شرکت هوشمند سازان حرکت

پمپ آب بشقابی

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

راهنمای خرید پمپ آب بشقابی در 3 دقیقه 

افت فشار آب ، از مهمترین معضلاتی است که در ساختمان های مسکونی رویت می شود؛ برای برطرف کردن این مسئله می توان از پمپ آب خانگی استفاده کرد. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های پمپ آب بشقابی می پردازیم.

پمپ آب بشقابی

دبی

دبی یا آبدهی پمپ آب معادل است با مقدار حجمی از آب که در واحد زمان از مقطع پمب آب بشقابی عبور می کند. دبی پمپ ، باید متناسب با نیاز باشد؛ به این معنی که اگر پمپی با دبی بالا استفاده کنیم ، ممکن است که با هدررفت انرژی بالا و یا ترکیدگی لوله‌ها مواجه شویم ؛ همچنین اگر دبی پایین داشته باشیم ، پمپ خانگی بشقابی قادر نخواهد بود که آب را با فشار مناسب انتقال دهد. در جدول زیر دبی مناسب برای پمپ خانگی بشقابی که واحد آن مکعب بر ثانیه ((m3/s است ، آورده شده است:

دبی پمپ (مترمکعب بر ساعت)

تک واحدی

دو واحدی

سه واحدی

یک طبقه

2.5

5.4

 

دو طبقه

6

6

 

سه طبقه

3.2

6

6

چهار طبقه

3.2

6.2

6.2

پنج طبقه

6.2

6.2

6.2

هد

هد پمپ آب ، معادل حداکثر ارتفاعی است که پمپ می تواند اب را بالا ببرد. این مشخصه را باتوجه به ارتفاع ساختمان باید تشخیص داد و واحد آن متر است.

نحوه قرار گیری پمپ آب بشقابی

هد پمپ خانگی بشقابی نباید کمتر و یا بیشتر از ارتفاع ساختمان باشد ؛ زیرا اگر کمتر باشد ، آب قادر نخواهد بود که به طبقات بالاتر برسد و همچنین اگر بیشتر از ارتفاع ساختمان باشد ممکن است که به علت فشار زیاد در لوله دچار ترکیدگی بشویم.

توان

توان پمپ آب بشقابی را باید متناسب با نیاز کاربرد خود انتخاب کنیم؛ اگر توان کم باشد ، پمپ قادر نخواهد بود که به تمام طبقات و تمام مشترکین آب رابرساند و همچنین اگر توان پمپ بیش از حد نیاز باشد ممکن است لوله ها تخریب و یا خود پمپ آسیب ببیند. با توجه به نیاز ، اگر به توان کمتری احتیاج داشته باشیم می توان از پمپ نیم اسب و یا اگر به توان بیشتری احتیاج داشتیم ، می توانیم از پمپ یک اسب بخار استفاده کنیم. پر مصرف ترین انواع توان پمپ های خانگی، پمپ یک اسب، پمپ نیم اسب و 1.5 اسب می باشد.

قطر ورودی و خروجی پمپ

اندازه قطر دهانه ورود و خروج پمپ بشقابی خانگی باید دقیقا برابر اندازه قطر لوله باشد؛ در غیر اینصورت یعنی اگر دهانه ورودی و خروجی پمپ بیشتر از لوله باشد ، پمپ دچار آسیب می شود.

اجزای داخلی پمپ آب بشقابی

طرز کارکرد پمپ خانگی بشقابی  

پمپ آب بشقابی وسیله ای است که باعث انتقال انرژی به سیالات می شود؛ این اقدام با افزایش فشار مایعات صورت می گیرد. پمپ های آبی دارای ساختارهای متعددی هستند اما هدف و قواعد کار همه آنها یکسان می باشد.

پمپ خانگی بشقابی متشکل از یک پروانه که به شفت متصل است، می باشد. پروانه پمپ از جنس چدن یا فولاد می باشد. همچنین شامل نازل های تخلیه و مکش نیز می باشد .در این نوع پمپ حرکت پروانه باعث ایجاد فضای خلاء در داخل لوله مکش شده که سبب می شود آب به داخل لوله پمپ شود ؛ حرکت دوار پروانه موجب بوجود آمدن نیروی گریز از مرکز می شود که سیال (آب) را به اطراف پوشش پمپ می فرستد و موجب حرکت آب در داخل لوله ها می شود. هنگامی که نازل مکش در مرکز پروانه قرار دارد ، سیال به طور مرتب پمپ می شود. در این زمان سیال در یک مسیر دایروی شتاب می گیرد تا به مرز شعاع پروانه برسد تا در نهایت در  لوله ها تخلیه شود. در این هنگام به علت نیرویی که پره های پروانه به‌دلیل انحنایی که دارند ، به سیال وارد می کنند، سیال دچار افزایش سرعت می شود و در نتیجه انرژی جنبشی سیال بالا می رود. پروانه و شفت پمپ به وسیله دو بلبرینگ که در اطراف پوشش پمپ آب بشقابی ، داخل یک محفظه مخصوص ، قرار گرفته اند.

اجزای پمپ خانگی بشقابی

پروانه یک پمپ خانگی بشقابی ، می تواند از اندازه ها و شکل های مختلفی تشکیل شود که این موضوع به نوع کاربرد و سیال بستگی دارد. همه این ساختارها با پره های مخصوصی که در پشت دیسک هاب پمپ قرار دارد می تواند نیروی پیشران موردنظر را تامین کند . میزان هد تولید شده توسط این پمپ، با اختلاف فشار بین محفظه آب بندی و سر مارپیچ ارتباط مستقیم دارد. جنس پروانه پمپ خانگی بشقابی به میزان سختی و سایندگی سیال بستگی دارد.

این پمپ ها که به دو صورت تک پروانه و دو پروانه تولید می شوند، پروانه هایی از جنس های چدن، فولاد و یا حتی پلاستیکی باشد. این پروانه ها در سایز های کوچک و سیال های رقیق مثل آب به صورت بسته و در مصارف صنعتی با سیال های غلیظ به صورت بسته ساخته می شوند.

انواع پره پمپ بشقابی

تفاوت پمپ بشقابی و محیطی

پمپ محیطی یا جتی از نوع پمپ های توربینی می باشد که برخلاف پمپ آب بشقابی میتواند آب را از منبع مکش کند. پمپ محیطی به صورت مستقیم به آب نیرو وارد می کند و پمپ آب بشقابی به وسیله نیروی گریز از مرکز حاصل از چرخش پروانه خود سیال را پمپ می کند.

به خاطر صدای کمتر پمپ آب های بشقابی به نسبت پمپ آب جتی، آن ها برای استفاده های خانگی بسیار بهتر هستند. همچنین باید به این نکته هم اشاره نمود که پمپ های بشقابی دبی بیشتر و هد کمتری به نسبت محیطی ایجاد می کنند، برای همین در ساختمان هایی که ارتفاع بیشتر از 6 طبقه دارند پیشنهاد، استفاده از پمپ های جتی می باشد.

قیمت پمپ آب بشقابی پرکاربرد در فروشگاه اینترنتی مانا موتور

دو مدل پمپ آب بشقابی یک اسب و پمپ نیم اسب بشقابی از پرفروش ترین و پر مصرف ترین پمپ های خانگی در ایران می باشد. در سایت مانا موتور می توانید مشخصات و قیمت پمپ آب بشقابی را مشاهده کنید. این دو مدل را می توانید از سایت مانا موتور به صورت اینترنتی خرید کرده و در درب منزل تحویل بگیرید.

از بین برند های موجود در بازار پمپ آب بشقابی پنتاکس از مطرح ترین ها می باشد. در کنار آن، برند های ایرانی از جمله پنتاکس (مونتاژ ایران) و ابارا نیز دیده می شود.

انواع پمپ

 در فروشگاه اینترنتی مانا موتور انواع پمپ های آب بشقابی دیده می شود. اگر قصد دارید برای مصارف خانگی خود پمپ آب بشقابی خریداری کنید ولی برای مثال نمی دانید که پمپ با توان نیم اسب برای شما مناسب است یا پمپ با توان یک اسب بخار، و یا نمی دانید که دبی و هد مناسب برای ساختمان شما چه اندازه است ، شما می توانید با کارشناسان فنی مانا موتور در ارتباط باشید تا در انتخاب به شما کمک کنند.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

13 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 13 مجموع کل: 13 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

13 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی