شرکت هوشمند سازان حرکت

الکتروموتور فن کوئل

  • ارزان ترین
  • گران ترین
  • کمترین وزن
  • بیشترین وزن
  • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

موتور فن کوئل

موتور فن کوئل یکی از مهم ترین قسمت ها در هر واحد فن کویل FCU است. فن کویل یکی از اصلی ترین ابزار گرمایش و سرمایش در شبکه های بدون کانال کشی است. این عمل با استفاده از کویل و فن انجام می شود. با حرکت هوا روی کویل سرد یا کویل گرم توسط فن، گرما یا سرما ایجاد شده و به محیط مورد نظر وارد می شود. این سیستم به شکل قابل توجهی در نصب و المان های دیگر، کم هزینه تر از سیستم های کانال کشی است.

حال در چنین سیستمی، موتور فن کویل قلب به عنوان قلب این واحد فعالیت می کند. به طور معمول و در صورت در نظر نگرفتن حوادث غیر قابل پیش بینی، عمر این موتورها معمولا بالا است. طراحی انواع با کیفیت موتور فن کویل به شکلی است که حتی تا مدت ها نیاز به تعمیرات نیز نخواهند داشت. البته این امر منوط به سرویس دوره ای و البته انتخاب صحیح موتور برای واحد FCU است.

موتور فن کوئل

در این مقاله نکات مهمی در مورد نحوه عملکرد انواع موتورهای فن کویل بیان می کنیم. همچنین نحوه انتخاب صحیح موتورهای الکتریکی یادشده بر اساس پارامترهای مهم به همراه برخی از برندهای مشهور آن در بازار بررسی خواهد شد.

سرعت و دور موتور در چنین موتورهایی یکی از مهم ترین معیارها است. زیرا حجم گرمایش و سرمایش در واحدهای فن کویل مستقیما به فن ها ارتباط دارد. سرعت فن ها نیز به وسیله الکتروموتور و دینام تعیین می شود.  کنترل سرعت در موتورهای یادشده معمولا به وسیله پیچ های تعبیه شده انجام می شود. در موتورهای PSC، پیچ های تنظیم سرعت در قسمت سیم پیچی موتور تعبیه می شوند. بسته به نوع محل کنترلر سرعت موتور ممکن است متفاوت باشد.

الکتروموتور فن کوئل

در بعضی از انواع موتور فن کوئل، یک کلید چهار وضعیته ساده برای کنترل سرعت توسط افراد در نظر گرفته می شود. این کلید می تواند دارای وضعیت های سرعت بالا، سرعت پایین، سرعت متوسط و خاموش باشد. کنترل این کلید می تواند بدون دخالت اپراتور نیز انجام شود. برای این منظور از ترموستات دیجیتال برای تعیین سرعت، خاموش و یا روشن کردن استفاده می شود.

این الکتروموتورها انعطاف بالایی در هماهنگی و فیکس شدن با سیستم های بزرگ تر کنترلی مانند سیستم کنترل انرژی ساختمان دارند. با چنین سیستم هایی و برقراری ارتباط با الکتروموتور می توان سرعت فن را با سیستم انرژی سازه کنترل کرد.

مهم ترین نکته درباره عملکرد و نگهداری موتورهای یادشده، نگهداری از یاتاقان آن ها است. در اثر ساعات کار طولانی، معمولا اسلاید یاتاقان باعث بارگزاری بیش از حد موتور می شود. این امر همچنین می تواند به محض کثیف شدن پروانه ها اتفاق بیفتد.  

موتور الکتریکی فن کوئل

عملکرد انواع موتور فن کوئل

موتورهای الکتریکی که به منظور کار در واحدهای فن کویل طراحی می شوند، از نظرات مختلف قابل دسته بندی هستند. مثلا از نظر مصرف انرژی، ساختار و طراحی می توان دسته های مختلفی از موتورهای یادشده بر اساس مشخصات فنی الکتروموتورهای برندهای مختلف ایجاد کرد. به طور کلی موتورهای آسنکرون سه سرعته و موتورهای جریان مستقیم براشلس از مشهورترین انواع موتورهای فن کوئل هستند.

از نظر طراحی و ساختار، موتورهای DC براشلس شکل پیشرفته تری دارند و البته در مصرف انرژی هم نسبت به موتورهای آسنکرون سه وضعیته می توانند تا 70 درصد مصرف برق را کاهش دهند. این عدد در مقیاس هزینه ها، عدد بزرگی است و مزیت مهمی برای موتورهای جریان مستقیم براشلس نسبت به سایر انواع محسوب می شود. بنابراین موتورهای براشلس می توانند انتخاب بهتری برای استفاده به عنوان موتور فن کوئل باشند.

الکترو موتور فن کوئل

موتورهای جریان مستقیم براشلس ممکن است با نام EC یا کموتاسیون الکترونیکی نیز شناخته می شوند. در این نوع از موتور فن کویل، سرعت فن ها با استفاده از ولتاژ ورودی تنظیم می شود. از حداقل 0 تا ماکزیمم 10 ولت بازه ای است که برای ورودی طراحی شده است. به تدریج با افزایش ولتاژ از 0 تا 2.5 ولت، فن به حالت آماده برای کار نزدیک می شود.

این فرآیند تا جایی ادامه پیدا می کند که فن در ولتاژ 10 ولت به ماکزیمم سرعت خود می رسد. بهترین بازه برای کارکرد فن ها، ولتاژ بین 4 تا 7.5 ولت است. زیرا در ولتاژ های کمتر از 4 عملا هوای جریان یافته به وسیله فن ها اثری ندارد. در ولتاژ های بالای 7.5 نیز سر و صدای بسیار زیادی توسط فن ها ایجاد می شود.

عوامل تاثیرگذار در انتخاب موتور فن کوئل

به دلیل بازدهی بسیار بالا نسبت به انواع مشابه از موتور AC ها، موتور براشلس DC در بسیاری از کشورهای جهان مانند کشورهای پیشرفته اروپایی به عنوان تنها گزینه مناسب برای استفاده در فن کویل ها شناخته می شود.

Wr یا همان توان تولیدشده در شفت و Wa یا توان منبع تغذیه می توانند عواملی مهم در انتخاب موتور فن کویل باشند. اختلاف بین این دو معمولا زیاد است. در موتورهای الکتریکی تک فاز، از مقدار زیادی جریان رآکتیو استفاده می شود و خروجی این موتورهای کوچک پایین تر است.

سرعت دورانی بر حسب RPM نیز دیگر عامل مهم در انتخاب درست موتورهای الکتریکی فن کویل است. اکثر موتورهای یادشده دارای سه وضعیت سرعت یا بیش از این تعداد هستند. معمولا در عمل خیلی کم پیش می آید که از همه سرعت ها استفاده شود.

ولتاژ، فرکانس، قطر و طول شفت از دیگر عوامل مهم در انتخاب موتور فن کویل هستند که باید با مشخصات مورد نیاز شما برای موتور تطبیق داده شوند.

کاتالوگ و لیست قیمت موتور فن کوئل

محصولات مختلفی در بازار ایران برای خرید موتور فن کویل وجود دارد. برندهای ایتالیایی، ایرانی، چینی و... همگی مدل های مختلفی از موتورهای تک شفت، دو شفت، پروانه کوتاه، پروانه بلند و... را برای فروش ارائه می کنند. قیمت این محصولات ممکن است بسته به کیفیت، متریال مورد استفاده، طول عمر و تکنولوژی طراحی متفاوت باشد.

نمایندگی های معتبر برندهای مشهور معمولا قیمت ها را در لیست هایی مخصوص در اختیار مشتریان به همراه کاتالوگ اطلاعات و مشخصات فنی موتور فن کویل قرار می دهند. حال با مشورت کارشناس نمایندگی، مشتری می تواند به راحتی موتور مورد نظر خود را پیدا کند.

 برندهای المو، پایونیر، الکتروژن، ساراول، سیسمی و موتوژن از جمله مشهورترین برندهای حاضر در بازار ایران در زمینه فروش موتور فن کوئل هستند. در ارتباط مستقیم با نمایندگی این برندها می توانید لیست قیمت و کاتالوگ تمام محصولات را دریافت کنید.

 

 

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

12 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 12 مجموع کل: 12 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

12 آیتم ها

هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
ارتباط با ما