شرکت هوشمند سازان حرکت

موتور گیربکس

6 پارامتر مهم برای خرید موتور گیربکس دار صنعتی که معمولا به آن دقت نمی شود!

گشتاور خروجی

گشتاور موتور گیربکسی به سه عامل اصلی بستگی دارد. 

 • توان موتور: هر چه بیشتر باشد، گشتاور خروجی بالاتر خواهد بود. اما باید دقت کرد که با توجه به تحمل دنده های آن، با بالا بردن توان موتور حتما باید سایز موتورگیربکس نیز افزایش یابد
 •  ولتاژ موتور: برای موتورهای تک فاز، گشتاور خروجی اولیه نمی تواند از گشتاور نامی (دائم کار) بالاتر برود، اما در موتورهای سه فاز و دیسی، گشتاور راه اندازی اولیه می تواند تا 2 الی 3 برابر گشتاور نامی موتور باشد.
 • نسبت گیربکس: هر چه نسبت گیربکس بالاتر باشد، گشتاور خروجی بالاتری خواهید داشت. البته صدای بیشتر هم می تواند به عنوان یک عیب لحاظ شود 

در کاتالوگ موتور گیربکس صنعتی مقدار گشتاور خروجی درج شده است، اما این مقدار در برخی از برندها از محاسبات تئوری به دست آمده و ممکن است تحمل دنده ها در آن به خوبی لحاظ نشده باشد. لذا توصیه میشود حتما از یک رنج توانی بالاتر استفاده نمایید.

در نمونه ساخت چین باید این احتیاط بیشتر باشد زیرا قیمت الکتروموتور چینی بسیار پایین تر است و به این موارد زیاد دقت نمی شود.

ولتاژ

از عوامل مهم هنگام خرید هر نوع موتور الکتریکی میزان و نوع ولتاژ ورودی به آن است.

این ولتاژ می تواند دیسی و یا ایسی باشد که موتور های دیسی گشتاور بالاتری در توان های یکسان به نسبت موتور های ایسی دارند اما نیاز به مبدل دارند و قیمت موتور گیربکس صنعتی را هم بالا می برند. استفاده از موتور سه فاز با توجه به فراوانی بیشتر و قیمت مناسب تر و امکان کنترل دور با اینورتر تک فاز به سه فاز و یا اینورتر سه فاز به سه فاز، بیشتر توصیه می شود.

سرعت موتور و خروجی گیربکس

معمولا برای موتور گیربکس های موجود در بازار از موتور 1400 دور بر دقیقه (4 پل) استفاده می شود. نسبت گیربکسهای کوپل شده نیز معمولا بین 10 تا 100 می باشد که دور خروجی 14 تا 140 دور را خواهد داشت. برای دورهای بالاتر باید از موتور 3000 دور استفاده نمود که استهلاک سیستم را بالا می برد. برای دورهای کمتر از 14 دور بر دقیقه، یا باید از گیربکس های ترکیبی استفاده نمود و یا از موتورهای دور پایین تر مثل موتور 900 دور (6 پل) یا موتور 700 دور (8 پل) استفاده کرد. در این صورت می توان تا 7 دور بر دقیقه نیز دور را پایین آورد. البته از اینورتر کنترل دور هم میتوان برای پایین آوردن دور خروجی کمک گرفت.

انواع

در جاهایی که فضای کم و دقت بالا نیاز داریم به سمت گیربکس خورشیدی میرویم یا زمانی که چرخش 90 درجه محوری با قیمتی مناسب در نظر داریم می بایست به نوع حلزونی فکر کنیم.

محل نصب و قرارگیری

هر موتور بر اساس مشخصاتی که دارد، برای کار در محیطی با شرایط فیزیکی مخصوص مناسب است.

مثلا موتور گیربکسی که در محیط های صنعتی با رطوبت بالا، ذرات غلیظ و متراکم و... کار می کند باید عایق بندی استاندارد و مناسبی داشته باشد. در غیر این صورت قادر به ارائه بازدهی مطلوب در آن محیط نخواهد بود. دمای محیط نیز از دیگر شرایط محیطی مهم است که در انتخاب الکتروگیربکس باید مد نظر باشد.

نوعی وجود دارد که به صورت کامل در کارخانه با هم کوپل شده اند و قابل جداسازی نیستند ولی راندمان بالاتری دارد. در کشور های پیشرفته و صنعتی تر قیمت مناسب تری دارند اما به خاطر تنوع زیاد و به دنبال آن موجودی کمتر در ایران، قیمت این نوع از موتور و گیربکس ها بالاتر است و بجز در جاهای خاص استفاده از آن صرفه اقتصادی دارد.

انواع نصب موتور گیربکس

موتور گیربکس ها به همان ترتیبی که در شکل زیر از راست به چپ دیده می شوند، می توانند بصورت هالوشفت 90 درجه، شفت مستقیم پایه دار و شفت مستقیم فلنج دار باشند.

انواع نصب موتور گیربکس 

قطر شفت خروجی 

از عواملی که هنگام خرید موتور گیربکس دار مورد توجه قرار می گیرد قطر شفت خروجی آن می باشد. این عامل بسیار مهم است و باید قبل از خرید، میزان بار شعاعی و محوری روی شفت اندازه گیری شود و جنس و قطر شفت با استفاده از آن انتخاب گردد. بسیاری از خریداران ملاک خود را برای خرید، قطر شفت خروجی موتور و گیربکس صنعتی می دانند. 

انواع الکتروموتور گیربکسی (از لحاظ نوع موتور)

از طرف نوع موتور به 3 نوع زیر تقسیم می شوند:

پرکاربردترین انواع موتور های DC از نوع 12 و 24 ولت می باشند. برای تهیه انواع موتور 24 ولت گیربکس دار میتوانید به آن صفحه مراجعه نمایید.

در قسمت پشت بعضی از موتور ها، انکودر چرخشی وجود دارد تا بتوان سرعت و موقعیت را کنترل نمود.

موتور گیربکس انکودر دار معمولا بر روی موتور هایی با گیربکس خورشیدی که لغزش و خطای کمتری دارند استفاده می شود و قیمت این مجموعه را بالاتر می برد.

انواع الکتروموتور گیربکس دار (از لحاظ نوع گیربکس)

موتور گیربکسی شافت مستقیم یا هلیکال (Helical Gearbox)

زمانی که اسم از گیربکس می بریم همه در ذهنمان این نوع گیربکس ها را تصور می کنیم.

موتور گیربکس شفت مستقیم یا هلیکال

به علت راندمان بالای موتور و گیربکس های هلیکال و انتقال قدرت بالا، آن ها در صنایع سنگین استفاده می شود. طراحی و زاویه چرخ دنده ها نسبت به یکدیگر در این نوع به شکلی است که می تواند گشتاور حداکثری را انتقال دهد. این امر به دلیل ویژگی های خاص چرخ دنده مارپیچی و سطح تماس بالای دندانه های آن محقق می شود. که خود دارای دو نوع مختلف است. Direct Shaft یا هلیکال شافت مستقیم و Parallel shaft یا همان شفت موازی، دو نوع گیربکس هلیکال تولید شده هستند. همچنین نوع دوم یا همان شفت موازی در میان فعالان این عرصه با نام آویز نیز شناخته می شود.

ساخت مورب دنده های گیربکس هلیکال غیر از این که صدای کارکرد را کاهش میدهد و گشتاور انتقالی آن را افزایش میدهد، عمر کارکردی مجموعه را هم تا حد خوبی افزایش میدهد.

از موارد دیگر که باید به آن اشاره کرد آسانی تعمیر آن می باشد.

موتور گیربکس دار حلزونی یا کتابی (Worm Gearbox)

به خاطر قیمت خوب و نگهداری آسان و ارزان خود در صنعت به وفور یافت می شوند. گیربکس های حلزونی به دو قسمت اصلی تقسیم بندی می شوند، مارپیچ و دنده. مارپیچ به خاطر این که نیروی زیادی را متحمل می شود، از جنس فولاد ساخته می شود.

چیزی که در گیربکس های حلزونی اهمیت دارد زاویه بین ورودی و خروجی شفت آن می باشد، این زاویه به صورت آرمانی باید 90 درجه باشد که هرچه این زاویه دقیق تر باشد راندمان و دقت افزایش می یابد. گیربکس دار حلزونی راندمان بسیار پایینی در حدود 60 درصد دارد، این در حالی است که در بعضی از گیربکس های خورشیدی این مقدار به 98 درصد هم میرسد.

موتور گیربکس حلزونی

از این نوع در:

 • نوار نقاله
 • ماشین آلات تراش
 • کمپرسور ها و...

استفاده می شود.

موتور گیربکس کرانویل یا 90 درجه (Crown Wheel Pinion Gearbox)

اگر با انواع چرخ دنده ها و نوع چفت شدن آن ها آشنا باشید، قطعا نام کرانویل و پینیون را نیز شنیده اید. این دو دنده که روی هم قرار بگیرند، به دلیل خواص متفاوتی که ایجاد می کنند، نام مجزایی روی گیربکس تعریف می کنند.

موتور گیربکس کرانویل

ترکیبی از گیربکس هلیکال و حلزونی می باشند. 

در ماشین آلات و صنایعی مانند:

 • صنعت فولاد
 • نفت و گاز
 • کاشی و سرامیک
 • صنایع غذایی و...

که باید قدرت های زیاد در فضاهای بسیار کم انتقال یابد، به وفور از این نوع در صنعت استفاده می شود. زیرا برای انتقال گشتاور های زیاد در صورت استفاده از گیربکس هلیکال و حلزونی (به صورت مجزا) فضای زیادی اشغال می شود.

موتور گیربکس خورشیدی یا سیاره ای (Planetary Gearbox)

جدید ترین گیربکس وارد شده به صنعت، خورشیدی است که به خاطر ساختار خود می تواند در کمترین فضای ممکن بیشترین نیرو را انتقال دهد.

موتور گیربکس خورشیدی

موتور و گیربکس های خورشیدی را شاید بتوان بهترین گزینه برای ایجاد و افزایش ضریب تبدیل بالا دانست. همچنین راندمان و دقت این نوع به شکل محسوسی از بسیاری از انواع آنها بیشتر است. از نوع خاصی از گیربکس های خورشیدی بر روی سروو موتور ها هم استفاده می شود. گیربکس های سروو موتور لقی بسیار پایینی دارند تا دقت سروو موتور در خروجی پایین نیاید.

قیمت الکتروموتور گیربکس دار به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع موتور و گیربکس

مهمترین عاملی که بر قیمت تاثیر دارد نوع موتور و در کنار آن نوع گیربکس به کار رفته در آن می باشد.

معمولا برای خرید موتور گیربکس دار اقتصادی مناسب بهتر است به دنبال الکتروموتور سه فاز آن باشیم زیرا قیمت بسیار مناسب تری به نسبت الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور DC دارد.

در قدم بعدی برای خرید موتور گیربکس صنعتی باید قیمت گیربکس سوار شده بر موتور را انتخاب کنیم.

نوع

قیمت دینام

راندمان

گشتاور انتقالی  در مقایسه با فضای اشغالی

هلیکال

زیاد

70%

زیاد

حلزونی

کم

50%

خیلی زیاد

کرانویل

متوسط

80%

کم

خورشیدی

خیلی زیاد

90%

خیلی کم

توان الکتروموتور

مورد دیگر توان الکتروموتور می باشد که به ازای سرعت و قدرت مورد نیاز انتخاب می شود. این پارامتر در انواع موتور گیربکس کوچک به واحد وات و در بزرگتر ها با واحد های اسب و کیلو وات بیان می شود. توجه داشته باشید که هر 3 وات معادل 4 اسب بخار می باشد.

برای به دست آوردن توان خروجی مورد نیاز حتما راندمان گیربکس را هم در نظر بگیرید. زیرا تمامی پارامتر ها در واقعیت به نسبت آن چه در برگه و به صورت تئوری می باشد متفاوت است.

توان خروجی(Pout) = توان ورودی(Pin) * راندمان

برند تولید کننده

معروف ترین برند الکتروگیربکس های موجود در ایران SEW آلمان است که هم بصورت اصلی و هم بصورت طرح کپی چینی در بازار دیده می شوند.

الکتروگیربکس های ایلماز ترکیه جزء با کیفیت ترین برند هاست با گشتاور خروجی 10 تا 5000 نیوتن متر تولید و در بازار ایران عرضه می شود.

برای خرید موتور گیربکس کوچک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

برند ZHENG , ژنگ: این برند چینی تولید کننده موتور های نوع KTYZ و ZGA می باشد که علاوه بر قیمت از کیفیت مناسبی هم برخوردار است. موتور گیربکس دار یک دور بر دقیقه این نوع از موتور ها در صنعت بسیار مورد استفاده می باشد

برند TAILI , تایلی: الکتروموتور گیربکس دار تایلی با بازه بسیار زیادی از موتور های توان پایین AC و DC چیزی حدود 1000 قلم موتور گیربکس صنعتی با کیفیت بالای جهانی در اختیار مشتریان قرار می دهد.

نسبت گیربکس

هر چه نسبت گیربکس بیشتر باشد، گشتاور خروجی بالاتر می رود و دور کاهش می یابد، اما  راندمان هم به شدت پایین می آید. در محصولاتی که نسبت گیربکس آنها بالاست، معمولا از دو یا سه طبقه دنده در داخل آن استفاده شده است.  

سرویس فکتور

سرویس فکتور از موارد بسیار مهم در انتخاب موتور گیربکس می باشد که اکثرا مورد توجه قرار نمی گیرد. پارامتر سرویس فکتور در کاتالوگ، منوال و حتی پلاک آنها آمده و از مشتری خواسته شده است تا بسته به میزان استفاده کند.

سرویس فکتور موتور گیربکس

سرویس فکتور حدودا عددی است بین 0.9 تا 2 که بسته به مقاومت گیربکس مقابل سه عامل زیر تعیین می شود:

 • ساعت کارکرد در طول 24 ساعت روز
 • نوع و شوک هایی که به شفت آن وارد می شود
 • تعداد خاموش و روشن شدن که در هر ساعت اتفاق می افتد.

در جدول زیر میزان سرویس فکتور انتخابی آورده شده است:

جدول سرویس فکتور

لیست قیمت موتور گیربکس و خرید از فروشگاه اینترنتی مانا موتور

نکته مهم در خرید این قطعه با توجه به اهمیت طول عمر و کیفیت آن در صنایع مختلف، برندهای معتبر و عرضه کننده های برند و با سابقه آن هستند. راحت ترین مسیر خرید، فروشگاه های اینترنتی معتبر می باشند که به فروش موتور گیربکس صنعتی می پردازند.

در فروشگاه اینترنتی مانا موتور، انواع برندهای با کیفیت ایرانی، چینی و اروپایی با ارائه مشخصات دقیق فنی عرضه می شود.

همچنین ما در تلاش هستیم تا بهترین خرید را با مشاوره و پشتیبانی فنی به صورت تلفنی و واتساپی رقم بزنیم.

شما عزیزان می توانید با کلیک بر روی گزینه لیست قیمت در صفحه در این دسته (در نسخه دسکتاپ سایت)، قیمت فروش موتور گیربکس صنعتی را ملاحظه نمایید.

فیلتر لیست قیمت موتور گیربکس

مشاهده بیشتر
ارتباط با ما