نیز در این موضوع نقش بسیار زیادی خواهد داشت. زیرا عوامل مختلف مانند رسوبات آب، در طول زمان به درون موتور وارد شده و ممکن است عملکرد آن را با اختلال جدی مواجه کنند. گاهی اوقات حتی همین رسوب در حجم فراوان باعث از کار افتادگی یا حتی سوختگی موتور شده است.

هنگام سرویس یا شستشوی سالیانه کولر، هر ساله باید موتور کولر نیز سرویس شود. پاک کردن رسوبات، روغن کاری و چک کردن آزادی چرخش پولی‌های موتور و همچنین امتحان دورهای مختلف سرعت آن از جمله مواردی است که باید در سرویس حتما مورد توجه قرار بگیرد. در این صورت می‌توان انتظار عملکرد مناسب از دینام کولر داشت.

دینام کولر

فرق موتور کولر 1/2 با 3/4 در چیست؟

انواع الکتروموتور کولر آبی را بر اساس مقدار توان آنها دسته‌بندی می‌کنند. بنابراین لازم است تا در هنگام خرید دینام کولر از نوع سیستم خنک‌کننده ساختمان و ظرفیت آن اطلاع داشته باشید تا بهترین مدل را انتخاب کنید. با این ‌وجود برای بسیاری از مصرف ‌کنندگان فرق موتور کولر 1/2 با 3/4 را نمی‌دانند.

موتور کولر 3/4 قوی‌ترین نوع است که برای راه‌اندازی کولرهای بزرگ استفاده می‌شوند. موتور کولر 7000 موتوژن از بهترین آنها است. جریان راه‌اندازی این مدل‌های 3/4 زیاد است. لذا برای تولید توان مجازی و کاهش جریان راه‌اندازی به سبک موتور کولر با خازن راه انداز طراحی شده‌اند. اما دینام کولر 1/2 توان کمتری دارد که مناسب راه‌اندازی کولرهای کوچکتر است. موتور کولر 3500 یکی از همین موارد ‌است. موتور کولر موتوژن 1/2 یکی از بهترین در این دسته محسوب می‌شود. این مدل‌ها بدون نیاز به خازن و تنها با تکیه بر القای سیم‌پیچ موتور راه‌اندازی می‌شوند. موتور کولر 1/3 نیز ضعیف‌ترین مدل است که برای راه‌اندازی کولرهای 3000 یا ۳۵۰۰ کارایی دارد.

بررسی برخی از مهم ترین اجزای موتور کولر

اولین و بیرونی‌ترین جزء دینام کولر، بدنه آن می‌باشد. بدنه موتور کولرها عمدتا از جنس فولاد می‌باشند. نکته قابل توجه این است که به علت رطوبت بالا درون محفظه کولر آبی، دینام کولر همواره در معرض زنگ‌زدگی قرار دارد و به همین دلیل تولیدکنندگان از یک لایه رزین بر روی بدنه بیرونی دینام کولر استفاده می‌کنند تا از خوردگی موتور جلوگیری شود.

از دیگر قطعات مهم در تولید موتور کولر، شفت آن می‌باشد. شفت الکتروموتور کولر همواره با یک سر خروجی تولید شده و همچنین مشابه بدنه موتور، به دلیل جلوگیری از خوردگی، از یک لایه رنگ بر روی آن استفاده می‌شود.

اجزای موتور

نگه‌داری و محافظت از موتور کولر در برابر سوختن

در این قسمت به طور خلاصه برخی از راهکارها جهت کاهش احتمال سوختن موتور کولر را برای شما شرح می‌دهیم.

همانطور که می‌دانید به علت مجاورت دینام کولر با محفظه آب موتور کولر، امکان پاشیدن آب بر روی آن وجود دارد به همین جهت بهتر است از یک محافظ پاشش آب استفاده شود. این محافظ از ورود ذرات آب به درون موتور کولر جلوگیری کرده و بنابراین از احتمال سوختن دینام کولر می‌کاهد.

یکی دیگر از کارهای تاثیرگذار در جلوگیری از سوختن موتور کولر، سرویس و بررسی دوره ای دینام کولر می‌باشد. در این بررسی باید توجه شود که تسمه و پولی متصل به موتور کولر گیرپاج نکنند و همینطور روغن‌کاری نیز فراموش نشود.

اجزای کولر 

لیست قیمت موتور کولر 7000 تا 3000

قیمت موتور کولر مستقیما به توان، کیفیت و مدل دقیق موتور بستگی دارد. زیرا در برخی موتورها ممکن است نیازی به حضور بعضی قطعات نباشد. یا در برخی موتور کولر ها تکنولوژی‌های پیشرفته‌تری برای کاهش مصرف انرژی به کار برود. این عوامل در تعیین قیمت دقیق محصول مؤثرند. البته برند انتخابی و سیاست‌های قیمتی آن نیز اثر انکارناپذیری روی قیمت دارند.

به طور کلی قیمت موتور کولرها نسبت به دیگر موتورهای خنک‌کننده گران‌تر بوده با این وجود هزینه تعمیر و نگه‌داری کمتر و طول عمر بالاتری دارند که همین موضوع، خرید موتور کولر را بهینه می‌کند.

موتور کولر

نمایندگی دینام کولر الکتروژن و موتوژن ماناموتور

خرید مستقیم موتور کولر از نمایندگی رسمی می‌تواند ریسک‌های ناشی از تقلب بودن، خرابی، قیمت غیر واقعی و... را تا حد زیادی کاهش دهد. از طرفی در چنین مراکزی همواره تمامی انواع موتورهای تولیدی برندهای مختلف مانند موتوژن و الکتروژن عرضه می‌شوند و محدودیتی در فروش تعداد و انواع موتورها وجود ندارد.

موتور های کولر

تماس با کارشناسان ماناموتور و اعلام ظرفیت کولر تنها کاری است که لازم است برای خریدی تضمینی از نمایندگی انجام دهید. مشاوران این مجموعه بر اساس نیاز و ظرفیت مد نظر شما بهترین پیشنهاد خرید موتور کولر را به شما ارائه می‌کنند.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

6 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 6 مجموع کل: 6 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

6 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما