الکتروموتورها در دنیای صنعتی

در دنیای صنعتی امروز، الکتروموتورها وظایف بسیار مهمی را بر عهده دارند. به طوری که بدون آن‌ها دیگر دستگاه‌های صنعتی وظایف خود را به درستی انجام نمی‌دهند. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که در معرفی موتورهای الکتریکی وجود دارد، تفاوت‌ موتور سنکرون با موتور آسنکرون است. همچنین عده زیادی نمی‌دانند که تعریف صحیح موتور سنکرون چیست یا یک موتور سه فاز آسنکرون دقیقا چه کاری را انجام می‌دهد. اگر شما هم جزو همین افراد هستید و می‌خواهید درک درستی از تفاوت موتور سنکرون و آسنکرون پیدا کنید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

موتور الکتریکی

معرفی الکتروموتورهای سنکرون

الکتروموتور سنکرون در معنای لغوی نشان می‌دهد که این نوع موتور الکتریکی به شکل همزمان کار می‌کند. اما عملکرد واقعی موتورهای سنکرون در دنیای واقعی چیز دیگری است. در واقع این موتورها به شکل یک ژنراتور یا مبدل الکتریکی کار می‌کنند. یعنی انرژی مکانیکی به دست آمده را به الکتریسیته تبدیل خواهند کرد. برای مثال در کارخانه‌های صنعتی بزرگ، از موتور سه فاز سنکرون به عنوان ژنراتور استفاده کرده تا از انرژی مکانیکی موجود برق مورد نیاز را به دست بیاورند.

نگاهی به الکتروموتورهای آسنکرون

برای این که درک درستی از موتور آسنکرون پیدا کنید، باید تعریف موتورهای سنکرون را در ذهن خود تغییر دهید. این نوع موتور الکتریکی به شکل غیر همزمان کار می‌کند و عملکردی کاملا متفاوت با الکتروموتور سنکرون دارد. البته که بیشتر مردم به عملکرد این نوع موتور الکتریکی آشنا هستند و می‌دانند چنین موتورهایی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. ناگفته نماند که چنین موتورهایی در دنیای اطراف ما به شدت کاربرد دارند و در دستگاه‌های مختلفی دیده می‌شوند.

کارکرد موتور آسنکرون

شباهت‌های بین موتورهای سنکرون و آسنکرون چیست؟

با شناخت تفاوت موتور سنکرون و آسنکرون شاید تصور کنید که این دو نوع الکتروموتور هیچ وجه مشترکی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل در این بخش از مطلب قصد داریم بگوییم که شباهت‌های گوناگون موتور سنکرون و آسنکرون چیست.

الکتروموتور

اول از همه باید بدانید که به طور کل موتورهای سنکرون و آسنکرون متفاوت هستند، اما در برخی از مسائل فنی و ظاهری با یکدیگر شباهت‌هایی نیز دارند. برای مثال اولین شباهتی که موتور سنکرون با آسنکرون دارد، عملکرد مشابه در تبدیل دو نوع انرژی به یکدیگر است. همچنین قطعات یکسانی که در این دو نوع الکتروموتور دیده می‌شوند که عبارتند از:

  • سیم پیچ
  • روتور
  • استاتور
  • شفت و بلبرینگ
  • پوسته
  • انواع فیوز

همانطور که در موارد بالا مشاهده کردید، الکتروموتور سنکرون و سنکرون قطعات یکسانی دارد. به همین دلیل این دو نوع موتور از نظر ظاهری نیز بسیار شبیه به یکدیگر هستند. همچنین در عملکرد نیز می‌توان شباهت‌هایی مانند امکان تنظیم سرعت را در موتورهای سنکرون و آسنکرون دید.

بررسی تفاوت‌های موتورهای سنکرون و آسنکرون

جالب است بدانید که یک موتور سه فاز سنکرون را نمونه آسنکرون تفاوت‌های بزرگی دارد. به همین دلیل اگر قصد راه اندازی یک موتور سه فاز آسنکرون را دارید، باید به این تفاوت‌ها توجه داشته باشید تا پس از نصب و استفاده به مشکل خاصی برخورد نکنید. همچنین تفاوت سنکرون و آسنکرون بودن الکتروموتور روی کاربرد آن تاثیر بسیار شگفت انگیزی می‌گذارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با این تفاوت‌های بسیار مهم به طور کامل آشنا کنیم.

تعریف ذاتی و عملکرد

اولین و مهم‌ترین تفاوت موتور سنکرون و آسنکرون تعریف آن‌ها است که کاربرد و عملکرد موتورها را به طور کلی تغییر می‌دهد. همانطور که در بخش‌های ابتدایی مطلب مطالعه کردید، یک الکتروموتور آسنکرون وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی را دارد. اما به عنوان مثال یک موتور سه فاز سنکرون می‌تواند مانند یک دینام یا ژنراتور کار کند.

اختلاف در سرعت روتور و استاتور

اگر بخواهیم که تفاوت موتور سنکرون با آسنکرون را مورد بررسی قرار دهیم، باید به سرعت روتور و استاتور توجه کنیم. در الکتروموتورهای آسنکرون سرعت روتور و استاتور با یکدیگر برابر نیست. اما در موتورهای سنکرون سرعت روتور و استاتور کاملا یکسان بوده و با تغییر یا کنترل سرعت هر کدام از آن‌ها سرعت چرخش دیگری نیز تغییر خواهد کرد.

تفاوت در روش‌های تغییر سرعت

به عنوان مثال، در یک موتور سه فاز آسنکرون انرژی الکتریکی زیادی در گردش است. به همین دلیل برای تغییر در سرعت موتور از روش‌هایی مانند کوپل کردن شفت به گیربکس استفاده می‌شود. اما در یک موتور سه فاز سنکرون قدرتمند، برای تغییر سرعت نیازی به گیربکس یا عملیات کوپل کردن نیست؛ زیرا با تغییر فرکانس تغذیه یا تعداد پلاریته ( قطب‌ها ) سرعت موتور تغییر می‌کند.

جزئیات مهم در تفاوت موتور سنکرون و آسنکرون

توجه داشته باشید که همین اطلاعات برای راه اندازی یک الکتروموتور AC آسنکرون یا موتور سه فاز سنکرون کافی نیست. بلکه تفاوت‌های این دو نوع موتور الکتریکی جزئیات زیادی دارند که روی عملکرد آن‌ها تاثیر چشمگیری می‌گذارد.

برای مثال در الکتروموتور سنکرون هیچ گونه لغزشی دیده نمی‌شود، اما موتورهای آسنکرون مقداری لغزش در شروع کار دارند. به همین دلیل هنگام راه اندازی الکتروموتور AC آسنکرون باید از یک اینوتر کمک بگیرید تا این میزان لغزش به کمترین میزان ممکن برسد.

دیگر تفاوت موتور سنکرون با آسنکرون که به شدن مهم است، میزان کیفیت و دقت موتورها هنگام کنترل سرعت است. همانطور که در بخش‌های قبلی مطلب گفته شد، در موتورهای سنکرون با تغییر سرعت روتور میزان سرعت استاتور نیز گردش پیدا می‌کند. به همین دلیل دقت کار موتور بالاتر رفته و در نهایت کنترل روی آن نیز راحت‌تر می‌شود.

ساختار موتور الکتریکی

دقت کنید که در مدل‌های الکتروموتورهای سنکرون با آسنکرون نیز تفاوت‌های ریز و مهمی وجود دارد. جالب است بدانید که در حال حاضر تنها یک مدل الکتروموتور سنکرون به بازار عرضه می‌شود که دارای تفاوت در تعداد فازها یا نوع برق ورودی است. اما می‌توانید الکتروموتور سنکرون را با نوع سیم پیچ دار یا قفس سنجابی خریداری کنید.

کاربردهای الکتروموتور سنکرون

شاید شما هم ندانید که کاربرد یک موتور سنکرون چه کارهای مهمی را در صنعت یا خانه‌های شما انجام می‌دهد. اول از همه باید توجه کنید که یک موتور سه فاز سنکرون می‌تواند قدرت ثابتی را در اختیار شما بگذارد. به همین دلیل این نوع موتور برای کاربردهای دقیق مانند ساعت و گرام مناسب است.

از موتورهای آسنکرون برای چه اهدافی استفاده می‌شود؟

جالب است بدانید که در حال حاضر الکتروموتور آسنکرون را می‌توان با توانایی‌های مختلف پیدا کرد. به همین دلیل این نوع موتور در لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، کولرهای آبی و... تا دستگاه‌های صنعتی بزرگ مانند انواع جرثقیل‌ها و بالابرهای چند تنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الکترو موتور

تعداد فاز چه تفاوتی در موتورهای سنکرون و آسنکرون ایجاد می‌کنند؟

اول از همه باید بدانید که یک موتور سه فاز آسنکرون با الکتروموتور Ac سنکرون تک فاز در عملکرد تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. بلکه این دو نوع موتور برای راه اندازی نیاز به شرایط خاصی خواهند داشت. برای مثال برای راه اندازی موتور سه فاز آسنکرون نیاز به برق سه فاز دارید. در صورتی که مدل‌های تک فاز با برق خانه‌های معمولی نیز به راحتی شروع به کار می‌کنند.

تفاوت‌ موتور سنکرون یا آسنکرون مزایا و معایبی را برای این دو نوع الکتروموتور کاربردی به همراه دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که قبل از خرید به نوع موتور و کاربرد مورد نظر توجه داشته باشید تا به امتیازهای مثبت مورد نیاز خود برسید. همچنین اگر قصد خرید انواع موتور سه فاز سنکرون یا آسنکرون را دارید، از سایت ماناموتور کمک بگیرید.