شرکت هوشمند سازان حرکت

الکتروموتور ضد انفجار

 • ارزان ترین
 • گران ترین
 • کمترین وزن
 • بیشترین وزن
 • بیشترین موجودی
مشاهده به صورت

الکتروموتور ضد انفجار یکی از خاص ترین انواع موتورهای الکتریکی صنعتی است. در بسیاری از مناطق حساس صنعتی، شرایط خاصی وجود دارد. ریسک کار موتورها و نیروی کار در چنین مکان های طبیعتا بالا است. بنابراین استفاده از ماشین آلات خاص مطابق با استانداردهای فضای صنعتی موجود ضروری است.

در این میان، موتورهای الکتریکی اهمیت فوق العاده ای در مباحث ایمنی محیط های حساس دارند. صنایع شیمیایی، معادن و صنایع نف و گاز از جمله حساس ترین مناطقی هستند که در انتخاب موتور الکتریکی برای آن ها باید نهایت دقت و تمرکز به کار گرفته شود. خرید این نوع از موتورهای الکتریکی باید با توجه به استانداردهای صنعتی مخصوص انجام بگیرد.

الکتروموتور ضد انفجار

به طور کلی موتورها به دو صورت می توانند باعث ایجاد انفجار explosion شوند:

 1. سطح موتور آن چنان داغ شود که باعث مشتعل شدن گازها، گرد و غبار یا ... شود.
 2. قوس های الکتریکی مستقل از موتور؛ مثلا در صورتی که عایق سیم پیچ تخریب شود، ممکن است باعث اشتعال موادی در محیط شود.

اینجاست که موتور الکتریکی ضد انفجار وارد شده و مشکلات ناشی از اشتعال در محیط های خطرناک صنعتی را برطرف می کند. این نوع از موتورهای الکتریکی دقیقا در محیط هایی کاربرد دارد که گازها و مواد قابل اشتعال وجود دارند. اصطلاح ضد انفجار به معنای هرگز منفجر شدن موتور نیست!

الکتروموتور ضد انفجار

همچنین این اصطلاح به معنای مصونیت موتور الکتریکی در برابر انفجارهای خارجی نیست. موتورهای یادشده دارای ویژگی ها و شرایطی هستند که می توانند باعث جلوگیری از انفجار داخلی موتور در فضاهای پر از مواد قابل اشتعال و حساس شوند.

تاییدیه و گواهینامه  UL الکتروموتور ضد انفجار

موتورهایی که تاییدیه UL را اخذ کرده اند، برچسبی مخصوص روی بدنه خود دارند. این برچسب اطلاعاتی مخصوص را روی محفظه موتور نمایش می دهد. اطلاعاتی مانند کلاس بندی و گروه موتور، فریم، کد حرارتی و... به منظور معرفی مشخصات عملی موتور برای محیط های صنعتی با رسیک بالا در برچسب نمایش داده می شود.

برای دریافت این تاییدیه، برندهای مختلف تولیدکننده انواع موتورهای الکتریکی ضد انفجار باید استانداردهای صنعتی تعیین شده برای موتور را داشته باشند. تولیدکننده باید مشخصات اصلی موتور از قبیل RPM، گشتاور، توان و فرکانس را برای بررسی و کلاس بندی ارائه کند. حال UL با استفاده از آزمایشات مخرب، به صورت عملی موتورها را در زمینه افزایش دمای موتور و تطبیق با معیارهای استاندارد تست می کند.

این استاندارد سپس بر اساس نتایج به دست آمده، انواع الکتروموتور ضد انفجار را بر اساس کاربردهای آن ها و قرار گرفتن آن ها در محیط مواد حساس کلاس بندی و تایید می کند. دارا بودن این استاندارد یکی از ملاک های اصلی و قطعی تشخیص کیفیت موتور برای کار در محیط های حساس صنعتی است. در قسمت بعدی مطلب، کلاس بندی های تعیین شده در این استاندارد را بررسی می کنیم.

الکتروموتور ضد انفجار

 کلاس I ، دیویژن 1

مکان های کلاس I دارای غلظت بالای بخار یا گاز هستند. همچنین در دیویژن 1 از این کلاس، وجود مواد قابل اشتعال در محیط هنگام کار تجهیزات، حتمی در نظر گرفته می شود. موتورهای قرار گرفته در این دسته، فرض را بر نفوذ بخار یا گاز در محفظه می گذارند. بنابراین هدف اصلی چنین الکتروموتورهایی این است که از اختلال در عملکرد موتور و ایجاد یک انفجار بزرگ داخلی جلوگیری کنند.

الکتروموتور ضد انفجار قرارگرفته در این کلاس و تقسیم بندی، برترین طراحی برای جلوگیری از انفجار را در میان انواع موتورهای ضد انفجار دارد:

 • محفظه موتور بسیار مقاوم است
 • تعبیه مسیرهای خروجی که باعث کاهش موج های حرارتی می شود. گازهای داغ از طریق این مسیرها از موتور خارج می شوند.
 • دمای هیچ سطحی از حداقل دمای خودکار احتراق بخار، گاز یا گرد و غبار در محیطی که برای کار در آن طراحی شده است، فراتر نمی رود.

کلاس I، دیویژن 2

تقسیم بندی دوم از کلاس فوق، محیط هایی حاوی گاز یا بخار قابل اشتعال محیطی فقط در هنگام اختلال در عملکرد موتور است. یعنی در زمان کارکرد عادی تجهیزات و ابزار، بخار یا گاز در محیط وجود ندارد. برای ایجاد انفجار در الکتروموتور، دو عملگر ضروری هستند. موتور و منبع تغذیه همان عملگرهایی هستند که برای انفجار نیاز به اختلال در عملکرد آن ها است.

الکتروموتور ضد انفجار

با چنین شرایطی موتورهای Division 1 می توانند ایمنی لازم برای کار در محیط های دیویژن 2 را ایجاد کنند. اما مبحث هزینه ها است که تفاوت را بین تقسیم بندی های اول و دوم این کلاس بیشتر نمایان خواهد کرد. موتورهایی در این دسته قرار می گیرند که دمای سطح آن ها همواره پایین تر از دمای اشتعال خودکار بخار یا گاز باشد. همچنین اجزای موتورهای ضد انفجار الکتریکی مانند براش و سوئیچ، نباید از نظر الکتریکی قوسی باشند.

گروه بندی های کلاس I الکتروموتور ضد انفجار

مواد بر اساس فشار انفجار و دمای اشتعال خود در استاندارد UL در کلاس I تقسیم بندی می شوند:

 • گروه C: استالدهید، سیکلوپروپان، دی اتیل اتر، اتیلن و ایزوپرن
 • گروه D: استون، آمونیاک، بنزن، بوتان، اتان، اتانول، بنزین، متان، پروپان و استایرن

کلاس II موتورهای الکتریکی ضد انفجار

محیط هایی که موتورهای این کلاس در آن ها به کار می رود، دارای گرد و غبار قابل اشتعال هستند. جلوگیری از انفجار در این کلاس به شکلی متفاوت از الکتروموتورهای کلاس اول انجام می شود. جلوگیری از ورود گاز به محفظه موتور غیر ممکن است اما می توان از ورود گرد و غبار به محفظه جلوگیری کرد.

الکتروموتور ضد انفجار

استراتژی در طراحی موتورهای کلاس دوم این است که مواد قابل احتراق یعنی همان گرد و غبارهای قابل اشتعال، با منبع اشتعال تماس نداشته باشند. پس طبیعی است که دمای محفظه و سایر اجزای موتورهای کلاس فوق، هیچگاه از دمای اشتعال خودکار گرد و غبار فراتر نخواهد رفت. حتی در صورتی که لایه ای ضخیم از این گرد و غبارها روی محفظه الکتروموتور ضد انفجار کلاس دوم جمع شود!

گروه بندی مواد در موتورهای الکتریکی ضد انفجار کلاس II

گروه F: زغال سنگ

گروه G: ذرت، نایلون، پلی اتیلن، شکر، گندم و آرد گندم

نحوه انتخاب موتورهای الکتریکی ضد انفجار

بهترین معیار برای انتخاب انواع الکتروموتورهای ضد انفجار، همین استاندارد UL و تطبیق آن با محیط شما است. بر این اساس می توانید به راحتی الکتروموتور مخصوص محیط صنعتی خود را پیدا کرده و سفارش دهید. توجه داشته باشید که بسیاری از الکتروموتورهای تولیدی نتوانسته اند استانداردهای یادشده را پاس کنند و فاقد چنین عملکرد استانداردی هستند.

با توجه به حساسیت کار در محیط های صنعتی پر ریسک، بی توجهی به استانداردهای یادشده و انتخاب اشتباه الکتروموتور ضد انفجار می تواند فاجعه آفرین باشد. پس از استانداردها، شما باید به توان و بازدهی مد نظر خود توجه داشته باشید.

قطعات ضد انفجار

برندهای مطرح تولیدکننده موتورهای الکتریکی ضد انفجار

زیمنس، ABB، وگ، هویر، چمپ، اومب و کوئل از جمله مشهورترین تولیدکنندگان بین المللی انواع موتورهای ضد انفجار الکتریکی هستند. شما باید بر اساس تطبیق استانداردهای گفته شده و عواملی مانند توان، دور، فریم، Cos Φ، جریان و IEC الکتروموتور مد نظر خود را انتخاب کنید.

بهتر است این انتخاب از طریق نمایندگی های معتبر فروش الکتروموتور در ایران انجام شود. این مراکز همچنین انواع الکتروموتور ضد انفجار ایرانی موتوژن را نیز عرضه می کنند. خرید از نمایندگی ها، تضمین سلامت موتور، اصالت و هزینه پرداختی آن را به همراه خواهد داشت.

مشاهده بیشتر
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

35 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی
نمایش کالای 1 تا کالای 24 مجموع کل: 35 کالا
مشاهده به صورت مشبک لیست Expand

35 آیتم

صفحه
هر صفحه
تنظیم بصورت نزولی