شرکت هوشمند سازان حرکت

ویبراتور برقی

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

موتور ویبره چیست | نحوه عملکرد و انواع موتور ویبره‌دار در صنعت

ویبراتور موتور یا موتور ویبره ، یک وسیله برای ایجاد لرزش در دستگاه‌های مختلف است. اساسا موتور ویبراتور یک الکتروموتور سه فاز است که با چرخش اجزا داخلی آن باعث ایجاد ارتعاش می‌گردد. این دستگاه در بسیاری از صنایع کاربرد گسترده دارد، مانند صنایع غذایی، صنایع ساختمانی و بتن ریزی، صنایع نفتی پلیمری. به طور کلی هر کجا که نیاز به ایجاد لرزش در یک دستگاه خاص باشد، از این دستگاه استفاده می‌کنند. در این مقاله با انواع موتور ویبره ، نحوه عملکرد آن، و نکاتی که هنگام خرید موتور باید به آن دقت کنید آشنا خواهید شد.

ویبراتور

آشنایی با موتور ویبره

از موتورهای لرزشی کوچک از دهه 1960 به بعد استفاده‌های بسیاری شده است، و در ابتدا آن‌ها برای محصولات ماساژور تولید می‌شدند. بعد از سال‌ها مهندسان طرح کلی موتور ویبره را توسعه دادند و برای کاربردهای صنعتی نیز از آن استفاده کردند. در سال 1990 هنگامی که استفاده از تلفن‌های همراه بسیار زیاد شد، توسعه دهندگان مدل‌های کوچک‌تری برای ایجاد لرزش در این دستگاه‌ها ساختند. این روزها از موتورهای لرزشی مینیاتوری در طیف وسیعی از محصولات مانند ابزارها، اسکنرها، تجهیزات پزشکی، ردیاب GPS و میله‌های کنترلی استفاده می‌شود.

در صنایع نیز از این موتورها استفاده بسیاری می‌شود، به طور مثال در بتن ریزی از ویبراتور بتن برای خارج کردن هوا از میان بتن، در صنایع غذای برای ایجاد لرزش و از بین بردن آفات و یا کنترل کیفی و الک کردن محصولات غذایی و حتی برای پولیش کردن فلز و شیشه استفاده می‌گردد. موتور ویبره دو نوع اصلی دارد. موتور لرزشی چرخان خارج از مرکز (ERM) و اکچویتور خطی رزونانس (LRA) که بسته به نیاز خود می‌توانید با مراجعه به ماناموتور اقدام به خریداری کنید. موتورهای برون مرکزی (ERM) با چرخش یک جسم نامتعادل توسط یک موتور دی.سی باعث ایجاد لرزش می‌شوند، و اکچویتور خطی (LRA) به وسیله یک جسم خارجی متصل به فنر با گرفتن انرژی شروع به ایجاد ویبره می‌کند.

نحوه عملکرد موتور ویبره

مکانیزم این موتورها کاملا ساده است، و با یک مثال می‌توانید نحوه عملکرد آن را درک کنید. همه ما آرمیچرهای الکتریکی را دیده‌ایم. فرض کنید روی میله آرمیچر یکه قطعه نیم دایره‌ای وصل می‌کنیم که با چرخیدن میله این قطعه نیز شروع به چرخیدن می‌کند. از آنجا که قطعه کامل نیست، هنگام چرخیدن باعث ایجاد لنگر در یک طرف می‌شود. اگر روی آن بدنه‌ای قرار دهیم، نیروی گریز از مرکز، یا ضربه‌ای که به بدنه ایجاد می‌کند به شکل ویبره در خواهد آمد.

حال این قطعات ضربه زننده را اگر در دو طرف موتور قرار دهیم، ویبره ایجاد شده بیشتر خواهد شد، و بازدهی آن افزایش پیدا می‌کند. برای مثال بیشتر، یک موتور ویبره با سرعت 2 هزار دور بر دقیقه، تعداد 2 هزار ضربه به بدنه در هر یک دقیقه وارد می‌کند.

استفاده روزمره از موتور ویبره

همه ما شاید بدون آنکه بدانیم در حال استفاده از این الکتروموتورها هستیم. لیست کردن انواع این موتورها که هر روز با آن‌ها سر و کار داریم، در حیطه این مقاله نمی‌گنجد، اما چند نمونه اصلی که استفاده از آن در جامعه بسیار شایع است را بیان می‌کنیم.

موتور ویبره فیدبک لمسی (آلارم لرزشی)

استفاده از این موتور در لوازم الکتریکی بسیار زیاد است، از دسته‌های کنسول بازی کامپیوتری گرفته تا گوشی‌های همراه، همه از این مدل موتور ویبره استفاده می‌کنند. ویبراتور فیدبک (هپتیک فیدبک) از یک تکنولوژی به روز برای انتقال پیام توسط لرزه استفاده می‌کند، تا بتواند به کاربر نشان دهد که باید توجهش جلب شود. پر کاربردترین نوع استفاده از این ویبراتور در گوشی همراه است که با لرزیدن به مخاطب نشان می‌دهد نیاز است تلفن خود را بررسی کند. یا در مثالی دیگر، در دستگاه‌های پیشرفته نظامی، برای اعلام کد مورس از این ویبراتور استفاده می‌کنند.

موتور ویبراتور دقتی (Precision Microdrives)

این موتور ویبره محبوب اکثرا برای جابجایی مواد و محصولاتی استفاده می‌شود که بدون نیاز به دخالت انسان باید جابجا شود. ممکن است در صنعت و ریل‌ها و دستگاه‌های صنعتی، مواد در گوشه‌ای از دستگاه گیر کند، در اینجا موتور ویبراتور می‌تواند در با ایجاد ارتعاش باعث جابجایی قطعات شود. همچنین گاهی اوقات در آزمایشگاه‌های علمی در یک سری دستگاه‌های امولسیون کننده از موتور ویبره استفاده می‌کنند تا نیازهای خود را برآورده کنند. به طور مثال، در دستگاه جدا کننده پلاسما از خون همزمان با چرخش، از ویبره استفاده می‌شود.

موتور ویبراتور دقتی

استفاده از موتور ویبره صنعتی برای بتن ریزی

در بالا خواندید که در عملیات بتن ریزی از موتور ویبره استفاده می‌شود. اما کاربرد دقیق آن به این شکل است که بعد از انجام فرآیند تهیه بتن، در میان آن ممکن است هوا جمع شود، وجود هوا در بتن باعث شکست ترد خواهد شد. با ایجاد ارتعاش، هوا آرام آرام از میان بتن خارج می‌شود و بتن یکپارچه خواهد شد. البته از این ویبراتورهای صنعتی در زمینه ریخته گری نیز استفاده می‌شود تا هوای حبس شده در میان فلزات را نیز بتوان خارج کرد.

معرفی انواع موتور ویبره

همانطور که گفته شد از موتور لرزشی استفاده‌های فراوانی می‌شود، اما به طور کلی می‌توان موتور ویبره را در دسته صنعتی و الکترونیکی دسته بندی کرد. موتور ویبره‌های صنعتی در سایزهای بزرگ‌تر با بدنه‌های چدنی ساخته می‌شوند و ارتعاشی که ایجاد می‌کنند به مراتب قوی‌تر است. موتور ویبراتورهای کوچک نیز در اندازه‌های میکرو و با استفاده از مواد مختلف ساخته می‌شوند؛ برای مثال در بعضی از این ویبراتورها جنس بدنه از پلاستیک و برخی دیگر از آلومینیوم یا استیل استفاده شده است.

موتور ویبره الکترونیکی

میکرو موتورها همانطور که گفته شد بیشتر در لوازم الکترونیکی کاربرد دارند. بسیاری از دستگاه‌های روزمره ما دارای لرزش هستند که توسط این مدل موتور ویبره ایجاد می‌شود. از انواع موتور ویبراتورها می‌توان به ویبراتور سکه‌ای، ویبراتور گرد کوچک، ویبراتور آرمیچری، و ویبراتور صفحه‌ای اشاره کرد.

موتور ویبره صنعتی

موتور ویبره صنعتی در دو نوع اصلی تولید می‌شود، و تنها تفاوت آن نحوه قرار گیری در دستگاه و شکل و ظاهر آن‌ها است. معمولا می‌توان نوع ویبراتوری که انتخاب می‌کنید را بر اساس ضربه وارده به بدنه با واحد کیلوگرم و سرعت چرخش آن با واحد دور بر دقیقه خریداری کنید.

 1. موتور ویبراتور پایه‌دار: این مدل ویبراتورها به وسیله پایه‌ای که در پایین آن تعبیه شده است به میز کار، سرند و یا دستگاه‌های الک صنعتی و غذایی متصل می‌گردند. تعداد پایه‌ها بستگی به قدرت ویبراتور دارد، و می‌تواند بین 4 تا 8 پایه داشته باشد. موتور پایه‌دار را می‌توان در اندازه‌ها و قدرت‌های مختلف در بازار پیدا کرد. در صورتی که از نوع موتور ویبراتوری که باید تهیه کنید اطلاع ندارید، می‌توانید با تماس با متخصصین مانا موتور از مشاوره در زمینه خرید این دستگاه‌ها برخوردار شوید. به طور کلی می‌توان گفت که اکثر ویبراتورهای صنعتی از این نوع هستند و به خاطر وصل شدن مستقیم به کف دستگاه‌ها از آن به عنوان بدنه ویبراتور یاد می‌کنند.
 2. موتور فلنجی (Flanged Vibratory Motor): این مدل بسیار شبیه موتور ویبره پایه‌دار است، و همچنین به آن موتور ویبراتور ایستاده نیز می‌گویند. تنها تفاوت اصلی این ویبراتور شکل ظاهری آن و نحوه قرارگیری در دستگاه، و نوع کاربرد آن است. این الکتروموتور از یک سمت به دستگاه وصل می‌شود و سر دیگر آن دارای فلنج است که باعث حرکت و لرزش دایره‌ای می‌گردد

نکاتی که هنگام خرید موتور ویبراتور به آن دقت کنید

در زمان خرید موتور ویبره باید به نکاتی دقت کنید، تا بتوانید دستگاهی با کیفیت و مناسب با کاربرد خود تهیه کنید. اگر اطلاعی از نوع موتور مورد نیاز ندارید، با مراجه به فروشگاه اینترنتی ماناموتور، می‌توانید انواع این الکتروموتور را مشاهده و بررسی کنید، و همچنین با مشاوره با کارشناسان ما، از مشخصات فنی آن‌ها بیشتر مطلع گردید.

 • مدل دستگاه را متناسب با کاربرد خود تهیه کنید
 • حتما از برندهای معتبر استفاده کنید تا کیفیت تضمین شود
 • بسیاری از برندهای تولید کننده موتور ویبره برگه گارانتی دارند، گرفتن آن را فراموش نکنید
 • توان موتور را بررسی کنید، زیرا این خصوصیت رابطه مستقیم با عمر دستگاه دارد
 • آمپراژ ویبره را بررسی کنید، هرچه توان بالاتر باشد، آمپر کمتری استفاده می‌کند. آمپر پایین نشان دهنده بازده بیشتر و مصرف برق کمتر است

موتور ویبراتور

نگهداری از موتور ویبره

موتور ویبره نیز مانند هر دستگاهی نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارد. در هنگام نصب موتور ویبراتور از پیچ مناسب استفاده کنید، تا موتور در جای خودش محکم قرار گیرد، و حتما در بین سطح و موتور از واشر استفاده کنید تا از خوردگی جای پیچ جلوگیری شود. گریس کاری و روغن کاری قطعات آن باید حدودا هر 20 روز یک بار انجام شود تا عمر موتور شما افزایش پیدا کند. در صورت خرابی دستگاه یا ایجاد صداهای نامناسب، به هیچ عنوان بدنه دستگاه را باز نکنید، زیرا ممکن است باعث خرابی بیشتر و یا حتی حوادث ناگوار در محیط کار بشوید.

فروش موتور ویبره در سایت ماناموتور

خرید الکتروموتور ویبره‌دار یک بحث تخصصی است، و باید با توجه به نیاز شما انتخاب گردد. همچنین باید از برندهایی استفاده کنید، که هم هزینه پایین‌تری داشته باشند و همچنین عمر بیشتری نسبت به سایر الکتروموتورها داشته باشند. فروشگاه اینترنتی ماناموتور، متخصص در زمینه فروش انواع الکتروموتور و تجهیزات حرکتی، می‌تواند به شما در تمام مراحل خرید موتور ویبره ، از انتخاب تا نصب مشاوره بدهد، تا تجربه لذت بخش‌تری از خرید غیر حضوری داشته باشید. همچنین علاوه بر خرید آنلاین، امکان دریافت حضوری قطعات سفارش داده شده نیز ممکن است.

مشاهده بیشتر
هیچ محصولی مطابق با انتخاب شما وجود ندارد.