شرکت هوشمند سازان حرکت

مخزن پمپ آب

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

مخزن تحت فشار پمپ آب

منبع پمپ آب (مخزن تحت فشار پمپ آب) یکی از بهترین ابزارها برای مصارفی همچون انتقال آب در ساختمان های مسکونی است. در پمپ آب خانگی با منبع دیافراگمی یا منبع انبساط، استارت و استاپ عملکرد پمپ با استفاده از مخزن مشخص می شود. این تغییر زمانی ایجاد می شود که فشار پمپ نسبت به فشار مخزن تغییرا داشته باشد. در واقع این وسیله ابزاری است که با ساختار بسیار ساده ای می تواند زمان صحیح فعالیت پمپ را مشخص کند.

انواع منبع پمپ آب

این منبع همیشه به همراه پمپ استفاده می شود و واضح است که به تنهایی قادر به انتقال آب به درون ساختمان نیست. البته ساختار این منبع از نوع محفظه های تحت فشار بوده و با مخزن های عمومی نگهداری آب یا سایر سیالات تفاوت های اساسی دارد. نکته مهم اما انتخاب منبع پمپ آب به صورت صحیح و اصولی است. این انتخاب باید با توجه به پارامترهای فنی و محاسباتی به بهترین شکل انجام شود.

شایان ذکر است که انتخاب منبع انبساط به صورت مستقیم در طول عمر و بهبود عملکرد پمپ نقش دارد. خرید و فروش منبع انبساط بر خلاف تصور اکثر مشتریان، باید به صورت تخصصی و با مشاوره کارشناس انجام شود. در ظاهر ممکن است انتخاب و خرید مخزن تحت فشار پمپ آب امری ساده به نظر بیاید که پیچیدگی های فنی ندارد. اما تصور رایج در بین مشتریان از نظر علمی و کاربردی غلط است.

منبع تحت فشار

در این مقاله سعی می کنیم در مورد نحوه عملکرد، نحوه انتخاب، مشخصات فنی، نمایندگی و بهترین روش خرید مخازن پمپ های آب با شما صحبت کنیم. حتما تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا از روش ویژه خرید مخزن دیافراگمی با کمترین قیمت آگاه شوید.

عملکرد منبع پمپ آب؛ یک مخزن تحت فشار پمپ آب چگونه کار می کند؟

این مخزن به شکلی طراحی شده است که می تواند تحت فشار و به وسیله اختلاف فشار حرکت آب را هدایت کند. در درون یک منبع انبساط دو قسمت وجود دارد. قسمت بالایی شامل هوای فشرده و قسمت پایینی شامل آب. زمانی که یک خروجی آب در هر جای خانه باز می شود. هوای فشرده شده در قسمت بالایی به آب برای خارج شدن از منبع فشار می آورد.

پس از این فشار هوا بر روی آب، آب می تواند با سرعتی یکنواخت از درون مخزن به سوی لوله کشی خانگی حرکت کند. هر زمان که در این منبع سطح آب بالاتر برود، هوا بیشتر فشرده شده و قدرت بیشتری پیدا می کند. و برعکس هر زمان که آب بیشتر از منبع پمپ آب خارج می شود، هوا به مرور قدرت کمتری پیدا می کند زیرا از فشردگی و انرژی پتانسیل آن کاسته می شود.

زمانی که فشار درون مخزن به میزان حداکثری خود می رسد (معمولا 50 تا 60 psi) پمپ خاموش می شود. حال زمانی که آب در نقطه ای از خانه یا سیستم لوله کشی محیط پمپ باز شود، هوای پر قدرت شروع به راندن آب به درون لوله کشی می کند. با کاهش فشار و از دست رفتن قدرت هوای فشرده، پمپ مجددا روشن می شود تا آب را برای تحت فشار قرار دادن هوای منبع وارد آن کند.

مخزن پمپ آب

مقدار فشار حداقلی مخزن برای شروع به کار و استارت مجدد پمپ معمولا بین 30 تا 40 psi است. حال هرچه ظرفیت مخزن یادشده بیشتر باشد، طبیعی است که میزان انتقال آب و افت فشار در لوله ها کمتر شده و پمپ عملکرد بهینه خواهد داشت. به همین دلیل است که با استفاده از مخازن حجم بالاتر، طول عمر پمپ بیشتر می شود. این یک نکته اقتصادی و یک مزیت مهم در پمپ های فعال با مخزن انبساط است.

انواع مختلف منبع پمپ آب

مخزن تحت فشار پمپ آب معمولا به سه نوع مختلف می تواند تولید و طراحی شود:

 1. Air over water: مشخصه اصلی این نوع از مخازن انبساطی پمپ ها، نبود مانع فیزیکی بین آب و هوا است. این امر در طول زمان مشکل ساز خواهد شد. زیرا هوا می تواند در آب حل شود و فشار خود را از دست بدهد. بنابراین این مخزن ها نیاز به کنترل و تغیر همیشگی دارند.
 2. مخازن دیافراگمی: این نوع مخزن که گاها به اشتباه به تمامی مخازن پمپ آب گفته می شود، دارای یک دیافراگم لاستیکی یا وینیل برای جداسازی آب و هوا است. همزمان با ورود آب به مخزن توسط پمپ، دیافراگم به سمت بالا کشیده می شود و هوا را تحت فشار قرار می دهد.
 3. مخازن بالونی: در این نوع از مخزن تحت فشار پمپ آب، جسمی شبیه به بالون برای جداسازی آب و هوا درون مخزن طراحی شده است. این جسم که بی شباهت به یک بادکنک هم نیست، با ورود آب به درون خود توسط پمپ، می تواند هوا را تحت فشار قرار دهد.

 

منبع تحت فشار پمپ آب

راهنمای انتخاب سایز منبع پمپ آب؛ نحوه انتخاب درست یک مخزن انبساطی پمپ آب

قبل از انتخاب و شروع محاسبه برای انتخاب یک مخزن انبساطی مناسب برای پمپ خود، باید سه مورد زیر را کاملا شفاف بدانید:

 1. نرخ جریان یا همان دبی
 2. فشار ورودی و خروجی (استارت و قطع)
 3. زمان کار مورد نظر برای پمپ

اکثر تولیدکنندگان و سازندگان مطرح مخازن تحت فشار پمپ آب یک دستورالعمل کلی برای انتخاب مخازن برای پمپ های کوچک تر از 1 اسب بخار دارند. در چنین پمپ هایی زمان کار پمپ کمتر از 1 دقیقه در نظر گرفته می شود. حال اگر توان پمپ بیش از 1 اسب بخار باشد، این زمان به 2 دقیقه و بیش از آن خواهد رسید.

معمولا از دستورالعمل کلی زیر برای انتخاب منبع انبساطی برای پمپ های آب استفاده می شود:

 • 0 تا 10 GPM (گالن در دقیقه): یک گالن افت در هر GPM
 • 10 تا 20 GPM: 1.5 گالن افت در هر GPM
 • بیش از 20 GPM: 2 گالن افت در هر GPM

افت به عنوان میزان کاهش حجم در مخزن همزمان با گردش جریان در سیستم لوله کشی و کاهش فشار جریان گفته می شود. هدف از بکارگیری یک منبع انبساط در واقع استراحت بیشتر پمپ و حفظ فشار در سیستم است. به این ترتیب پمپ برای ایجاد فشار مداوم و پیوسته در سیستم هیچ نیازی به فعالیت مداوم و مستمر ندارد.

 

سایر نکات و موارد مهم در مورد انتخاب مخزن تحت فشار پمپ آب

خرید منبع پمپ آب شاید در ابتدای امر یک کار پر هزینه و بدون توجیه به نظر برسد. اما در درازمدت و با افزایش عمر و بهبود عملکرد مفید پمپ، قطعا خرید مخزن تحت فشار برای پمپ به عنوان یک خرید اقتصادی دیده می شود. زیرا زمان کارکرد کمتر در پمپ ها به طور مستقیم به معنای استفاده کمتر از انرژی و هزینه های تعمیرات و سرویس کمتر پمپ ها است.

این مخزن ها از نظر شکل و جهت نیز شامل انواع افقی، عمودی و این لاین هستند. شما باید جهت و شکل منبع را با توجه به تنظیمات سیستم لوله کشی خود انتخاب کنید. اگر دبی هر مخزن به صورت عددی در زمان کار مورد نظر برای پمپ ضرب شود، عددی به دست خواهد آمد که نشان دهنده میزان ظرفیت افت مخزن است.

نکته مهم دیگری که در انتخاب مخزن پمپ آب باید به آن توجه شود، میزان فشار عملیاتی است. به طور کلی هرچه فشار عملیاتی بیشتر باشد، اندازه و حجم مخزن تحت فشار نیز باید بیشتر باشد. البته این نسبت به صورت بالعکس نیز رابطه مستقیم ایجاد می کند. یعنی هرچه اندازه ظرفیت مخزن بزرگ تر و بیشتر باشد، به فشار بیشتری برای کار نیاز است.

همچنین هرچه تنظیم فشار در سطحی بالاتری باشد، افت فشار کمتر خواهد بود. بنابراین به ظرفیت های بالاتر مخزن نیاز است. 30/50 مشهورترین مدل تنظیمات فشار در مخازن پمپ های آب است. البته تنظیمات 40/60 و 50/70 نیز وجود دارند. البته خرید نوع اول از بقیه رایج تر است.

نمایندگی منبع پمپ آب پنتاکس، گراندفوس، آکوافیل، هاماک و....

برندهای مشهوری که در عنوان بالا از آن ها نام بردیم از جمله مشهورترین محصولات در بازار ایران هستند. البته مخزن های تولیدی برندهای پنت ایر، ول ترول و... نیز از کیفیت های خوب و مناسبی برخوردارند اما ممکن است در بازار کشورمان به راحتی قابل خرید نباشند. علت این امر شاید نبود نمایندگی بعضی برندها و عدم فعالیت جدی آن ها در ایران باشد.

نمایندگی های فروش منبع پمپ آب این آمادگی را دارند تا علاوه بر ارائه کاتالوگ دقیق مشخصات فنی انواع مخزن های انبساطی، مشاوره رایگان برای خرید مخزن به مشتریان ارائه کنند. نکته جالب اینجاست که در این مشاوره، کارشناسان با چند سوال و به راحتی حجم استاندارد و نوع استاندارد مخزن مخصوص کاربری مشتری را پیشنهاد می کنند.

تیوب پمپ آب چیست

تیوب پمپ آب یکی از اجزایی است که در منبع‌های تحت فشار و پمپ آب قرار داد و باعث می‌شود با پر شدن این تیوب آب از منبع خارج شود. اما گاهی اوقات پمپ به درستی کار نمی‌کند که یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی این تیوب باشد. با ما همراه باشید تا نشانه‌هایی که می‌توان به وسیله آن فهمید تیوب خراب شده و روش تعویض آن را شرح دهیم.

موتور خانه

تفاوت منابع آب دارای تیوب و منبع آب بدون تیوب

در منبع آبی که تیوب پمپ آب در آن وجود دارد، شارژ هوای منبع در قسمت بالای پمپ انجام می‌گردد و آب در منبع در بیرون از یک تیوب لاستیکی در پایین مخزن ذخیره خواهد شد. در منبع‌های بدون تیوب پمپ آب، از یک مخزن فولادی برای نگهداری هوا و تامین آب استفاده می‌شود. داخل این منبع ممکن است برای کاهش مقاومت و جلوگیری از خوردگی مخزن و افزایش عمر پمپ از یک لایه که معمولا جنسی روغنی دارد برای پوشش استفاده شود.

سه روش برای تشخیص خرابی یا پارگی تیوب

برای کاهش استهلاک پمپ آب و ذخیره سازی آب در ساختمان از منبع‌های تحت فشار استفاده می‌شود. یکسری عوامل ممکن است باعث خرابی تیوب پمپ آب شوند که همین خرابی باعث ایجاد مشکلاتی خواهد شد. در ادامه به علت و روش‌های تشخیص معیوب بودن تیوب منبع آب خواهیم پرداخت.

تغییر مزه، رنگ و بو آب خارج شده از مخزن آب

منبع‌های تحت فشار باید طوری طراحی شوند که هیچ اثری روی شکل ظاهری و طعم و بوی آب شرب نداشته باشند. زمانی که هر گونه تغییر در آب حس کردید، و آب قابل شرب نبود می‌توان گفت منبع تحت فشار خراب شده است. به این معنی که کیفیت و ظاهر آب مانند بو، رنگ، مزه و طعم آن تغییر کرده و دیگر طبیعی نیست.

در حالتی که جنس تیوب غیر استاندارد استفاده شده باشد یا بی‌کیفیت باشد، احتمال رشد باکتری و جلبک داخل آن مخزن وجود دارد. حتی اگر تیوب سوراخ باشد، ممکن است آب به درون مخزن نشت کند و به مرور باعث ایجاد زنگ زدگی در پوسته شود، که این مواد در صورت ورود به آب شرب روی کیفیت آن تاثیر منفی منفی خواهد گذاشت. اگر چنین نشانه‌هایی دیدید وقت آن رسیده که برای تعویض تیوب پمپ آب خود اقدام کنید.

مخزن پمپ آب بزرگ

زمانی که منبع پر می‌شود آب خارج نمی‌گردد

یکی از روش‌های دیگری که شما می‌توانید خرابی تیوب پمپ آب را تشخیص دهید زمانی است که منبع پر شده اما پمپ آب را خارج نمی‌کند. زمانی که آب درون مخزن خارج نشود، که با آن آب گرفتگی نیز می‌گوییم، افت فشار در سیستم از طریق منبع انجام نشده و از مخزن جدا می‌شود، و لحظه‌ای که شیر آب باز می‌گردد با هر فشار و حجمی سیستم باعث روشن شدن پمپ می‌گردد.

از عامل‌هایی که باعث خارج نشدن آب می‌گردد می‌توان وجود رسوبات جامد و یا وجود مواد معلق داخل آب را نام برد که این مواد باعث انسداد دهانه مخزن یا پمپ شده و مانع پر و خالی شدن تیوپ پمپ آب می‌گردد. همچنین مواقعی که فشار مخزن خیلی پایین است، روی فشار پمپ و فشار داخلی مخزن غلبه می‌کند و تیوب بیش از اندازه پر می‌شود که باعث آب گرفتگی مخزن خواهد شد.

روشن و خاموش شدن مکرر پمپ

روش دیگری که می‌توان از آن خراب بودن تیوب پمپ آب را فهمید، روشن و خاموش شدن دائم پمپ آب است. این مورد در اصل مهم‌ترین علامتی است که می‌توان از آن به خرابی پی برد. این خاموش و روشن شدن اگر ادامه پیدا کند و به موقع رفع نشود باعث آسیب‌های جدی خواهد شد و موجب خرابی و یا سوختن پمپ آب می‌گردد. دلیل دوم این مشکل بخاطر تنظیم نبودن فشار داخل منبع نیز می‌تواند باشد. وقتی که فشار درون منبع به اندازه کافی نباشد، باعث افزایش تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ آب و خرابی آن خواهد شد.

مخزن پمپ آب

روش تعویض تیوب پمپ آب

بعد از اینکه علائم خرابی یا پارگی تیوب پمپ آب را مشاهده کردید نسبت به تعویض آن اقدام کنید. زیرا اگر به موقع تعویض نشود ممکن است خرابی کل سیستم را به همراه داشته باشد و هزینه‌های بالایی را روی دست شما بگذارد. بهترین کار استفاده از فردی مجرب برای تعویض است، اما ما روش این کار را در زیر شرح خواهید داد تا مختصرا با آن آشنا شوید.

 1. منبع تحت فشار معیوب را از سیستم لوله کشی ساختمان جدا کنید
 2. کلاهک شیر هوا را بردارید و پین مخصوص آن را بفشارید تا هوا خارج شود
 3. منبع را روی زمین کج بگذارید تا آب درون آن خالی شود
 4. پس از آن کانکتور یا اتصال و فلنج را از ته منبع باز کنید
 5. تیوب پمپ آب را خارج کنید
 6. داخل منبع فلزی و همینطور تمام لبه‌ها را با سمباده پاک کنید تا ناصافی نداشته باشد
 7. مخزن را دوباره کج کنید تا نصب تیوب پمپ آب راحت باشد
 8. تیوب تازه را داخل این محفظه فلزی بگذارید
 9. مطمئن شوید که تیوب در داخل منبع بسته شده باشد و به درست قرار گرفته باشد
 10. مطمئن شوید که تیوب پیچ نخورده باشد
 11. کانکتور و فلنج را روی تیوب بگذارید و دهنه آن را بیرون بکشید
 12. فلنج باید به شکلی باشد که لبه‌های تیوب کاملا پوشیده باشد که بعد از بستن پیچ‌ها آب خارج نشود
 13. مهره‌ای نگهدارنده که فلنج را به صورت ضربدری با آچار مناسب محکم کنید
 14. دور اتصال‌های پایین دستگاه را با نوار تفلون بپوشانید که درزگیری شود

موتور خانه

پمپ آب و لوازم جانبی آن در فروشگاه اینترنتی مانا موتور

فروشگاه اینترنتی مانا موتور با پشتیبانی خوب خود، توانسته همواره رضایت و آسودگی خاطر مشتری را جلب کند. شما در هر ساعت شبانه روز می‌توانید با مراجعه به وب سایت مانا موتور لوازم مورد نیاز خود در زمینه‌های صنعتی و ساختمانی را تهیه کنید و در محل مورد نظر تحویل بگیرید. فروشگاه مانا موتور سعی دارد تا با قیمتی مناسب کیفیتی بالا اجناس را به دست شما برساند و همچنین گارانتی کند. در سایت مانا موتور اطلاعات فنی، عکس و قیمت محصولاتی که نیاز دارید را مقایسه کنید و از خرید خود لذت ببرید.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

35 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 35 کالا
 1. STREAM-TVT-60LT
  منبع تحت فشار 60 لیتری استریم چین
  ‎1,286,600 تومان
 2. STREAM-TVT-100LT
  منبع تحت فشار 100 لیتری استریم چین
  ‎1,842,400 تومان
 3. STREAM-TVT-80LT
  منبع تحت فشار 80 لیتری استریم چین
  ‎1,900,000 تومان
 4. SeFa-80.100LT-D.80
  تیوب SeFa-80.100LT-D.80
  ‎379,000 تومان
 5. SeFa-50.80LT-D.80
  تیوب SeFa-50.80LT-D.80
  ‎317,000 تومان
 6. STREAM-TVT-50LT
  منبع تحت فشار 50 لیتری استریم چین
  ‎1,196,000 تومان
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

35 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی