شرکت هوشمند سازان حرکت
۰۹۳۵۱۱۸۲۴۲۴ - ۸۸۸۲۰۳۰۹ - ۵۸۶۹۳۰۰۰

منبع تحت فشار پمپ آب

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

منبع پمپ آب (مخزن تحت فشار پمپ آب) یکی از بهترین ابزارها برای مصارفی همچون انتقال آب در ساختمان های مسکونی است. در پمپ های خانگی با منبع دیافراگمی یا منبع انبساط، استارت و استاپ عملکرد پمپ با استفاده از مخزن مشخص می شود. این تغییر زمانی ایجاد می شود که فشار پمپ نسبت به فشار مخزن تغییرا داشته باشد. در واقع این وسیله ابزاری است که با ساختار بسیار ساده ای می تواند زمان صحیح فعالیت پمپ را مشخص کند.

این منبع همیشه به همراه پمپ استفاده می شود و واضح است که به تنهایی قادر به انتقال آب به درون ساختمان نیست. البته ساختار این منبع از نوع محفظه های تحت فشار بوده و با مخزن های عمومی نگهداری آب یا سایر سیالات تفاوت های اساسی دارد. نکته مهم اما انتخاب منبع پمپ آب به صورت صحیح و اصولی است. این انتخاب باید با توجه به پارامترهای فنی و محاسباتی به بهترین شکل انجام شود.

شایان ذکر است که انتخاب منبع انبساط به صورت مستقیم در طول عمر و بهبود عملکرد پمپ نقش دارد. خرید و فروش منبع انبساط بر خلاف تصور اکثر مشتریان، باید به صورت تخصصی و با مشاوره کارشناس انجام شود. در ظاهر ممکن است انتخاب و خرید مخزن تحت فشار پمپ آب امری ساده به نظر بیاید که پیچیدگی های فنی ندارد. اما تصور رایج در بین مشتریان از نظر علمی و کاربردی غلط است.

در این مقاله سعی می کنیم در مورد نحوه عملکرد، نحوه انتخاب، مشخصات فنی، نمایندگی و بهترین روش خرید مخازن پمپ های آب با شما صحبت کنیم. حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا از روش ویژه خرید مخزن دیافراگمی با کمترین قیمت آگاه شوید.

عملکرد منبع پمپ آب؛ یک مخزن تحت فشار پمپ آب چگونه کار می کند؟

این مخزن به شکلی طراحی شده است که می تواند تحت فشار و به وسیله اختلاف فشار حرکت آب را هدایت کند. در درون یک منبع انبساط دو قسمت وجود دارد. قسمت بالایی شامل هوای فشرده و قسمت پایینی شامل آب. زمانی که یک خروجی آب در هر جای خانه باز می شود. هوای فشرده شده در قسمت بالایی به آب برای خارج شدن از منبع فشار می آورد.

پس از این فشار هوا بر روی آب، آب می تواند با سرعتی یکنواخت از درون مخزن به سوی لوله کشی خانگی حرکت کند. هر زمان که در این منبع سطح آب بالاتر برود، هوا بیشتر فشرده شده و قدرت بیشتری پیدا می کند. و برعکس هر زمان که آب بیشتر از منبع پمپ آب خارج می شود، هوا به مرور قدرت کمتری پیدا می کند زیرا از فشردگی و انرژی پتانسیل آن کاسته می شود.

زمانی که فشار درون مخزن به میزان حداکثری خود می رسد (معمولا 50 تا 60 psi) پمپ خاموش می شود. حال زمانی که آب در نقطه ای از خانه یا سیستم لوله کشی محیط پمپ باز شود، هوای پر قدرت شروع به راندن آب به درون لوله کشی می کند. با کاهش فشار و از دست رفتن قدرت هوای فشرده، پمپ مجددا روشن می شود تا آب را برای تحت فشار قرار دادن هوای منبع وارد آن کند.

مقدار فشار حداقلی مخزن برای شروع به کار و استارت مجدد پمپ معمولا بین 30 تا 40 psi است. حال هرچه ظرفیت مخزن یادشده بیشتر باشد، طبیعی است که میزان انتقال آب و افت فشار در لوله ها کمتر شده و پمپ عملکرد بهینه خواهد داشت. به همین دلیل است که با استفاده از مخازن حجم بالاتر، طول عمر پمپ بیشتر می شود. این یک نکته اقتصادی و یک مزیت مهم در پمپ های فعال با مخزن انبساط است.

انواع مختلف منبع پمپ آب

مخزن تحت فشار پمپ آب معمولا به سه نوع مختلف می تواند تولید و طراحی شود:

 1. Air over water: مشخصه اصلی این نوع از مخازن انبساطی پمپ ها، نبود مانع فیزیکی بین آب و هوا است. این امر در طول زمان مشکل ساز خواهد شد. زیرا هوا می تواند در آب حل شود و فشار خود را از دست بدهد. بنابراین این مخزن ها نیاز به کنترل و تغیر همیشگی دارند.
 2. مخازن دیافراگمی: این نوع مخزن که گاها به اشتباه به تمامی مخازن پمپ آب گفته می شود، دارای یک دیافراگم لاستیکی یا وینیل برای جداسازی آب و هوا است. همزمان با ورود آب به مخزن توسط پمپ، دیافراگم به سمت بالا کشیده می شود و هوا را تحت فشار قرار می دهد.
 3. مخازن بالونی: در این نوع از مخزن تحت فشار پمپ آب، جسمی شبیه به بالون برای جداسازی آب و هوا درون مخزن طراحی شده است. این جسم که بی شباهت به یک بادکنک هم نیست، با ورود آب به درون خود توسط پمپ، می تواند هوا را تحت فشار قرار دهد.

راهنمای انتخاب سایز منبع پمپ آب؛ نحوه انتخاب درست یک مخزن انبساطی پمپ آب

قبل از انتخاب و شروع محاسبه برای انتخاب یک مخزن انبساطی مناسب برای پمپ خود، باید سه مورد زیر را کاملا شفاف بدانید:

 1. نرخ جریان یا همان دبی
 2. فشار ورودی و خروجی (استارت و قطع)
 3. زمان کار مورد نظر برای پمپ

اکثر تولیدکنندگان و سازندگان مطرح مخازن تحت فشار پمپ آب یک دستورالعمل کلی برای انتخاب مخازن برای پمپ های کوچک تر از 1 اسب بخار دارند. در چنین پمپ هایی زمان کار پمپ کمتر از 1 دقیقه در نظر گرفته می شود. حال اگر توان پمپ بیش از 1 اسب بخار باشد، این زمان به 2 دقیقه و بیش از آن خواهد رسید.

معمولا از دستورالعمل کلی زیر برای انتخاب منبع انبساطی برای پمپ های آب استفاده می شود:

 • 0 تا 10 GPM (گالن در دقیقه): یک گالن افت در هر GPM
 • 10 تا 20 GPM: 1.5 گالن افت در هر GPM
 • بیش از 20 GPM: 2 گالن افت در هر GPM

افت به عنوان میزان کاهش حجم در مخزن همزمان با گردش جریان در سیستم لوله کشی و کاهش فشار جریان گفته می شود. هدف از بکارگیری یک منبع انبساط در واقع استراحت بیشتر پمپ و حفظ فشار در سیستم است. به این ترتیب پمپ برای ایجاد فشار مداوم و پیوسته در سیستم هیچ نیازی به فعالیت مداوم و مستمر ندارد.

سایر نکات و موارد مهم در مورد انتخاب مخزن تحت فشار پمپ آب

خرید منبع پمپ آب شاید در ابتدای امر یک کار پر هزینه و بدون توجیه به نظر برسد. اما در درازمدت و با افزایش عمر و بهبود عملکرد مفید پمپ، قطعا خرید مخزن تحت فشار برای پمپ به عنوان یک خرید اقتصادی دیده می شود. زیرا زمان کارکرد کمتر در پمپ ها به طور مستقیم به معنای استفاده کمتر از انرژی و هزینه های تعمیرات و سرویس کمتر پمپ ها است.

این مخزن ها از نظر شکل و جهت نیز شامل انواع افقی، عمودی و این لاین هستند. شما باید جهت و شکل منبع را با توجه به تنظیمات سیستم لوله کشی خود انتخاب کنید. اگر دبی هر مخزن به صورت عددی در زمان کار مورد نظر برای پمپ ضرب شود، عددی به دست خواهد آمد که نشان دهنده میزان ظرفیت افت مخزن است.

نکته مهم دیگری که در انتخاب مخزن پمپ آب باید به آن توجه شود، میزان فشار عملیاتی است. به طور کلی هرچه فشار عملیاتی بیشتر باشد، اندازه و حجم مخزن تحت فشار نیز باید بیشتر باشد. البته این نسبت به صورت بالعکس نیز رابطه مستقیم ایجاد می کند. یعنی هرچه اندازه ظرفیت مخزن بزرگ تر و بیشتر باشد، به فشار بیشتری برای کار نیاز است.

همچنین هرچه تنظیم فشار در سطحی بالاتری باشد، افت فشار کمتر خواهد بود. بنابراین به ظرفیت های بالاتر مخزن نیاز است. 30/50 مشهورترین مدل تنظیمات فشار در مخازن پمپ های آب است. البته تنظیمات 40/60 و 50/70 نیز وجود دارند. البته خرید نوع اول از بقیه رایج تر است.

نمایندگی منبع پمپ آب پنتاکس، گراندفوس، آکوافیل، هاماک و....

برندهای مشهوری که در عنوان بالا از آن ها نام بردیم از جمله مشهورترین محصولات در بازار ایران هستند. البته مخزن های تولیدی برندهای پنت ایر، ول ترول و... نیز از کیفیت های خوب و مناسبی برخوردارند اما ممکن است در بازار کشورمان به راحتی قابل خرید نباشند. علت این امر شاید نبود نمایندگی بعضی برندها و عدم فعالیت جدی آن ها در ایران باشد.

نمایندگی های فروش منبع پمپ آب این آمادگی را دارند تا علاوه بر ارائه کاتالوگ دقیق مشخصات فنی انواع مخزن های انبساطی، مشاوره رایگان برای خرید مخزن به مشتریان ارائه کنند. نکته جالب اینجاست که در این مشاوره، کارشناسان با چند سوال و به راحتی حجم استاندارد و نوع استاندارد مخزن مخصوص کاربری مشتری را پیشنهاد می کنند.

خرید مخزن تحت فشار پمپ آب با کمترین قیمت در بازار ایران

فروش مخزن های انبساطی و دیافراگمی پمپ آب به دلیل سودآوری و تعدد مشتریان، زمینه حضور دلالان در این بازار را فراهم آورده است. به همین دلیل است که بسیاری از مشتریان نمی توانند مخزن مورد نیاز خود را با قیمت واقعی خریداری کنند. روش میانبری برای دور زدن واسطه ها در خرید مخازن تحت فشار پمپ آب وجود دارد.

خرید مستقیم از نمایندگی برند می تواند به تمامی واسطه گری ها در این حوزه پایان دهد. همچنین در خرید از نمایندگی مزایای همچون تضمین برند، تضمین اصالت و تضمین قیمت کالا وجود دارد که خیال مشتری را راحت می کند. شما می توانید برای خرید بی دغدغه و ارزان منبع پمپ آب 100 لیتری، 60 لیتری و.... در برندهای مشهور و معتبر مانند پنتاکس با کارشناسان نمایندگی تماس حاصل کنید.

مطالعه بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

25 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 12 مجموع کل: 25 کالا
 1. SeFa-24LT-D.80
  تیوب SeFa-24LT-D.80
  ‎54,000 تومان
 2. SeFa-50.80LT-D.80
  تیوب SeFa-50.80LT-D.80
  ‎276,000 تومان
 3. SeFa-80.100LT-D.80
  تیوب SeFa-80.100LT-D.80
  ‎330,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

25 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی