شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور یونیورسال

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

موتور یونیورسال چیست؟

الکتروموتور یونیورسال نوعی از موتورهای الکتریکی است که به دلیل انعطافی که در کار با منبع تغذیه دارد، کاربردهای مختلفی پیدا کرده است. این نوع موتور توانایی کار هر دو جریان AC و DC را دارد. علت نامگذاری موتور به دلیل این انعطاف گسترده در نوع تغذیه موتور است. از آهنربای الکتریکی در چنین موتورهایی به عنوان استاتور برای ایجاد میدان مغناطیسی استفاده می شود. همچنین این موتور با نام الکتروموتور کموتاتور نیز شناخته می شود.

اتصال سیم پیچ های روتور با سیم پیچ های استاتور در موتورهای الکتریکی یادشده به وسیله کموتاتور انجام می شود. این موتورها غالبا موتور AC خوانده می شوند. از نظر شکل طراحی و ساختار، موتور یونیورسال شباهت زیادی به الکتروموتور DC دارد. اما به منظور خوانایی موتور و توانایی کار آن با برق متناوب، اصلاحاتی در ساختار موتور شکل گرفته است.

نوع موتور یادشده خیلی خوب می تواند با برق متناوب کار کند. دلیل این امر این است که سیم پیچ های میدان و آرماتور همراه با میدان های مغناطیسی ایجادشده آن ها با منبع تغذیه متناوب می شوند. بنابراین نیروی مکانیکی حاصله در این نوع از موتورها در یک جهت چرخش ثابت و مستقل از ولتاژ اعمال می شود.

موتور یونیورسال

 اما این نیرو توسط کموتاتور و قطب های سیم پیچ میدان تعیین می شود. به دلیل افت ولتاژ راکتانس در کار با منابع تغذیه متناوب، سرعت کمتری نسبت به منبع مستقیم دارند. به طور کلی موتورهای یادشده با منابع تک فاز کار می کنند.

کاربردهای الکتروموتور یونیورسال

به واسطه کار با برق معمولی، موتورهای یونیورسال معمولا در محدوده های کمتر از 1000 وات قرار دارند. سرعت بالا در  محدوده 3500 دور در دقیقه یا بیشتر در چنین موتورهایی، آن ها را برای کاربری های لوازم خانگی مانند مخلوط کن، جارو برقی به انتخابی ایده آل تبدیل می کند. همچنین در ابزارآلات سبک قابل حمل مانند اره های برقی  و مته ها نیز از این موتورها استفاده می شود.

الکتروموتور یونیورسال

استفاده بسیار مهم و گسترده دیگری که از انواع موتورهای الکتریکی یادشده می شود، هولدر و استارتر است. ابعاد کوچک و گشتاور بالای این موتورها باعث شده است تا به عنوان استارتر در بسیاری از موتورها مورد استفاده قرار بگیرند. در اکثر موتورهای احتراقی از موتورهای یونیورسال به عنوان استارتر استفاده می شود.

خرید و انتخاب موتورهای الکتریکی یونیورسال

فرآیند عملکرد و کاربردهای موتور ذکرشده بیان شد. حال سوال اینجاست که باید بر اساس چه معیارهایی یک الکتروموتور یونیورسال مناسب انتخاب کنیم؟ معیارهای فنی موتور همیشه بهترین راهنماها با توجه به نیازهای شما هستند. یعنی شما باید ابتدا کاربری و نیاز خود را بررسی کنید.

موتور الکتریکی یونیورسال

سپس بر اساس نیاز و محدوده فنی مشخصاتی مانند توان، ولتاژ و... باید به بررسی محصولات برندهای مختلف بپردازید. ولتاژ، عایق بندی و استانداردهای مربوط به آن، ابعاد، دارا بودن یا نبودن انکودر داخلی، دارا بودن با نبودن آهنربای ثابت، گشتاور و سرعت چرخش مهم ترین معیارهایی هستند که موتور یونیورسال باید بر اساس آن ها انتخاب شود.

پس از بررسی نیازهای خود و تطبیق آن ها با مشخصات فنی موتورهای مختلف، بهتر است برندهای تولیدکننده الکتروموتور یونیورسال را شناسایی کنید و از معتبرترین آن ها خرید را انجام دهید. موارد زیر، تعدادی از تولیدکنندگان مشهور موتورهای یونیورسال هستند:

 • KEB
 • Dunkermotoren
 • Shenzhen Power
 • Jiangkou
 • Shenzhen Casic
 • Jiangnan Yifan
 • ABB
 • FastVerdini

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

7 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 7 مجموع کل: 7 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

7 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی