شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور دوچرخه برقی و ویلچر برقی

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

موتور دوچرخه برقی چیست و چگونه کار می کند؟

امروزه استفاده از دوچرخه برقی بسیار زیاد شده است و استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش می باشد. جالب است بدانید که نیازی نیست که شما از همان ابتدا دوچرخه برقی خریداری نمایید و میتوانید فقط با یک دوچرخه ساده و موتور دوچرخه برقی آن را به به یک دوچرخه برقی کارآمد تبدیل نمایید.

موتور براشلس دوچرخه برقی

 در دوچرخه های برقی نسل جدید از موتورهای براشلس (بدون جاروبک) جریان مستقیم DC یا موتورهای BLDC برای این تبدیل انرژی استفاده می شود. 

موتورهای قدیمی به دلیل استفاده از جاروبک ها کارایی پایین تری نسبت به نسل جدید دارند و سریع تر هم فرسوده می شوند. به همین دلیل است که در سال های اخیر، موتورهای بدون جاروبک بیشتر استفاده شده و تا کنون به عنوان استانداردترین موتور دوچرخه برقی شناخته شده اند. این موتورها از آهنربای دائمی الکترومغناطیسی برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی استفاده می کنند. 

اجزای موتور

موتور الکتریکی دوچرخه نیز مانند سایر انواع موتورهای الکتریکی شامل روتور و استاتور است. میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط استاتور باعث می شود تا روتور به چرخش دربیاید. استاتور در این نوع موتورها به شافت موتور متصل شده است. در یک موتور mid-drive با چرخش شافت، گشتاور تولید می شود. حال مهم ترین قسمت در انتقال قدرت تولید شده موتور الکتریکی به پاها اینجاست؛ نحوه انتقال قدرت برای کمک به پاها. برای این منظور در اکثر انواع موتورهای نسل قدیم و نسل جدید زنجیر استفاده می شود. زنجیر قدرت تولید شده توسط موتور را با اتصال به شفت به دوچرخه سوار منتقل می کند و به آن شخص کمک می کند تا راحت تر پدال بزند.

موتور دوچرخه برقی

در هاب موتور دوچرخه برقی، شفت به محور منتقل می شود. بنابراین توانایی چرخیدن را نخواهد داشت. در اینگونه موتورها در عوض، روتور می چرخد و باعث چرخش کل موتور (هاب) می شود. نهایتا گشتاور تولید شده در این نوع از موتورهای الکتریکی دوچرخه نیز باعث می شود که چرخ بچرخد. 

اجزای موتور دوچرخه برقی

به غیر از موتور، در سیستم دوچرخه های برقی اجزای دیگری وجود دارد که در کار و نحوه تغذیه موتور تاثیر دارند. کنترل کننده یا درایو موتور، ابزاری است که توان ورودی به موتور را تنظیم می کنند. کنترل کننده از ورودی برای انتقال جریان مطلوب از باتری به داخل موتور استفاده می کند.

انواع موتور دوچرخه برقی 

با وجود فناوری ها و ساختار یکسان، موتورهای الکتریکی تولید شده برای استفاده در دوچرخه های برقی، در دو نوع مختلف تولید می شوند:

  • موتورهای Mid-drive که معمولا در وسط فریم دوچرخه نصب می شوند. اکثر موتورهای نوع اول، سنسور دنده دارند تا هنگام تغییر دنده از شکستن زنجیر زمانی که دوچرخه در دنده نیست جلوگیری شود. 

موتور دوچرخه برقی بوش

  • موتورهای Hub-driven که دارای موتورهایی درون هاب جلویی یا هاب عقبی هستند. به طور کلی دو نوع هاب موتور دوچرخه الکتریکی وجود دارد. هاب موتورهای Direct-drive به غیر از یاتاقان ها هیچ قسمت متحرکی ندارند. موتور در این هاب ها فقط به دور محور می چرخد.

 هاب چرخ دنده ای نیز نوع دوم از هاب موتورهای دوچرخه برقی است. این نوع با استفاده از مجموعه ای از چرخ دنده های خورشیدی، سرعت موتور را کاهش داده و گشتاور خروجی را افزایش می دهد. 

موتور دوچرخه برقی بافانگ

انتخاب و مشخصات موتور دوچرخه برقی 

بر خلاف تمامی انواع موتورهای الکتریکی، توان نامی معیار خوبی برای شناسایی و انتخاب دوچرخه های برقی نیست. در میان مشخصات فنی موتور الکتریکی دوچرخه های برقی، توان اسمی می تواند نشان دهد که چه مقدار قدرت می توانید در مدت زمان مشخص از موتور دریافت کنید.

الکتروموتور دوچرخه برقی

لیست قیمت موتور دوچرخه برقی

قیمت هرکدام از انواع موتورهای برقی دوچرخه می تواند بر اساس برند، کیفیت ساخت، فناوری های به کار رفته، سنسورها و سایر المان های تاثیرگذار، با سایر برندها متفاوت باشد. بنابراین بر حسب مشخصات فنی برای مدل، رده های قیمتی و رنج هایی در برندهای مختلف تعریف می شود و قیمت ها مشخص می شود. برای دریافت لیست قیمت موتورهای دوچرخه برقی، کافی است با کارشناسان نمایندگی تماس بگیرید.

موتور ویلچر برقی

موتور های ویلچر برقی به نسبت موتور دوچرخه برقی به علت کاربرد آن کمتر مورد استفاده است و مدل های محدود تری هم دارد.

موتور ویلچر برقی

موتور ویلچر برقی شباهت زیادی به موتور دوچرخه برقی دارد زیرا هر دوی موتور ها از مدل موتور های جریان مستقیم(DC) می باشند و تفاوت آنها در براش یا براشلس بودن آنهاست؛ همانطور که در بخش قبل ذکر شد موتور های دوچرخه برقی از سری براشلس موتور DC است ولی موتور ویلچر برقی از سری براش همین موتور هاست که چون به نسبت موتور های دوچرخه کمتر استفاده می شوند می توان از موتورهای جاروبک دار که قیمت مناسب تری هم دارند استفاده نمود.

الکتروموتور ویلچر برقی

 

 

مشاهده بیشتر
هیچ محصولی مطابق با انتخاب شما وجود ندارد.
ارتباط با ما