شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور گیربکس

6 پارامتر مهم برای خرید موتور گیربکس دار صنعتی

موتور گیربکس که به آن الکتروگیربکس نیز گفته می‌شود، یکی از تجهیزات صنعتی متشکل از یک گیربکس و یک موتور الکتریکی است. این وسیله صنعتی برای ایجاد گشتاور بالا در سرعت کم کاربرد دارد. در موتور گیربکس‌ها، وظیفه اصلی گیربکس به عنوان یک مبدل گشتاور است. به این ترتیب، این قطعه می‌تواند برای موتورهای کوچک، گشتاورهای زیادی را تولید کند.

موتور گیربکس یکی از تجهیزات صنعتی مهم به شمار می‌آید که از الکتروموتور و گیربکس تشکیل شده است. این وسیله صنعتی در کنترل سرعت انتقال و افزایش قدرت نقش دارد. در موتورگیربکس انتقال حرکت از طریق تماس دو یا چند چرخ دنده با یکدیگر انجام می‌شود. به این ترتیب، از یک محور دورانی به محوری دیگر انتقال حرکت اتفاق می‌افتد. موتور گیربکس‌ها در انواع ماشین‌آلات صنعتی از جمله تجهیزات و دستگاه‌های انتقال مواد، صنایع پتروشیمی، تولید خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی کاربرد دارند. اگر با این گروه از تجهیزات صنعتی آشنایی چندانی ندارید، مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

1- گشتاور خروجی

گشتاور، مهمترین فاکتور تعیین‌کننده کاربرد موتور گیربکس قدرتی است که برای تعیین نیروی چرخشی اعمال‌ شده به شفت یا چرخ‌دنده‌ها کارایی دارد. این فاکتور فنی را با واحد نیوتن‌متر معرفی می‌کنند که فرمول محاسبه آن در انواع موتور گیربکس‌دار صنعتی به قرار زیر است:

گشتاور گیربکس = راندمان گیربکس * نسبت تبدیل گیربکس * گشتاور ورودی (گشتاور موتور)

راندمان گیربکس از طریق نسبت نیروی ورودی به خروجی محاسبه می‌شود. در عین ‌حال گشتاور خروجی گیربکس کاملاً وابسته به نوع طراحی موتور گیربکس‌دار صنعتی تعیین خواهد شد. بالاترین راندمان مربوط به گیربکس‌ها با دنده خورشیدی و یا هلیکال هستند که می‌تواند فراتر از ۹۵ درصد باشد. این در حالی است که راندمان گیربکس‌ها با چرخ‌دنده جک اسکرو به ‌زحمت فراتر از ۷۰ درصد خواهد شد.

گشتاور موتور گیربکس به سه عامل اصلی بستگی دارد. 

 • توان موتور: هر چه بیشتر باشد، گشتاور خروجی نیز بالاتر خواهد بود، اما باید دقت کرد که با توجه به میزان تحمل دنده‌ها، با بالا بردن توان موتور حتما باید سایز موتورگیربکس نیز افزایش یابد
 •  ولتاژ موتور: برای موتورهای تک فاز، گشتاور خروجی اولیه نمی‌تواند از گشتاور نامی (دائم کار) بالاتر برود، اما در موتورهای سه‌فاز و دیسی، گشتاور راه‌اندازی اولیه می‌تواند تا 2 الی 3 برابر گشتاور نامی موتور باشد.
 • نسبت گیربکس: هر چه نسبت گیربکس بالاتر باشد، گشتاور خروجی بالاتری خواهید داشت. البته "صدای بیشتر" هم می‌تواند به عنوان یک عیب لحاظ شود 

در کاتالوگ موتور گیربکس صنعتی مقدار گشتاور خروجی درج شده است، اما این مقدار در برخی از برندها از محاسبات تئوری به دست آمده و ممکن است تحمل دنده‌ها در آن به خوبی لحاظ نشده باشد. لذا توصیه می‌شود حتما قبل از خرید موتور گیربکس به این نکته توجه نموده و از یک رنج توانی بالاتر استفاده نمایید.

در نمونه‌های ساخت چین باید این احتیاط بیشتر باشد زیرا قیمت الکتروموتور چینی بسیار پایین‌تر است و متاسفانه به این موارد زیاد دقت نمی‌شود.

2- ولتاژ

دومین عامل مهم هنگام خرید موتور گیربکس، میزان و نوع ولتاژ ورودی موتور است.

این ولتاژ می‌تواند DC و یا AC باشد. در توان‌های یکسان، موتورهای دیسی نسبت به موتورهای ایسی گشتاور بالاتری دارند اما با توجه به نیاز به مبدل، قیمت موتور گیربکس صنعتی را بالا می‌برند. استفاده از موتور سه‌فاز با توجه به فراوانی و قیمت مناسب‌تر و امکان کنترل دور با اینورتر تک‌فاز به سه‌فاز و یا اینورتر سه‌فاز به سه‌فاز، بیشتر توصیه می‌شود.

لیست قیمت موتور گیربکس کاملاً وابسته به نوع ولتاژ راه‌اندازی الکتروموتور آنها تغییر می‌کند. اصولاً موتور گیربکس قدرتی از نوع سه‌فاز به‌ دلیل طراحی ساده و راه‌اندازی آسان در توان‌های بالا قیمت مناسب‌تری دارند. اما در بسیاری از شرایط کاربری به نصب و راه‌اندازی موتور گیربکس DC نیاز داریم. طراحی سیستم‌های سیار و یا سیستم‌ها با عملکرد دقیق و گشتاور تحت کنترل یکی از همین موارد است. عموم این تجهیزات از موتور‌گیربکس ۲۴ ولت و یا موتور‌گیربکس ۱۲ ولت قوی استفاده می‌کنند.

3- سرعت موتور و خروجی گیربکس

معمولا برای موتور گیربکس‌های موجود در بازار از موتور 1400 دور بر دقیقه (4 پل) استفاده می‌شود. نسبت گیربکسهای کوپل شده نیز معمولا بین 10 تا 100 می‌باشد که دور خروجی 14 تا 140 دور را خواهد داشت. برای دورهای بالاتر باید از موتور 3000 دور استفاده نمود. برای دورهای کمتر از 14 دور بر دقیقه، یا باید از گیربکس‌های ترکیبی استفاده نمود و یا از موتورهای دور پایین‌تر مثل موتور 900 دور (6 پل) یا موتور 700 دور (8 پل) استفاده کرد. در این صورت می‌توان تا 7 دور بر دقیقه نیز دور را پایین آورد. البته از اینورتر کنترل دور هم می‌توان برای پایین آوردن دور خروجی کمک گرفت.

از طریق پلاک‌خوانی موتور گیربکس به‌ راحتی می‌توانید نحوه کارکرد و بازه سرعت آن را بررسی کنید. در عین ‌حال اگر از اینورتر جهت کنترل سرعت موتور گیربکس‌دار دور بالا استفاده می‌کنید، لازم است که مشخصه‌های فنی درایو با عملکرد موتور الکتریکی مطابقت داشته باشد. در انتخاب درایو برای کنترل سرعت موتور گیربکس‌دار دور بالا حتماً موارد زیر از قبیل اسب بخار، آمپر بار کامل، سطح ولتاژ، حداکثر و حداقل سرعت دور بر دقیقه، رتبه‌بندی کلاس کاری اینورتر، محدوده سرعت و روش کنترل و البته شرایط محیطی را بررسی کنید. معمولاً انتخاب درایو مناسب در کاهش هزینه به نسبت از قیمت موتور گیربکس دور متغیر تأثیرگذار است.

4- انواع موتور گیربکس

در جاهایی که فضای کم و دقت بالا نیاز داریم از گیربکس خورشیدی و زمانی که چرخش 90 درجه محوری با قیمتی مناسب نیاز داریم می‌بایست از گیربکس حلزونی استفاده می‌شود.

تنوع طراحی و مدل‌های کاربردی الکتروموتور گیربکس‌دار کوچک تا بزرگ بسیار زیاد است. موتور گیربکس حلزونی DC و یا AC در دسته‌بندی کاربردی‌ترین ها قرار دارند که با توجه به نوع طراحی از مدل‌های فلنج‌دار و یا پایه‌دار تفکیک می‌شوند. معمولاً برای مکان‌ها با کاربری عمومی و یا انتقال توان از طریق تسمه و پولی از این مدل‌های حلزونی در اتصال با موتور AC استفاده می‌کنند. انواع موتور گیربکس بالابر را از همین مدل‌های حلزونی انتخاب می‌کنند. این در حالی است که برای مصارف خاص‌تر با راندمان بالا می‌توان از موتور گیربکس مستقیم و یا خورشیدی و هلیکال نیز استفاده کرد.

انواع نصب موتور گیربکس

5- محل نصب و قرارگیری

هر موتور بر اساس مشخصاتی که دارد، برای کار در محیطی با شرایط فیزیکی مخصوص مناسب است.

مثلا موتور گیربکسی که در محیط‌های صنعتی با رطوبت بالا، ذرات غلیظ و متراکم و... کار می‌کند باید عایق‌بندی استاندارد و مناسبی داشته باشد، در غیر این صورت قادر به ارائه بازدهی مطلوب در آن محیط نخواهد بود. دمای محیط نیز از دیگر شرایط محیطی مهم است که در انتخاب الکتروگیربکس باید مد نظر قرار گیرد.

از سوی دیگر، نوعی موتور گیربکس وجود دارد که به صورت کامل در کارخانه با هم کوپل شده‌اند و قابل جداسازی نیستند ولی راندمان بالاتری دارد. در کشورهای پیشرفته و صنعتی‌تر قیمت مناسب تری دارند اما به خاطر تنوع زیاد و به دنبال آن موجودی کم در ایران، قیمت این نوع از موتور و گیربکس‌ها بالا است و استفاده از آنها فقط در موارد خاص صرفه اقتصادی دارد.

انواع نصب موتور گیربکس

موتور گیربکس‌ها به همان ترتیبی که در شکل زیر از راست به چپ دیده می‌شوند، می‌توانند بصورت هالوشفت 90 درجه، شفت مستقیم پایه‌دار و شفت مستقیم فلنج‌دار باشند.

انواع نصب موتور گیربکس 

6- قطر شفت خروجی 

از عواملی که هنگام خرید موتور گیربکس‌دار مورد توجه قرار می‌گیرد، قطر شفت خروجی آن می‌باشد. این عامل بسیار مهم است و باید قبل از خرید، میزان بار شعاعی و محوری روی شفت اندازه‌گیری شود و جنس و قطر شفت با استفاده از آن انتخاب گردد. بسیاری از خریداران ملاک خود را برای خرید، قطر شفت خروجی موتور و گیربکس صنعتی می‌دانند. 

انواع الکتروموتور گیربکسی (از لحاظ نوع موتور)

انواع الکتروموتور گیربکس‌دار کوچک را با استفاده از موتور DC می‌سازند. این سری موتور گیربکس DC در طراحی تجهیزات سیار و یا سیستم‌های کنترل دقیق رباتیک و ماشین‌ها و تجهیزات کوچک کارایی دارند. در عین ‌حال کاربرد موتور گیربکس ۱۲ ولت قوی در طراحی تجهیزات صنعتی نیز متداول است. اما بخش بزرگی از انواع موتور گیربکس قدرتی دارای الکتروموتور سه‌فاز از نوع ۳۸۰ ولت AC هستند که به ‌راحتی در فضاهای صنعتی راه‌اندازی شده و شرایط کنترل سرعت و کارایی ساده و مطمئنی دارند.

انواع الکتروموتور از لحاظ نوع موتور به 3 نوع زیر تقسیم می‌شوند:

پرکاربردترین انواع موتورهای DC از نوع 12 و 24 ولت می‌باشند. برای تهیه انواع موتور 24 ولت گیربکس‌دار می‌توانید به این صفحه مراجعه نمایید.

در قسمت پشت بعضی از موتورها، انکودر چرخشی وجود دارد تا بتوان سرعت و موقعیت را کنترل نمود.

موتور گیربکس انکودر‌دار معمولا بر روی موتورهایی با گیربکس خورشیدی که لغزش و خطای کمتری دارند استفاده می‌شود و قیمت این مجموعه را بالاتر می‌برد.

انواع الکتروموتور گیربکس دار (از لحاظ نوع گیربکس)

همه گیربکس‌های صنعتی با هدف تبدیل سرعت و افزایش گشتاور طراحی شده‌اند و قادر هستند تا عملکرد موتورهای الکتریکی را تحت کنترل کامل داشته باشند. اما با توجه به نوع طراحی چرخ‌دنده‌ها و همچنین چیدمان چرخ‌دنده‌ها تا روش تبدیل سرعت و البته قابلیت‌های کاربردی و… متفاوت هستند. این تنوع کاربرد آنها در اتوماسیون صنعتی را متنوع کرده است که به قرار زیر است.

موتور گیربکس شافت مستقیم یا هلیکال (Helical Gearbox)

به علت راندمان بالای موتور و گیربکس های هلیکال و انتقال قدرت بالا، در صنایع سنگین استفاده می‌شود. طراحی و زاویه چرخ دنده‌ها نسبت به یکدیگر در این نوع به شکلی است که می‌تواند گشتاور حداکثری را انتقال دهد. این امر به دلیل ویژگی‌های خاص چرخ‌دنده مارپیچی و سطح تماس بالای دندانه‌های آن محقق می‌شود، که خود دارای دو نوع مختلف است. هلیکال شافت مستقیم (Direct Shaft) و شفت موازی (Parallel shaft)، دو نوع گیربکس هلیکال تولید شده هستند. گیربکس نوع دوم یا همان شفت موازی در میان فعالان این عرصه با نام آویز نیز شناخته می‌شود.

ساخت مورب دنده‌های گیربکس هلیکال غیر از این که صدای کارکرد را کاهش و گشتاور انتقالی آن را افزایش می‌دهد، عمر کارکرد مجموعه را هم تا حد خوبی افزایش می‌دهد.

از موارد دیگر که باید به آن اشاره کرد آسانی تعمیر آن می‌باشد.

موتور گیربکس شفت مستقیم یا هلیکال

مزایای این گیربکس‌ها آنچنان است که خرید موتور گیربکس هلیکال در بسیاری از صنایع متداول است. این گیربکس‌ها از قابلیت‌هایی به قرار زیر برخوردار هستند:

 • از آنها می‌توانیم برای کار در نسبت‌های تبدیل بالا استفاده کنیم.
 • طراحی و تعمیرات ساده‌ای دارند و در کل روش نگهداری از آنها آسان است.
 • با توجه به طراحی شافت مستقیم فضای کمی را اشغال کرده که برای نصب در مکان‌ها با ابعاد باریک و محدود مناسب هستند.
 • در سرعت‌های بسیار بالا بدون لرزش کار می‌کنند.

موتور گیربکس‌دار حلزونی یا کتابی (Worm Gearbox)

به خاطر قیمت خوب و نگهداری آسان و ارزان در صنعت به وفور یافت می‌شود. گیربکس‌های حلزونی به دو قسمت اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند، مارپیچ (نیروی زیادی را متحمل می‌شود، از جنس فولاد ساخته می‌شود) و دنده‌ای.

چیزی که در گیربکس‌های حلزونی اهمیت دارد زاویه بین ورودی و خروجی شفت آن می‌باشد، این زاویه به صورت ایده‌آل باید 90 درجه باشد که هرچه این زاویه دقیق‌تر باشد راندمان و دقت افزایش می‌یابد. موتور گیربکس‌دار حلزونی راندمان بسیار پایینی در حدود 60 درصد دارد، این در حالی است که در بعضی از گیربکس‌های خورشیدی این مقدار به 98 درصد هم می‌رسد.

انواع موتور گیربکس ۹۰ درجه حلزونی را با توجه به نوع طراحی شافت ورودی و یا خروجی گیربکس آنها در تیپ‌های VF (شفت ورودی)، MVF (هالو‌شفت ورودی و فلنج خروجی)، FC (ورودی و خروجی فلنج‌دار)، FC/VF (شفت ورودی و فلنج خروجی) و FC/MVF (ورودی و خروجی هالو‌شفت) دسته‌بندی می‌کنند. همچنین براساس ظرفیت انتقال توان از مدل‌های سایز ۶۲ الی ۲۵۰ دسته‌بندی می‌شوند. فروش موتور گیربکس حلزونی در عموم صنایع پایین دستی از قبیل موتور گیربکس بالابر و یا طراحی موتور گیربکس آسانسور متداول است. در عین ‌حال قیمت الکتروموتور گیربکس‌دار حلزونی به نسبت دیگر مدل‌ها اقتصادی‌تر، است.

موتور گیربکس حلزونی

از موتور گیربکس حلزونی در:

 • نوار نقاله
 • ماشین‌آلات تراش
 • کمپرسورها و...

استفاده می‌شود.

موتور گیربکس کرانویل یا 90 درجه (Crown Wheel Pinion Gearbox)

اگر با انواع چرخ‌دنده‌ها و نوع اتصال آن‌ها آشنا باشید، قطعا نام کرانویل و پینیون را نیز شنیده‌اید. با قرارگیری این دو دنده روی هم، به دلیل خواص متفاوتی که ایجاد می‌کنند، نام مجزایی روی گیربکس تعریف می‌کنند.

موتور گیربکس کرانویل

موتور گیربکس ۹۰ درجه کرانویل برای کار تحت فشار بالا بهترین است. در عین ‌حال از قابلیت تولید گشتاور بالا برخوردار بوده و به نسبت وزن سبک از قدرت عملیاتی بالایی پشتیبانی می‌کند. ویژگی برجسته این محصول قابلیت کارکرد با تغییر زاویه ۹۰ درجه است که در طراحی بسیاری از سیستم‌های صنعتی مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرد. در عین ‌حال موتور گیربکس ۹۰ درجه کرانویل در دسته‌بندی بی‌صدا ترین و کم استهلاک ترین‌ها قرار دارد.

در ماشین‌آلات و صنایعی که باید نیروهای زیاد در فضاهای بسیار کم انتقال یابد، به وفور از این نوع موتور گیربکس استفاده می‌شود، مانند:

 • صنعت فولاد
 • نفت و گاز
 • کاشی و سرامیک
 • صنایع غذایی و...

زیرا برای انتقال گشتاورهای زیاد در صورت استفاده از گیربکس هلیکال و حلزونی (به صورت مجزا) فضای زیادی اشغال می‌شود.

موتور گیربکس خورشیدی یا سیاره‌ای (Planetary Gearbox)

جدید‌ترین گیربکس وارد شده به صنعت، گیربکس خورشیدی است که به خاطر ساختار خود می‌تواند در کمترین فضای ممکن بیشترین نیرو را انتقال دهد.

موتور گیربکس خورشیدی

موتور و گیربکس‌های خورشیدی را شاید بتوان بهترین گزینه برای ایجاد و افزایش ضریب تبدیل بالا دانست. همچنین راندمان و دقت این نوع به شکل محسوسی از بسیاری از انواع آنها بیشتر است. از نوع خاصی از گیربکس‌های خورشیدی بر روی سروو موتورها هم استفاده می‌شود. گیربکس‌های سروو موتور لقی بسیار پایینی دارند تا دقت سروو موتور در خروجی پایین نیاید.

موتور گیربکس دار صنعتی از نوع خورشیدی راندمان بالایی دارد که می‌تواند فراتر از ۹۵ درصد باشد. همچنین در تولید گشتاور بالا بهترین است و به نسبت از دیگر گیربکس‌ها طول عمر مفید بالاتری دارد. این نوع گیربکس به‌ علت فضای کمی که اشغال می‌کنند در بسیاری از مکان‌ها قابل نصب هستند. همچنین از نصب تا راه‌اندازی و نگهداری در جمع ساده‌ترین و سرراست ترین انواع موتور گیربکس قدرتی قرار دارند. البته قیمت موتور گیربکس دور متغیر از نوع خورشیدی معمولاً بالاتر از مدل‌های دیگر است که با توجه به سایز، جنس پوسته و متریال ساخت چرخ‌دنده‌های آن محاسبه می‌شود.

اصول پلاک خوانی موتور گیربکس

در پلاک خوانی موتور گیربکس‌های صنعتی با فاکتورهای فنی متعددی روبرو هستیم. این فاکتورها به قرار زیر هستند:

 • شماره سریال پلاک
 • فرکانس نامی موتور الکتریکی
 • سرعت موتور گیربکس که با مؤلفه‌های سرعت موتور و سرعت خروجی گیربکس نمایش داده می‌شود.
 • مشخصه‌های فیزیکی موتور گیربکس از قبیل نوع (حلزونی، هلیکال، خورشیدی و...)، سایز بدنه گیربکس، سایز پوسته الکتروموتور، تعداد قطب و ابعاد
 • ولتاژ نامی راه‌اندازی موتور الکتریکی
 • توان نامی بر حسب کیلو وات
 • جریان نامی از محدوده مجاز کارکرد موتور الکتریکی
 • ضریب توان
 • بازده
 • نسبت گیربکس
 • نوع روغن به همراه مقدار حجم روغن مورد نیاز گیربکس
 • نوع برق ورودی از نوع AC و یا DC و تعداد فازها
 • درجه حفاظت
 • کلاس حرارتی
 • و ...

قیمت الکتروموتور گیربکس دار به چه عواملی بستگی دارد؟

لیست قیمت موتور گیربکس تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار می‌گیرد. از نگاه فنی قیمت موتور گیربکس دور متغیر با توجه به قدرت و ظرفیت موتور، نوع موتور و در نهایت تکنولوژی ساخت گیربکس تعیین خواهد شد. این در حالی است که لازم است تا از نگاه فنی میان گیربکس و موتور الکتریکی هماهنگی کاملی وجود داشته باشد. برای بررسی قیمت الکتروموتور گیربکس‌دار موارد زیر را بررسی کنید.

موتور گیربکس خورشیدی

نوع موتور و گیربکس

مهمترین عاملی که بر قیمت تاثیر دارد نوع موتور و در کنار آن نوع گیربکس به کار رفته در آن می‌باشد.

معمولا برای خرید موتور گیربکس‌دار اقتصادی، بهتر است به دنبال الکتروموتور سه‌فاز آن باشیم زیرا قیمت بسیار مناسب‌تری به نسبت الکتروموتور تک‌فاز و الکتروموتور DC دارد.

در قدم بعدی برای خرید موتور گیربکس صنعتی باید قیمت گیربکس متصل به موتور را انتخاب کنیم.

نوع

قیمت دینام

راندمان

گشتاور انتقالی  در مقایسه با فضای اشغالی

هلیکال

زیاد

70%

زیاد

حلزونی

کم

50%

خیلی زیاد

کرانویل

متوسط

80%

کم

خورشیدی

خیلی زیاد

90%

خیلی کم

توان الکتروموتور

مورد دیگر توان الکتروموتور می‌باشد که به ازای سرعت و توان مورد نیاز انتخاب می‌شود. این پارامتر در انواع موتور گیربکس کوچک به واحد وات و در موتور گیربکس‌های بزرگتر با واحدهای اسب و کیلو وات بیان می‌شود. توجه داشته باشید که هر 3 وات معادل 4 اسب بخار می‌باشد.

برای به دست آوردن توان خروجی مورد نیاز حتما راندمان گیربکس را هم در نظر بگیرید. زیرا تمامی پارامترها در واقعیت به نسبت آن چه در برگه و به صورت تئوری می‌باشد متفاوت است.

توان خروجی(Pout) = توان ورودی(Pin) * راندمان

برند تولید کننده

معروف‌ترین برند الکتروگیربکس های موجود در ایران SEW آلمان است که هم به صورت اصلی و هم بصورت طرح کپی چینی در بازار دیده می‌شوند.

الکتروگیربکس‌های ایلماز ترکیه جزء با کیفیت‌ترین برندهاست با گشتاور خروجی 10 تا 5000 نیوتن متر تولید و در بازار ایران عرضه می‌شود.

برای خرید موتور گیربکس کوچک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند ZHENG , ژنگ: این برند چینی تولید‌کننده موتورهای نوع KTYZ و ZGA می‌باشد که علاوه بر قیمت از کیفیت مناسبی هم برخوردار است. موتور گیربکس‌دار یک دور بر دقیقه این نوع از موتورها در صنعت بسیار مورد استفاده می‌باشد

برند TAILI , تایلی: الکتروموتور گیربکس‌دار تایلی، حدودا 1000 قلم موتور گیربکس صنعتی با کیفیت بالای جهانی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

نسبت گیربکس

هر چه نسبت گیربکس بیشتر باشد، گشتاور خروجی بالاتر می‌رود و دور کاهش می‌یابد، اما راندمان هم به شدت پایین می‌آید. در محصولاتی که نسبت گیربکس آنها بالاست، معمولا از دو یا سه طبقه دنده در داخل آن استفاده شده است.

سرویس فکتور

سرویس فکتور از موارد بسیار مهم در انتخاب موتور گیربکس می‌باشد که اکثرا مورد توجه قرار نمی‌گیرد. پارامتر سرویس فکتور در کاتالوگ و حتی پلاک آنها آمده و از مشتری خواسته شده است تا بسته به میزان استفاده کند.

سرویس فکتور موتور گیربکس

سرویس فکتور حدودا عددی است بین 0.9 تا 2 که بسته به مقاومت گیربکس مقابل سه عامل زیر تعیین می‌شود:

 • ساعت کارکرد در طول 24 ساعت روز
 • نوع و شوک‌هایی که به شفت آن وارد می‌شود
 • تعداد خاموش و روشن شدن که در هر ساعت اتفاق می‌افتد.

در جدول زیر میزان سرویس فکتور انتخابی آورده شده است:

جدول سرویس فکتور

لیست قیمت موتور گیربکس و خرید از فروشگاه اینترنتی مانا‌موتور

راحت‌ترین مسیر خرید، فروشگاه‌های اینترنتی معتبر می‌باشند که به فروش موتور گیربکس صنعتی می‌پردازند.

در فروشگاه اینترنتی مانا‌موتور، انواع برندهای با کیفیت ایرانی، چینی و اروپایی با ارائه مشخصات دقیق فنی عرضه می‌شود.

همچنین ما در تلاش هستیم تا بهترین خرید را با مشاوره و پشتیبانی فنی به صورت تلفنی و یا در پیام رسانهای واتساپ و ایتا رقم بزنیم.

شما عزیزان می‌توانید با کلیک بر روی گزینه لیست قیمت در صفحه در این دسته (در نسخه دسکتاپ سایت)، قیمت فروش موتور گیربکس صنعتی را ملاحظه نمایید.

فیلتر لیست قیمت موتور گیربکس

مشاهده بیشتر
ارتباط با ما